Reklama

Kleopatrina tajná hrobka od 3. októbra na Viasat History

Po stáročiach hľadania sa Kleopatrina hrobka stále nenašla, ale zdá sa, že nedávne objavy nás konečne priblížia k miestu odpočinku poslednej egyptskej kráľovnej. Po hrobe kráľovnej pátra aj štvordielny dokument Kleopatrina tajná hrobka, ktorý bude mať premiéru na Viasat History 3. októbra o 21:00. Pomocou 3D modelov, rekonštrukcií a návštev pôvodných miest zbiera nové stopy. V tomto článku sa pozrieme na podrobnosti tohto vzrušujúceho vyšetrovania.
Pokračovanie nižšie:

Miesto Kleopatrinho odpočinku je obklopené záhadami, podobne ako aj okolnosti jej smrti. Egyptská kráľovná ukončila svoj život spolu s manželom Markom Antoniom v roku 30 pred n. l. po tom, ako rímsky cisár Oktavián uštedril egyptskej armáde zdrvujúcu porážku. Manželia tušili, že urazený cisár s nimi nebude mať zľutovanie. Zatiaľ čo legenda hovorí, že Antonius si mečom prebodol srdce a kráľovná sa nechala do ruky uhryznúť jedovatým hadom, staroveký kronikára Plutarcha tvrdí, že nikto v skutočnosti nevie, čo sa stalo. Jedni tvrdia, že kráľovná ukryla do jedného zo svojich hrebienkov smrtiaci jed, zatiaľ čo iní sa prikláňajú teórii, že sa pomazala jedovatým balzamom a ďalší predpokladajú, že sa kráľovná zabila ihlou namočenou v jede.

Kde však teraz odpočíva posledná egyptská kráľovná? Kathleen Martinez, známa bádateľka, je presvedčená, že Kleopatra je pochovaná v starovekom egyptskom meste Taposiris Magna, 50 km západne od Alexandrie, pod chrámom zasväteným bohyne Isis v niekoľko kilometroch dlhom systéme tunelov. Isis bola jednou z najpopulárnejších bohýň Egypta. Predstavovala ženskú silu, materstvo a dynastickú legitimitu a Kleopatra sa s ňou často stotožňovala, takže je silný predpoklad, že kráľovná bola uložená na odpočinok práve pod Isidiným chrámom.

Kleopatrin fascinujúci život viedol Martinezovú k hľadaniu obrovskej hrobky. Počas výskumu objavila 21 hrobiek, z ktorých niektoré obsahovali múmie, ktorých jazyky boli nahradené zlatými fóliami, aby mohli v posmrtnom živote hovoriť. Výskumníčka sa domnieva, že títo kedysi bohatí ľudia tu boli pochovaní pred 2 000 rokmi, aby boli nablízku Kleopatre. Ďalšou stopou, ktorá spája Kleopatru s Taposiris Magna, je miniatúrna replika legendárneho alexandrijského majáka, ktorá sa tu tiež našla. Kleopatra si obľúbila túto stavbu, jeden z divov starovekého sveta, ktorá kedysi stála pred jej kráľovskou štvrťou.

Počas 15 rokov výskumu Kathleen Martineza nenašla Kleopatrin hrob. Aj napriek tomu sa nevzdáva. Je presvedčená, že hrobka by sa mohla nachádzať v časti systému, ktorá je zaplavená pod vodou. Je však na správnej stope?

O mieste Kleopatrinho posledného odpočinku máme len niekoľko indícií. Kráľovná bola poslednou kráľovnou dynastie Ptolemaiovcov, ktorá vládla Egyptu takmer 300 rokov. Táto dynastia nezanechala žiadne stopy: nenašla sa hrobka žiadneho z ich faraónov, takže sa môžeme len domnievať, ako mohla vyzerať Kleopatrina múmia, ak ju vôbec mala. Niektorí špekulujú, že bola poslednou kráľovnou, ktorá bola pochovaná týmto starovekým spôsobom, ale ani na to neexistujú konkrétne dôkazy. V skutočnosti sa v Egypte zachovalo len jedno vyobrazenie samotnej kráľovnej, a to na stene starovekej vešteckej kaplnky, 800 km od Alexandrie v dnešnom meste Kifta.

Niektorí sa domnievajú, že Kleopatra bola pochovaná v Alexandrii, ale veľká časť tohto mesta bola tiež zatopená prírodnými živlami. Opakované zemetrasenia a cunami zničili Alexandriu a vedci sa domnievajú, že väčšina starovekého mesta sa teraz nachádza 8 metrov pod hladinou mora. Ak tu bola Kleopatra pochovaná, jej hrobku takmer určite pohltila prírodná katastrofa a zasypala ju niekoľkometrová vrstva sedimentov. Či sa ju podarí vôbec niekedy objaviť netuší nikto.

Či už je Kleopatrina hrobka pod vodou alebo ukrytá v púšti, jej nájdenie by bolo kľúčom k odhaleniu posledných tajomstiev jej výnimočného života. Niet pochýb o tom, že nájdenie kráľovninej hrobky by sa zapísalo do histórie ako jeden z najväčších a najdôležitejších archeologických nálezov všetkých čias.
Sledujte dokument Kleopatrina tajná hrobka 3. októbra o 21:00 na Viasat History a buďte svedkami fascinujúceho bádania za miestom posledného odpočinku najikonickejšej postavy Egypta.

(PR Viasat)

Mohlo by vás ešte zaujímať