Reklama

Po spustení DAB+ vysielača Suchá hora majú niektorí poslucháči problém s príjmom z Krížavy

V pondelok 22. apríla spustil operátor Towercom nový vysielač digitálneho rádia Banská Bystrica – Suchá hora, ktorý šíri signál na kanáli 12A (223,936 MHz) v tzv. treťom pásme VHF s výkonom 5 kW ERP. Po jeho spustení však nastali podľa zistení SatelitnáTV.sk v niektorých oblastiach problémy s príjmom. Ide o miesta, kde zasahujú vysielače Žilina – Krížava a Banská Bystrica – Suchá hora. Oba pritom využívajú rovnaký vysielací kanál, teda mali by byť v jednofrekvenčnej sieti (SFN) a to navyše spolu s TVP Prievidza a Banská Bystrica – Laskomer.
Pokračovanie nižšie:

Problém s príjmom digitálneho rádia na kanáli 12A (223,936 MHz) som zaznamenal aj ja osobne a to hneď po spustení Suchej hory, teda v pondelok približne okolo 12:00 hod. Hneď na druhý deň som preto o tom informoval Towercom, ktorý uviedol, že problém preveria a budú sa mu venovať. Do dnešného dňa však k náprave nedošlo.

Nie som však jediný kto stratil príjem digitálneho rádia z Krížavy. V komentároch pod správou sa vyjadrili aj ďalší čitatelia SatelitnáTV.sk. Z doterajších informácií, ktoré poskytli čitatelia sú preto potvrdené problémy s príjmom minimálne v okolí miest Zlaté Moravce, Žarnovica, Turčianske Teplice či Martin. Vo všetkých prípadoch pritom pred spustením vysielača Suchá hora mali všetci bezproblémový príjem z vysielača Krížava. Aktuálne tento príjem stratili.

Za problémy s príjmom v oblastiach kde majú dosah vysielače Krížava a Suchá hora môžu byť technické problémy, prípadne zle nastavená SFN. Vysielače sa totiž navzájom rušia. Overoval som to počas odstávky vysielača Žilina – Krížava, ktorá bola v stredu od približne 00:25 do 04:35 hod.. Počas odstávky Krížavy som mal pritom bezproblémový príjem z vysielača Suchá hora na kanáli 12A (223,936 MHz). Identifikovať sa to dalo aj podľa TII kódu. Suchá hora má TII 00 01, zatiaľ čo Krížava má 10 03. Akonáhle došlo k zapnutiu vysielača Krížava, signál na kanáli 12A (223,936 MHz) okamžite spadol na minimálnu úroveň a príjem je od tej doby opäť znemožnený.

V prípade, že sa niečo zmení, budem o tom informovať. Požiadal som tiež Towercom o vyjadrenie k problému, v prípade, že sa operátor k tomu vyjadrí, bude správa aktualizovaná.

Zaznamenali ste aj vy problémy s príjmom digitálneho rádia na kanáli 12A (223,936 MHz) po spustení nového vysielača Suchá hora? Dajte o tom vedieť v komentároch pod správou.

Kompletný zoznam vysielačov môžete nájsť v sekcii Vysielače, kde sa nachádza zoznam DVB-T/T2 a DAB+ vysielačov zobrazovaných na mape, aj s ich aktuálnou ponukou.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Chválim článok. Nie iba lacné PR a tlačové správy, ale aj realita. No ale ako to na Slovensku býva, sťažovateľ pravdu nemá. Každý sa snaží nahovoriť mu, že chyba je u neho. Som zvedavý kedy to vyriešia. Problém je na veľkej časti územia.

  1. Na akej veľkej časti územia? Opakovane som skúšal Krížavu v T.Tepliciach a stále to ide ako pred tým.

 2. Požiadala redakcia o vyjadrenie Towercom? Tí by mali reagovať a konať! Ak spustím niečo čo nefunguje, resp. znemožní príjem existujúcim poslucháčom tak „rušičku“ vypnem a riešim nápravu.
  Towercom už testuje dosť dlho na to, aby si dokázal synchronizáciu nastaviť správne. Myslím, že v minulosti sa mu to stávalo aj s dvbt ale monopolný prevádzkovateľ nie je tlačený konkurenciou aby sa zlepšoval, preto to tu takto vyzerá. Namiesto propagácie DAB sa ide cestou jeho deštrukcie – znemožniť príjem aj tým ľudom, ktorí zainvestovali do DAB zariadenia, počúvali DAB a teraz zrazu nemôžu. Hanba.

 3. Trasa PU- TN ( príjem z Krížavy) potvrdzujem výpadky, ktoré predtým nebývali.

 4. V pripade nekonania Towercomu v primeranej lehote odporucam kontaktovat regulacny a kontrolny organ, ktorym je Urad pre regulaciu elektronickych komunikacii a postovych sluzieb, niekdajsi odbor: statna inspekcia radiokomunikacii, ktori zameraju vzajomne rusenie a mali by vynutit napravu.

 5. Dnes o cca 11:54 určite niečo robili. O tomto čase som mal signál na chvíľu bez rušenia.

 6. Jeden by myslel, že po viac ako 20 rokoch budovania SFN (v DVB-T/T2) to už budú mať natrénované. Omyl, nenatrénovali, pretože v DVB-T Suchú horu pre „istotu“ z plánov vyhodili, rovnako ako Španí laz.

 7. no čó kcete, keť aj napríklat v jednej Banánovej republike v minulosti opačne namontérovaný anténny systém pre DVB-T rušil 700 km vzdálené italské vysjelače… ja nevem što vy šeci jakože čakáte… na nejaký zázrak nebo co ? ! ?

  1. „Odborníci“ na en-tu

   To nie je HOAX, to nevymyslíš, to je jednoducho Towertroll…

  2. no tak napíš, ktoré talianske a ktorý slovenský vysielač to bol, inak je to naozaj hoax

 8. Měli by Suchou horu přeladit na jiný kanál.Také v přihraničním pásmu v ČR je signál horší.

  1. Môžu to preladiť, ale budem dúfať, že to nespravia. Problém si majú vyriešiť. Nech si rušia svoje vysielače. To mi vôbec nevadí. Len nech to nepreladia na 11C lebo odpália Viedeň. Sám vidíš ako ten signál zo Suchej hory ďaleko zasahuje.

  2. Problém sa nerieši preladením na iný kanál, ale správne nastavením siete. Preto existuje sfn, aby sa šetrili frekvencie. Ak to nevedia tak nech si na to zavolajú človeka, ktorý to vie.

  3. @Zero:

   Mojko, ale signál z Wjedňe ti tak či tak zak@kajú, keť spustia 11C Banská Bystrica – Zoschnutá hora 5 kW a 11C Banská Bystrica – Tlakomer 3 kW. Ani alobalová čapica ti nem pomôže za anténou vieš… Aké mrzuté, že…

  4. Ako uz napisali ostatni, jedine spravne riesenie je opravit SFN a 11C nechat pre dalsi multiplex.
   Ale teda ta 11C bude zaujimava, lebo oblast, kde sa da chytit BB aj W je velmi rozlahla a znamenalo by to, ze tu nepojde ani jedno.

  5. @ Joko Ono:

   „Ak to nevedia tak nech si na to zavolajú človeka, ktorý to vie.“

   Ať včuleky zavolajú A je to

   P.S.: Škoda, že umrel Majster N z Oravy…

 9. Krížavu jsem před tím měl za 13-14 dílků na DAB radiu a nyní jak spustili Suchou horu tak jen 6 dílků.Ruší se to navzájem.

 10. DAB+ je na Slovensku v „testovacom režime“.
  Nemajú medzinárodne skordinované frekvencie (kvôli Poľsku a Ukrajine).
  Tak sa asi jedná o „testovacie rušenie“ testovacej DAB+ siete v štádiu „test“ s nízkym výkonom. Musí vám po ceste aj doma stačiť chrčiaci FM analóg, aleno si vozte so sebou TV s DVB-T, kde nájdete skoro rovnaké stanice okrem katolíckych a Rocku. V DAB+ na SK moc toho nie je. 1. Je to test kvôli pásmam a po 2. chrčiace FM vyhovuje súkromným celoplošným staniciam. DAB+ by zvýšil počet staníc a uhryzol by im z reklamného koláča….Ešte net a mobilné dáta nespomínam. Tak problémom DAB+ nemusí byť, iba Towercom, ale test mód a medzinárodné frekvencie. 🙂

 11. pre Viktora : Oslovil som včera e-mailom Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií kde som im popísal problém. Na 12A vidím, teda počujem, ale lepšie povedané nepočujem žeby sa niečo zmenilo.

  1. Oni to vedia urobit, len nie vzdy chcu, treba voci nim byt presvedcivy a neustupny, hned to zial nejde. Aj ked sa mozu vyhovorit na testovaci rezim, treba argumentovat aj povinnostou vyrobcov montovat dab+ do novych vozidiel v EU.

  2. Nepomôžete si. Veď oni si ani len nepriznali, že majú chybu. Pritom sa to riešiť dalo do jedného dňa.

 12. Ak niekto viete potvrdit alebo vyvratit: Laskomer a Sucha Hora vysielaju obidva a tam SFN funguje?

 13. Obávam sa, že DAB sa už nebude dať prijímať z Križavy smerom na juh alebo j/z.

  Nie je normálne, aby sa navzájom rušili Križava a Suchá hora. Ak ku tomu predsa len došlo, čo je teda nonsens, tak to mali predsa urýchlene napraviť. Ale ani po niekoľkých dňoch to nejde. A dokonca nebola k tomu ani len vydaná správa.

  Takže môžme tvrdiť, že šlo o plánovaný zámer a nič sa na tom už nezmení. Možno o 15 rokov.

 14. Towercom zjavne nepočul ani o „Service Following“. Všade je SF v prevádzke, len na SK nie. Že sa vôbec čudujete, že od nich chcete ešte funkčné SFN.

  1. Bratislava – Kamzík a Trenčín – Nad Oborou je čo? Mimochodom normálne im to funguje.

  2. tu sa bavíme o single frequency network, čo je signálova vec, tvoje service folowing je niečo celkom iné… nemiešaj hrušky s traktormi

 15. je to hanba celý Towercom ako popisuje joe, treba tých „technikov“ asi poslať na školenie do rajchu, tam už testujú ďalší MUX. Vlastne „vďaka“ Suchej hore som prišiel iba o Reginu BB, zvyšok mi chodí či Zobor, signál 88perc. alebo Nad Oborou pri TN, signál 76, plus ešte Sonnwendstein z rajchu, signál do 65perc,ale stabilný. A to na 14prvok yagina otočená na Suchú horu s očakávaním….

 16. „vďaka“ Suchej hore som prišiel o Reginu BB, Zvyšné mi chodí či Zobor alebo Nad Oborou, plus Sonnwendstein na 5D. Len je to hanba Towercomu ako tu píše joe. Treba „majstrov“ z TWC poslať na školenie do rajchu, kde spúšťajú v lete druhý MUX. Napísal som včera aj do Reginy BB, nech vedia že spustili v podstate rušičku signálu, no odpoveď žiadna, ani Towercom ani bývalý TÚ SR. nič. ticho. ticho aj na 12A. Slovenská realita

 17. pre Viktora: teraz prišla odpoveď z Reginy BB : Dobrý deň, po spustení vysielača T-DAB Suchá hora došlo k interferenčnému rušeniu vysielača Krížava. Firma Towercom pracuje na odstránení tohto rušenia a po 10.máji by to malo byť už v poriadku

  Ďakujeme za trezlivosť a pochopenie,

  Pavol Horňák

 18. pre Viktora : za málo, hlavne že aspoň nejaká odpoveď. No veď uvidíme ten termín, či to bude realita. Potom skúsim novú app SDRangel aj do mobilu je, aby som vedel podla TII či je to Krížava alebo Suchá hora. App funguje s krabičkou RTL SDR, čo už nejaký ten rok používam na letecké pásmo v AM modulácii.

Komentáre už nie sú povolené.