Reklama

Ako jednoducho a zadarmo sledovať programy z DVB-T a DVB-T2 na mobile

Možností ako dnes sledovať televíziu prostredníctvom smartfónov či tabletov je veľa. Či už je to prostredníctvom aplikácie, ktorá sa spojí so satelitným či terestriálnym boxom, alebo aplikácia priamo od operátora, ktorá potrebuje internetové pripojenie. Stále je tu však aj možnosť ako sledovať digitálnu televíziu bez prístupu na internet a to konkrétne z DVB-T/DVB-T2 vysielačov a navyše bez nutnosti platiť mesačné poplatky TV operátorovi. Ponuka je samozrejme obmedzená a závisí tiež od daného regiónu, vzhľadom k tomu, že v niektorých oblastiach môžu byť dostupné okrem slovenských celoplošných aj regionálne siete, prípadne multiplexy zo susednej krajiny. V každom prípade platí, že je potrebné mať dostatočne dobrý signál. Bez signálu samozrejme programy prijímať nie je možné.
Pokračovanie nižšie:

Čo je potrebné pre takýto spôsob príjmu? Okrem mobilného telefónu či tabletu so systémom Android bude v prvom rade potrebný USB DVB-T a DVB-T2 tuner, vzhľadom k tomu, že bežne predávané mobilné telefóny nemajú vstavané tunery pre tento druh príjmu. Môže to byť napr. overený USB tuner Astrometa, ktorý podporuje nielen štandardy DVB-T a DVB-T2, ale aj FM či DAB. Okrem toho je tiež potrebná redukcia z USB-C na USB-A s podporou USB OTG a v prípade potreby aj malá anténa, ktorá je však poväčšine už v balení spolu s tunerom. Z hardvérových vecí by to bolo už všetko. Osobne všetky uvedené zariadenia mám už niekoľko rokov, takže som si ich nemusel teraz kupovať. Ak som však pozeral na dnešné ceny, tak z čínskeho AliExpressu je možné všetko potrebné zakúpiť do nejakých 25 Eur. V prípade akcie či s promo kódom aj lacnejšie.

Príjem staníc z DVB-T a DVB-T2 na smartfóne.

Pokiaľ všetky hardvérové veci už budete mať, následne stačí len stiahnuť aplikáciu a inštalovať ovládač (driver) pre tuner a pripojiť zariadenia k mobilnému telefónu či tabletu. Počas mojich testov som vyskúšal pre príjem programov z DVB-T a DVBT-2 aplikáciu s názvom DVBT Televizor, ktorú je možné bezplatne stiahnuť z obchodu Google Play. Jedná sa o aplikáciu od českého vývojára.

DVBT Televizor

Aplikácia je bezplatná. Po jej stiahnutí a spustení som musel najskôr inštalovať driver pre DVB-T tuner. Odkaz priamo na driver je v aplikácii a to vo vrchnej časti. Po nainštalovaní sa do zariadenia nainštalovala aplikácia s rovnomenným názvom. V tejto aplikácii je možné napr. zistiť aký je signál na vybranej frekvencii, prípadne je možné nahrať komplet celý stream daného multiplexu vo formáte .ts.

S aplikáciou DVBT Televizor je možné po pripojení USB tunera sledovať televízne programy z DVB-T či DVB-T2 a to ako v kodekoch MPEG-2, MPEG-4/H.264, tak aj H.265/HEVC. Okrem toho je možné zmeniť audio stopu, spustiť skryté DVB či TXT titulky, alebo prezerať teletextové stránky, prípadne si daný program nahrať a následne prehrať na PC či TV. Veľmi jednoducho je možné zistiť tiež dátový tok či obrazové rozlíšenie vybraného programu. Sledovať je možné samozrejme vždy iba nekódované programy.

Ukážky z aplikácie

Mohlo by vás ešte zaujímať