Reklama

Homatics Dongle G 4K: Zariadenie, ktoré premení váš televízor na Smart TV

Homatics Dongle G 4K je malé multimediálne smart zariadenie, ktoré dokáže vylepšiť televízor o úplne nové funkcie. Stačí ho len pripojiť do HDMI portu televízora a následne k elektrickej sieti. Najhlavnejšou podmienkou teda je, aby mal televízor HDMI port. Vzhľadom k malým rozmerom môže byť kľudne Homatics Dongle G 4K schovaný aj za televízorom. Vôbec ho tak ani nie je vidieť. Zariadenie pracuje pod operačným systémom Google TV (verzia 11), ktorý nahradil doterajší systém Android TV. Poháňa ho procesor AMLogic S905Y4 (16500DMIPS), má operáčnú pamäť RAM 2 GB (LPDDR4) a internú 8 GB (eMMC Flash), ktorú je možné kedykoľvek navýšiť s externým pamäťovým zariadením.

Výrobca značky Homatics už mal v portfóliu podobné zariadenie. Jednalo sa o Homatics Dongle Q. Tento konkrétny model s označením Dongle G 4K má však oproti predchádzajúcemu staršiemu modelu niekoľko vylepšení ako napr. procesor AMLogic S905Y4, novší systém Google TV a USB-C konektor s možnosťou prehrávania multimediálneho obsahu z externého pamäťového zariadenia. Navyše má aj ethernetový port RJ 45. K internetu a domácej sieti je ho tak možné pripojiť aj pomocou kábla. Samozrejmosťou je podpora bezdrôtovej WIFI a to ako v pásme 2,4 GHz, tak aj 5GHz.

Základná charakteristika Homatics Dongle G 4K:

Procesor: AMLogic S905Y4
Operačná pamäť RAM: 2GB
Flash pamäť: 8GB eMMC
Operačný systém: Google TV (ver. 11)
1x konektor HDMI 2.1
1x napájací konektor (micro USB)
1x konektor RJ45 (100 Mbps)
Rozmery (Š × V × H): 53 x 151,5 x 14,5 mm
Podpora: WiFi 5 Dual Band WiFi 2.4/5 GHz, Bluetooth 5.0, Dolby Audio, prehrávania videí do 4K UHD s 60fps, vrátane kodeu AV1

Obsah balenia

Spolu so zariadením Homatics Dongle G 4K sa nachádza štandardne v balení ešte diaľkový ovládač s dvomi mikrotužkovými (AAA) batériami, USB kábel (USB 2.0/micro USB) a externý napájací zdroj (5V/1A). Priložený USB kábel sa využíva na prepojenie s dodávaným externým zdrojom. Súčasťou balenia je zároveň aj veľmi stručná užívateľská príručka.

Popis zariadenia

Homatics Dongle G 4K má kruhový tvar. Na vrchnej časti zariadenia sa nachádza iba jedna LED dióda, ktorá upozorňuje užívateľa na prevádzkový režim. Pri zapnutom zariadení svieti na bielo, v prípade, že je zariadenie vypnuté, je vypnutá aj LED dióda. Po bočnej strane sú dostupné konektory USB-C, micro USB, ethernetový konektor RJ45, HDMI konektor a jedno tlačidlo, pomocou ktorého je možné obnoviť výrobné nastavenia. Stačí ho len stlačiť a pridržať na niekoľko sekúnd. HDMI konektor je umiestnený na krátkom kábli. Do HDMI portu televízora ho preto nebude problém zasunúť a to ani v prípade, že sú porty blízko seba.

Diaľkový ovládač

Dodávaný diaľkový ovládač je bielej farby a má menšie rozmery. Nachádzajú sa na ňom základné ovládacie tlačidlá, vrátane tlačidiel rýchleho prístupu k internetovým službám Netflix, YouTube či Prime video. Nechýba ani tlačidlo vlastnej rýchlej voľby (ikona rakety), ako aj hlasového ovládania Google Assistant. Ku tlačidlu rýchlej voľby je možné priradiť obľúbenú aplikáciu a to okamžite pri jeho prvom stlačení, prípadne neskôr v nastaveniach (Nastavenia-Syystém-APP Key Definition). Vďaka tomu je možné kedykoľvek spustiť svoju obľúbenú aplikáciu kedykoľvek jedným stlačením tlačidla. Ovládač má vstavaný mikrofón, ktorý je aktívny iba po stlačení a pridržaní tlačidla Google Assistant. Na aktívny mikrofón upozorňuje vždy zelená LED dióda, ktorá je umiestnená práve nad tlačidlom Google Assistant. Ovládač komunikuje so zariadením hlavne cez Bluetooth, pred prvotnou inštaláciou je preto nutné ho so zariadením spárovať a to súčasným stlačením tlačidiel domov a šípka vľavo. Znázornené je to aj na animácii pri prvotnej inštalácii. Jednou z výhod komunikácie cez Bluetooth je aj to, že sa vôbec nemusí riešiť presné mierenie na zariadenie a kľudne môže byť skryté za televízorom. Určite stojí za zmienku tiež to, že pomocou ovládača je možné ovládať aj základné funkcie televízora ako zapnutie/vypnutie či ovládanie hlasitosti.

Prvotná inštalácia a skúsenosti

Pri úplne prvom spustení, ako som už spomínal, je nutné najskôr spárovať diaľkový ovládač a potom prejsť prvotnou inštaláciou, kde sa nastaví ako prvé jazyk hlavného menu a oblasť (krajinu) v ktorej sa bude zariadenie používať. V ďalších nastaveniach je možné pokračovať buď pomocou mobilu, alebo klasicky cez diaľkový ovládač. Pri nastavovaní z mobilného zariadenia nebolo však možné včase môjho testovania vybrať jazyk slovenčinu. Podľa informácií z aplikácie aktuálne systém Google TV nepodporuje tento jazyk. Je to zjavne z toho dôvodu, že slovenčina nie je podporovaná pri hlasovom ovládaní. Čo sa týka hlavného menu zariadenia Homatics Dongle G 4K, tak tam samozrejme slovenčina dostupná je. V prípade, že niekto nechce vykonať prvotnú inštaláciu pomocou mobilného zariadenia (mobilu alebo tabletu), môže samozrejme využiť diaľkové ovládanie. Cez mobilný telefón sa mi to však zdá byť jednoduchšie a rýchlejšie. Navyše nie je nutné ani zadávať prihlasovacie údaje do účtu Google či WIFI. Všetko sa do zariadenia skopíruje z mobilu. Po všetkých nastaveniach a prijatí podmienok Google sa následne začnú inštalovať do zariadenia predinštalované aplikácie. Trvá to niekoľko minút, treba preto počkať až do konca. Priebeh inštalácie je možné vidieť na obrazovke.

Po dokončení prvotnej inštalácie bola voľná kapacita na internej flash pamäti Homatics Dongle G 4K 4,8 GB z celkových 8 GB, ktoré je možné využiť na inštalovanie aplikácií, prípadne hier. Voľná kapacita bude určite postačovať pre väčšinu bežných užívateľov. Ak by sa náhodou stalo, že kapacita by z nejakého dôvodu nestačila, je možné pamäť následne kedykoľvek rozšíriť pomocou externého pamäťového zariadenia pripojeného k USB-C portu. Pamäťové zariadenie je potom nutné naformátovať v nastaveniach.

Ako som už spomínal v úvode, Homatics Dongle G 4K pracuje pod novým systémom Google TV ver. 11, ktorý je veľmi podobný systému Android TV. Oproti svojmu predchodcovi má však viacero zmien a noviniek. Medzi tie najhlavnejšie patria napr. používateľské účty, kde má každý z účtov vyhradenú svoju pamäť. Vďaka tomu môže každý užívateľ dostávať napr. odporúčania na preferované programy či relácie. Okrem toho má tiež Google TV prepracovanejšie užívateľské rozhranie.

Aplikácie, hry a možnosť pripojiť ďalšie zariadenia

Okrem predinštalovaných aplikácií ako Netflix, YouTube či Prime Video si môže užívateľ nainštalovať do zariadenia ďalšie z obchodu Google Play. Z tých najpopulárnejších môžem spomenúť napr. ANTIK TV, Lepšia.TV, Skylink Live TV, Magio Go, Kuki TV, Sweet.tv, Sledovanie TV, 4ka TV, O2 TV, Touch TV, UPC TV, HBO Max, SkyShowtime, Disney+, Voyo, JOJ Play, FilmBox+ a množstvo ďalších. Počas môjho testovania zariadenie nezamrzlo, nereštartovalo sa a s každou z testovaných aplikácií fungovalo bez akýchkoľvek problémov. Dôležité je tiež spomenúť, že Homatics Dongle G 4K má všetky potrebné licencie a certifikáty od Google, Google Assistant, ako aj od prevádzkovateľa internetovej služby Netflix. Bez problémov je tak možné sťahovať aplikácie priamo z obchodu Google play, ktorý je už predinštalovaný, a prehrávať obsah z Netflixu v akejkoľvek kvalite, vrátane 4K či zvuku Dolby Audio.

Určite však musím spomenúť, že v systéme Google TV je aktuálne jedna chyba, ktorá neumožňuje vyhľadávanie aplikácií priamo cez hlavné menu v prípade, že bol zvolený jazyk hlavného menu slovenčina, prípadne čeština. Problém je údajne v štádiu riešenia. Až do vyriešenia tohto problému je preto nutné v nastaveniach zvoliť angličtinu a následne vyhľadať a nainštalovať požadované aplikácie a opäť zmeniť jazyk rozhrania na slovenčinu alebo češtinu. Pokiaľ niekomu vyhovuje angličtina, môže si samozrejme ponechať menu rovno v anglickom jazyku, prípadne si vybrať angličtinu už pri prvotnej inštalácii. Problém s vyhľadávaním by mal byť vyriešený v jednej z nasledujúcich aktualizácií Google TV systému.

Prehrávanie multimediálneho obsahu

Homatics Dongle G 4K umožňuje prehrávať multimediálny obsah priamo z externého pamäťového zariadenia, ktoré je možné pripojiť cez USB-C port. Okrem toho je tu možnosť prehrávania obsahu tiež zo sieťového disku NAS či priamo z mobilných zariadení ako mobil alebo tablet. Pre prehrávanie súborov zo sieťového disku či USB-C portu je možné využiť viacero aplikácií. Osobne som využíval prehrávače VLC a MX Player, ktoré som si stiahol priamo z obchodu Google Play. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o zariadenie s podporou 4K (UHD), je samozrejme možné prehrávať videá až do tohto rozlíšenia. Zoznam všetkých podporovaných video a audio súborov, ktorý uvádza výrobca je uvedený nižšie.

Pri prehrávaní multimediálneho obsahu nemôžno zabudnúť ani na protokol Google Cast, vďaka ktorému je možné zrkadliť obrazovku mobilného zariadenia na obrazovku televízora v reálnom čase. Prezerať fotky či videá z mobilu je tak možné veľmi jednoducho aj na veľkej obrazovke.

Podporované audio a video formáty udávané výrobcom:

Video súbory: mkv, wmv, mpg, mpeg, dat, avi, mov, iso, mp4, rm
Audio súbory: MP3, AAC, WMA, RM, FLAC, Ogg and programmable with 7.1/5.1 down-mixing
Video decoding:
AV1 MP-10@L5.1 up to 4Kx2K@60fps
VP9 Profile-2 up to 4Kx2K@60fps
H.265 HEVC MP-10@L5.1 up to 4Kx2K@60fps
AVS2-P2 Profile up to 4Kx2K@60fps
H.264 AVC HP@L5.1 up to 4Kx2K@30fps
MPEG-4 ASP@L5 up to 1080P@60fps (ISO-14496)
WMV/VC-1 SP/MP/AP up to 1080P@60fps
AVS-P16(AVS+) /AVS-P2 JiZhun Profile up to 1080P@60fps
MPEG-2 MP/HL up to 1080P@60fps (ISO-13818)
MPEG-1 MP/HL up to 1080P@60fps (ISO-11172)
RealVideo 8/9/10 up to 1080P@60fps

Zariadenie je možné využiť nielen na prehrávanie multimediálneho obsahu či sledovanie televízie, ale aj na zábavu ako napr. hranie hier. Vo väčšine prípadov je však potrebný gamepad. Bez neho sa totiž väčšina hier nedá hrať. Informuje o tom oznam, ktorý sa objaví ešte pred samotným sťahovaním vybranej hry z obchodu Google Play. Jednoduché hry (napr. kartové) gamepad nevyžadujú, tie je tak možné hrať aj pomocou diaľkového ovládača či pripojenej bezdrôtovej PC myši. Okrem PC myši je možné k boxu pripojiť aj bezdrôtové slúchadlá, reproduktory, klávesnicu a množstvo ďalších zariadení, ktoré sa dajú pripojiť veľmi jednoducho a rýchlo cez Bluetooth.

Hlasové ovládanie a Google Assistant

Užitočnou funkciou je určite hlasové ovládanie. To využijú najmä užívatelia, ktorí majú v domácnosti už nejaké smart zariadenia. Vzhľadom k tomu, že aktuálne Google Assistant nepodporuje ešte stále slovenčinu, prípadne češtinu, je nutné pre plnohodnotné využívanie tejto funkcie mať nastavené menu na jeden z podporovaných jazykov (napr. angličtinu). Pokiaľ je nastavený jazyk hlavného menu na slovenčinu je možné napr. iba zistiť aké bude počasie či vyhľadávať videá na YouTube. Ako som už spomínal, aplikácie aktuálne vyhľadávať tiež nie je možné

Po nastavení jazyka na angličtinu a pridaní zariadenia do aplikácie Google Home som otestoval príkazom zapnúť svetlo v miestnosti a hlasové ovládanie fungovalo úplne bez akýchkoľvek problémov.

Záver

Homatics Dongle G 4K je zariadenie, ktoré dokáže premeniť akýkoľvek televízor s HDMI vstupom na smart so všetkým čo k tomu patrí. Nemusí sa pritom jednať ani o starší typ TV. Systém Google TV ponúka množstvo aplikácií, hier a funkcií, ktoré nemusia byť totiž dostupné ani na novších smart TV. Nehovoriac o tom, že väčšina týchto televízorov má výrazne pomalejšie reakcie ako Homatics Dongle G 4K. Okrem toho veľmi jednoducho s ním dokážete prehrávať obsah z externého pamäťového zariadenia pripojeného cez USB-C, sieťového disku NAS, mobilných zariadení (mobil, tablet) či z rôznych videoserverov ako YouTube, Twitch či internetových služieb Netflix, HBO Max, Disney+, SkyShowtime a ďalších. Veľmi jednoducho je možné sledovať aj televízne programy, vrátane programov z archívu. Dostupné sú aplikácie od OTT platforiem ako Skylink Live TV, Magio Go, Lepšia.TV, SledovanieTV, Antik TV, UPC TV, Touch TV, Sweet TV, 4ka TV a ďalších. V kombinácii s celkom slušnou hardvérovou výbavou to umožňuje rýchle reakcie v aplikáciach a bezproblémový chod celého zariadenia. Za zmienku tiež stojí veľkosť. Vďaka malým rozmerom je možné si Homatics Dongle G 4K zobrať aj na dovolenku či chatu a tam sledovať svoje obľúbené TV programy či obsah z internetových služieb. Väčšina z nich totiž funguje v celej EÚ.

Doporučená maloobchodná cena zariadenia: 64,90 € s DPH

Odkaz na produkt: Homatics Dongle G 4K

Aktuálne je možné si zakúpiť zariadenie spolu s kupónom na Antik TV. Vďaka kupónu si tak môžu zákazníci vyskúšať internetovú TV od košického operátora a to až na 6 mesiacov zdarma.

Odkaz na produkt: Homatics Dongle G 4K + Antik 6 mesiacov

Za zapožičanie multimediálneho zariadenia Homatics Dongle G 4K ďakujem spoločnosti AB-COM, s.r.o. z Topoľčian.

Mohlo by vás ešte zaujímať