Reklama

Homatics Stick HD a Homatics Dongle R 4K: Malé zariadenia, ktoré premenia televízor na Smart TV s Androidom

S väčšou popularitou OTT a VOD služieb prichádza na náš trh čoraz viac zariadení, ktoré podporujú internetové TV služby, ako aj prehrávanie multimediálneho obsahu a to či už z internetu, pamäťového zariadenia, alebo priamo z mobilu. Dnes by som vám chcel predstaviť dve nové zariadenia od značky Homatics. Konkrétne sú to Homatics Stick HD a Homatics Dongle R 4K. Obe zariadenia pracujú pod operačným systémom Android TV (ver. 11) a zatiaľ čo Homatics Stick HD je cenovo dostupnejší a s podporou HD, tak Homatics Dongle R 4K je o niečo drahší, má však výkonnejší hardvér a podporuje už aj prehrávanie obsahu až do rozlíšenia 4K.

Obe zariadenia sú menších rozmerov s HDMI konektorom, ktoré po pripojení do HDMI portu televízora rozšíria daný televízor o multimediálne funkcie a umožnia okrem iného aj prístup k internetovým TV a VOD službám a to napriek tomu, že daný televízor tieto funkcie vôbec nepodporuje.
Pokračovanie nižšie:

Základná charakteristika Homatics Stick HD:
Procesor: Amlogic S805X2
Operačná pamäť RAM: 1 GB DDR
Flash pamäť: 32 GB eMMC
Operačný systém: Android TV (ver. 11)
1x konektor HDMI 2.0
1x napájací konektor (micro USB)
Podpora: WiFi 5 Dual Band 2×2 WiFi 2.4/5 GHz a Bluetooth 5.0
Video rozlíšenie: 1080i, 720p, 576i/p, 480i/p

Základná charakteristika Homatics Dongle R 4K:
Procesor: Amlogic S905Y4
Operačná pamäť RAM: 2 GB DDR
Flash pamäť: 8GB eMMC
Operačný systém: Android TV (ver. 11)
1x konektor HDMI 2.1
1x napájací konektor (micro USB)
Podpora: 4K (UHD), WiFi 5 Dual Band 2×2 WiFi 2.4/5 GHz a Bluetooth 4.2
Video rozlíšenie: 4K, 1080i/p, 720p, 576i/p, 480i/p

Obsah balenia
Štandardne je súčasťou balenia, okrem samotného zariadenia (Homatics Dongle R 4K alebo Homatics Stick HD), ešte diaľkové ovládanie, dve mikrotužkové batérie (AAA), veľmi stručná užívateľská príručka , USB kábel a externý napájací zdroj (5V/1A).

V prípade Homatics Stick HD je súčasťou balenia navyše aj krátky predlžovací HDMI kábel, ktorý sa zíde v prípade, keď sú HDMI porty na TV blízko seba a vo všetkých je pripojené nejaké zariadenie. U Homatics Dongle R 4K tento predlžovací kábel nie je potrebný. Dodávaný USB kábel (USB A/micro USB) slúži pre napájanie zariadenia.

Popis zariadení

Homatics Stick HD sa predáva v bielom prevedení. Na vrchnej časti zariadenia sa nachádza iba jedna LED dióda, ktorá upozorňuje užívateľa na prevádzkový režim. Pri zapnutom zariadení svieti na bielo, v prípade, že je zariadenie vypnuté, je vypnutá aj LED dióda. Po bokoch zariadenia sú dostupné konektory micro USB a HDMI.

Homatics Dongle R 4K je v predaji v čiernom prevedení. Na bočnej strane zariadenia je jeden micro USB konektor, ktorý slúži na napájanie a jedno malé tlačidlo, ktoré pri pridržaní odpáruje ovládač. HDMI konektor je umiestnený na krátkom kábli. Do HDMI portu televízora ho preto nebude problém zasunúť a to ani v prípade, že sú porty blízko seba. Z toho dôvodu nie je ani v balení krátky predlžovací kábel HDMI ako v prípade Homatics Stick HD. Stavová LED dióda sa na zariadení nenachádza. Nie je možné tak pri pohľade na zariadenie zistiť, či je zapnuté, alebo nie, ako je tomu v prípade Homatics Stick HD.

Diaľkové ovládače

Diaľkové ovládače dodávané spolu s Homatics Dongle R 4K a Homatics Stick HD sú totožné. Obe sú menších rozmerov a jediným rozdielom je farebné prevedenie. S Homatics Stick HD je dodávaný štandardne ovládač v bielom farebnom prevedení a s Homatics Dongle R 4K v čiernom. Ovládače komunikujú so zariadeniami po úspešnom správaní prostredníctvom Bluetooth. Vďaka tomu nie je preto nutné ani presné mierenie na zariadenia, ktoré môžu byť kľudne aj niekde schované za televízorom.

Na ovládaniach sa nachádzajú iba tie najhlavnejšie základné ovládacie tlačidlá či tlačidlá rýchleho prístupu do služieb Netflix, YouTube, Google Play a Prime video. Veľmi užitočné je tiež tlačidlo rýchlej voľby (ikona rakety), na ktoré si môže užívateľ namapovať svoju obľúbenú aplikáciu a to priamo v nastaveniach. Určite stojí za zmienku tiež to, že pomocou ovládača je možné ovládať aj základné funkcie televízora ako zapnutie/vypnutie či ovládanie hlasitosti. Nemôžem tiež zabudnúť, že ovládače majú zabudovaný mikrofón, ktorý je možné využívať pre hlasové ovládanie.

Medzi voliteľným príslušenstvom, ktoré si môžu užívatelia zariadení dokúpiť je špeciálny ovládač s názvom Homatics BIG. Ako už názov napovedá, ide o väčšiu verziu ovládača, ktorá obsahuje navyše farebné a číselné tlačidlá. Záujemcovia si ho môžu zakúpiť zvlášť u svojho predajcu. Odporúčaná maloobchodná cena je 12,90 €.

Skúsenosti

Obe testované zariadenia pracujú pod operačným systémom Android TV (ver. 11). Hlavné menu a celé užívateľské prostredie je teba pri oboch zariadení totožne. Ako som už spomínal v úvode, rozdiel medzi nimi je len v hardvéry. Pri úplne prvom spustení, ako to už u zariadení podobného typu býva, je nutné najskôr spárovať diaľkový ovládač so samotným zariadením a potom prejsť prvotnou inštaláciou, kde sa nastaví ako prvé jazyk hlavného menu a oblasť (krajinu) v ktorej sa bude zariadenie používať. Samozrejmosťou je podpora slovenského jazyka. V ďalších nastaveniach je možné pokračovať buď pomocou smartfónu, alebo klasicky cez diaľkový ovládač. V prípade inštalácie cez smartfón sa mi však inštalácia ani na niekoľký pokus nepodarila, vzhľadom k tomu, že zariadenie nikdy smartfón nenašiel. Testoval som to na dvoch smarfónoch so systémami Android 13 a starším Android 11. Odporúčam preto inštaláciu vykonať klasicky cez diaľkový ovládač.

Obe zariadenia je nutné pripojiť k internetu iba prostredníctvom bezdrôtovej WIFI siete. Podporované sú ako siete v pásme 2.4 GHz, tak aj 5 GHz. Po pripojení si automaticky overuje zariadenie či je dostupná nová aktualizácia, v prípade, že dostupná je, zariadenie sa aktualizuje. Následne sa už len stačí prihlásiť do účtu Google, odsúhlasiť zmluvné podmienky a vybrať názov zariadenia. Úplne v poslednom kroku je ponúknaná ešte možnosť inštalácie predvolených aplikácií. V čase môjho testovania tam boli napr. HBO Max, KODI, VLC, SkyShowtime, TouchTV, Disney+ či Prime Video.

Ďalšie aplikácie je možné do zariadenia úplne bez problémov stiahnuť priamo z Google Play, kde sú samozrejme vždy aktuálne verzie, ktoré poskytovatelia služieb ponúkajú. Z tých najpopulárnejších môžem spomenúť napr. ANTIK TV, Lepšia.TV, Skylink Live TV, Magio TV, Kuki TV, Sweet.tv, Sledovanie TV, 4ka TV, O2 TV, Touch TV, UPC TV, Netflix, Prime Video, Applre TV, HBO Max, SkyShowtime, Disney+, Voyo, JOJ Play, FilmBox+, VLC, KODI a množstvo ďalších. Spomenúť môžem aj najnovšiu aplikáciu od Antik Telecom s názvom Antik TV for STB 2.0, ktorú som aj osobne vyskúšal a nebol s ňou žiadny problém.

Pri aplikáciách musím spomenúť, že jednou z veľkých výhod zariadení značky Homatics je, že všetky majú potrebné certifikáty ako Google, Google Assistant či Netflix. Bez problémov je preto možné aj na starších televízoroch využívať internetové TV služby s doplnkovými službami ako TV archív, videotéky alebo len prehrávanie obsahu z mobilných zariadení, sieťového disku, či zo streamovacích platforiem.

Celková interná pamäť zariadenia Homatics Stick HD je 32 GB. Po nainštalovaní systému a základných aplikácií je však reálne k dispozícii užívateľom pre inštaláciu aplikácii z Google Play približne 25 GB. V prípade Homatics Dongle R 4K je pamäť 8 GB. Po vykonaní prvotnej inštalácie aj s nainštalovanými odporúčanými aplikáciami zostalo dostupných 2,7 GB. Pre bežných užívateľov by to malo úplne postačovať a nemal by byť problém inštalovať do zariadenia aj väčšie množstvo aplikácií či jednoduchších hier. S náročnejšími hrami už môže byť problém a to hlavne pri Homatics Dongle R 4K, vzhľadom k tomu, že tie vyžadujú aj niekoľko GB voľnej pamäti. Interná pamäť sa rozšíriť nedá ani u jedného zo zariadení, pretože, tu nie možnosť pripojiť externé pamäťové zariadenie ako napr. SD kartu či USB kľúč.

Prehrávať multimediálny obsah je možné vďaka zabudovanému Chromecastu rýchlo a jednoducho, ako aj prenášať fotky, videá a hudbu zo smartfónov priamo do televízora. Ďalšou možnosťou je prehrávanie obsahu zo sieťového disku. V tomto prípade môže poslúžiť napr. multimediálny prehrávač VLC. Ten umožňuje okrem toho tiež prehrávať aj internetové streamy, vrátane streamov z web kamier. Pre prehrávanie multimediálneho obsahu je možné využívať aj prehrávač KODI so všetkými jeho doplnkami. V čase môjho testovania bola dostupná verzia 20.2.

Podporované audio a video formáty udávané výrobcom pre Homatics Stick HD:

Video súbory: *.mkv, *.wmv, *.mpg, *.mpeg, *.dat, *.avi, *.mov, *.iso, *.mp4, *.rm, *.jpg, *.bmp, *.gif
Video decoding:
AV1 MP-10@L4.1 až do 1080/60fps
VP9 Profile-2 až do 1080/60fps
H.265 HEVC MP-10@L4.1 až do 1080/60fps
H.264 AVC HP@L4.2 až do 1080/30fps
AVS2-P2 Profile až do 1080/60fps
MPEG-4 ASP@L5 až do 1080P/60fps (ISO-14496)
WMV/VC-1 SP/MP/AP až do 1080P/60fps
AVS-P16(AVS+) /AVS-P2 JiZhun Profile až do 1080P/60fps
MPEG-2 MP/HL až do 1080P/60fps (ISO-13818)
MPEG-1 MP/HL až do 1080P/60fps (ISO-11172)
RealVideo 8/9/10 až do 1080P/60fps
Audio súbory: MP3, AAC, WMA, RM, FLAC, Ogg s 7.1/5.1 down-mixing

Podporované audio a video formáty udávané výrobcom pre Homatics Dongle R 4K:

Video súbory: .mkv,.wmv,*.mpg, *.mpeg, *.dat, *.avi, *.mov, *.iso, *.mp4, *.rm and *.jpg
Video decoding:
VP9 Profile-2 až do 4Kx2K@60fps
H.265 HEVC MP-10@L5.1 až do 4Kx2K@60fps
AVS2-P2 Profile až do 4Kx2K@60fps
H.264 AVC HP@L5.1 až do 4Kx2K@30fps
MPEG-4 ASP@L5 až do 1080P@60fps (ISO-14496)
WMV/VC-1 SP/MP/AP až do 1080P@60fps
AVS-P16(AVS+) /AVS-P2 JiZhun Profile až do 1080P@60fps
MPEG-2 MP/HL až do1080P@60fps (ISO-13818)
MPEG-1 MP/HL až do 1080P@60fps (ISO-11172)
RealVideo 8/9/10 až do 1080P@60fps
Audio súbory: MP3, AAC, WMA, RM, FLAC, Ogg s 7.1/5.1 down-mixing

Hry

Okrem aplikácií sú v Google play dostupné pre užívateľov aj hry. Niekoľko hier som nainštaloval a vyskúšal. Pri väčšine z nich je však nutný gamepad. Informuje o tom hláška už pri samotnej inštalácii vybranej hry. Navyše, vzhľadom k tomu, že ani jedno zo zariadení nemá USB port, je potrebný bezdrôtový gamepad, ktorý bude komunikovať cez Bluetooth. Môže sa použiť napr. gamepad Xbox. V predaji je však už aj gamepad priamo od výrobcu Homatics, ktorý som mal k dispozícii aj ja a fungoval úplne bez problémov. Ovládač má duálne vibračné motory, šesťosový gyroskop pre somatosenzorické sledovanie a nachádza sa na ňom navyše aj tlačidlo hlasového asistenta a samozrejme aj mikrofón. Ten sa môže hodiť pre hlasové ovládanie. Herný ovládač spolupracuje s Android a Google zariadeniami Homatics, ako aj s TV, PC, mobilom či tabletom. Má vstavanú 650 mAh batériu a v balení sa nachádza napájací USB kábel a USB adaptér pre pripojenie k PC. Pred prvým použitím je ho nutné so zariadením spárovať a to podľa nižšie uvedeného návodu.

Vďaka Bluetooth je možné samozrejme pripojiť aj iné zariadenia, teda nielen gamepad ako napr. bezdrôtové slúchadlá, reproduktor atď..

Spárovanie herného ovládača Homatics Gamepad so zariadeniami

1. Zapnutie ovládača -> Stlačte a podržte 4 sekundy tlačidlo s obrázkom „Mikrofóna“
2. Spustenie párovania -> Stlačte a podržte 3 sekundy „Späť“ a „Domov“
3. Prejdite na obrazovke zariadenia, s ktorým ovládač párujete do Bluetooth nastavenia
Vyberte zariadenie s názvom „Game“ a potvrďte pripojenie. Po úspešnom spárovaní ovládač zavibruje, čím potvrdí dokončené párovanie.

Hlasové ovládanie a Google Assistant

Vďaka zabudovanému mikrofónu na diaľkovom ovládači je možné s oboma zariadeniami využívať službu Google Assistant. Stále však platí, že pre plnohodnotné využívanie tejto služby je potrebné mať v zariadení zvolený jeden z podporovaných jazykov (napr. angličtina), vzhľadom k tomu, že táto služba stále nepodporuje slovenčinu ani češtinu. Vyhľadávanie aplikácií či videí na YouTube je samozrejme dostupné aj v slovenčine, ale pokiaľ by už chcel niekto ovládať iné smart zariadenie v domácnosti, ktoré podporujú službu Google Assistant, musí tam byť už nastavený jeden z podporovaných jazykov. Po pridaní zariadenia do aplikácie Google Home som si reálne vyskúšal hlasovým príkazom zapnúť či vypnúť svetlá v byte a fungovalo to bez akýchkoľvek problémov.

Hlavné rozdiely medzi Homatics Stick HD a Homatics Dongle R 4K

Homatics Stick HDHomatics Dongle R 4K
ProcesorAmlogic S805X2Amlogic S905Y4
Flash pamäť32 GB eMMC8GB eMMC
RAM pamäť1 GB DDR2 GB DDR
Operačný systémAndroid TV 11Android TV 11
Maximálne obrazové rozlíšenieHD4K
Napájací zdroj5V/1A5V/1A
Bluetooth5.04.2
Rozmery35 x 84 x 16.2 mm (Š × V × H)53 x 152 x 16 mm (Š × V × H)
Cena39,90 €49,90 €

Záver

Homatics Stick HD Android TV a Homatics Dongle R 4K Android TV sú malé a jednoduché zariadenia, ktoré dokážu premeniť akýkoľvek televízor s HDMI vstupom na smart TV. Vďaka systému Android TV (ver.11) je možné do zariadenia nainštalovať veľké množstvo aplikácií prípadne hier a to priamo z obchodu Google Play. Bez problémov je tak možné sledovať živé vysielanie televíznych kanálov, prípadne využívať doplnkové funkcie od OTT operátorov ako archív alebo videotéku a to všetko bez zložitej inštalácie. Obe zariadenia sú v dostupnej cene. Napriek tomu, že nemajú USB port či slot na SD kartu je možné prehrávať multimediálny obsah z domáceho úložiska NAS či zrkadliť obrazovku mobilných zariadení, ako aj ovládanie zariadení v domácnosti cez Google Assistant.

Na záver by som chcel ešte spomenúť jednu dôležitú vec a to je, že obe zariadenia majú licencie pre Netflix, Google a Google Assistant.

Homatics Stick HD Android TV
Doporučená maloobchodná cena zariadenia: 39,90 € s DPH
Odkaz na produkt: Homatics Stick HD Android TV

Homatics Dongle R 4K Android TV
Doporučená maloobchodná cena zariadenia: 49,90 € s DPH
Odkaz na produkt: Homatics Dongle R 4K Android TV

V oboch prípadoch sa jedná o doporučené maloobchodné ceny. Aktuálne je dokonca Homatics Dongle R 4K Android TV k dispozícii v cene 49,90 € aj so 6 mesačným predplatným na Antik TV.

Za zapožičanie multimediálnych zariadení Homatics Stick HD Android TV a Homatics Dongle R 4K Android TV ďakujem spoločnosti AB-COM, s.r.o. z Topoľčian.

Mohlo by vás ešte zaujímať