Reklama

ČR: HD vysielanie komerčných TV v DVB-T2 za poplatok?

V Českej republike aktuálne prebieha spúšťanie novej prechodovej DVB-T2 siete, ktorá má divákov prijímajúcich programy cez anténu pripraviť na nový štandard vysielania. Ten nahradí po roku 2020 doterajšie vysielanie v štandarde DVB-T.

Podľa najnovších informácií od prevádzkovateľa siete, spoločnosti České Radiokomunikace (CRA), dosahuje pokrytie prechodovej DVB-T2 siete už viac ako 76% obyvateľov a spúšťanie nových vysielačov stále pokračuje.
Pokračovanie nižšie:


Nový prechodový multiplex obsahuje štrnásť televíznych kanálov šírených v štandardnom rozlíšení (SD) s kodekom H.265/HEVC. Do dnešného dňa neponúka však žiadne HD programy a navyše v ňom chýbajú aj programy komerčnej skupiny Nova, ako aj verejnoprávnej Českej televízie. Kompletný prehľad šírených programov prinášame na konci správy.

Pre niektorých českých divákov môže byť teda zatiaľ vysielanie v novom štandarde nezaujímavé a hlavne nemajú ani vážnejší dôvod na to aby vymenili doterajšie zariadenie s podporou DVB-T na DVB-T2/HEVC. V budúcnosti by sa to ale mohlo zmeniť a to po pridaní nových staníc, prípadne programov Českej televízie v HD kvalite. Verejnoprávny vysielateľ už v júli informoval médiá o tom, že bude v ďaka DVB-T2 štandardu šíriť všetky svoje programy v HD kvalite.

Iná situácia je ale v prípade komerčných vysielateľov, ktorí podobne ako tí naši slovenskí, neponúkajú HD verzie svojich kanálov zadarmo, ale si za ne nechávajú platiť. V prípade prechodu na DVB-T2 je tak neisté či budú programy komerčných televízií dostupné divákom v DVB-T2 vo vysokom rozlíšení, alebo zostanú len v doterajšej SD kvalite. Otázne je aj to, či vôbec budú bez poplatkov, alebo už ako platené kanály. Aj u našich západných susedov tak môže nastať podobná situácia ako u nás, kedy pre príjem kanálov Markíza HD a JOJ HD cez anténu, je potrebné dekódovacie zariadenie a pravidelne platiť poplatky za balíček. Navyše platený model po prechode na DVB-T2 zvolili aj v Rakúsku (Simpli TV) či Nemecku (freenet TV).

O tom, že súčasný model terestriálneho vysielania by bol po prechode na DVB-T2 pre českých komerčných vysielateľov nezaujímavý nakoniec uviedol pre tamojšie Hospodárske noviny aj generálny riaditeľ FTV Prima Marek Singer. „Ak by sa nič nezmenilo, a my by sme Rádiokomunikáciám len platili rovnaké peniaze, budeme musieť zvážiť, aký obsah budeme šíriť akým spôsobom. Buď nájdeme iný druh obchodných príjmov, ktorý na to nadviažeme, napríklad video na požiadanie spojené s terestriálnym vysielaním, alebo potrebujeme znížiť náklady„.

Šéf Primy tiež upozorňuje na to, že za HD verzie svojich programov dostavajú od operátorov peniaze o ktoré nechcú prísť. Za HD programy v DVB-T2 by teda museli zaplatiť diváci, alebo priamo prevádzkovateľ siete. „Keby všetko zostalo, ako je, tak HD je pre nás spojené s platbami od ostatných operátorov. A o tie nechceme a nemôžeme prísť. Potom by to musel byť model, kde HD plus nejaké ďalšie služby sú platené divákmi. Alebo by za to platil operátor pozemnej siete. My teraz poskytujeme HD signál ostatným platformám, ale tie nám za neho platia,“ dodáva Singer.

Zoznam kanálov šírených v prechodovej sieti DVB-T2 v ČR
Barrandov Plus, Barrandov TV, Kino Barrandov, Óčko Gold, Óčko, Prima Cool, Prima Love, Prima MAX, Prima Zoom, Prima, Šlágr TV, Óčko Expres, Barrandov Family a TV Noe.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. HD bude určite spoplatnené. Ináč by sa im vzbúrili káblovky a sat. operátori ktorí im za to už platia. V HD voľne iba ČT.

 2. V ČR prijíma DVB-T / T2 60 % obyvateľstva, takže ak DVB-T2 spoplatnia tak DVB-T2 a televízie skončia (sledovanosť pôjde dole). Detto DVB-T / T2 skončí aj na SK ak to spoplatnia = odsúdené na neúspech.

  1. Ale veď okrem RTVS (a povedzme ešte TA3) sú už dnes všetky významnejšie TV stanice, ktoré vysielajú v HD spoplatnené. A v česku je Nova podstatne silnejšia ako u nás Markíza. Takže si nemyslím, že zavedením polatku aj do terestriaálneho vysielania pre HD kvalitu by malo dôjsť z zníženiu sledovanosti. A už tobôž nie, pokiaľ by sa zachovala aj bezplatná SD verzia. Potom by sa každý divák mohol rozhodnúť, či bude sledovať zadarmo v SD kvalite alebo si priplatí za HD signál.

  2. Lenže keď spoplatnia DVB-T2 v Českej republike, tak mi poved koľko divákov z tých 60 %, ktorí sledujú vysielanie cez anténu si kúpi platené DVB-T2 kvôli Nove, možno nejakých 5 %.

  3. Záleží od toho, či vypnú SD signál. Pokiaľ pôjdu rovnakou cestou ako Joj na Slovensku, tak ten, kto nebude chcieť platiť za HD kvalitu, bude pozerať SD. Podľa mňa si Nová nedovolí vypnúť SD vysielanie. Pokiaľ áno, tak by si mal asi pravdu Ty. Veď uvidíme.

 3. Prečo sa potom objavuje nálepka Ověřeno -vhodné pre CZ na FTA prijímačoch?

 4. Ja len nechápem čo robia také theátro a cirkusy s tým HD, veď je to bežný štandard tejto doby, už je pomaly v pase, lebo už tu je 4K a pomaly sa prediera 8K a testuje sa už 16K. Veď aj keď sa prechádzalo z čiernobieleho vysielania na farebné tak sa nespoplatnilo, alebo keď sa prechádzalo z analógu na digitál DVB-T a teraz tu začali robiť cirkusy nejaká nenažratá TV Stara a TV Angelika.

 5. re:Z Sledovanosť určite nepadne. Maximálne sa preskupí na iné platformy alebo ostane na platenom DVB-T2. Ľudia si zafrflú to bude asi tak všetko. HD je štandart tejto doby no TV si našli formu ako si vylepšiť zisk a aj to postupne robia. V ČR tiež nemáš nikde HD kanály zadarmo. Jedine za poplatok na sate, kábli či IPTV.

  1. Sledovanost nepadne? Tak sa pozri, co urobil so sledovanostou Nekrozy jej odchod z DVB-T. Pritom v CR je percento populacie sledujucej TV cez terestrial takmer dvojnasobne a Cesi maju o dost mensiu ochotu nechat si skakat po hlave, nez Slovac. Ak bude v DVB-T2 platene aj SD, alebo nebude vobec, nastane celkom velky cirkus, myslim si. Uplne to moze rozbit tamojsi TV trh – ludia mozu masovo zacat vyuzivat legalne aj nelegalne streamovacie sluzby a ine metody, uz len z trucu. Uvidime, ale celkom prajem nenazranym televiziam, aby za take sposoby pekne padli na hubu.

 6. re:quido
  Tá nálepka je tam pre jednoduchšiu orientáciu. Sú to všetky prijímače ktoré zvládnu T2/HEVC .
  Na trhu máš v predaji aj staršie T2/H264.

  1. Ak set-top boxy alebo TV nemaju slot na kartu ani CI/CI+ rozhranie, v platenej DVB-T2 si neskrtnu ani s podporou T2 a HEVC. Takze bud nalepka klame, alebo minimalne SD verzie programov musia zostat FTA. Inak Cesi tie zariadenia otrepu niekomu o hlavu a asi to bude aj na hromadnu zalobu.

  2. Musíš len zomrieť . To je jediná istota. Bez Ci slotu to využijú len na programy ČT a prípadne ďalšie ak budú šírené niektoré voľne. napr. taký zbytočný Barandov, Relax, Noe v SD a pod.
   Bez Ci slotu ti budú aj u nás na dve veci.

 7. Set top box netreba na platenú tv.Stačí Cl modul na princípe Plustelka a máš to.Platíš a hotovo.

  1. V CR po prechode na DVB-T2 to bude mozne len v pripade, ze TV bude podporovat DVB-T2 a HEVC.

  1. Teraz si nie som isty, na ktory moj komentar reagujes, ale ak na predosly, tak v CR sa po preklopeni vysielania do DVB-T2 bude pouzivat vyhradne kodek h.265 (HEVC).

Komentáre už nie sú povolené.