Towercom môže zahájiť testy DVB-T2/HEVC z Kamzíka, získal povolenie

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) vydal na základe žiadosti spoločnosti Towercom, povolenie na používanie frekvencie K6 na terestriálne digitálne televízne vysielanie v štandarde DVB-T2 v rámci miestneho multiplexu z vysielača Bratislava – Kamzík. „Držiteľ povolenia v žiadosti uviedol, že plánuje používať frekvenciu K6 v Bratislave pre účel prezentácie štandardu DVB-T2 v súvislosti s pripravovanou druhou digitálnou dividendou, t.j. v súvislosti s pripravovaným uvoľnením frekvenčného pásma 700 MHz, ktoré budú používať mobilní operátori,“ uviedol RÚ.

Nový miestny vysielač bude vysielať z vysielacej veže Kamzík s vertikálnou polarizáciou, výška stredu anténového systému nad terénom bude 180 m, maximálny výkon ERP v nulovej rovine 5000 W, počet nosných 32k, modulácia 256-QAM. Platnosť povolenia je do 31.7.2018. Podľa RÚ je frekvenciu K6 v Bratislave možné používať pre účely poskytovania miestneho MUX-u iba do doby, kým sa táto frekvencia nezačne používať pre účely poskytovania celoplošného terestriálneho multiplexu.

Towercom chce na 6. kanáli vo VHF pásme testovať UHD vysielanie vo formáte H.265. V spolupráci s RTVS by mohol byť v tomto multiplexe šírený aj špeciálny UHD stream z letnej Olympiády, pokiaľ bude dostupný. Pre príjem bude samozrejme už potrebné prijímacie zariadenie s podporou DVB-T2/HEVC.

TIP: Towercom spustí v lete testovacie vysielanie v Ultra HD, vo VHF pásme

Okrem pridelenia povolenia nového miestneho multiplexu RÚ na základe žiadosti Towercomu zmenil aj povolenia, ktorými sú určené technické parametre vysielačov štvrtého MUX-u tak, aby bolo možné prejsť na štandard DVB-T2. Pripomeňme, že v súčasnosti prebieha prechod 4. multiplexu zo štandardu DVB-T na DVB-T2. Prechod by mal byť ukončený do konca augusta 2016. „Prechod prebieha z iniciatívy spoločnosti Towercom, ktorá ho financuje a poskytuje informácie pre užívateľov tejto platenej služby,“ uviedol RÚ.

Moho by Vás ešte zaujímať

Komentáre

  • super, tak kvoli UHD streamu z olympiady sa oplati kupit HEVC STB…a to myslim uprimne, bez ironie.

    • Skoda len, ze mam rovnako ako vacsina ludi na streche len uhf antenu, pretoze sa dvbt malo vysielat len v uhf.. Takze mozem akurat tak holy … a nie otestovat, ci to moj tv zvlada..

  • Tak napríklad pre mňa olympiáda v Tv byť nemusí to môj názor.

Tento článok už nie je možné komentovať