Reklama

RTVS si pripomenie Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu filmom Colette

Colette je strhujúca dráma o sile lásky a túžbe po slobode na motívy novely Arnošta Lustiga. V hlavných úlohách účinkujú francúzska herečka Clémence Thioly a Jiří Mádl.

Milostný príbeh zajatcov Viliho (Jiří Mádl) a krásnej belgickej Židovky Colette (Clémence Tioly) rozpráva o osude lásky v prostredí hrôzy a smrti. V osvienčimskom koncentračnom tábore sa pred nami odhaľuje neľútostný svet každodenného boja o prežitie. Obchoduje sa so všetkým, čo môže zachrániť život, alebo aspoň na chvíľu oddialiť smrť. Židovka Colette prichádza do Osvienčimu transportom z Belgicka. Väzeň Vili jej poradí, ako sa má správať a čo má povedať pri zaraďovaní do pracovných skupín, a tým ju zachráni pred smrťou v plynovej komore. Fanatický dôstojník SS Weisacker (Eric Bouwer) si čoskoro všimne Colettin pôvab a zamestná ju vo svojej dielni. Napriek každodennému utrpeniu sa Vili a Colette zbližujú a ich láska im dáva silu znášať peklo koncentračného tábora. V zúfalom boji o život spoločne naplánujú riskantný útek.
Pokračovanie nižšie:


Film nakrútený na motívy novely českého spisovateľa Arnošta Lustiga, ktorý sám prežil hrôzy koncentračného tábora, je venovaný Alfrédovi Wetzlerovi a Rudolfovi Vrbovi. Obom sa podarilo utiecť z Osvienčimu, aby svetu mohli odhaliť pravdu o zločinoch páchaných v koncentračných táboroch.

RTVS sa na filme podieľala ako koproducent, po svojom uvedení do českých a slovenských kín film zaznamenal obrovský divácky ohlas. Colette odvysiela Jednotka už zajtra 23. januára o 20:20 ako súčasť projektu RTVS Dejiny pri príležitosti 70. výročia oslobodenia koncentračného tábora v Osvienčime a zároveň ako pripomienku Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, ktorý bol OSN vyhlásený na 27. januára.

RTVS si tento pamätný dátum pripomenie aj v rozhlase. Rádio Slovensko do vysielania pripravilo cyklus reportáží Príbeh na týždeň na tému 70. rokov od oslobodenia Osvienčimu. Jeden z príbehov rozpráva o osude odbojárky Gerty Vrbovej, manželky Rudolfa Vrbu, ktorému sa podarilo uniknúť z Osvienčimu. Päť reportáží odvysiela Rádio Slovensko budúci týždeň od pondelka do piatka po 11:30.

Rádio Devín v sobotu 31. januára o 18:00 odvysiela autentický dokument Pamätajte si to meno: Chladní o príbehu židovskej rodiny Bodnerovcov, ktorú počas 2. svetovej vojny zachránila rodina Jozefa Chladného zo Starých Hôr. V januári 2013 boli manželia Chladní in memoriam zapísaní medzi Spravodlivých medzi národmi, ich potomkovia s rodinou Bodnerovcov naďalej udržiavajú priateľstvo.

(RTVS)

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

  1. je to úžasný film plný smútku a zároven aj radostí velmi nás zaujal,určite si ho porieme znovu velmi pekný film z vojnového prostredia

Komentáre už nie sú povolené.