Reklama

Filmoviedky: Nový dramatický cyklus na Jednotke

Rozhlas a televízia Slovenska uvádza premiéru nového dramatického cyklu Filmoviedky – dnes večer o 20:05 na Jednotke STV.

Prvou filmoviedkou je film Mariany Čengel-Solčanskej Obhliadka. Scenáristka i režisérka v jednej osobe nám v jednoduchom príbehu z vidieka odkrýva zložité vzťahy starého otca, jeho nevesty a vnuka. Na pozadí akcie záchrannej služby, ktorá prichádza na dedinu za pacientom s infarktom, autorka filmoviedky analyzuje ťaživú finančnú i citovú situáciu ľudí, ktorí sú nútení žiť, či živoriť pod jednou strechou aj napriek tomu, že nimi lomcujú pocity nespravodlivosti, nenávisti a pohŕdania.

Aj táto filmoviedka prísne dodržiava princíp trojitého rozprávania s trojakým videním. Tento druh kompozície filmu a vrstvenia príbehu umožňuje televíznemu divákovi lepšie pochopiť pohnútky postáv a ich zmýšľanie. Takisto mu však dovoľuje dôkladnejšie pochopiť zložitosť ľudskej duše a rozdielnosť nazerania na tento svet.

Scenár a réžia: Mariana Čengel Solčanská
Dramaturgia: Roman Brat
Kamera: Ján Ďuriš
Zvuk Ján Grečnár
Strih Michal Kondrla
Vedúca výrobného štábu Ivana Kurincová

Účinkujú: Gabriela Dolná, Ivan Palúch, Juraj Igonda, Lucia Gažiová, Juliana Johanidesová, Jakub Gogál, Ján Greššo, Ivan Vojtek st. a ďalší.

(RTVS)

Ďalšie zaujímavé správy:

Komentáre

  1. V tom dome kde sa to natáčalo som bol osobne, je to tam dosť staré a už trocha prerobené..ale doma je uplne starý 😉

  2. Konečne sa objavil na STV film, ktorý má nevyumelkovaný dej z nášho slovenského prostredia. Chcem veriť, že sa filmoviedkami STV vráti k slávnym slovenským televíznym pondelkom z čias ešte spoločnej Československej televízie. Pamätám si, že keď sme si na služobnej ceste v Čechách v pondelok večer odskočili do krčmy, chlapi sa pred ôsmou dvíhali domov na slovenský televízny film.
    Tvorcom filmoviedok držím palce, nech sa im záslužná práca vydarí.

Článok už nie je možné komentovať.