Reklama

Pred 30-timi rokmi bola uvedená do komerčnej prevádzky družica Astra 1A

Vo februári 1989 bola uvedená do komerčnej prevádzky družica Astra 1A, ktorej prevádzkovateľom bol satelitný operátor SES. Tento historicky prvý satelit SES bol vypustený na obežnú dráhu na palube rakety Ariane 4, ktorá vzlietla z kozmodrómu vo Francúzskej Guyane v decembri 1988. Satelit bol umiestnený na orbitálnej pozícii 19.2°E, kde poskytoval televízne služby pre západnú a strednú Európu. To znamenalo, že diváci boli po prvýkrát schopní prijímať satelitný signál, čím sa televízia stala prístupnejšou pre kohokoľvek na zemi.

Na družici Astra 1A spočiatku vysielali, vtedy ešte analógové programy, FilmNet, Sky TV, Scandinavian TV3 a MTV Europe. Do konca roku sa ponuka rozšírila o ďalšie nemecké programy, ako je RTL plus, Sat. 1 a Pro7. V júni 1990 boli už všetky transpondéry naplnené. Obrovská popularita satelitnej televízie sa v tej dobe prejavila na jej dosahu, ktorý v roku 1990 predstavoval 17 miliónov domácností v Európe.

Satelitná televízia otvorila divákom okno do sveta. Napríklad Poliaci dostali prístup k programom na zahraničných kanáloch v čase, keď v krajine ešte panoval monopol štátnej televízie. Prvá celoštátna súkromná televízna sieť v Poľsku vznikla o tri roky neskôr – v roku 1992.

Začiatok satelitného vysielania z družice Astra 1A je spojený so spoločnosťou Astra CEE, ktorá je dnes poskytovateľom televíznych kanálov, rozhlasových staníc, internetu a multimediálnych služieb prostredníctvom satelitného systému. V súčasnosti môžu diváci zo satelitov Astra spoločnosti SES prijímať až 400 voľných (FTA) kanálov, vrátane 80 v HD kvalite.

Martin Ornass-Kubacki, prezident Astra CEE, k tomuto jubileu uviedol: „Tento rok oslavujeme 30. výročie satelitnej televízie a Astra v Poľsku. V priebehu rokov sa vysielacie technológie diverzifikovali, čo viedlo napríklad ku vzniku OTT televízie. Satelitné vysielanie však má svoje nesporné výhody, ako je nezávislosť na geografických podmienkach, prírodných katastrofách, teroristických útokoch alebo politických problémoch, a tiež spoľahlivosť, keďže nie je potrebné pripojenie k pozemnej infraštruktúre. Predovšetkým je to práve satelit, ktorý dnes poskytuje neobmedzený prenos signálu, alebo obsah bez ohľadu na jeho náročnosť. Preto satelit funguje výborne pri vysielaní obsahu v pôvodnom 4K rozlíšení. Naviac na satelite ASTRA 3B už prebehli prenosy v 8K, čo poukazuje na jeho pripravenosť vysielať programy v ešte vyššej kvalite. Moderné satelity umožňujú posielať tisíce gigabajtov dát za sekundu a môžu sa prispôsobiť rôznym účelom.

Ďalšie zaujímavé správy:

Komentáre

  1. Pamätám si ako dnes. Bola to velká radost. Všetky stanice vysielali volne a rád som pozeral MTV. Dnes je všetko kodované a samé reklamy. Ked zapnem telku a naskoči reklama poprepinam pár programov a všade reklama tak to radšej vypnem a idem von.

    1. Na MTV som pozeral Beavisa & Butt-heada… Dnes to pozerám na TA3. Akurát tých postaviček je tam viac, nie sú kreslené, nie sú také vtipné, ale zato sú oveľa hlúpejšie.

Pridaj komentár

Komentáre nesúvisiace s článkom, obsahujúce nadávky, urážky, odkazy, politiku, ako aj tie, ktoré porušujú platné pravidlá a zákony, budú vymazané bez udania dôvodu.