Reklama

Towercom podporuje obnovu STA v bytových domoch, dotáciu môžete získať aj vy

Spoločná televízna anténa (STA) v panelákoch bola populárna ešte za čias analógového vysielania. Postupne však strácala na popularite a to najmä kvôli malému počtu programov, ktoré boli niekedy navyše šírené aj v zlej kvalite. Neskôr po prechode na digitálne vysielanie už samotná STA u väčšiny bytových domov nefungovala, keďže nebola pripravená na digitálny príjem a nutne potrebovala investíciu do jej modernizácie s čím viacerí nemuseli súhlasiť. Majitelia bytov tak prešli postupne ku káblovým, IPTV či satelitným operátorom a pravidelne im teraz platia mesačné poplatky.
Pokračovanie nižšie:


Po rokoch sa tak aj zabudlo na hlavný cieľ STA – zabezpečiť pre všetkých obyvateľov bytového domu bezproblémový príjem televíznych či rozhlasových programov na jednu spoločnú anténu. Výhodou je, že tie základné programy sú stále bez poplatkov. Majitelia bytov tak nemusia vďaka STA riešiť individuálny príjem cez vlastné antény ale stačí jedna spoločná, umiestnená na streche panelového domu z ktorej sa následne rozdelí signál do jednotlivých bytov. Pri príjme z viacerých smerov sa samozrejme môže použiť aj viacero antén, ktoré sa potom zlúčia. Nemusí tak ani dochádzať k stavu, kedy je na každom balkóne či pri každom okne paneláku umiestnená nejaká anténa alebo parabola, čo určite nevyzerá ani pekne. STA môže byť navyše aj záložným riešením pri výpadku signálu od iného poskytovateľa, alebo je možné voľný signál z nej využiť na pripojenie ďalších televízorov v rámci jedného bytu.

STA má tak viacero výhod a spolu s digitalizáciou sa odstránili navyše aj ďalšie nedostatky, ktoré boli ešte v čase analógového vysielania – zrnenie, zlá kvalita obrazu, prípadne malý počet kanálov. V súčastnosti nie je problém do STA dostať aj niekoľko desiatok televíznych staníc z DVB-T/T2 a v prípade cezhraničného príjmu môže ich počet dosiahnuť aj stovku. Stačí pritom len zmodernizovať pôvodnú analógovú STA, alebo vybudovať úplne novú. Do modernizácie treba samozrejme investovať financie čo sa nemusí niektorým páčiť, keďže peňazí nie je nikdy dosť. Treba si však uvedomiť, že celá modernizácia je jednorázová investícia a rozpočítava na všetkých majiteľov bytov. Navyše je možné ju hradiť aj z fondu opráv. Mnohí určite ani nevedia, že dotáciu na modernizáciu STA môžu dostať aj od Towercomu, ak splnia určité podmienky.

S podporou Towercomu
Podporiť rekonštrukciu či výstavbu novej STA v panelákoch sa rozhodla aj spoločnosť Towercom, ktorá prevádzkuje všetky štyri terestriálne celoplošné multiplexy na Slovensku, a to až do výšky 50 % nákladov a zároveň maximálne 10 € na jedného účastníka. Jednou z podmienok je aby v STA bol hlavným zdrojom signálu DVB-T/T2 (môže ísť o akýkoľvek celoplošný, lokálny alebo zahraničný multiplex) a nebol v nej šírený signál DVB-S/C. Paralelná kabeláž IPTV a pod. v paneláku pritom nie je vôbec žiadny problém.

Nejde o žiadny nový projekt
Towercom podporuje modernizáciu STA už od roku 2014 a od tej doby pomohol obnoviť STA pre zatiaľ 4 517 bytových jednotiek. Celková výška dotácie sa za dva roky vyšplhala na viac ako 26 tisíc eur. Ako príklad môžeme uviesť mesto Levice, kde už bolo s podporou Towercomu pripojených k obnovenej STA celkovo 1 300 bytov. Ešte lepšie je na tom východoslovenské mesto Prešov, v ktorom môže využívať s podporou Towercomu modernú STA až 1 900 domácností. Niekoľko projektov bolo už realizovaných aj v Bratislave a Trenčíne. Operátor je navyše pripravený podporovať modernizáciu, prípadne výstavbu úplne novej STA, aj v ďalších rokoch. Pre bližšie informácie je možné kontaktovať odbornú firmu zaoberajúcou sa rekonštrukciou STA vo vašom regióne, prípadne priamo spoločnosť Towercom, ktorá modernizáciu STA podporuje vo forme dotácie.

Na návšteve v jednom paneláku s obnovenou STA v Leviciach
Ako som už spomínal vyššie, v Leviciach už bolo z modernizovaných viacero STA. Väčšine majiteľom bytových domov vyhovuje hlavne bezplatný príjem programov z celoplošných multiplexov a to nielen z tých slovenských, ale aj maďarských, keďže v meste sa hlási k maďarskej národnosti približne 9 % obyvateľov. Okrem toho je v STA tiež dostupný aj lokálny multiplex s niekoľkými ďalšími zaujímavými kanálmi, vrátane miestnej televízie. Obyvatelia tak majú aktuálne informácie aj z diania v meste. Reálne môžu v panelovom byte prijímať, po pripojení svojho televízora s DVB-T/T2 tunerom k účastníckej zásuvke, bez problémov do 30 nekódovaných kanálov, niektoré aj v HD kvalite plus ďalších približne 60 kódovaných (Plustelka + MinDig TV Extra), ktoré sú určené viacmenej pre náročnejších divákov. Pre príjem kódovaných programov je samozrejme nutné vlastniť prijímacie zariadenie daného operátora a platiť mesačné poplatky. Samozrejme, ak niekomu vyhovuje len ponuka voľne šírených programov, nemusí za ich príjem vôbec nič navyše platiť.

anteny_sta_l4
Použité antény v jednej STA v Leviciach. V horizontálnej polarizácii je anténa otočená na maďarský vysielač Gerecse, vo vertikálnej polarizácii na Sitno, navyše v jej smere je aj miestny vysielač s lokálnou TV.
sta_anteny_rozvod4
Hlavná stanica STA.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Podporujú? Kde? V banánovej republike? Teraz, keď ide preč Angelika a spol… To je fakt výsmech ovčanom banánovej republiky do ksichtov… neskutočná drzosť a nehoráznosť!!! Tak ako podporujú? S tými likvidačnými cenami?

  1. Nebude to tým, že Angelika má finančné problémy. Holt , skončila pre onú TV doba štedrých donorov, keď robili veľkú politiku ( neberte nám Angeliku ).

  2. LOL. Nemam najmensi dovod zastavat sa Narkozy, ale toto (velka politika, financne problemy, stedri donori) su vsetko taraniny.

  3. A čo más spoločné Markíza s Towercomom????? TWC je len šíriteľ signálu, snaží sa dostať medzi bežných ľudí, ktorí nemajú žiadnu inú platformu (Skylink, Digi, Magio,…). Ako podporuje šírenie signálu napr. Skylink? Alebo Magio? Prispeje polovicou na nákup zariadení?
   Markíza sa predsa sama rozhodla odísť z DVB-T trhu…

  4. Markiza plati Towercomu za retransmisiu, takze suvis medzi nimi je dost zjavny, ked sa uz pytas. A podla vsetkeho su ceny Towercomu poriadne prestrelene. Takze tak. A hoci Skylink mi poriadne lezi v zaludku, kvoli objektivite treba povedat, ze veru sirenie signalu (satelitneho) podporuje aj on – tusim prave maju v akcii komplety aj s montazou za 1 euro … Takze Tvoje otazky, hoci boli myslene iba ako recnicke, potrebovali predsa len odpovede. 🙂

 2. Nezahadzujme podporu , aj 10 Euro nenájdeš na chodníku + Avis opäť vysiela Šláger , len tak ďalej , možno aj Markíza vybojuje menšie platby do Tower a divák bude mať aspoň pár programov zadarmo.

 3. Zaspali dobu. Keby sme mali tolko volnych programov ako v Cechach tak by sa to oplatilo. Ale teraz ked je dvb-t pred smrtou na Slovensku tak je to vysmech televiznym divakom. Keby ste radsej rozsirovali mux plustelky ako mux s vesteckymi televiziami.

 4. Ja mám v STA vyše 150 nekódovaných TV staníc (z toho asi 30 v HD).
  Samozrejme nie je to len DVB-T.

  Takže ak sa chce, ide urobiť všeličo (aj bez Towercomu).

  1. A to Ti idú v Petržalke aj všetky české muxy? Keď sa budeš nudiť, tak pridaj tu celý zoznam všetkých staníc a ak vieš tak aj z akých vysielačov… Prípadne napíš aspoň čísla kanálov a vysielače…

  2. Z DVB-T sú iba slovenské, maďarské a jeden rakúsky mux.
   Ostatné programy sú cez satelit (Skylink).

   Viac ti neptezradím. Ešte by si k nám chcel ísť bývať. 😀

 5. Keby táto informácia prišla v roku 2011, možno by mal Towercom iný podiel v sledovanosti na trhu. Tiež by som takéto informácie vložil na stanicu Infokanál. Ani zľava na plustelku, ani akcia s viasatom tam nie je. Dala by sa rozumnejšie využiť tá stanica, keď už je a zaberá miesto. Ja osobne ešte vždy čakám na rozširovanie ponuky plustelky. Už si nepripadám celkom zdravo, ale som vytrvalý. čakám.

  1. V 2011 prechadzal analog na Dvbt prehadzovali sa anteny na vysielacoch z analogu na Dvbt a kym vsetko nastartovalo a zacalo vysielanie za pochodu sa prerabalo aj na obytnych a rodinnych domoch a tak Skylink v pohodlne stahoval divakov k sebe. Sposob akym to robil netreba snad komentovat…ale na slecnu v reklame ktora hovori ludia majte rozum otvorte si oci atd.asi nezabudne nik a kedze slubovali vsetko zadarmo ludia hufne odisli.A tak Towercom predajom Skylinku dostal silneho protivnika ktory v pohode a bez namahy ziskal pre seba divakov terestrialu.Pre toto vsetko aj ked je to uz minulost je situacia na Slovensku taka aka je.STA v nasom byt.dome ide a pouziva ju asi 60% obyvatelov kvalita signalu vyrazne lepsia ako cez sat. ci kablovku.

  2. A tak máme na každej bytovke biele taniere ako v Bajkonure. Čo na to architekti?

  3. Ale ked ta slecna bola taka pekna, no nekup to … 😀 A teraz vazne: kto si pamata, ze Towercom a Skylink boli v tom case prepojeni personalne a takmer urcite aj financne, takze tam vlastne prebiehala kanibalizacia trhovych podielov…? Ako to ti me-nezer-i uvazovali, je pre mna velkou zahadou. Ale ked si to clovek da do suvisu s detailami, ako je (ne)aktualizacia udajov na infokanali Plustelky, (ne)dostupnost set-top boxov v „akcii“, (ne)dodrziavanie najroznejsich terminov a pod., vychadza z toho jedine: slendrianstvo, letargia a babractvo najhrubsieho zrna. To put it another way: Towercom vznikol len na rychle nahrabanie prachov, podstatu svojej cinnosti iba outsourcuje a nikomu tam nezalezi na realnych vykonoch, pokial cisla na uctoch naskakuju.

  4. Suhlasim.To prepojenie samozrejme .neoficialne moze byt aj teraz.Staci vsetko spomalit… postrasit divakov vypnutim stanic a Ty nelenia a kedze nepoznaju zakulisie hladaju novu sluzbu.Lenze maloktory bezi do Skylinku s cim niekto nepocital kedze vyber poskytovatelov TV je velky.Dvbt sa zacina rozbiehat sice rozpacito ale asi vsetko smeruje k tomu aby sme my divaci Dvbt ku koncu roka boli spokojny.Krok k divakom o dotaciach by mal obsahovat kanal Info ako aj prechod na T2 ved kde inde maju dostat ludia informacie nie kazdy sedi alebo má pc.Takato pomoc je vytana kedze prestavba STA nieco stoji informovanost je zaklad uspechu.Je vela rezerv ktore treba naplno vyuzit.Informacie o dotaciach na Dvbt by mali ist aj na STV ktoru sleduju skoro vsetci a hned by sa viac vedelo o zameroch a buducnosti TV vysielania terestrialom a tak by sa kroky Towercomu dostali do kazdej domacnosti.

  5. Jasné že boli prepojení. Predsa každý, kto len trochu sleduje dianie musí vedieť, že Skylink je pôvodný Slovak Link. A to bola značka Towercomu (nechytať za slovíčka, – Towerkom nebol vždy Towerkom, vystriedal viacero názvov) až do doby, pokiaľ neexpandoval do ČR a nezmenil názov služby na Skylink. Ale Skylink bolo LEN LOGO. A aj keď na papieri službu poskytovala nemenovaná ostravská akciovka, jej majoritným majiteľom bol Towerkom (minoritným zasa jeden z bývalých poskytovateľov Czech linku, neskôr T&T kariet), ktorý mimochodom v SR priamo službu oficiálne poskytoval. V SR ešte Towerkom vytvoril akciovku Skylink a.s, pár mesiacov predtým, ako došlo k predaju celejznačky a českého „majiteľa“ investorovi z Luxemburska. Do Skylink a.s. previedol Towerkom aktíva značky v SR, vrátane zákazníkov značky.

  6. Možno ťa poteší že aj ja, lebo mňa tvoja správa potešila, že nie som sám. Optimisti ešte nevymreli 🙂

 6. DVB-T je jediná možnosť, ako čumieť do bedni bez upisovania a bez poplatkov !!!

 7. Nechajme im čas,veď oni niečo vymyslia.Príde November urobia nám prekvapko!

  1. A v banánovej republike príde 1. 1. 2017 – 00:00:01- a Angelika a spol. OFF – TMA. Sa prebudia všetci z toho sna… To bude prekvapko, že sa nespamätajú. Je rozdiel, keď im pumpujú ročne cca 12 melónov a keď budú mať h…. Sa nespamätajú… už nebude na nehorázne vysoké menedžérske platy a odmeny… sa pôjdu pásť… Mimochodom, kde je v banánovej republike Phrima? Či astronomický nenažratý cenník nepustí?

  2. Odkial mas tu sumu 12 melonov? Nejdem tvrdit, ze je nespravna, ale potom to vyzera, ze platia asi tak 100k/Mb mesacne, co je astronomicka suma, mnohonasobne vyssia, nez napr. pri sat. distribucii cez Astru 3. Nie je tych 12 melonov nahodou v korunach? 😀 Lebo ak su to eura a ta cifra je spravna, potom sa ospravedlnim skupine Markiza za svoje jedovate komentare na jej adresu.

  3. Markíza a Doma ich ročne v rámci DVB-T vyjdú na 5 miliónov. Plus nezverejnená suma za Dajto, ale to bude asi menej (kvôli pokrytiu) , možno 1,5-2 milióny. Takže spolu možno max. 7 miliónov, po rozšírení pokrytia Dajto na úroveň Mux 2 max. cca 7,5 milióna.

   Odchodom z DVB-T prídu asi o 8 miliónov na reklamách (oficiálny odhad Markízy).

  4. Ja si myslím že Markíza neodíde len chce lepšie podmienky.Oni sa už dávno dohodli len nás naťahujú.

 8. uz avizovali pred asi dvoma tyzdnami,alebo aj viac,ze pribudne eroxxx a stale nic a s primou sa tiez stale nic nedeje

  1. Mozno spustia vsetko naraz mnoho divakov by sa potesilo kvoli ladeniu nie kazdy to ovlada.Ale mali by o tom informovat na Infe Plustelky v aktualitach a na Infokanali nech sluzi svojmu ucelu ked ho uz mame.

  2. Nemusia to pustit naraz, len pri prechode na T2 mali pridat aspon 6 test pozicii, na ktore by potom umiestnovali nove kanaly, s ktorymi sa dohodli. Ludia by to mali naladene od zaciatku hned by zistili, ze sa nieco pridalo a nemuseli by ladit zakazdym ked pridaju nove kanaly.

  3. Vsetko by slo keby si niekto plnil svoje pracovne ulohy za ktore je urcite aj dobre zaplateny.Ked my divaci laici to vidime a vedeli by sme to riesit tak by to mali vidiet aj zodpovedny ved tu ide aj o dobre meno spolocnosti ci?Info kanal si uz davno pyta renesanciu aktualizacia pred zmenami vo vysielani vcas aby bol divak pripraveny a hned by bolo menej kritiky. Co si ma divak mysliet ked samozrejme a jednoduche veci akoby niekto uspal…

  4. Obavam sa, ze kvoli flakacstvu Towercomu ostane infokanal aj nadalej zbytocny a zufalo neaktualny, ako skoro vzdy dosial. Uz im par dni nejde ani HbbTV, hoci flag tam stale je.

  5. staré štruktúry v Banánovej republike, nič nenaděláš…

 9. Nemá niekto skúsenosť s tým, že v Trnave na interiérovú, ale aj exteriérovú anténu chytám len 2x Spartak TV a MTT? Žiadne iné kanály ani ťuk, pričom som skúšal meniť antény ako aj televízory.

  1. To neprijímaš ani slovenské celoplošné muxy a ani AVIS ? ? ? Veď v Trnave sa dajú prijímať aj maďarské, rakúske a na niektorých miestach aj české DVB-T vysielače… Skús vymeniť koaxiálny kábel k anténe a poriadne zapoj aj stredný medený drôt aj bočné strieborné drôtiky. Lebo ak to nesprávne zapojíš, pôjdu Ti len silné miestne vysielače, ktoré prijíma sám o sebe televízor… Problém máš podľa opisu práve v koaxiálnom kábli… Prípadne si kúp anténu SITO s predzosilňovačom a s LTE filtrom. Napríklad túto: dvb-t-anteny.heureka.sk/emos-asp-30/

  2. Nemas vonkajsiu antenu s aktivnym dipolom?ked ano vymen v dipole sirokopasmovy zosilovac na symetrizacny clen v interierovych antenach je tak isto zosilovac v oboch pripadoch vsak tam nema co robit.Az potom prejdi na vymenu kabla vzdy treba zacat hladat chybu postupne.Ked nie su pred zosilovacmi filtre prichadza k ich zahlteniu a tym k znefunkcneniu.Ako spravne poznamenal hajd prijimas len naziareny signal na televizoroch.Zatial by som nekupoval inu antenu pokial sa jedna len o vymenu zosilovaca za symetrizacny clen.

  3. Doplnam svoj prispevok.Zosilovac v antene je nevhodny hlavne kvoli tomu ze v blizkosti anten pracuje bud miestny vysielac alebo siet LTE co v podstate robi problem o ktorom vedia hlavne profesionalny montaznici kedze je to pre nich prakticky normalna vec.A preto casto spominam tie filtre ktore sa zaraduju pred zosilovac a kedze su ladene presne len na urcite kanali znizia silu miestneho vysielaca odrezu siet LTE a vyrovnaju tak pomer signalov v sustave.Kto sa zaobera montazov Dvbt vie o com pisem.S merakom je to lahka zalezitost ale da sa to zvladnut len treba poznat niektore suvislosti.Touto problematikov by sa mohol zaoberat kanal Info kedze nie kazdy kutil ma merak a vie co sa hybe v TV pasme… hodnoty signalov su rozne jeden ma hodnotu 60dB ale taky miestny vysielac alebo siet LTE moze mat aj hodnotu 80dB a viac a taky sa nemie zosilnit a preto vlastne vznikaju tieto problemy o ktorych sa casto pise.Mozno som tymto prispevkom niekomu pomohol objasnit veci ktore mu mozno sposobuju problemy.

Komentáre už nie sú povolené.