Reklama

Senzi TV sa vráti do DVB-T, nebude však už šírená ako doteraz

Slovenská hudobná televízia Senzi by sa mala po viac ako dvoch mesiacoch vrátiť do terestriálneho vysielania. Podľa neoficiálnych informácií, ktoré má náš portál SatelitnáTV.sk k dispozícii, aktuálne už finišujú rokovania medzi prevádzkovateľom televízie Senzi a spoločnosťou Towercom, ktorá prevádzkuje všetky štyri slovenské celoplošné multiplexy. Vysielanie by malo byť obnovené pravdepodobne ešte do konca októbra.
Pokračovanie nižšie:


Televízia Senzi však nebude už šírená ako doteraz. Jej signál bude zakódovaný systémami Irdeto a budú ju môcť prijímať iba zákazníci Plustelky. Kanál bude súčasťou balíka Plustelka Mini. Za jeho sledovanie nebude teda nutné platiť žiadne mesačné poplatky. Sprístupnený bude všetkým zákazníkom Plustelky zadarmo, podobne ako dva programy Českej televízie ČT1 a ČT2. Otázne však ešte stále zostáva v ktorom celoplošnom multiplexe bude program šírený. Do úvahy pripadajú dve možnosti – buď zostane v prvom DVB-T multiplexe, alebo prejde do štvrtého (plustelkového) multiplexu, ktorý vysiela od septembra 2016 už v novom štandarde DVB-T2.

Súčasťou ponuky Plustelky sú aktuálne dva neplatené televízne programy ČT1 a ČT2, ako aj ďalších dvanásť platených (voliteľných) programov Sport2, Eurosport 1, Eurosport 2, JOJ Cinema HD, Film+, Viasat Explorer, Viasat History, Viasat Nature, Nickelodeon, RiK, VH1, Spice. Všetky programy sú kódované systémom Irdeto a vysielajú v kompresnom formáte MPEG-4 (H.264). Pre príjem sa samozrejme vyžaduje už zariadenie s podporou štandardu DVB-T2. V najbližších dňoch by mal ponuku platformy rozšíriť okrem neplatenej Senzi TV, konečne už aj sľubovaný kanál Eroxxx v štandardnom rozlíšení.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. no super,otec sa poteší,pre mňa za mňa nech to je aj kódované,kartu mám a hlavne nech to nechajú v 1.MUXE,bitrate narvite do eurošportov a šport2,kto má za také prachy pozerať F1 v takej hroznej kvalite

  1. S tým súhlasim, mali pridať bitrate do športových programov, ten obraz je hrozny. No a Senzi jednoznačne 1. mux nech zbytočne neberie bitrate.

 2. Zas , iba vymyšlaju Towercome , žiadne pozitivne ale negativne novinky, nie že by nechali tak ako to bolo do zakladu,ale zas aby ludia kupovali nove prijimače investovali do DVB-T2 davaju to do Plustelky baličkoch ,všetko len komplikuju, pre staršych ludi je Senzi idealny pesničkovi program stači DVB-T ,slubuju že budu nove kanale pridavať, nič nepribuda iba ubuda , nech daju radšej TV8 do plustelky aj tak tam nič poriadne nieje iba veštenie, potešili by ma keby , že daju novu sportovu televiziu 213 na Dvb-T

  1. Týmto prístupom by sme ešte bývali v jaskyniach a tí čo by zapálili oheň by boli do neho rovno hodení. Inak všetko je to o PENIAZOCH… Aj tie programy v DVB-T musí niekto platiť, pretože ZADARMO ani Vy nerobíte.

  2. Tak to jednoducho musí byť niekto za tovar musí platiť!

  3. Ked chcu platby od divakov, nech obmedzia reklamy na minimum. Ked chcu ladovat do ludi reklamy, je drzost pozadovat za to este poplatky – nech ich platia zadavatelia reklam. Brat chechtaky od oboch stran je nenazranost a bezcharakternost – pretoze to mozu za poskytovane sluzby, nie len tak pre nic – za nic. Bud teda ponukaju sluzbu divakom a divaci si to zaplatia, alebo poskytuju sluzbu firmam (reklamny priestor) a tie im zaplatia za reklamu. Poskytovat sluzbu sam pre seba a inkasovat za to z oboch stran je zhovadilost. A punktum.

  1. Keď to bude takto, tak to bude akoby ani nevysielali, to volili ísť do muxu AVISu a vysielali by v MPEG-4 alebo v HD a za normálne ceny detto 213 v MPEG-4 alebo v HD by mohla ísť do mux AVISu. Mám pocit, že tu sa už diváci nedočkajú normálnej ponuky ako je V HNG, CZ, PL, lebo toto čo sa tu deje, že sa zaradí nejaká stanica a po mesiaci vypadne z muxu, ktorý je skoro úplne prázdny, diváci na toto už fakt nemajú ani chuť a ani nervy… Jedným slovom je to OTRAS ! ! !

 3. Mne Senzi nechyba, Towercom by sa mal zamyslieť a konkurovať Skylinku bojovať o divaka ,modernizuju technologiu prechadzaju na DVB-T2 spestriť ponuku programov , aby divak bol spokojni , pozrite sa do CZ tam maju bohatu ponuku programov ,tam im netreba ziadny satelit maju všetko na DVB-T cez antenu a tu jeden pridaju kanal ,zachvilku Markiza , Doma a Dajto vypadne očom to je

 4. re:Maťo
  Keď zaplatíš distribúciu za šírenie bude kludne SENZI free.

  1. Preto nebude free lebo také monopólne nenažraté likvidačné ceny by neutiahli preto to bude v pay TV…

  2. Kto im bráni ísť do Avisu na pozíciu po Šlágri. Dôchodcovia by ani nemuseli nič ladiť. Senzi jednoducho nezarobí na žiadnu DVB-T distribúciu.

 5. Češi majú dvojnásobný televízny trh. Porovnávať môžeš maďarov s nimi.
  Z volne dostupných tu chýba max. Prima zoom. Zvyšok seriálov a filmov vysielajú aj naše stanice. Nemáme zbytočne toľko klonov ako oni. Obrazová kvalita v ich preplnených muxoch je strašná. V HD kvalite majú iba ČT tak ako my RTVS. Ja som radšej napr. za VH1 bez reklám v našej plustelke ako ich óčko s reklamami a chatmi v polovičke obrazovky.

 6. NESCHOPNOST TOWERCOMU NEPOZNA HRANICE. CHYBA IM KONKURENCIA A PRETO JE CELE DVB-T HANBOU SLOVENSKA. ZLATY ,ZLATY,ZLATY CESI,POLIACI,MADARI. TOWERCOM ICH NEDOBEHNE AJ KEBY IM ISLI NAPROTI.

  1. A v čom sú v ČR lepší???? Detto poliaci. Mám možnosť sledovať oboch cez DVB*T a rozdiel nevidím. Stále rovnaký odpad.

  2. Ja som pisal o schopnostiach firmy ,ktora sa hrabala na cele dvb-t na Slovensku a potom TO NEZVLADA.

  3. Zartujes? Tiež mám možnosť sledovať poľské DVB-T a môžem jednoznačne povedať že ich 24 programov ( z toho tri v HD) sa po technickej ( kvalitatívnej) stránke obrazu a zvuku so slovenským DVB-T nedá ani porovnať. K obsahovej stránke vysielania sa nechcem vyjadrovať nakoľko každému sa páči niečo iné.

  4. @milan: žarrtuješ? Myslím s tou technickou a obrazovou kvalitou. Porovnaj si napr. verejnoprávne muxy v Poľsku (MUX III) a v SR (MUX 3). Poliaci tam pri použití DVB-T/MPEG4 natlačili 3 HD a 4 SD programy. V SR máme v tomto muxe 2 HD programy v MPEG4 a 2 SD programy v MPEG2. Z technického hľadiska MUSÍ byť obraz a zvuk v slovenskom muxe na lepšej úrovni už len z toho dôvodu, že rovnaký dátzový tok delí pre menej programov (aj keď to kazia tie 2 programy v SD).

   Zvyné celoplošné muxy majú v DVB-T/MPEG4 po 8 programov… My máme v DVB-T/MPEG-2 v jednom muxe 5 a v druhom 4 programy. MPEG4 umožňuje ZDVOJNÁSOBIŤ technickú kvalitu obrazu pri rovnakom dátovom toku ako MPEG2. Teda ak mám v MPEG2 v muxe 4 programy v a MPEG4 tam dám 8 programov, tak vysielam s rovnakou kvalitou ako predtým, len tam mám viac programov (keby som vysielal len 4 programy, tak môžem vysielať s dvojnáśobnou kvalitou, ak by som vysielal 6 programov, tak kvalita vzrastie asi o 1/2) . A keďže 3 poľské muxy doma sledujem, tak viem, že rozdiel v kvalite obrazu u neplatenných programoch nie je.

  5. Z vacsej casti pravda, ale mas tam 2 chybicky: 1. nie je MUX ako MUX. Kapacitu, resp. maximalny datovy tok multiplexu ovplyvnuju jeho parametre, ako konstelacia (tu mame v DVB-T rovnaku ako Poliaci – 64QAM), mod (8k – tiez rovnaky), FEC (Poliaci maju mensi kodovy pomer) a ochranny interval, ak sa nemylim, Poliaci maju len 1/8. Tym padom je potrebna vyssia uroven signalu na stabilny prijem, ale toto kompenzuju vysokymi vykonmi vysielacov, 100kW je tam bezna hodnota, nie ako u nas na Kralovej holi alebo Dubniku, kde su niektore MUX-y vysielane s ERP smiesnych 5-10 kW – a to su taziskove koty, prosimpekne. Vdaka tymto hodnotam FEC a ochr. intervalu maju polske MUX-y vacsie datove toky, cca. o stvrtinu (u nas maju MUX1-MUX3 kusok nad 19 Mbps). Takze 2 z 3 polskych HD programov a 4 SD/MPEG-4 programy v tamojsom MUX III su ekvivalentne nasim styrom programom RTVS v MUX3 a ten treti polsky HD prog. ma uvedenym sposobom vytvoreny flek navyse, cca. 5Mbps. Vysledok: kvalita obrazu je prakticky rovnaka u nas aj v Rzeczpospolite Polskiej, len chlopacy i kobiety maju viac programov. 🙂 A 2. chybicka: video v kompresii MPEG-4 potrebuje zhruba polovicny datovy tok pri rovnakej kvalite obrazu, ako MPEG-2 (problematika je kusok zlozitejsia, ale kvalitativne ukazovatele, enkodovacie profily, variabilnu bitrate atd. nechajme teraz bokom). Opacne, t.j. ze pri rovnakom datovom toku ma MPEG-4 dvojnasobnu kvalitu, to ale neplati. 🙂 Ak zvysujes datovy tok nad istu „prijatelnu“ uroven, povedzme 2 Mbps u SD obrazu, kvalita uz stupa len nepatrne, pri 4 Mbps dajme tomu o 3%. Pri bitrate 1 Mbps vs. 2 Mbps by uz bol rozdiel vyraznejsi, ale stale velmi-velmi vzdialeny od dvojnasobku. Takze nema zmysel prilis zvysovat datove toky pri tom istom rozliseni, lebo kvalitu to prakticky nezvysi. Ostatne, na to stratova kompresia dat, ako je aj MPEG-4, ani nie je urcena, prioritou je zvysit pocet programov / sluzieb.

  6. @buko1: „žarrtuješ? Myslím s tou technickou a obrazovou kvalitou. Porovnaj si napr. verejnoprávne muxy v Poľsku (MUX III) a v SR (MUX 3). “ Najprv si pozorne opakujem pozorne precitaj koment od dr. B. Nutty! NIE JE MUX AKO MUX !!! Problematika je zlozitejsia! Nas Mux 3 napr. pracuje s 19,91Mbit/s a polsky s 24,88 Mbit/s a tych podstatnych rozdielov je viac. Pre lepsiu orientaciu parametre polskeho muxu III: MUX 3 (VEŘEJNOPRÁVNÍ) Formát rozlišení obrazu HD: HD:1920×1080(1080i) (TVP1 HD a TVP2 HD) SD :576p@50fps (kromě TVP1 HD a TVP2 HD) Modulace 64 QAM Šířka pásma 8 MHz Vysílací mód 8k Ochranný interval (Guard Interval) 1/4 Dopředná korekce chyb (FEC) 5/6 1/4 SFN +75us. Celková bitová rychlost (A/V plus služby) 24.88 Mbit/s (na TVP1 a 2 HD 3,91÷9.77Mbit/s) Bitové rychl. streamů Audio krom TVP1 a 2 HD Neuvedeny Bitové rychl. streamů Audio TVP1 HD a TVP 2 HD 160 kbit/s stereo+256 kbit/s stereo s E-AC3 Audiodeskripce (u programů TVP1, 2 HD) 96 kbit/s E-AC3 stream 256 kbit/s s E-AC3 A ak rozdiel nevidis a nepocujes ani teraz najvyssi cas robit nieco s televizorom.

  7. V CZ. PL, HNG sú x-násobky programov oproti banánovej republike a tie programy sú oveľa kvalitnejšie a v kvalitnejších formátoch MPEG-4 HD

  8. Ale zamarne nenapisete, ako to je v Rakusku. To je trh, s ktorym sa mozeme porovnavat. Po prechode do DVB-T2 tam zostanu tusim 4 volne stanice aj to iba v SD kvalite. Nemozeme sa porovnavat s CZ, lebo tam antenu sleduje 60%. U nas si za to mozu aj trochu ludia, lebo su ochotni platit za Markizy a spol min. 3€ mesacne. Towercom to vobec nema lahke finstat.sk/36364568.
   Tymto prispevkom som nechcel nikoho urazit. Ak sa tak stalo, vopred sa ospravedlnujem.
   Pekny den 🙂

  9. No v Rakúsko je to takto: aby sa nevyťahovali rôzne štatistiky ako tu (skylink tvrdí len 10perc, towercom viac ako 30perc) , tak dali všetko (aj neplatené stanice) cez podmienený prístup, A AK do určitého dátumu nebude aktívny určitý počet zariadení (STB/CAM), TAK celé DVB-T(2) bude ENDE – SCHLUSS (voľne prerozprávané, nemám čas to teraz dohľadávať)

 7. To už nemáte ani 30 eur na modul? V Rakúsku bude kódovaná aj ORF a nič sa nedeje. Koľko programov majú Maďari voľne, veď sú takmer všetky v kóde taktiež. A Česi ak prejdu do T2 to bude rovnaké. Pochybujem, že bude Nova vysielať FTA.

  1. Kto už nemá na ten modul alebo settobox veď v krčme pred*be za jednu noc aj 30-80,eur.A kúpiť si balíček na jeden mesiac nieje až tak veľa.

  2. nechápem (trochu mimo tému), všade sa vypisuje, že ľudia zarobia 300€ čistého a teraz že pre***e 30~80€ za jednu noc – za víkend výplata fuč a potom čo, keď sa zobudí, zvyšok mesiaca pozerá hladný von oknom

  3. Prepáč. My v našom klube dôchodcov nie, nemali by sme na lieky.

 8. Na počet obyvatelov je ponuka free programov na Sk vyššia ako v HU, PL,AT. Tech. kvalita HU prog. je horšia, rákuskych detto, českých katastrofa ( až na výnimky).

 9. Ale hovno, ja sam chytam momentalne az 55 dvbt cz,sk,au stanic a som rad za celkom dostatocne obsahovo pokryte kanaly. Towercom je nenazrana svina, ktoru treba zlikvidovat a vyhlasit konkurz na noveho obstaravatela a spravcu dvtb muxov na pripecenom Slovakistane. Ach FAKT zlati Cechacci a ich 4 prespikovane muxy plus x lokalnych muxov :-(. Ano je to aj tym ze tam skoro takmer 70% obyvatelov kuka telku cez dvbt normu, ale POZOR co vam tu vsetkym hovori ekonomicky pojem prijem z TV reklamy, ktora ide na vsetkych staniciach bez vynimky skoro nonstop kazdy den :-/.

  1. „Towercom je nenazrana svina, ktoru treba zlikvidovat a vyhlasit konkurz na noveho obstaravatela a spravcu dvtb muxov“ – ved J&T uz tecu slinky na (povinny) prechod do DVB-T2, co myslite, preco predali Towercom ked bol na maxime svojho rozmachu – zopakuje sa historia so Skylinkom?

 10. Nehnevajte sa, ake madarska volna ponuka je onicom. Za poriadne kanaly treba platit Mindig TV Extra.
  Viac zavidim Ukrajine pri 32 volnych kanaloch.

  1. Programov maju dost, len sa obavam, ze pri tamojsich vykonoch DVB-T2 MUX-ov a nestastne umiestnenych niektorych vysielacoch maju biedne pokrytie – iba vo vacsich mestach, zatial co vidiek utrel nos.

Komentáre už nie sú povolené.