Reklama

Rakúšania prechádzajú na DVB-T2, väčšina programov bude kódovaná

V Rakúsku postupne prechádzajú do nového štandardu DVB-T2 už aj vysielače celoplošných multiplexov A a B, súčasťou ktorých sú ako programy ORF (ORF eins, ORF 2, ORF Sport + a ORF III) tak aj 3sat, ATV, Servus TV a Puls 4. Vysielanie v DVB-T2 nie je však u našich susedov žiadnou novinkou. Už od roku 2013 vysiela v tomto štandarde tamojšia platforma Simpli TV (obdoba našej Plustelky), ktorá šíri kódované programy až prostredníctvom troch celoplošných multiplexov D, E a F.
Pokračovanie nižšie:


Pre divákov na Slovensku bude určite zaujímavý dátum 27. október 2016. Vtedy je totiž naplánovaný prechod vysielačov tamojších multiplexov A a B, ktoré je možné prijímať aj na niektorých miestach západného či južného Slovenska. Ide hlavne o vysielače Viedeň – Kahlenberg a Mattersburg – Heuberg. Okrem toho prebehne zmena ešte aj na vysielačoch Wien 2 – Himmelhof, Wien 5 – Arsenal, Wien 7 – Mariahilfer Gürtel, Wien 8 – Liesing, Wien 9 – DC Tower 1, Baden – Hartberg, St. Pölten – Jauerling, St. Pölten 4 – Klangturm, Semmering – Sonnwendstein, Waidhofen 1 – Sonntagberg a Eisenstadt. O plánovanej zmene informuje divákov, ktorí prijímajú signál z uvedených vysielačov, už aj verejnoprávna ORF a to na všetkých svojich programoch v spodnej časti obrazovky.

orf_koniec_dvbt

Po prechode na nový vysielací štandard budú všetky doterajšie programy z oboch rakúskych multiplexov A a B vysielať už vo vysokom rozlíšení (HD), no nebudú šírené voľne (FTA), ale kódovane systémom Irdeto. Programy síce budú dostupné rakúskym divákom bez poplatku, no určite to čiastočne znemožní cezhraničný príjem na našom území. Čiastočne preto, lebo nekódovane by mali zostať iba SD verzie programov ORF eins, ORF 2, ATV a ATV2. Zvyšné programy budú kódované.

K sledovaniu kódovaných programov bude potrebné prijímacie zariadenie Simpli TV (set-top-box alebo CAM modul), ktoré je nutné zaregistrovať na rakúskeho občana. K základným programom bez poplatku si potom môžu diváci kedykoľvek predplatiť aj platený balíček za 10 € mesačne. V prípade registrácie zariadenia a výberu plateného balíka sa účtuje navyše ešte aj 35 € aktivačný poplatok. Pri neplatených programoch sa aktivačný poplatok neúčtuje vôbec.

SD verzie programov ORF eins, ORF 2, ATV a ATV2 bude možné prijímať aj bez zariadenia Simpli TV. Voľné programy ORF budú šírené v multiplexe A, komerčné kanáli ATV by mali byť dostupné v multiplexe F (ATV) a B (ATV2). Pre príjem bude samozrejme potrebné zariadenie s podporou DVB-T2. Všetky programy budú vysielať v kompresnom formáte MPEG-4 (H.264).

Nová ponuka rakúskych DVB-T2 multiplexov od 27.10.2016

MUX A
ORF eins, ORF 2, ORF eins HD, ORF 2 HD, ORF III HD, ORF SPORT + HD a rádiá Ö1, Ö2, Ö3 a FM4

MUX B
ATV HD, Servus TV HD, RTL HD, 3sat HD, SRFzwei HD, ATV2, PULS 4, SRF 1

MUX D
ARTE HD, BR HD, Nickelodeon, RTL NITRO, Super RTL, SAT.1 Gold, DMAX, phoenix, n-tv

MUX E
ARD HD, ZDF HD, ZDFneo HD, Eurosport 1, Sport 1, kabel eins, RTL II, sixx, KIKA, Playboy TV

MUX F
SAT.1 HD, PULS 4 HD, VOX HD, Disney Channel, CNN, Deluxe Music, ATV + Radio Maria a Radio oe24

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Bude to aj na Slovensku. Zadarmo naveky to nebude. Rok 2021 to určite istí. V HD bude všetko platené. Okrem programov STV.

 2. to nemyslíš vážne, v 2021 už nižšie ako HD vysielanie nebude

  1. Určite sa prechodom na DVB-T2 degraduje kvalita signálu, takže v Piešťanoch nula bodov.

 3. A s tým naším rozširovaním ponuky Plustelky to ako vyzerá? Už je akosi dlho ticho. Ani sľubovaný kanál nepribudol…

  1. neboj a za tie ich nenažraté likvidačné ceny ani nepribudne a tak isto ani Prima…

 4. V tomto tyzdni spustia slubovany 24 hodinovy kanal 🙂 a postupne dalsie.Kto ma STB T2 alebo TV v T2 a je v dosahu o ORF1 a ORF2 urcite nepride.

 5. nie vsade je dobri signal,ja byvam nedaleko kosic ale 1multiplex a 4multiplex.byvam hodkovce,chitam len 2multiplex a3multiplex a to je Medzev lastovici vrch,kedy i tam bude multiplex1az4

 6. od určitého času nejde Dajto, ako sa to da naladiť, alebo čo ktomu je potrebne – novu skrinku dákujem

  1. Kde vam nejde Dajto, resp. WAU? V DVB-T? V akej lokalite? Alebo zo satelitu? Ktora pozicia? Piste trochu konkretnejsie.

 7. Ja mam box dvb-t2 simplitv ale nie je zaregistrovany na rakúskeho občana ale zatiaľ používam tv a rakúske muxy idú aj hbbtv a majú archív v hd od 27 októbra mi nepomôže ani t2 lebo rakúsky mix na 52kanály chytam slabo lepšie ide ten na 30k kde sú puls4,3sat atď tie budú kodovane alebo nejak zaregistrovať

 8. K52 to bude Mattersburg – Heuberg. Tam sa to bude ale trochu menit.

  MUX A – K52
  MUX B – K34
  MUX D – K36
  MUX E – K30
  MUX F – K53

 9. Ja mam antenu vertikálne a 24k je horizontal a spomínaný matersburg heuberg 30 a 52 je vertikálne a t2 je 36 53 60kanál

Komentáre už nie sú povolené.