Reklama

Všetky vysielače 4. multiplexu prešli už na DVB-T2

Towercom dnes úspešne ukončil prechod 4. celoplošného multiplexu zo štandardu DVB-T na DVB-T2. Medzi poslednými vysielačmi u ktorých došlo k zmene boli Nitra – Zobor a Banská Štiavnica – Sitno. Oba šíria 4. multiplex na 31. kanáli (554 MHz).

Do nového vysielacieho štandardu DVB-T2 prechádzali postupne, od konca júna, všetky vysielače štvrtého multiplexu, ktoré šíria kódované programy z Plustelky. Ostatné tri celoplošné multiplexy zostávajú vysielať aj naďalej v štandarde DVB-T. Diváci, ktorí prijímajú nekódované programy cez anténu, nezaznamenajú tak v blízkej dobe žiadnu zmenu.
Pokračovanie nižšie:


Nový vysielací štandard DVB-T2 prináša efektívnejšie využitie frekvenčného spektra v podobe dodatočného priestoru pre väčší počet TV staníc. Do ponuky Plustelky tak pribudne v blízkej dobe niekoľko nových programov, niektoré z nich aj v HD kvalite. O aké konkrétne pôjde, ešte nie je známe.

TIP: Plustelka so špeciálnou akciou pre zákazníkov, ktorí nemôžu prijímať DVB-T2

Po zmene na nový štandard musia už všetci zákazníci Plustelky mať zariadenie s podporou DVB-T2, v opačnom prípade nebudú môcť prijímať žiadne programy z ponuky terestriálnej platformy. Užívatelia Plustelkových prijímačov Zircon T3000 HD prípadne Alma T300 HD sú už na tento vysielaní štandard pripravení. Stačí, aby len spustili automatické vyhľadávanie a programy sa im načítajú do prijímača.

Plustelka je oficiálne dostupná od 1. mája 2013. Platforma ponúka dva neplatené televízne programy ČT1 a ČT2, ako aj dvanásť platených (voliteľných) programov Sport2, Eurosport 1, Eurosport 2, JOJ Cinema, Film+, Viasat Explorer, Viasat History, Viasat Nature, Nickelodeon, RiK, VH1 a Spice za 5,99 eur mesačne a to bez akýchkoľvek záväzkov. Všetky programy z ponuky Plustelky (aj neplatené) vysielajú v kompresnom formáte MPEG-4 a sú kódované systémom Irdeto.

Zoznam DVB-T2 vysielačov 4. multiplexu
Banská Bystrica – Laskomer (40. kanál), povolený výkon 25,120 kW
Nové Mesto nad Váhom – Veľká Javorina (23. kanál), povolený výkon 25,120 kW
Žilina – Krížava (39. kanál), povolený výkon 10,000 kW
Bratislava – Kamzík (39. kanál), povolený výkon 50,000 kW
Ružomberok – Úložisko (46. kanál), povolený výkon 19,953 kW
Lučenec – Blatný vrch (32. kanál), povolený výkon 19,953 kW
Košice – Heringeš (21. kanál), povolený výkon 19,953 kW
Poprad – Kráľová hoľa (22. kanál) , povolený výkon 5,000 kW
Košice – Dubník (22. kanál), povolený výkon 10,000 kW
Poprad – Hranovnica (39. kanál), povolený výkon 19,953 kW
Bardejov – Magura (46. kanál), povolený výkon 15,849 kW
Banská Štiavnica – Sitno (31. kanál), povolený výkon 25,000 kW
Nitra – Zobor (31. kanál), povolený výkon 15,850 kW

Technické parametre DVB-T2 vysielačov 4. multiplexu
Kódový pomer: 3/4 Ochranný interval: 1/8
Počet nosných: 32k Modulácia: 256-QAM
Kompresný formát pre video H.264 a pre audio HE-AAC ostáva tak ako doteraz.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Pri kanale 22 Dubnik boli stale problemy. Jednak nizky vykon a k tomu rusenie ukrajinskeho analogoveho programu Inter na tom istom kanale. Teraz sa to zdvojnasobilo.

 2. Do ponuky Plustelky tak pribudne v blízkej dobw niekoľko nových programov, niektoré z nich aj v HD kvalite. O aké konkrétne pôjde, ešte nie je známe.

 3. Hneď prvá veta je klamstvo, alebo naivné chválenkárstvo, že vraj úspešne ukončil prechod z DVB-T na DVB-T2. Určite to nieje úspešne. U mnohých MUX4 je odpísaný. Jozef

 4. O tom „úspešne“ by sa dalo polemizovať, resp. to slovo vynechať v článku…

 5. „Prebehlo úspešne“ je nehorázne klamstvo! U mnohých prijímateľov signalu sa príjmové podmienky zhoršili !!! Keď som kontaktoval plustelku aby som sa podelil o túto skúsenosť poslali mi túto odpoveď:

  Dobrý deň,
   
  zmena vysielacieho štandardu vyžaduje drobnú úpravu príjmacej sústavy tak, aby vyhovovala zvýšeným požiadavkám na príjem v dostatočnej kvalite signálu. Často stačí premiestnenie antény alebo jej výmena za kvalitnejší model. Samozrejme vo väčších vzdialenostiach od vysielača nie je možné očakávať kvalitný príjem signálu na izbové antény. Vplyv má aj nevykompenzovaný dodatočný útlm v dlhých káblových rozvodoch, odbočenia a nevhodné zásuvky a konektory. Navrhujeme návštevu odbornej firmy a profesionálnu montáž vykonanú na základe presného merania.
   
   
  S  pozdravom a prianím príjemného dňa ostáva
   
  Martina ********
  Zakaznícke centrum
   
  Towercom, a.s.
  Cesta na Kamzik 14, 831 01 Bratislava, SK

  Takže problém je na mojej strane!!!

  1. To co odpovedali z Towercomu je skutocnost ktoru treba brat vazne.Ak je antenna sustava spravena tak ako ma byt -nova antena novy kabel s min.utlmom komponenty novej generacie rozvody atd.a nejde to treba zavolat profika s merakom.T2 si zasluhuje viac pozornosti je to vlastne odhalovac nedostatkov podobne ako u S2 kde sa bez meraka nedoporucuje robit montaz.Zvalovat vinu len na Towercom je nefer najprv treba mat vyjadrenie odbornika po merani a potom poslat vysledky merania Tovercomu.Meraci protokol je dokaz a ten musi kazdy akceptovat.

  2. Ten výkon vysielača Bratislava-Kamzík 50kW ma fascinuje.Však v Košicóóch stačí 10kW.Aj to je jedna z príčin L14-vieš?

  3. Ak je to v Košiciach tak ako píše Quido, tak je to vec slovenského a ukrajinského regulačného úradu a Towercom za to nemôže, treba sa obrátiť na tých, čo s tým môžu niečo spraviť …

  4. Towercom ide na maximalny povoleny vykon 10 kw kedze sa zmenili parametre co je nesporne priT2 mala by sa urobit nova strategia pokrytia v T2 co je logicke Ziadost na reg urad by mal dat Towercom dana situacia v tomto regione sa mala predvidat.

  5. Je potrebné si uvedomiť a hlavné tí „odborníci“, že stredné a východné Slovensko je hornaté – tam sa nešíri signál ako na Podunajskej nížine z Kamzíka, kde je mimochodom pri muxoch 50 kW a v hornatých oblastiach sú smiešne výkony 3 – 5 – 10 kW. Veď len Dubník je v strede pohoria a polovica územia je v tieni…

  6. To L14: …antena bola nastavená s merakom. Dĺžka kábla nepresahuje 2,5m. Vek koaxialu nepresahuje 3 roky. Celá zostava na DVB-T fungovala bezproblémovo cca 2roky. S 98% Q 100%. pre kanál 39 Hranovnica (cca 12km) GPS súradnice vysielača ani prijmacej antény sa nezmenili. Zmenilo sa len vysielanie z DVBT na DVBT2. Problémy s prijmom po preklopeni má mnoho ľudí a nie len v okolí PP. Všetci sú neodbornici ? A Towercom má všetko ok? Urobil Towercom nejaké merania aby protokolom zdokladoval, že mapa pokrytia signálom je identická? Že preklopenie z DVBT na DVBT2 neprinieslo žiadne negatívne zmeny?

  7. Ak sa takto pýtaš, tak ÁNO , všetci sú to neodborníci ! Koľko z tých 100tis ľudí Poprad-Svit-Kežmarok-Tary sa zaoberá profesionálne anténnou technikou (nerátaj do toho elektrikárov ani univerzálnych bastličov) ?

  8. .a vieš ty koľko tých takzvaných profesionálnych antenarov tomu rozumie? Vacsina z nich to robí preto že nemá problém vyjsť na rebrík prípadne strechu, ale o elektrotechnicke nemá ani paru

  9. 12 km od vysílače po přechodu na DVB-T2 máte problémy s příjmem? Co to máte za sestavu? My jsme od vysílače Krížava 92 km, dokonce přes pár kopců Beskyd, takže na vysílač není „vidět“, a představte si – Plustelku úspěšně přijímáme nadále. A to se vedle vysílaného kanálu 39 nachází několikanásobně silnější signál na K40 z Kojálu! Prostě zásadním předpokladem úspěšného, stabilního příjmu je skutečně odborně provedená montáž celého přijímacího řetězce, žádné sado-domo-macho, což bez kvalitního (profesionálního!) měřícího přístroje a kvalitního anténních komponentů nelze udělat.

   Obecně platí, že po přechodu na DVB-T2 s ohledem na použitou modulaci poklesla intenzita elektromagnetického pole cca o 1-2 dB a mírně se zhoršil poměr signál/šum, to je ovšem v poli předpokládaného pokrytí původním signálem DVB-T i pro DVB-T2 zcela zanedbatelné . Takže ano, odpověď s Towercomu není nikterak alibistická, i když se mnohým nelíbí a vztekají se 🙂 Na druhou stranu ale Towercom pokrytí v T2 vyhodnocuje a nevylučuje zvýšení výkonů některých vysílačů M-4. Záleží však především na mezinárodních koordinacích s okolními státy.

  10. V podstate ked je vsetko ok co vie potvrdit profik ktory robil meranie treba sa obratit na Towercom.Kedze predpokladam ze tento problem ma cele Tvoje okolie treba im oznamit lokalitu a poziadat o overenie pokrytia.Pri takejto vyznamnej zmene vysielania mal by mat Towercom zaujem poskytovat svojim divakom nadalej plnohodnotny prijem.

 6. signal zo zobora mi klesol az o 30% zo 99% po prechode na to to dvt 2 hvc 264 strasne ma nastvali a pritom mam novu antenu triplex a este aj predzosilnovač tak nech mi niekto netvrdi ze to mam zle nastavene ked vsetky ostatne muxy mi idu na 100%

  1. Napríklad meranéHalič pri Lc mux4 (plustelka) sa zosilnil o10_15℅.Ján

  2. Aj ja mam signal zo Zobora aj predzosik kvoli rozvodu ale do vstupu predzosika mam vlozeny filter pre 4 muxy a slape to.Malokto pouziva filtre co je hned moznost straty kvality alebo degradacie signalu.Zosik zosiluje vsetko co pride aj LTE siate. Zaradenie filtra zosilni len naladene Muxy..Nezaradenim filtra moze nastat problem ktorym sa zaoberame.Na stranke tpplus.** su filtre ktore sa pouzivaju v N.Zamkoch a okoli.Daju sa vsak vyrobit aj na objednavku pre danu lokalitu.

 7. Zase percentá ? Čoho precentá ? Aj výplata Ti chodí v percentách ? Pokiaľ nemáš relevantné údaje fyzikálnych veličín, tak nemáš nič.
  Anténa triplex je lepšia len v tom, že obchodník zarobí viac, šak triplex … Nakoniec predzosilnovač – najčastejšia príčina nekvalitného príjmu, stačí aby niektorý z mobilných operátorov zmenil konfiguráciu na blízkej BTSke (GSM,LTE,CDMA) a to čo roky fungovalo zrazu nefunguje, lebo predzosilovač to nezvláda.

  1. Predzosilnovac dokaze pohnojit prijem aj bez rusenia BTS-kami, ale to je na dlhu debatu. Tu ide o to, ze sa prijem zhorsil prilis mnohym ludom, pricom nic okrem preklopenia MUX-u do DVB-T2 sa (oficialne) nezmenilo. V okoli Dubnika s tym mam aj osobne skusenosti. Vopred sice bolo zname, ze T2 prinesie mierne znizenie intenzity signalu aj SNR, ale degradacia signalu v praxi je daleko horsia, nez najpesimistickejsie ocakavania. Som 16 km od vysielaca, mam kvalitnu antenu (bez predzosilnovaca) a aj rozvody, chytam dokonca aj slabe signaly z Polska (Krosno/Sucha Gora) a Madarska (Tokaj/Nagykopasz), pricom antena je otocena bokom od nich, akurat po preklopeni MUX4 z Dubnika do T2 sa dovtedy vyborny signal MUX4 zhorsil tak, ze sa rozpadava obraz. Prijem ostatnych kanalov z Dubnika aj inych vysielacov sa nezmenil. Tu podla mna nie je mozne ine vysvetlenie nez to, ze Towercom na Dubniku nieco dobabral, znizil vykon, alebo nieco podobne. Rovnako je na tom aj mnoho znamych. Okrem toho, predtym som chytal slaby signal na k21 z vysielaca Kosice/Heringes, ktory sa po zmene na T2 stratil uplne, ale ok, v okrajovej zone pokrytia je to v norme. Nemam moznost namerat exaktne hodnoty kvalitnym pristrojom, ale aj bez toho je jasne, ze zhorsenie prijmovych podmienok v okoli Dubnika ide daleko nad ramec prechodu na DVB-T2. A poznamka na okraj: aj ked si alergicky na „percenta“ :-), zabudas, ze malokto okrem profesionalov vycaluje stovky (tisice) eur za kvalitny merak a maloktory profik pozicia svoj drahy pristroj nejakemu bastlicovi. Takze porovnat „percenta“ na tom istom TV/STB pred zmenou na T2 a po, aj ked uznavam, ze je to pofiderne, je predsa len aspon aky-taky udaj a najma pre vacsinu jediny sposob porovnania. Aspon kym Towercom (pripadne niekto iny) nevyda nove mapy pokrytia. Takze by som nebol za toto az taky nabruseny na diskutujucich.

  2. Ak je teda niečo „dobabrané“, treba to riešiť analýzou intenzity poľa, sily signálu, parametrov MER a BER, konštelačného diagramu a impulznej odozvy … ohánať sa percentami nepomôže. Na toto všetko je vybavený Telekomunikačný úrad, ten treba zavolať. Lebo sa mi zdá (ale to je len môj dojem), že manageri z Towercomu „outsourcovali“ nejakého bastliča.

 8. Mne sa zhorsil prijem z NR Zobor ale kedze som od NR vyse 84km takze je to v norme obraz ide bez problemov antena bez predzosilovaca a utiahne dva tv

 9. Myslím si, že žiadny TV program nestojí za to, aby sa na jeho príjem volal odborník. Zdôrazňujem „žiadny“. Celý biznis okolo televízneho vysielania je veľmi nadhodnotený. Slovenskí diváci sa nechali zmanipulovať a tak sú teraz rukojemníkmi tohoto TV cirkusu.

 10. V Nitre na Klokocine s priamou viditelnostou na Zobor sa signal zlepsil: signal 100%, kvalita 62%, udaje zo 4-rocneho TV Sony KDL-40EX653.

  Inak tento TV bola velmi dobra kupa – v roku 2012 som chcel povodne Samsung, ale ten vtedy nemal ziaden model s DVB-T2 a dokonca sa oficialne obhajoval tym, ze toto vysielanie nie je v SR a CR vobec aktualne… Sony ma vyborne riesene triedenie programov v TV (presun programu bez vymeny), TXT na HD kanaloch RTVS ide bez chyby a ked som dnes chcel preladit MUX4 kvoli preklopeniu na DVB-T2 bol som velmi milo prekvapeny, ze vlastne nemusim nic riesit – vsetky programy z MUX4 idu aj bez mojho zasahu a dokonca ostali aj na povodnych poziciach bez toho, aby som mal povolene akekolvek automaticke nastavenia.

  Skoda len, ze nepodporuje HEVC, ale to sa pred 4 rokmi ani zohnat nedalo. Je tu vsak predpoklad, ze tak, ako Poliaci prisli s modulom pridavajucim podporu MPEG4 do TV len s MPEG2, nieco podobne bude k dispozicii casom aj v tomto pripade. A mozno motyka vystreli a tuto podporu prida priamo vyrobca do noveho firmwaru. 🙂

  1. S v tom Sony máš asi staršiu normu H.264, nová H.265 na ktorú sa o chvíľu prejde, tam určite nie je… keď je z roku 2012…

  2. Aky modul pridavajuci podporu MPEG-4? To je predsa HW zalezitost, takisto HEVC. To sa da riesit len pomocou STB alebo vymenou TV, ziadny update firmwaru nepomoze.

  3. Modul „Neotion Pocket dTV FreeToAir powered by NP4“ transkóduje MPEG4 na MPEG2, bohužiaľ korektne funguje len v obmedzenom množstve typov televízorov Sony a Philips. V podstate to bol výkrik do tmy, skôr taká veletrhová predvádzačka. Záujmom výrobcov je predávať nové televízory a nie upgradovať staré.

 11. Re: mmc
  Si fakt myslíš že pri všetkých tých nespokojných ľuďoch je problém u nich a nie práve vo vysielaní.
  Každý signál sa šíri inak a po preklopení do DVB-T2 sa práve to stalo.
  Ale ty len na všetkých útočíš ako by si bol zamestnancom Towercomu a všetci čo majú problém sú u teba hlupáci čo nič nevedia.
  Skôr by som napísal že si premúdrelý a nechápeš o čom píšeš, a mal by si sa zamyslieť a ospravedlniť sa tu všetkým čo znevažuješ.

  1. Nie som zamestnanec Towercomu. Rozpútala sa tu doslova hystéria a pritom je to v princípe to isté, ako keď Skylink prešiel z DVB-S na DVB-S2. Kopec ľudí si muselo dať doštelovať parabolu alebo vymeniť 60 za 80, ale pre prostý ľud bolo vysvetlenie „lebo už je to HD“. V prípade Plusteky žiadne takéto ľudové vysvetlenie nie je, a možno to je tá chyba. A ak máš pocit že na niekoho útočím, tak áno, lezú mi na nervy percentári. Oháňajú sa tu číslami, ktoré neznamenajú absolútne nič. ( viď. matematika ZŠ).

  2. Ty si mmc múdrejší ako televízor Panasonic.Škoda,že výrobcovia televízorov udávajú hodnoty signálu v percentách-mal by si im napísať nech to uvádzajú v hodnotách konštelačného diagramu a impulznej odozvy.Si asi robil programátora na JRD. Apropó-Towercom pred prechodom upozorňoval na zhoršenie príjmových podmienok po prechode do DVB-T2,najmä v okrajových častiach pokrytia-čo sa aj stalo.Stále treba zdôrazňovať,že sieť mux 4 je riedka,a výkony vysielačov“s výnimkou Kamzíka“sú žalostné.Prechodné obdobie skončilo v r.2015.

  3. Mne sa vidí že si ty fiadny percentá ale každý nemá meráky ale sa riadia sa prijímačmi a tie ukazujú ℅

 12. Spomínate tu odborníkov….ja som ešte nevidel štúdijný odbor Anténna a satelitná technika.
  Ďalej výrazy ako kvalitnejšia anténa. Anténa má byť prispôsobená podmienkam príjmu. A keď je príčinou rušenie na tom istom kanále, dokonca alagógovým vysielaním, tak sa môžte aj rozkrájať.
  Ľudia z okresov Trebišov, Michalovce, Humenné, Sobrance a Snina ak Vám funguje MUX4 aj po prechode na T2 ďakujte tomu najvyššiemu.

 13. Sú odborníci a „odborníci“. Ak sa ide niečo v banánovej republike meniť a viem, že uvedený systém šíri signál horšie, tak automaticky zdvihnem výkony, aby zostalo pôvodné pokrytie. A nie, že ľudia si kvôli pôvodnému pokrytiu, ktoré mali nakúpia TV, prijímače, set-top boxy, platia si službu a zrazu nemajú signál!!! Len to by museli byť odborníci!!! Je to amaterizmus!!!

 14. tak to mi vysvetli,ako sa ti mohol signal zlepsit,ja mam priamu viditelnost na dubnik a viem presne posudit podla mnohorocnych pozorovani o kolko ssa mi signal zhorsil a mozem zodpovedne povedat ,ze sa mi zhorsil,hoci nie likvidacne ako u mnohych ludi v tomto kraji,takisto bardejov magura mux 4 sa rapidne zmenili hodnoty na horsie,tu niet co riesit ,matematika nepusti,cim je vyssia modulacia QAM pri tom istom vykone musi dojst k degradacii signalu zakonite

 15. V takej geografickej oblasti ako je vysielac Dubnik sa dalo predvidat co spravy vysielanie v T2. 22 kanal bol zamerne pouzity aby prekonal prekazky v oblasti prijmu kedze su problematicke.10KW vykon uz vtedy nepostacoval na plnohodnotny prijem a ten bol od zaciatku problemovy.K25 VP s vykonom 31,6 KW ide od spustenia bez problemov.Rozdiel trocha kanalov a vyrazny rozdiel vykonu medzi dvomi kanalmi 25K 31KW a 22K 10KW…Ved ta T2 logicky nemohla pri sucasnom povolenom vykone obstat…

 16. Je potrebné si uvedomiť a hlavné tí “odborníci”, že stredné a východné Slovensko je hornaté – tam sa nešíri signál ako na Podunajskej nížine z Kamzíka, kde je mimochodom pri muxoch 50 kW a v hornatých oblastiach sú smiešne výkony 3 – 5 – 10 kW. Veď len Dubník je v strede pohoria a polovica územia je v tieni… Detto Kráľova hoľa, Krížava atď…

  Ak ste stratili signál Plustelky a máte zakúpene prijímače Zircon a prípadne si aj platíte službu Plustelka a zostali ste bez signálu, obracajte sa so sťažnosťami na Ministerstvo telekomunikácii a SOI – Slovenskú obchodnú inšpekciu. Sťažujte sa na inštitúcie a spoločnosti, ktoré zapríčinili tento stav bez signálu a nech vyvodia voči kompetentným zodpovednosť!!! Vy ako zákazníci ste v práve!!! Po tomto prechodovom cirkuse by mali niektoré „kompetentné“ osoby odstúpiť zo svojich funkcií.

  1. hajd-dobrá myšlienka.Máme nakúpené CI moduly alebo stb Plustelky,a po prechode do DVB-T2 je to nepozerateľné-časté výpadky.Aj v mojom prípade pokles o 8% a už to nemá význam.A nech tu mmc-nevypisuje,že nemá rád percentá,nikoho to nezaujíma.Vie niekto nezaujato vysvetliť,prečo Kamzík šíri všetky štyri muxy 50kW a ostatné vysielače nie?

 17. Ja by som len chcel vidieť v utorok o cca 9 hodine, keď panstvo z TWC a RU príde do prácičky po dovolenkách, tie narvaté e-mailové schránky plné sťažností na ten úžasný prechod na DVB-T2.

  Obracajte sa so sťažnosťami na Ministerstvo telekomunikácii a SOI – Slovenskú obchodnú inšpekciu a žiadajte vrátiť peniaze za prijímače a aj za zaplatenú službu, ktorej nemáte signál!

 18. Na hlavný vysielač pre východ je 10 kW fakt málo. 22k. je medzinárodne schválený kanál. Tak keď ho blokuje Ukrajina svojim analógom je tu už iba ich problém. Prechodné obdobie už dávno skončilo. Tak nech si Towercom požiada o navýšenie na plný koordinovaný výkon 50kW. Aj kvôli Maďarom sme mali na začiatku obmedzenia výkonu na Sitne, Javorine …

 19. Mne sa nitra zobor 31k t2 nezhorsil mám 100 percent plný signál kvalita a nič som nerobil na povale pohodené sito teda už len to zadné sito ostatné časti antény chýbajú koaxial mám kúsok odblankovany a obtoceny o to sito lokalita 2 km za zl moravce

 20. Neviem, či ste si niekto všimli, ale tým „odborníkom“ mešká na ČT2 v Mínustelke obraz oproti zvuku, aspoň dnes ráno to tak bolo počas vysielania Dobré ráno ČT, že zvuk išiel skôr ako otvárali ústa… To ako to šíria, ako to majú zladené?! Kvalita…

Komentáre už nie sú povolené.