Reklama

Dvojka HD už v DVB-T, odpojené však boli všetky rozhlasové stanice RTVS

Do tretieho celoplošného DVB-T multiplexu, ktorý prevádzkuje Towercom, známeho aj pod názvom Verejnoprávny multiplex (VP MUX), pribudol dnes nový televízny program Dvojka HD. Po jeho pridaní však už v tejto celoplošnej sieti nebudú ďalej dostupné rozhlasové stanice RTVS (Devín, Junior, Litera, PatriaFM, PatriaRD, Pyramída, Rádio_FM, ReginaBA, ReginaBB, ReginaKE, Slovakia a Slovensko). Dôvodom je obmedzená kapacita.

Aktuálne sú tak v multiplexe šírené už iba televízne programy Jendotka HD (MPEG-4), Dvojka HD (MPEG-4) a ich verzie v štandardnom rozlíšení (SD/MPEG-2).

Najskôr krátko po 11. hodine sa premenovali všetky šírené televízne kanály v multiplexe. STV1 zmenil názov na Jednotka, STV2 na Dvojka a STV HD na Jednotka HD. O približne 14:40 došlo k odpojeniu všetkých rozhlasových staníc a krátko po 15:30 bol pridaný do multiplexu kanál Dvojka HD. Ešte pred jeho pridaním však bola odpojená AC3 audio stopa u stanice Jednotka HD.

Z dôvodu vyššie uvedených zmien odporúčame všetkým divákom aby spustili na svojom set-top-boxe či TV s DVB-T tunerom automatické ladenie.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Nemáte pocit, že Dvojka SD má trošku horšiu kvalitu obrazu? Nemá nižší bitrate? A neviete niekto, prípadne redakcia, či tá Dvojka HD a vyradenie rozhlasových staníc je nastálo alebo len počas hokejových majstrovstiev??? Napíšte ak niekto viete…

  1. http://www.satelitnatv.sk/2016/05/do-dvb-t-pribudne-aj-dvojka-hd-kvalite/

 2. Mohli tam ponechať aspoň rádio Slovensko, jedno rádio by tú kapacitu “nezabilo”.

  1. Neviem načo by mali šíriť niektoré rádiá vicerými spôsomi (analóg, DVB-T, DAB, internet,…). DVB-T jw určené pre TV vysielanie, nie pre rádiá.

 3. Skončenie vysielania rozhlasu na DVBT. Patrilo by sa aspoň to oznámiť na oficiálnej stránke RTVS a TOWERCOM-u. Už som chcel kupovať nový prijímač a zbytočne.

 4. dostal som mailom odpoveď z Towercom:
  „… ale rozhodnutie RTVS zaradiť do verejnoprávneho multiplexu Dvojku HD. Rozhlasové služby RTVS od včera už nie sú v ponuke DVB-T.“

  Vypnúť všetky slovenské rozhlasové stanice na úkor Dvojka HD ,tak to od RTVS bol zlý nápad.

 5. Vysvetlite mi, načo vám všetkým sú v DVB-T rádiá? Nejak tomu nechápem. Ja mám na rádio FM/DAB tuner. Podľa mňa je to jedna z najlepších vecí, ktoré mohli spraviť. Nadávajú určite len tí, ktorí nemajú HD box. Inak si to vysvetliť neviem. Veď je rozdiel keď pozerám HD a SD mazanice.

  1. Najskôr mal Towercom vybudovať sieť DAB vysielačov(min. 90% pokrytie) v ktorých budú aj Rozhlasové služby RTVS
   a až potom ich vypnúť v DVB-T , alebo SD vysielanie nahradiť HD a zostala by kapacita aj pre rádiá. Teraz to urobil bez náhrady.

  2. Lebo určité územia nwemám pokryté kvalitným signálom všetkých okruhov SRo. Napr. v krajskom meste Nitra nechytíš momentálne rádio _FM. Prípadne na celom južnom Slovensku cez deň tiež lebo „požičiava“ svoje frekvencie rádiu Patria.
   Najskôr sa malo spustiť celoplošné DAB + a potom mohli kľudne vypnúť rádia SRo z DVB-T.

  3. V NR ti nejde Radio_FM zo Ziliny na 94,5 Mhz? Ak nie, tak potom mas este dalsiu moznost DAB+ z BA.

 6. Páni len pre objasnenie. Za obsah verejnoprávneho multiplexu zodpovedá RTVS a prednostne je urceny pre TV. Je to koniec koncov aj v zákone č. 220/2007 Z.z Towercom je čisto len ako prevádzkovateľ multiplexu teda vysielačov.

  (2) Poskytovateľ multiplexu s terestriálnym prevádzkovým povolením na poskytovanie verejnoprávneho terestriálneho multiplexu obsadí verejnoprávny terestriálny multiplex na základe žiadosti verejnoprávneho vysielateľa prednostne vysielaním televíznych programových služieb a inými obsahovými službami tohto verejnoprávneho vysielateľa; o rozsahu potrebnej verejnej kapacity multiplexu a o spôsobe jej využívania verejnoprávnym vysielateľom vrátane kompresie dátového toku a kódovania signálu rozhoduje tento verejnoprávny vysielateľ.

  (3) Ak verejná kapacita multiplexu nie je úplne obsadená podľa odseku 2, poskytovateľ multiplexu písomne oznámi verejnoprávnemu vysielateľovi voľnú verejnú kapacitu multiplexu a na základe žiadosti verejnoprávneho vysielateľa obsadí voľnú verejnú kapacitu multiplexu vysielaním rozhlasových programových služieb tohto verejnoprávneho vysielateľa.

 7. 8.5.2016-Po stv1 aj stv2 ani naznak signálu.To je denne už zopár dni.Časté a dlhodobé vypadnutie signálu.
  Je 8.23h ráno.Škoda že je ukončené vysielanie rozhlasových staníc !!
  Oblasť S.L.nieje moc zaľudnená a chýbajú aj DVA-MUXY !
  Že tak zbabraná DVB-t funguje na našom územi -može neviem kto.
  V podstate tam skoro nič nieje.
  Za šláger či lux nik nestojí.
  Horlivosť koli športu nieje prvoradá ! Každý má rozdielný záujem.

 8. Ahojky, je to super, že sa rozrastá počet HD programov RTVS. Si myslím, že časom dôjde k vypnutiu SD programov RTVS, ktoré nahradia rádiá. Inak fandím RTVS, programovo sa veľmi zlepšili, filmy bez reklamy a pomerne objektívne správy. Len tak ďalej.

Komentáre už nie sú povolené.