RTVS a ČT v spolupráci s ČRa testujú vysielanie v Ultra HD kvalite na satelite Astra 3B

Spoločnosti SES, Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS), Česká televízia (ČT) a České Rádiokomunikácie (ČRa) dnes oznámili, že spúšťajú testovacie vysielanie Ultra HD obsahu cez satelit ASTRA 3B (23,5°E).

Verejnoprávni vysielatelia, RTVS na Slovensku a ČT v Českej republike, v spolupráci s Českými Rádiokomunikáciami, vedúcim českým poskytovateľom digitálnej infraštruktúry, realizujú po prvýkrát testovacie Ultra HD vysielanie cez satelit ASTRA 3B na orbitálnej pozícii ASTRA 23,5°E.

RTVS, ČT, České Rádiokomunikácie a ďalšie popredné spoločnosti pôsobiace v oblasti televízneho vysielania v Českej republike a na Slovensku sú súčasťou Ultra HDTV Fóra, ktoré bolo založené v októbri 2013. Jeho hlavnou úlohou je preskúmať možnosti produkcie a distribúcie Ultra HD obsahu v Českej republike a na Slovensku. Spoločnosť SES Astra sa nedávno stala členom Ultra HDTV Fóra.

Spoločnosť SES Astra stojí v popredí vývoja nových technológií v oblasti televízneho vysielania od príchodu digitálnej satelitnej televízie priamo do domácností do Európy v roku 1996 ako aj HD vysielania v roku 2005. Našou ambíciou je spolupracovať s partnermi z odvetvia pri vytváraní Ultra HD ekosystému a sme veľmi radi, že verejnoprávni vysielatelia na Slovensku a v Českej republike majú snahu poskytnúť divákom výnimočné a fascinujúce televízne zážitky prostredníctvom satelitného vysielania,“ hovorí Martin Ornass-Kubacki, viceprezident a regionálny riaditeľ spoločnosti SES Astra pre strednú a východnú Európu.

V Českej televízii očakávame, že nástup formátu Ultra HD bude omnoho rýchlejší než v prípade HD rozlíšenia a tešíme sa na uvedenie formátu Ultra HD v Českej republike. Vítame príležitosť spolupracovať so spoločnosťou SES pri realizácii testovacieho Ultra HD vysielania ako aj v rámci Ultra HDTV fóra, ktorého členom sa nedávno stala aj SES,“ povedal Ivo Ferkl, technický riaditeľ Českej televízie.

Keďže RTVS už teraz vyrába a vysiela všetky vlastné relácie v HD rozlíšení, našou snahou bude udržať si v oblasti Ultra HD vysielania pozíciu lídra. Zároveň by sme chceli byť vnímaní ako kľúčoví hráči aj v oblasti technických inovácií. Prvým krokom je sprístupnenie nášho Ultra HD obsahu na satelitoch ASTRA spolu s našimi partnermi,“ uviedol Václav Mika, generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska.

Spoluprácu so strategickými partnermi z odvetvia – českou a slovenskou verejnoprávnou televíziou ako aj so spoločnosťou SES – pri tvorbe ekosystému pre Ultra HD vysielanie vnímame v Českých Rádiokomunikáciách veľmi pozitívne. Zároveň nás teší, že sa môžeme aktívne podieľať na formovaní televízneho prostredia budúcnosti,” hovorí Martin Gebauer, generálny riaditeľ Českých Rádiokomunikácií.

Ultra HD vďaka štvornásobne vyššiemu rozlíšeniu v porovnaní s HD predstavuje najvyššiu možnú kvalitu vysielania. Vysoké rozlíšenie Ultra HD formátu prinesie divákom ešte viac vzrušujúcich zážitkov pri sledovaní športových podujatí či prémiových a dokumentárnych filmov. Spoločnosť SES po prvýkrát predviedla Ultra HD vysielanie v roku 2012 na konferencii IBC v Amsterdame, pričom o rok neskôr predstavila aj reálne komerčné využitie Ultra HD technológie za použitia štandardu HEVC.

Technické parametre príjmu Ultra HD demo programu (ide o nekódovaný program):

Družica: ASTRA 3B (23,5°E)
Frekvencia: 11 788 MHz
Polarizácia: Vertikálna
FEC: 9/10
SR: 27500
Norma: DVB-S2
Modulácia: 8PSK

Pre príjem testovacieho programu je potrebný Ultra HD televízor spolu so satelitným tunerom.

Moho by Vás ešte zaujímať

K článku je zatiaľ iba jeden komentár. Pridajte tiež svoj názor.

  • Zeby chceli podporit predaj UHD teliek pre Vianocami? Po sviatkoch to zrusia a potom co?

Tento článok už nie je možné komentovať