Towercom môže navýšiť výkony vysielačov 1. multiplexu v Nitre a v Banskej Štiavnici

Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky (TÚ SR) na základe žiadosti spoločnosti Towercom, od dnes povolil zvýšenie výkonu DVB-T vysielačov, ktoré majú zlepšiť príjem signálu prvého multiplexu. Konkrétne sa jedná o vysielače Nitra – Zobor a Banská Štiavnica – Sitno. Informoval dnes o tom TÚ SR.

TÚ SR povolil navýšenie výkonu vysielača Nitra – Zobor z pôvodných 2 000 W na 24 778 W a Banská Štiavnica – Sitno z 2 000 W na 31 915 W. Uvedené výkony sú maximálne výkony ERP v nulovej rovine.

TÚ SR vydal povolenie navýšiť výkony vysielačov aj napriek tomu, že nedostal ešte vyjadrenie z Maďarska. „TÚ SR požiadal administráciu Maďarska o stanovisko, či v súvislosti s avizovaným opúšťaním analógového televízneho terestriálneho vysielania v Maďarsku budú frekvenčné prídely v analógovom pláne Maďarska (ktorý je prílohou Dohody GE06) naďalej ochraňované v zmysle článku 12 Dohody GE06, t.j. do 17.06.2015, kedy skončí prechodné obdobie. Stanovisko administrácie Maďarska nebolo TÚ SR ku dňu vydania tohto rozhodnutia o zmene doručené. TÚ SR sa v snahe zlepšiť podmienky pre rozvoj terestriálneho digitálneho televízneho vysielania v rámci prvého multiplexu rozhodol pristúpiť k vykonaniu zmeny uvedeného individuálneho povolenia aj napriek uvedenej skutočnosti. V prípade, že bude TÚ SR doručené zamietavé stanovisko administrácie Maďarska k používaniu frekvencie K50 s technickými parametrami v zmysle Dohody GE06 počas prechodného obdobia, bude účastník konania povinný na základe výzvy TÚ SR a v lehote stanovenej TÚ SR znížiť v určenom azimute vyžiarený ERP výkon v nulovej rovine na takú hodnotu, aby bolo škodlivé rušenie analógového televízneho terestriálneho vysielania v Maďarsku odstránené alebo ukončiť používanie frekvencie K50,“ uvádza v tlačovej správe TÚ SR.

K reálnemu navýšeniu má dôjsť podľa spoločnosti Towercom už v najbližších dňoch. „Sme radi, že môžeme potešiť divákov terestriálneho vysielania v juhozápadnej časti Slovenska ešte pred Vianocami a v najbližších dňoch navýšime výkon vysielačov 1. multiplexu – B.Štiavnica – Sitno a Nitra – Zobor,“ uviedol pre portál SatelitnáTV.sk Michal Šuran, marketingový manažér Towercomu. Ako ďalej dodal: „Aktuálne prebieha technická príprava a meranie v teréne.

Moho by Vás ešte zaujímať

Komentáre

 • Správne, ale oneskorené rozhodnutie. Len sa obávam, aby ešte Maďari nerobili prieky, ako je ich zvykom!

 • Veľmi oceňujem odvážne,ale správne rozhodnutie TÚSR.Z maďarskej strany ide čisto len o neochotu voči SVK.Ale podľa dostupných máp to Prievidzi moc nepomôže….z výnimkou vyšších lokalít (sídl.Kopanice-Sever).Pre Prievidzu je kľúčový,tak ako v minulosti aj teraz,vysielač Žilina-Krížava,kde mux1 ide len na 1,9kW.

 • Krizava prievidzi velmi nepomoze, plan je velmi slaby vykon. Islo to analogovo, ale to pieklo velkym vykonom. Pokryje podla mna Bojnice, Kanianku. Zobor MUX1 chytam momentalne v PD Kopanicky na hrane 80% ide, 20% kockuje. Mam externu antenu nasmerovanu na Zobor. Zobor u mna isiel aj analogovo. S Krizavou analogovou som mal problem, som pod kopcom. Idealne by bolo, zapnut MUX1 Bojnice resp. Bralovu skalu.

 • Sitno, 50. kanál (MUX1)

  Už to beží s navýšeným výkonom. 🙂

 • Pre „vladopd“.
  Z Bojníc mux1 nepôjde-tak mi dávnejšie odpísali z Towercom…
  Navyše vysielač Bojnice figuruje ako dočasný.V roku 2015 ho čaká vypnutie…

 • vysielac Bojnice je zameneny za Lehotku a bude pokracovat namesto nej tak mi odpisali Towercomu. Mux1 Bojnice februar 2014.

 • Len aby analógové televízne terestriálne vysielanie v Maďarsku nebolo naďalej ochraňované i po 17.06.2015, kedy skončí terajšie prechodné obdobie, ďalšou „ochrannou“ lehotou, o ktorú možno požiadajú.

Tento článok už nie je možné komentovať