Reklama

Towercom môže navýšiť výkony vysielačov 1. multiplexu v Nitre a v Banskej Štiavnici

Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky (TÚ SR) na základe žiadosti spoločnosti Towercom, od dnes povolil zvýšenie výkonu DVB-T vysielačov, ktoré majú zlepšiť príjem signálu prvého multiplexu. Konkrétne sa jedná o vysielače Nitra – Zobor a Banská Štiavnica – Sitno. Informoval dnes o tom TÚ SR.

TÚ SR povolil navýšenie výkonu vysielača Nitra – Zobor z pôvodných 2 000 W na 24 778 W a Banská Štiavnica – Sitno z 2 000 W na 31 915 W. Uvedené výkony sú maximálne výkony ERP v nulovej rovine.
Pokračovanie nižšie:

TÚ SR vydal povolenie navýšiť výkony vysielačov aj napriek tomu, že nedostal ešte vyjadrenie z Maďarska. „TÚ SR požiadal administráciu Maďarska o stanovisko, či v súvislosti s avizovaným opúšťaním analógového televízneho terestriálneho vysielania v Maďarsku budú frekvenčné prídely v analógovom pláne Maďarska (ktorý je prílohou Dohody GE06) naďalej ochraňované v zmysle článku 12 Dohody GE06, t.j. do 17.06.2015, kedy skončí prechodné obdobie. Stanovisko administrácie Maďarska nebolo TÚ SR ku dňu vydania tohto rozhodnutia o zmene doručené. TÚ SR sa v snahe zlepšiť podmienky pre rozvoj terestriálneho digitálneho televízneho vysielania v rámci prvého multiplexu rozhodol pristúpiť k vykonaniu zmeny uvedeného individuálneho povolenia aj napriek uvedenej skutočnosti. V prípade, že bude TÚ SR doručené zamietavé stanovisko administrácie Maďarska k používaniu frekvencie K50 s technickými parametrami v zmysle Dohody GE06 počas prechodného obdobia, bude účastník konania povinný na základe výzvy TÚ SR a v lehote stanovenej TÚ SR znížiť v určenom azimute vyžiarený ERP výkon v nulovej rovine na takú hodnotu, aby bolo škodlivé rušenie analógového televízneho terestriálneho vysielania v Maďarsku odstránené alebo ukončiť používanie frekvencie K50,“ uvádza v tlačovej správe TÚ SR.

K reálnemu navýšeniu má dôjsť podľa spoločnosti Towercom už v najbližších dňoch. „Sme radi, že môžeme potešiť divákov terestriálneho vysielania v juhozápadnej časti Slovenska ešte pred Vianocami a v najbližších dňoch navýšime výkon vysielačov 1. multiplexu – B.Štiavnica – Sitno a Nitra – Zobor,“ uviedol pre portál SatelitnáTV.sk Michal Šuran, marketingový manažér Towercomu. Ako ďalej dodal: „Aktuálne prebieha technická príprava a meranie v teréne.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Správne, ale oneskorené rozhodnutie. Len sa obávam, aby ešte Maďari nerobili prieky, ako je ich zvykom!

 2. Veľmi oceňujem odvážne,ale správne rozhodnutie TÚSR.Z maďarskej strany ide čisto len o neochotu voči SVK.Ale podľa dostupných máp to Prievidzi moc nepomôže….z výnimkou vyšších lokalít (sídl.Kopanice-Sever).Pre Prievidzu je kľúčový,tak ako v minulosti aj teraz,vysielač Žilina-Krížava,kde mux1 ide len na 1,9kW.

 3. Krizava prievidzi velmi nepomoze, plan je velmi slaby vykon. Islo to analogovo, ale to pieklo velkym vykonom. Pokryje podla mna Bojnice, Kanianku. Zobor MUX1 chytam momentalne v PD Kopanicky na hrane 80% ide, 20% kockuje. Mam externu antenu nasmerovanu na Zobor. Zobor u mna isiel aj analogovo. S Krizavou analogovou som mal problem, som pod kopcom. Idealne by bolo, zapnut MUX1 Bojnice resp. Bralovu skalu.

 4. Sitno, 50. kanál (MUX1)

  Už to beží s navýšeným výkonom. 🙂

 5. Pre „vladopd“.
  Z Bojníc mux1 nepôjde-tak mi dávnejšie odpísali z Towercom…
  Navyše vysielač Bojnice figuruje ako dočasný.V roku 2015 ho čaká vypnutie…

 6. vysielac Bojnice je zameneny za Lehotku a bude pokracovat namesto nej tak mi odpisali Towercomu. Mux1 Bojnice februar 2014.

 7. Od januára je výkon zase znížený.Maďarsko zaúradovalo.

 8. Len aby analógové televízne terestriálne vysielanie v Maďarsku nebolo naďalej ochraňované i po 17.06.2015, kedy skončí terajšie prechodné obdobie, ďalšou „ochrannou“ lehotou, o ktorú možno požiadajú.

Komentáre už nie sú povolené.