Reklama

Nový Lepší.TV box s multimediálnymi funkciami a novým diaľkovým ovládačom

V poslednom období sa tešia čoraz väčšej obľube internetové televízne služby, ktoré umožňujú divákom nielen sledovať svoje obľúbené programy kdekoľvek prostredníctvom internetu, ale ponúkajú aj ďalšie doplnkové služby, vrátane archívu či videotéky. Jednou z nich je aj Lepší.TV, ktorú som vám už na portáli SatelitnáTV.sk podrobnejšie predstavil. Dnes prišiel na rad najnovší dodávaný set-top-box Lepší.TV, ktorý pracuje pod systémom Android 9. Box je vhodný najmä pre užívateľov so staršími televízormi, ktoré ešte nie sú smart a nepodporujú tak internetové a multimediálne funkcie. Vďaka tomu, že je k dispozícii nielen HDMI, ale aj analógový audio a video výstup, je možné pripojiť zariadenie aj úplne k starším televízorom so scart či cinch konektromi.

Lepší.TV box som mohol vďaka ochote operátora testovať niekoľko mesiacov. Prinášam vám teraz podrobnejšie informácie a hlavne reálne skúsenosti s ním, ako aj s celou službou.
Pokračovanie nižšie:

Základná charakteristika:

Rozmery: 106x106x20 mm (ŠxHxV)
Procesor: Amlogic S905X2, štvorjadrový, 2 GHz
Flash pamäť: 16 GB eMMC
RAM: 2 GB DDR4
2x USB port (1x USB 2.0 a 1x USB 3.0)
1x slot pre micro SD kartu (bočný panel) 
1x konektor HDMI
1x optický audio výstup S/PDIF
1x Ethernet (RJ45)
1x AV výstup
1x IR vstup pre pripojenie externého snímača DO

Podpora: Bluetooth, TimeShift, WIFI (pásmo 2,4 GHz), DLNA, HDMI CEC, EPG, neobmedzené nahrávanie na úložisko operátora, prístup k veľkému množstvu aplikáciám z Google Play.

Obsah balenia

V balení sa spolu so set-top-boxom nachádza diaľkový ovládač, dve mikrotužkové batérie (AAA), USB prijímač pre ovládač a externý napájací zdroj. Nechýbajú však ani prepojovacie káble HDMI a Ethernet (RJ45). Pokiaľ by niekto chcel ešte pripojiť box ku staršiemu televízoru s analógovým AV káblom (scart alebo 3x cinch), bude si ho musieť dokúpiť zvlášť, ten sa totiž v balení nenachádza. Samozrejmosťou je aj stručný užívateľský manuál, ktorý je v prípade potreby dostupný aj elektronicky a to či už priamo v aplikácii Lepší.TV, alebo na oficiálnom webe operátora.

Predný a zadný panel

Na prednej strane boxu je malý displej, na ktorom sa zobrazuje počas prevádzkového režimu aktuálny čas. V standby režime nesvieti na displeji nič. Zo zadnej strany je dostupný konektor pre pripojenie externého adaptéra, optický audio výstup S/PDIF, konektory HDMI, ethernet (RJ45), analógový audio výstup (jack) a konektor pre pripojenie externého IR snímača diaľkového ovládača. Na bočnej strane sú dva USB porty, z toho jeden je vo verzii 3.0 a druhý 2.0. Okrem toho sú tu aj sloty pre pamäťové karty. Spomenúť môžem ešte drážky, ktoré sa nachádzajú na spodnej strane boxu, tie môžu poslúžiť na pripevnenie prijímača niekde na stenu, alebo zadnú stranu televízora.

Diaľkový ovládač
Diaľkový ovládač je stredných rozmerov, všetky tlačidlá sú pogumované. Z vrchnej časti ovládača sú štandardné ovládacie tlačidlá, zo spodnej strany zase klávesnica, ktorá sa bude hodiť najmä pri písaní textu, prehliadaní internetových stránok, sociálnych sietí, alebo hraní hier.

Samotný ovládač komunikuje s prijímačom vďaka bezdrôtovej technológii v pásme 2.4 GHz, je preto nutné ešte pred spustením boxu zasunúť do jedného USB portu USB prijímač. Ten sa nachádza v samotnom diaľkovom ovládaní, pod krytom, kde sa vkladajú batérie. Ide o rovnakú technológiu, ktorá je využívaná pri bezdrôtových klávesniciach či myšiach pre PC. So samotným ovládačom nie je vôbec nutné presné mierenie na box, ako je tomu u štandardných IR ovládačoch. Dokonca môže byť box aj niekde schovaný za televízorom a bez problémov je ho možné ovládať aj z druhej miestnosti, či cez nejakú prekážku. Osobne ma zaujal kurzor myši, ktorý sa neovláda stláčaním šípok, ale jednoducho pohybom so samotným ovládaním.

Skúsenosti

Pri úplne prvom spustení najnovšieho Lepší.TV boxu nie je nutné vykonávať žiadnu prvotnú inštaláciu. Box je len potrebné pripojiť k internetu a to buď pomocou LAN kábla (RJ45), alebo bezdrôtovo pomocou WIFI siete (iba pásmo 2,4 GHz). Operátor odporúča minimálnu rýchlosť pripojenia 1,3 Mbps pre sledovanie programov v SD a 3 Mbps pre programy v HD kvalite. Internetové pripojenia s takto nízkymi rýchlosťami postačujú z toho dôvodu, že operátor už využíva pre šírenie programov v HD kvalite nový úspornejší kodek H.265/HEVC. Aj napriek tomu treba mať na pamäti, že za hodinu sledovania HD programu sa spotrebuje približne 1,3 GB dát. Po spustení boxu a jeho pripojení k internetu sa postupne a úplne automaticky stiahnu všetky preddefinované aplikácie ako webový prehliadač Google Chrome, Kalkulačka, Spotify, MX Player či YouTube. Pre využívanie hlavnej aplikácie Lepší.TV je nutné sa po jej spustení prihlásiť s menom a heslom. Po úspešnom prihlásení si box údaje zapamätá a už nebude nutné sa opätovne prihlasovať, podobne je tomu aj v prípade prihlásenia sa do obchodu Google Play.

Priamo z hlavného menu prijímača je možné spustiť vybrané aplikácie ako Lepší.TV, webový prehliadač Google Chrome, prehrávač multimediálnych súborov MX Player, prehrávač hudby, obrázkov, YouTube, Spotify a Kalkulačku. Nechýbajú ani nastavenia a funkcia čistenie pamäte. Do menu si môže každý užívateľ pridať aj svoje obľúbené aplikácie a to pomocou ikony +.

Samotná aplikácia Lepší.TV má rovnaké grafické rozhranie na všetkých zariadeniach. Dodávaný box nie je výnimka. Po štarte aplikácie sa hneď na úvodnej obrazovke zobrazia práve vysielané programy z posledných sledovaných staníc. Na výber sú tu aj nedopozerané programy či programy triedené podľa žánru (filmy, seriály, dokumenty, šport, deťom) s možnosťou detailného nastavenia či filtrovania. Pokiaľ niekoho zaujímajú napr. iba filmy ocenené oscarom či českým levom, môže si to nastaviť a budú sa mu zobrazovať na hlavnej obrazovke aplikácie iba takto ocenené tituly. Možností filtrovania programov ponúka Lepší.TV naozaj neúrekom (napr. podľa krajiny pôvodu, žánru, roku natočenia, iba programy s titulkami, najnovšie v TV, podľa hodnotenia či dokonca druhu športu). Veľmi jednoducho sa tak môže divák dostať k svojim preferovaným filmom, seriálom či reláciám už priamo z hlavnej obrazovky. Bonusom je počasie, kde je možné si vybrať preferované mesto z Českej a Slovenskej republiky či Poľska.

Vo vrchnej časti hlavnej obrazovky sú voľby Naj z TV, Moje, Televízia, HBO OD, Vyhľadávanie, Rádiá a Nastavenia.

V sekcii Naj z TV sú dostupné vybrané programy, filmy, seriály a relácie zo všetkých kanálov z ponuky operátora, ktoré sú triedené podľa žánru s možnosťou ďalšieho nastavenia a filtrovania, podobne ako v prípade hlavnej obrazovky.

Aplikácia Lepší.TV umožňuje aj veľmi jednoducho si dopozerať nedopozeraný program, pozrieť si plánovanú či už nahratú nahrávku, alebo sa vrátiť k posledne sledovaným programom. Toto všetko je totiž užívateľom k dispozícii v sekcii Moje. Vďaka užívateľským profilom si dokonca môže vytvoriť svoj profil aj každý člen rodiny, kde bude vidieť iba svoje obľúbené programy, nedopozerané filmy, seriály či nahraté programy. Navyše u každého profilu je možné nastaviť aj PIN kód, bez jeho zadania sa tak k profilu nikto cudzí nedostane. Tu však treba mať na pamäti, že v cene základného balíku je možné službu využívať súčasne iba na jednom zariadení. Podrobnosti sú popísané nižšie v programovej ponuke.

Po výbere voľby Televízia sa dostaneme do ponuky TV kanálov platformy Lepší.TV. Pri každom programe je možné vidieť názvy relácií, ktoré si môžeme posúvať dopredu či dozadu. Dostupné sú dva režimy zobrazovania EPG – obrázkový a textový. Štandardne je nastavený obrázkový režim, pokiaľ by to chcel niekto zmeniť, môže tak urobiť v nastaveniach. Pre sledovanie TV je nutné si vybrať program a potvrdiť voľbu stlačením tlačidla OK. Počas sledovania je možné program kedykoľvek zastaviť a pretočiť späť, prípadne si ho nechať nahrať na cloud operátora. Čo mňa osobne zaujalo bola funkcia info/diely, kde u seriálov ihneď vidieť okrem popisu aj ďalšie diely, ktoré sú dokonca usporiadané podľa sezón. V spodnej časti obrazovky sa zobrazujú podobné seriály/relácie, ktoré by mohli diváka zaujať.

Priamo pri výbere programov je možné nájsť nielen detailnejšie informácie o práve sledovanom programe, ale aj video ukážku (trailer). Počas mojich testov bol trialer k dispozícii u väčšiny filmov. Stačilo len v hlavnom zozname ísť na film a stlačiť na diaľkovom ovládači žlté tlačidlo.

Pri sledovaní televízie je možné prepínať programy nielen tlačidlami PG+ a PG-, ale aj stláčaním čísel. Poradie jednotlivých staníc je možné zmeniť v nastaveniach. Každá zmena nastavenia a poradia kanálov sa prajaví automaticky na všetkých zariadeniach, teda nielen v aplikácii v set-top-boxe.

Prijímač reaguje celkov svižne, bez nejakých zásekov. Stalo sa mi však, že som mal problémy aj so zamŕzaním, nakoniec som zistil, že bol problém v jednej aplikácii, ktorú som do boxu nainštaloval z obchodu Google Play. Po výrobných nastaveniach bolo už všetko v poriadku. Treba si preto dávať pozor na to, aké aplikácie sa do boxu inštalujú. V prípade problémov ich odporúčam odinštalovať, alebo vykonať rovno výrobné nastavenia.

Rádiá

V aplikácii OTT služby Lepší.TV nie sú dostupné len televízne, ale aj rozhlasové stanice. Tie je možné nájsť v sekcii Rádiá. Užívateľ má možnosť si rádiá vyhľadávať podľa jazyka, krajiny či žánru. Samozrejmosťou je aj ich pridanie do obľúbených.

Počas prehrávania rádia sa zobrazuje názov hraného interpreta a nechýba ani obrázok albumu. Počas môjho testovania bolo v databáze viac ako 21 tisíc rozhlasových staníc z celého sveta. Veľmi sa mi páčila možnosť nechať hrať rádio na pozadí. To znamená, že je možné počúvať rozhlasovú stanicu a napr. prehliadať internetové stránky či fotografie z externého pamäťového zariadenia.

HBO On Demand

Predplatitelia prémiového balíka HBO získajú spolu s televíznymi kanálmi HBO automaticky aj prístup k službe HBO On Demand (HBO OD), ktorá je súčasťou aplikácie Lepší.TV. Nie je teda nutné si do boxu inštalovať externú aplikáciu HBO GO, ku ktorej majú predplatitelia samozrejme tiež bezplatný prístup. Navyše, vzhľadom k tomu, že HBO OD je implementovaná priamo do aplikácie má aj rovnaké grafické rozhranie a funkcionalitu ako aplikácia Lepší.TV, samozrejmosťou je nahrávanie programov či video ukážky (trailery).

Aplikácie

Najnovší Lepší.TV box je plnohodnotný set-top-box pracujúci pod systémom Android 9 s možnosťou inštalovania akejkoľvek aplikácie z obchodu Google Play. Operátor inštalovanie aplikácií neblokuje, ani nijakým spôsobom neobmedzuje. Užívateľ si tak môže do boxu inštalovať čo uzná za vhodné, vrátane aplikácií od konkurenčných operátorov. Osobne som otestoval aplikácie z Google Play ako Sledovanie TV, Antik Telecom, Magio Go či Skylink Live TV. Okrem mobilnej aplikácie Skylinku fungovali všetky aplikácie stiahnuté priamo z obchodu bez problémov. V prípade Skylink Live TV je však možné využiť doplnok v Kodi.

Aplikácia ktorú musím ešte spomenúť je Media Center. Tá je v boxe štandardne už predinštalovaná. Vďaka tejto aplikácii je možné prehrávať multimediálny obsah zo sieťového disku (NAS), prípadne mobilných zariadení. Osobne som otestoval prehrávanie video a audio súborov, ako aj obrázkov z môjho sieťového disku a nezaznamenal som žiadny problém.

Vďaka funkcii DLNA DMR je možné prezerať fotografie a videá priamo z mobilných zariadení na obrazovke televízora. Na zariadení je však nutné, aby bola nainštalovaná aplikácia s podporou tejto funkcie.

K prijímaču je možné pripojiť navyše aj externé zariadenia ako klávesnicu či myš. Myslím si, že pre väčšinu užívateľov bude ale úplne stačiť dodávané diaľkové ovládanie, ktoré má zo spodnej strany klávesnicu a podporuje aj kurzor myši, ktorý sa po aktivovaní ovláda pohybom ovládača.

Nahrávanie a Multimédia

Internetový box od Lepší.TV umožňuje aj nahrávanie obľúbených programov. Nahrávať však nie je možné na externé pamäťové zariadenie (USB alebo sieťový disk), ale na cloudové úložisko operátora. Každý užívateľ má možnosť nahrávať neobmedzené množstvo televíznych programov. Všetky nahrávky sú dostupné v cloude operátora maximálne 30 dní. Počas tohto obdobia ich môže divák neobmedzene sledovať. Po uplynutí tohto obdobia sa automaticky vymažú. Sťahovať sa nahrávky bohužiaľ do PC nedajú. Túto možnosť operátor už v posledných týždňoch zrušil.

Pre spustenie nahrávania si stačí len vybrať program a stlačiť červené tlačidlo. V prípade seriálov ponúkne prijímač užívateľovi hneď na výber, či chce nahrať iba jednu časť, alebo všetky. Veľkou výhodou je, že je možné si nahrať aj programy, ktoré sa nezačali sledovať od začiatku, alebo už boli odvysielané. Nahraté programy je možné sledovať na akomkoľvek zariadení, teda nielen na boxe, ale aj v aplikácii na mobile, PC či v Smart TV. Rovnako je možné si naplánovať nahrávanie z iného zariadenia a to kdekoľvek s pripojením na internet.

Pre prehrávanie video súborov z externého pamäťového zariadenia využíva box štandardne predinštalované aplikácie. Jednou z nich je MX Player. Z testovaných súborov AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG či TS nemal box žiadny problém s ich prehraním. Vďaka podpore H.265/HEVC je možné navyše prehrávať aj videá už v tomto novom formáte. Samozrejmosťou je podpora externých titulkov a v prípade, že má video viac audio stôp, nechýba ani voľba ich výberu.

Multimediálny prehrávač zvládne bez problémov prehrať aj najbežnejšie audio súbory (MP3, WMA, WAV, ACC) či obrázky (JPG, BMP, PNG, GIF, TIF).

Programová ponuka a ceny
Lepší.TV ponúka aktuálne viac ako 100 televíznych staníc, ktoré šíri buď v SD, alebo HD kvalite. Ponuka pre slovenských a českých klientov je mierne odlišná. Dôvodom sú hlavne autorské práva. Niektoré české programy od komerčných vysielateľov Nova, Prima či Óčko sú tak pre slovenských predplatiteľov nedostupné. V júli 2020 mala platforma v slovenskej ponuke 107 televíznych kanálov z toho 61 v HD kvalite. Archív vysielania je dostupný automaticky u všetkých programoch a to od troch do tridsať dní. Niektoré seriály a dokumenty je dokonca možné sledovať až 100 dní spätne.

OTT služba má iba jeden základný balíček a jeden prémiový. Za základný balík zaplatia užívatelia 7,39 €. K nemu si môžu navyše doobjednať ešte prémiový HBO balík za 8,14 € mesačne. V cene balíka HBO je aj prístup k službe HBO OD, ktorá je dostupná priamo v aplikácii Lepší.TV. Okrem toho majú predplatitelia aj prístup k externej aplikácii HBO GO. Pre využívanie HBO GO je však potrebné si službu aktivovať cez webové rozhranie v sekcii Moje služby. Krátko po jej aktivácii vygeneruje systém unikátny kód, ktorý následne použijeme pri registrácii a aktivácii na stránkach HBO GO.

Štandardne je možné Lepší.TV využívať iba na jednom zariadení súčasne. Pokiaľ by niekto chcel službu využívať na viacerých zariadeniach súčasne, musí si doplatiť za každé ďalšie zariadenie pár eur mesačne.

Záver

Nový Lepší.TV box je plnohodnotný multimediálny set-top-box, ktorý pracuje pod systémom Android 9. Užívatelia tak okrem prístupu k internetovej službe Lepší.TV môžu využívať aj ďalšie aplikácie z obchodu Google Play, vrátane tých od konkurenčných operátorov. Bonusom je prehrávač multimediálneho obsahu a to či už z pripojeného externého pamäťového zariadenia, alebo priamo zo sieťového úložiska. Zaujať môže aj nové diaľkové ovládanie, ktoré má zo spodnej strany klávesnicu a navyše podporuje aj kurzor myši. Box je vhodný najmä pre užívateľov, ktorí nemajú ešte smart televízor. Jedinú nevýhodu by som videl v poplatku za ďalšie zariadenie, v cene základného balíka je totiž zahrnuté iba využívanie služby na jednom zariadení súčasne.

Lepší.TV box si môžu zakúpiť záujemcovia priamo u operátora za 74,10 €. Dostupná je aj možnosť si zariadenie prenajať a to za 3,69 € mesačne.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

  1. Dobrý postreh.Na mojom boxe je to v poriadku: modrý USB 3.0

 1. Pekná recenzia,ďakujeme.LepšíTV má najširšiu podporu na rôznych zariadeniach.Napriek tomu mierne zaostáva za službou SledovanieTV,v ponuke programov,v kvalite obrazu a svižnosti pri prepínaní a stále krátkodobé výpadky služby alebo kockovanie obrazu-testujem 8 mesiacov na optike.Pretáčanie sledovaného programu je stále nedokonalé,občas vás to hodí na začiatok relácie.LepšíTV ponúka veľmi málo staníc vo FullHD,ponúka len HD Ready-tu zaostáva za konkurenciou SledovanieTV-ktorá už ponúka aj 4K stanice.Veľkým bonusom je ponuka 25000 rádií z celého sveta.Ponuku LepšíTV hodnotím ako LOW-COST,využíva najmä lacné stanice,chýbajú Viasat,Discovery,Sport1+2 atď…Napriek tomu si dovolím tvrdiť,že LepšíTV je jeden s lídrov na trhu a potopila svojou OTT službou operátorov ako MagioTelekom,Orange,DSI,O2,SkylinkLive….a mnoho ďalších.

  1. Ešte dodám,že uvedený box som zakúpil v Číne za cca 25€, je to X96 MAX.

 2. No Magio go asi ťažko…Kde má teda tá tvoja lepší tv Digi športy Arena šport eurosprty 1 2 atď…Aj ja som mal lepší tv ale programovou ponukou zaostáva veľmi ma sa ešte čo učiť…

  1. Hovorím o podpore na rôznych zariadeniach,užívateľskom MENU,rôzne nastavenia a editácia…atď.Mal som aj Magio,ale pre mňa doba kamenná.Samozrejme ponuka staníc je v Magiu lepšia,ale o tom som písal-že LepšiaTV je ponukou staníc LOW-COST.

 3. M6 boutiqve 11856v 29700 skončil 19,2 astra pre redakciu

 4. Zvlastne, ze iba pre 1 zariadenie sucasne. Toto by bol u nas fakt problem, uplne bezne vecer decka v telke vecernicek a my dospeli si kukneme chvilu napr. spravy na tablete.

  1. Zariadení môžeš súčasne pozerať koľko chceš:po zaplatení 7,39€-pozeráš aktuálne na 1 zariadení kdekoľvek a na čom chceš-Tv,mobil,PC,box….Ak chceš súčasne pozerať na dvoch zariadeniach v rámci jedného účtu-za ďalšie zariadenie je príplatok 3.69€ Operátor sa tak čiastočne bráni pred zneužívaním účtu,kedy na jednom účte súčasne frčalo aj 5 kamarátov….

Komentáre už nie sú povolené.