Reklama

Porovnali sme linuxové prijímače Vu+ Duo 4K a Vu+ Ultimo 4K

Prijímač Vu+ Duo 4K som vám už na portáli SatelitnáTV.sk predstavil začiatkom decembra 2018. Vďaka ochote oficiálneho distribútora značky Vu+, spoločnosti AB-COM z Topoľčian, som mohol tento nový linuxový prijímač testovať približne dva mesiace a preto som sa rozhodol, že túto horúcu novinku ešte porovnám s aktuálnou vlajkovou loďou Vu+ a to konkrétne s modelom Vu+ Ultimo 4K.
Pokračovanie nižšie:


Vu+ Duo 4K poháňa štvorjadrový procesor s taktovacou frekvenciou 2,1 GHz, má 4 GB Flash pamäť a 2 GB RAM. Do prijímača je možné vložiť dva FBC tunery DVB-S2/S2X, alebo FBC DVB-C V2 či MTSIF Dual T2. Má jednu univerzálnu čítačku dekódovacích kariet, dva sloty pre CAM moduly a 3,5″ LCD displej. Detailnejšie informácie o prijímači, ako aj moje niekoľkotýždňové skúsenosti s ním si môžete prečítať v recenzii.

Vu+ Ultimo 4K sa dostal do predaja v decembri 2016, teda o dva roky skôr ako Vu+ Duo 4K. Pri porovnaní s novinkou má menej výkonnejších štvorjadrový procesor s taktovacou frekvenciou 1,6 GHz, flash pamäť je rovnaká (4 GB) a operačná pamäť RAM je o jeden GB väčšia (3 GB). Do Vu+ Ultimo 4K je možné vložiť až tri interné tunery, teda o jeden viac, z toho dva môžu byť typu FBC DVB-S2/S2X, FBC DVB-C V2 či MTSIF Dual T2 a jeden Dual DVB-S/S2 či DVB-T/T2/C. Okrem toho je tu aj možnosť vloženia 2,5″, alebo 3,5″ HDD/SDD. Má dve čítačky dekódovacích kariet a väčší 4″ LCD displej. Podrobnejšie informácie o Vu+ Ultimo 4K si môžete prečítať v recenzii.

Rozmery
Vu+ Ultimo 4K je v porovnaní s Vu+ DUO 4K rozmerovo o malinko väčšie a to hlavne z toho dôvodu, že do boxu je možné vložiť interný pevný disk nielen s veľkosťou 2,5″, ale aj 3,5″. Okrem toho má aj jeden slot pre tuner navyše a samozrejme aj väčší LCD displej na prednej strane.

Vu+ DUO 4K – 310x258x66 (ŠxHxV) mm
Vu+ Ultimo 4K – 381x292x74 (ŠxHxV) mm

Predný a zadný panel
Ako som už spomínal v úvode, oba prijímače majú dva sloty pre FBC tunery. Ultimo má však o jeden slot navyše, nie však už pre FBC tuner, ale duálny (DVB-S2 či DVB-T/T2/C). Samozrejme k obom je možné pripojiť ešte aj externé USB tunery, vrátane originálneho USB DVB-T2 tunera. Okrem slotov pre tunery majú oba boxy na zadnej strane ešte aj konektory SPDIF, HDMI out, HDMI in, 2x USB 3.0, Ethernet (RJ45), servisný port (RJ11) a konektor pre pripojenie externého napájacieho zdroja. Duo 4K má navyše ešte zásuvku pre vloženie 2,5″ HDD/SSD a Ultimo 4K zase analógový audio výstup.

Z prednej časti prijímača má Vu+ Ultimo 4K iba jedno dotykové tlačidlo StandBy, zatiaľ čo Vu+ DUO 4K ešte aj ďalšie štyri ovládacie tlačidlá CH+/- a Vol +/-. Pod otváracím krytom sa nachádza v prípade Vu+ DUO 4K jedna čítačka dekódovacích kariet a dva sloty pre CAM moduly, Vu+ Ultimo 4K má o jednu čítačku kariet viac. Oba boxy majú v prednej časti aj jeden USB port, oproti dvom zo zadnej strany, sú však iba vo verzii 2.0. Zabudnúť nemôžem samozrejme ani na LCD displej. Vu+ DUO 4K má 3.5″ displej, zatiaľ čo Ultimo 4K 4.0″.

Diaľkové ovládače
Každý z modelov má iný typ diaľkového ovládania. Oba sú však univerzálne. Je ich teda možné naprogramovať aj na televízor. Okrem samotného prijímača tak zvládajú bez problémov ovládať aj základné funkcie televízora. Do každého z ovládaní idú iné typy batérií, do ovládania od Vu+ Duo 4K idú dve tužkové batérie (AA) a do Ultimo 4K mikrotužkové (AAA).

Rýchlosť
Nový Vu+ Duo 4K má výkonnejší procesor a teda samotný prijímač by mal byť teda teoreticky aj o niečo rýchlejší. Pri samotnom používaní a porovnávaní s Vu+ Ultimo 4K to však nebolo ani veľmi poznať. Rýchlosť prepínania je pri zapnutej funkcii Fast Channel Change (FCC) takmer okamžitá u oboch prijímačoch, takže tu v podstate nebolo čo porovnávať. Podobne bolo na tom aj samotné vyhľadávanie programov. Ak som sa zameral už na reštart, prípadne celkový štart prijímača, tak tam už počas testov bolo vidieť značný rozdiel. Pri oboch týchto prípadoch už Ultimo 4K bolo výrazne pomalšie.

Všetky testy boli robené s poslednou verziu softvéru od tímu VTI (ver. 14.0.1 z 1.12.2018), ktorú som mal samozrejme nainštalovanú v oboch prijímačoch.

Vyhľadávanie frekvencie 12 363 MHz (23,5°E) so zapnutou funkciou sieťového vyhľadávania trvalo obom prijímačom približne 1 minútu aj 27 sekúnd.

Od zapnutia sieťovým vypínačom, na zadnej strane boxu, trval štart v prípade Vu+ DUO 4K 44 sekúnd. Počítanie času som zastavil až po nabehnutí obrazu u nekódované programu . V prípade reštartu to bolo 54 sekúnd.

Vu+ Ultimo 4K štartuje výrazne pomalšie. Pri testoch som nameral 1 minútu aj 6 sekúnd. Prijímač teda po zapnutí hlavným vypínačom nabehne až o 22 sekúnd neskôr ako Vu+ Duo 4K. V prípade reštartovania to bolo ešte pomalšie o ďalších 12 sekúnd (1 minúta a 18 sekúnd ).

Čítačky dekódovacích kariet a CI sloty
Oba modely prijímačov majú dva CI sloty pre vloženie dekódovacích CAM modulov. V prípade interných čítačiek kariet je na tom Vu+ Ultimo 4K lepšie, pre užívateľov ponúka okrem dvoch CI slotov aj dve čítačky kariet, zatiaľ čo Vu+ DUO 4K má k dispozícii iba jednu čítačku.

Duálne dekódovanie s CAM modulmi
Výrobca uvádza na krabici, že prijímač Vu+ DUO 4K podporuje už aj duálne dekódovanie v prípade použitia CAM modulov. Znamená to, že prijímač by mal zvládnuť v prípade použitia dvoch modulov dekódovať minimálne dve stanice, teda jednu z jedného modulu a druhú z druhého. Rozhodol som sa preto túto novinku otestovať. K dispozícii som mal moduly Irdeto Smit s kartou Skylink, ako aj najnovší modul Viaccess M7 s integrovanou kartou Skylink Viaccess, označovaný aj ako CAM 701 a modul Technisat Conax s kartou satelitného operátora ANTIK Sat. Dva rovnaké dekódovacie CAM moduly som bohužiaľ nemal v čase testovania k dispozícii.

V prípade použitia modulov Irdeto alebo Viaccess spolu s modulom Conax fungovalo dekódovanie dvoch programov v poriadku. Bez problémov som mohol využívať funkciu obraz v obraze (PiP) a teda sledovať akýkoľvek program z ponuky Skylinku a ďalší zase z ponuky ANTIK Satu. Môžem teda potvrdiť, že Vu+ Duo 4K dokáže oproti Vu+ Ultimo 4K dekódovať z každého modulu jeden program. Pri použití modulov Irdeto a Viaccess už prijímač nevedel, ktorý program má dekódovať, keďže išlo o jedného operátora (Skylink). Aj na toto však výrobca myslel a preto je možné nastaviť v menu prijímača aký program chceme aby daný modul dekódoval. V podstate tak priradíme k modulu programy, alebo rovno providera či viacerých providerov. Po správnom nastavení nakoniec dokázali aj tieto dva moduly dekódovať naraz dva programy z ponuky Skylinku. Je však potrebné sa pohrať s nastavením, keďže je nutné dávať pozor na to, aby oba moduly nemali nastavený rovnaký program. Napr. som nastavil, že modul Irdeto s kartou Skylink bude dekódovať Jednotku a následne modul Viaccess Markízu. Bez problémov som tak mohol sledovať naraz oba programy. Musím však spomenúť, že niekedy sa mi stalo, že pri prepínaní programov pri zapnutej funkcii PiP bola len čierna obrazovka, stačilo ale prepnúť na iný kanál a potom späť a už všetko opäť fungovalo.

Duálne dekódovanie s CAM modulmi zvláda však iba prijímač Vu+ Duo 4K, majitelia Vu+ Ultimo 4K bohužiaľ túto funkciu využívať nemôžu, vzhľadom k tomu, že tento prijímač to nepodporuje.


Interný HDD
Do Vu+ Duo 4K je možné vložiť interný disk veľmi jednoducho, slúži na to špeciálna zásuvka, ktorá je zo zadnej strany. Obmedzené je to však iba na disky s veľkosťou 2,5″. Do boxu tak nie je možné vložiť väčší 3,5″ disk.

Vu+ Ultimo 4K naopak nemá špeciálnu zásuvku pre HDD/SSD disk, pre vloženie disku je teda nutné rozobrať vrchný kryt. Na druhej strane je zase možné do prijímača vložiť nielen 2,5″, ale aj väčší 3,5″ disk. V balení je samozrejme už pribalený aj kábel potrebný pre prepojenie pevného disku so základnou doskou, ako aj skrutky na pripevnenie disku.

Okrem pripojenia interných diskov je samozrejme k obom prijímačom možné pripojiť aj externé či sieťové disky.

Záver
Na záver som pripravil v skratke zoznam výhod daného prijímača v porovnaní s druhým modelom.

Vu+ Duo 4K
+ nižšia cena
+ výkonnejší procesor
+ rýchlejšie bootovanie
+ funkcia duálneho dekódovania s dvomi CAM modulmi
+ dotykové tlačidlá CH+/CH- a Vol.+/Vol- na prednom panely

Vu+ Ultimo 4K
+ väčšia pamäť RAM
+ možnosť vložiť až tri interné tunery (2x FBC a 1x Single, alebo Dual)
+ väčší LCD displej na prednom paneli
+ možnosť vložiť ako 2,5″, tak aj 3,5″ interný disk
+ dve čítačky dekódovacích kariet
+ analógový audio výstup 2x cinch

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. AAC na DUO 4K už opravili a sú tam aj ďalšie problémy ktoré sa v takýchto recenziach nespomínajú

  1. Pri našich testoch sme si žiadny problém so zvukom vo formáte AAC nevšimli. Aké ďalšie problémy máte na mysli?

  2. Prístroj Vu Duo4k vlastním mesiac a problémy so zvukom AAC nie sú opravené. Konkrétne neprehrá zvuk AAC na staniciach TV Folklorika a Ťuki TV od DigiSK. Na ostatných staniciach funguje. Na zahraničných fórach sa rieši nefunkčnosť AAC zvuku u severských (Nórsko,Švedsko) providerov. Po mojich skúsenostiach FBC tuner je o dosť menej citlivý ako v mojom predchádzajúcom prístroji (Xtrend 8000HD) a obraz je úplne porovnateľný u oboch prístrojov. Žiadne výrazne zlepšenie obrazu (HDR10) som na svojom UHD TV u prístroja VU+Duo4K nezaznamenal ani v režime prístroja 2160p.

  3. Milan a netreba na to TV s explicitne uvedenou podporou HDR? Stačí, ak má podporu HDR prijímač? A je možné softvérovým updateom zaviesť podporu HDR do starších prijímačov, pokiaľ majú dosť výkonný HW?

  4. Fredy- môj TV má podporu má podporu UHD vysielania 2160p a aj HDR 10. Rozdiel pri zapnuti HDR 10 je vidno napr. pri PS4, ktorý HDR 10 tiež podporuje. Na TV (mam LG) zapnem na príslušnom HDMI vstupe funkciu Ultra HD Deep Colour (ja som si ju zapol na všetkých HDMI vstupov) . Ako som písal, rozdiel v obraze pri zapnutej funkcii HDR 10 a vypnutej funkcii HDR 10 u VU DUO4K nie je. Pri PS 4 je tento rozdiel v obraze evidentný najmä v podaní farieb. Takže odpoveď na tvoje otázky: HDR 10 musí podporovať aj TV, nielen príjmač. Či je možné zaviesť podporu do starších príjmačov to ti napovie tento link – https://www.alza.sk/vsetko-o-hdr-televizoroch-a-videu.

  5. Milan – ďakujem za odpoveď. Možno je v tej Enigme bug, preto zatiaľ HDR v Duo 4K nejde. Snáď to čoskoro opravia.

 2. takže aac už ide problém bol zo zvukom tiež na hevc kanáloch to sú zásadné veci keď kúpim box v ktorom mi nefunguje aac a mám digi tak je to super kúpa

 3. podpora HDR10/HLG to už ma Solo 4k je to, len ďalší reklamný ťah a v recenzii im na to skočia, takú recenziu spravy aj môj vnuk nič podstatného v nej nie je

 4. Mne tieto recenzie sa tiež nepáčia, prečo keď dakto urobí recenziu nepridá aj link na stiahnutie image aj s nastaveniami a kto chce pohrá sa na svojom príjmači.

  Ja mám napríklad Zgemma H7s a tu nefungujú Cam moduly, ale v recenziách všetko OK.

  Takže tieto recenzie beriem ako REKLAMA. Nič viac.

 5. Mám VU+ duo již jeden rok.Nerozumí si s natáčením motoru antény.Jiné přijímače jako je AB Cryprobox 752 HB Combo nebo Mascom 5300 natočí vždy požadovaný úhel přesně.VU+ má být dvoutunerový, ale žadné nastavení to nedokáže vytvořit.Buď jde tuner A nebo jen B.U Mascomu když dám do tuneru A anténu jde normálně vysílání naladěného kanálu.Vložením antény do tuneru B také jde příjem vysílání kanálu.U VU+ jde jen jeden tuner a druhý je bez signálu.Děkuji za radu.

  1. Ale toto nie je článok o Vu+ Duo, ale Duo 4K. Ak máš ten prijímač už rok, tak to samozrejme ani nemôže byť Vu+ Duo 4K. Ten je na trhu kratšie, len asi 2 mesiace. Odporúčam nejaké špecializované fórum zamerané na boxy Vu+, tam sa skôr dočkáš rady…

 6. Kazdy box ma nejake sw chyby, hlavne ak je novy. Ked som kupil Ultimo 4K, tak mi nesiel spravne T2 tuner, teda isiel ale iba v rezime DVB-T. Plustelku ani nenaladilo, vyriesili to opravou az po niekolkych mesiacoch.

  Dnes vysiel novy update driver(duo4k): – Fixed AAC-HE audio problem

  @Zdeněk Suchánek
  Neviem ci som to spravne pochopil, ale ak chces vyzivat dva tunery, tak potrebujes pripojit dva koaxialne kable z LNB. Ak mas motor zapoj ho do tunera A a kup si druhu parabolu a tu pripoj do tunera B. Potom ti budu fungovat oba tunery bez problemov.

  1. Potvrdené, po dnešnom (31.1.2019) update ovládačov VU+ DUOO4K zvuk AAC funkčný na všetkých staniciach DIGI SK.

 7. Mam jiz delsi dobu vu duo4k a jsem zklamany obrazem.U prijimace Octagon sf8008 s E2 open atv 6.2 lze v nastaveni videa rucne zadat,zda chci Hdr,nebo Hlg,rgb atd a v enigmě od VTI ani open atv 6.2 u vu duo4k to nikde nelze nastavit.Takze mam obraz stejny,jako u solo4k,ktery jsem mel donedavna.
  Obraz na plasma televizi posledni rady bez Hdr u syna z Octagonu bombasticky ,na me tv LG SK8500PLA o trochu lepsi,ale z vu duo4k oproti Octagonu nic moc.
  Takze zvazuji jit do Octagonu,i kdyz nema ci slot,ale obraz je fantasticky i z databaze.
  Mam oba pristroje k dispozici,takze vim,co pisu.A nebo chvili pockam,jestli to nejaky E2 team neopravi.

Komentáre už nie sú povolené.