Reklama

Towercom rozšíril DAB+ multiplexy o Rádio Litera

Ponuka DAB+ z vysielačov Bratislava – Kamzík a Košice – Heringeš, bola dnes rozšírená o Rádio Litera. Digitálny rozhlasový multiplex, ktorý prevádzkuje Towercom, šíri tak už šesť rádií. Všetky sú od slovenského verejnoprávneho vysielateľa RTVS. Pre naladenie novej rozhlasovej stanice odporúčame spustiť na rádiu s podporou DAB+ automatické vyhľadávanie, aby sa uložila do pamäte.
Pokračovanie nižšie:


Rádio Litera je šírené pre poslucháčov v DAB+ s dátovým tokom 96 kpbs. K dispozícii nie sú zatiaľ žiadne doplnkové služby, ani slideshow.

Rádio Litera je jediným projektom v slovenskom rádiovom priestore, ktorý ponúka 24-hodinové slovné, umelecké a literárno-dramatické programy. Vysiela poéziu, prózu či drámu. Svoje vysielanie spustilo 15. júla 2009 a patrí medzí digitálne projekty RTVS aj spolu s Rádiom Junior a Rádiom Pyramída (Klasika).

V súčastnosti máme na Slovensku aktívne tri DAB+ vysielače od dvoch operátorov (AVIS a Towercom), ktoré šíria signál vo VHF pásme v lokalitách Nitra, Bratislava a Košice. AVIS šíri vo svojom multiplexe sedem rozhlasových staníc, Towercom šesť.

Zoznam DAB+ vysielačov od Towercomu:
Bratislava – Kamzík, vysielací kanál 12C (227,360 MHz)
Košice – Heringeš, vysielací kanál 12B (225,648 MHz)

Programová ponuka
Rádio_Devin, dátový tok: 96 kbps, Stereo, kodek AAC
Radio Junior, dátový tok: 128 kbps, Stereo, kodek AAC
Radio_Litera, dátový tok: 96 kbps, Stereo, kodek AAC
Radio Pyramida, dátový tok: 136 kbps, Stereo, kodek AAC
Radio_FM, dátový tok: 128 kbps, Stereo, kodek AAC
Radio Slovensko, dátový tok: 136 kbps, Stereo, kodek AAC

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Litera spolu s Devínom sú top stanice hovoreného slova Slovenského rozhlasu. Pevne verím, že sa jej dočkáme aj z DAB+ multiplexu Avisu v Nitre. Držím palce rozvoju digitálneho rozhlasu na Slovensku! Avisu aj Towercomu.

 2. Volal som priamo do NMC, vraj je to ešte len v testovacej prevádzke, z toho dôvodu to ešte zatiaľ nie je na ich stránke, ale vraj bude…

 3. DAB+ multiplex z Kamzíka mal predtým Multiplex Name: DAB, teraz už niekoľko týždňov má Multiplex Name: AVIS, rovnako ako multiplex zo Zobora. Rozumiete tomu?

  1. Asi si veľmi blízko vysielača a máš silný signál z 11C tak sa to bije. Keď som bol pred niekoľkými týždňami na Sitne tak som postrehol tiež divné správanie na prenosom rádiu. Zapol som ladenie a naskočil 11C (Nitra) – 7 kanálov, 11D (Vieden) -15 kanálov a 12C (Bratislava) – 11 kanálov. Dokopy teda ukázalo rádio vyhľadaných až 33 kanálov. Reálne však samozrejme išlo z BA iba 5 rádií a nie 11. Nejak som to ale vtedy podrobnejšie neanalyzoval prečo.

  2. Dnes boli zadá sa nejaké úpravy na DAB+. Otestujte to či na 12C zobrazuje ešte AVIS. U mňa je to všetko OK. Po novom už nie je názov DAB, ale Towercom.

  3. Bol som dva týždne mimo SK – DAB dosah. Potvrdzujem, že na 12C je už identifikácia Towercom.

 4. IVOzNR – samozrejme že je to zle iba u teba, zrejme používaš TESCO rádioprijímač 🙂

  1. Používam Sony XDR-P1DBP.
   Ale na českom webe o digi technike popisuje podobnú skúsenosť tentoraz s Tesco prijímačom nick AndrejH: (24.9.2016):
   „Další záhada: navolil jsem manuální sken kanál 11C – Zobor a viděl na displeji identifikaci Avis; při volbě 12C – Kamzík na displeji byla opět identifikace Avis … (11C Zobor je Avis a 12C Kamzík je Towercom)“

  2. DAB-u sa nevenujem, ale tipujem, že niekde chýbajú ale sú nesprávne identifikátory. Napr. v DVB-T má AVIS nesprávne ONID a používa aj rovnaké (a nesprávne) TSID a SID pre rôzne muxy a programy v nich. To spôsobuje prepisovanie už naladených predvolieb v telkáčoch. Tiež to nerobí dobrotu pri multiplexovaní v káblovkách (ale to je len okrajový problém).

 5. výborne-tak má vyzerať služba zákazníkovi-mnohí volali po zavedení Litery do DAB a dnes je to realita.
  Rozhlas je jednou z mála štátnych inštitúcií ktorý si zaslúži pochvalu za svoju kvalitu.

 6. Ja osobne by som veľmi privítal v DAB+ multiplexe všetky tri Reginy a už by to bol MUX ako sa patrí. Čo vy na to??? Jozef

 7. Viem, že pod tento článok sa nasledujúci komentár veľmi nehodí, ale diskusie k DAB + vysielaniu Avisu sú už uzavreté, tak iba krátko:
  U rozhlasových staníc New Model Radio a Rocková republika šírených v DAB + mutiplexe Avisu zo Zobora sa začali vysielať dynamické informácie – interpret a názov skladby. Držím palce a len tak ďalej!

 8. Konečne kvalitná stanica hovoreného slova aj v DAB . Držím palce !

 9. Still waiting for Rádio Pátria and Radio Slovakia International…

 10. veľmi mi tam chýba Radio Regina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentáre už nie sú povolené.