Reklama

Towercom vylepšil dvomi novými vysielačmi pokrytie digitálneho rádia na strednom a východnom

Telekomunikačný operátor Towercom dnes spustil oficiálne do prevádzky dva nové 5 kW vysielače digitálneho rozhlasového vysielania v štandarde DAB+. Konkrétne sa jedná už o avizované vysielače Ružomberok – Úložisko (8A/195,936 Mhz) a Poprad – Hranovnica (9A/202,928 Mhz). Operátor testoval vysielače už niekoľko dní pred ich oficiálnym spustením, poslucháči preto mohli signál z týchto vysielačov naladiť už skôr.
Pokračovanie nižšie:

Je pre nás prioritou zabezpečiť spoľahlivé pokrytie a vysokú kvalitu služieb pre našich zákazníkov. Umiestnenie DAB vysielača je kľúčovým krokom, ktorý nám umožní posilniť vysielanie a zároveň zlepšiť celkový rozhlasový zážitok pre obyvateľov a návštevníkov regiónu,“ povedal Zsolt Nagy, technický riaditeľ Towercomu. 

V pláne pre tento rok bol aj vysielač Spišské Podhradie – TVP Spišské Podhradie (9A/202,928 Mhz), ten však spustený nebude. Ako náhrada má byť vysielač Rudník. Podľa informácií SatelitnáTV.sk má byť uvedený do prevádzky už v blízkej dobe. Aktuálne sa čaká na vydanie povolenia. Towercom chce pre tento vysielač využiť kanál 5C (178,352 MHz), na ktorom bude šíriť multiplex s maximálnym výkonom 1 kW.

Súčasťou jediného DAB+ multiplexu na Slovensku je aktuálne 12 rozhlasových staníc. Deväť od verejnoprávnej RTVS (Rádio Slovensko, Rádio_FM, Rádio Devín, Rádio Regina, Rádio Patria, Rádio Slovakia International, Rádio Pyramída, Rádio Junior, Rádio Litera) a tri od komerčných vysielateľov (Rádio Lumen, Rádio Mária a Rádio Rock).

Podarilo sa vám naladiť signál z nových DAB+ vysielačov Ružomberok – Úložisko (8A/195,936 Mhz) a Poprad – Hranovnica (9A/202,928 Mhz)? Môžete sa podeliť so skúsenosťami s ostatnými v komentároch pod správou.

Kompletný zoznam vysielačov zobrazovaných na mape môžete nájsť už tradične v sekcii Vysielače, kde sa nachádzajú všetky aktívne, ako aj všetky plánované DAB+ vysielače.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Liptovská Hrádok, potvrdzujem príjem vysielača RBK-Úložisko s výpadkami na prenosné rádio s prútovou anténou v mestskej zástavbe

  1. V aute v meste nie sú výpadky signálu. Skúšané na Radio Rock.

 2. V okrese Kys.nové mesto je na 8A P.Bystrica,ale rušenie z Ružomberka poznať.Na 9A hrá v teréne s 5 prvkovú anténu aj Poprad-Hranovnica,ale aj po spustený je možné na jednom mieste naskenovať na 9A lokálny MUX z Krakova.

 3. Dá sa zachytiť aj v Ľubochni ale je to nepoužiteľné pre prenosné rádia s teleskopickou anténou. Kvalita signálu pod hranicou stabilného príjmu.

 4. V Spišskej Novej Vsi v meste v bytovke na 3.poschodí som naladil signál z Hranovnice 9A. Chvíľu ide, chvíľu nejde.

  1. Po otočení antény ide bez prerušovania. Aj v aute po meste SNV a v okolí. Na 100%. Ďakujeme

  2. Naladil som Hranovnicu na 9A v Harichovciach kusok od SNV (u svokrovcov). Ide mi to na izbovu antenu so zosilovacom. Inak ani tuk. Ked nezosilim a aj zosilene to je na hranici prijmu..
   Vonkajsiu antenu vyskusam neskor.. Je tu len jedna veza s DAB+
   Ak spustia Rudnik,som zvedavy ci sa podari naladit..

 5. Na rádiách s vyššou citlivosťou (Technisaty a Hama) som doteraz v LM – Podbreziny v bytovke popri oknách chytal DAB+ signál zo Žiliny. Výpadky signálu boli zriedkavé. S málo citlivým rádiom (Gogen) som s odretými ušami chytil prerušovaný nestabilný signál iba na logii. Preto som rádio vrátil. Teraz sa dá chytiť aj vo vnútri izby z Rbk.

 6. V okrese Humenné je slabšie pokrytie signálom DAB+, preto prosím kompetentných o zlepšenie pokrytia. Často mi vypadáva signál.

Pridaj komentár

Upozornenie: Ak už ste sa rozhodli napísať komentár, tak píšte prosím iba komentáre k článku, ktorý je vyššie! Komentáre nesúvisiace s článkom vyššie, opakujúce sa, obsahujúce nadávky v akomkoľvek jazyku, spam, urážky, skrytú reklamu, provokáciu, nenávisť, odkazy, politiku, ako aj tie, ktoré porušujú platné pravidlá a zákony, môžu byť vymazané bez udania dôvodu.