Slovinci spustili oficiálne DAB+, signál by mal doletieť až na Slovensko

V Slovinsku bol spustený prvý celoplošný digitálny rozhlasový multiplex (DAB+), ktorý je šírený na kanáli 10D (215,072 MHz) po celej krajine. Signál šíri celkovo až sedem DAB+ vysielačov vo VHF pásme, konkrétne Krvavec, Pohorje, Plešivec, Krim, Nanos, Trdinov Vrh a Tinjan. Pokrytie dosahuje približne 67 % domácností. Ide o predpokladané pokrytie v interiéri, pri použití externej antény, prípadne mobilnom príjme v aute sa predpokladá pokrytie až 89 % územia.

Súčasťou prvého slovinského multiplexu, ktorý sa identifikuje v digitálnych prijímačoch ako multiplex R1, sú aktuálne štyri rozhlasové stanice tamojšieho verejnoprávneho vysielateľa RTV Slovenia: Prvi Slo Radio, Val 202 Radio, Ars 3 Radio a Radio SI Int. Aktívna je aj jedna testovacia pozícia s názvom Service #5. V blízkej budúcnosti však majú multiplex rozšíriť aj ďalšie rádia od tamojších komerčných vysielateľov, celkovo by mohlo byť šírených až 20 staníc.

Vysielanie DAB+ zo Slovinska môže byť zaujímavé aj pre Slovenských „lovcov“ vzdialenejších signálov. Je totiž bežné, že pri zlepšených prijímových podmienkach je na južnom a západnom Slovensku dostupný televízny signál z vysielača Pohorje. Predpokladáme preto, že DAB+ signál bude možné zachytiť tiež.

Skúsili ste už DAB+ multiplex zo Slovinska naladiť? Môžete sa podeliť s vašimi skúsenosťami v komentároch pod článkom.

Aktuálna ponuka DAB+ multiplexu R1 zo Slovinska
RTV Slo Prvi, dátový tok: 96 kbps, Stereo, kodek AAC
RTV Slo Val 202, dátový tok: 96 kbps, Stereo, kodek AAC
RTV Slo ARS, dátový tok: 112 kbps, Stereo, kodek AAC
RTV Slo Radio SI, dátový tok: 96 kbps, Stereo, kodek AAC
Service #5, –

Parametre vysielača Pohorje
Vysielací kanál: 10D (215,072 MHz)
Polarizácia: Vertikálna
Výkon: 5 kW

Moho by Vás ešte zaujímať

Komentáre

  • Pri bežných prijímových podmienkach sa objavil signál na kopci(869) za Žilinou vzdialenosť 391,5 km.Na prerobené radio Tesco DR 1501BB-CE+5 prvková anténa 10-12k + zesilovač .Kolísavý signál iba našiel programy,ktoré nehrali max.4 štvorčeky.Pri zlepšených podmienkach by to tam mohlo hrať aj na teleskopickú anténu.

  • To rádio máš zjavne prerobnené na externú anténu. Existuje ale nejaké prenosné s možnosťou pripojenia ext. antény?

Tento článok už nie je možné komentovať