Nefungovali Vám rozhlasové stanice zo skúšobného DAB+ vysielania? Chyba nebola u Vás

Štyri rozhlasové stanice RTVS, ktoré je možné naladiť prostredníctvom prvého skúšobného DAB+ vysielania z bratislavského vysielača Kamzík, aktuálne nemôžu poslucháči počúvať. Dôvodom je pravdepodobne technický problém. Ak sa preto rozhodnete digitálne rozhlasové vysielanie v týchto hodinách vyskúšať, programy naladíte, no na každej rozhlasovej stanici je ticho. Chybu preto nemusíte hľadať vo vašom prijímacom zariadení. Ďalšie podrobnosti aktuálne zisťujeme.

Vôbec prvé digitálne rozhlasové vysielanie DAB+ na Slovensku bolo spustené v utorok 15. decembra 2015 na kanáli 12C (227,360 MHz) v tzv. treťom pásme VHF. Vysielač je umiestnený v Bratislave na vysielacej veži Kamzík, vysiela s výkonom 3,6 kW vo vertikálnej polarizácii. Prevádzkovateľom je spoločnosť Towercom.

TIP: Towercom chce v budúcom roku spustiť digitálny rozhlas minimálne v ďalších dvoch mestách

V digitálnom rozhlasovom multiplexe sú aktuálne šírené programy Rádio Devín, Rádio Slovensko, Rádio FM a Rádio Junior. Všetky štyri vysielajú stereo a s dátovým tokom 128 kpbs. Audio kodek je použitý HE-AAC. Do budúcna sa počíta s rozšírením multiplexu o ďalšie rozhlasové stanice ako aj doplnkové služby medzi ktoré patrí napr. slideshow či informácie o programe.

Aktualizované o 13:16:
Všetky rozhlasové stanice fungujú už bez problémov.

Keďže T-DAB beží v skúšobnej prevádzke, tak sa môžu pri niektorých konfiguráciách vyskytnúť výpadky, ktoré skutočne nastali,“ uviedol v pondelok 21. decembra 2015 pre náš portál SatelitnáTV.sk marketingový manažér spoločnosti Towercom, Michal Šuran.

Moho by Vás ešte zaujímať

Komentáre

  • Niekto písal do jednej diskusie, že to nejde už od 18.12.2015 (údajne to prestalo ísť po 17-tej).

  • Ano,ja som to pisal. Pocuval som Radio FM a cca 17:05 to vypadlo. Skoda, fakt sa to dobre pocuva v tom DAB. Musel som zas preladit na analog 🙁

  • Today on mountain Medvednica (1100m) near capital town of Croatia, I received a DAB+ signal on 12 C from Kamzik, Slovakia. Reception is steady, not propagation. Be sure to always take at this location Wien DAB+ signal, as well as signal DAB+ from Italy and Hungary.

    youtube.com/watch?v=W8fGy2eSwRY

    Greetings from Croatia/Chorvátsko, Zagreb

Tento článok už nie je možné komentovať