DAB+ odštartuje v Rakúsku už tento štvrtok

V Rakúsku spustia digitálne rozhlasové vysielanie DAB+ (Digital Audio Broadcasting), po niekoľkých odkladoch, nakoniec tento štvrtok 28. mája 2015. Digitálny rozhlas budú šíriť dva vysielače Wien-Liesing (10 kW) a Wien-DC Tower (6,3 kW), ktoré pokryjú Viedeň a blízke okolie. Signál by však mohol teoreticky „doletieť“ aj na Slovensko. Predpokladáme, že najlepšie príjmové podmienky budú pravdepodobne v Bratislave. Problémom, ale môže byť digitálny rozhlas z Budapešti, ktorí vysiela na rovnakom kanáli.

V digitálnom rozhlasovom multiplexe z Viedne, ktorý bude vysielať na kanáli 11D, bude vysielať 14 rozhlasových staníc a to konkrétne Arabella Rock, Radio Melodie, Lounge FM, Energy Wien, Radio Stephansdom Klassik, Welle 1, now radio, ERF Plus Österreich, HEROLD Relax, Radio Maria, Mega Radio, ARBÖ Verkehrsradio, Radio Technikum a BR Heimat.

Podľa našich informácií, ktoré máme k dispozícii, bolo testovacie vysielanie DAB+ z Viedne dostupné už v čase písania tejto správy. Či však už fungujú vysielače na plný výkon nie je známe.

Moho by Vás ešte zaujímať

Komentáre

 • Skušal som to dnes po Bratislave naladiť v autorádiu a nič.

 • noro
  skús to naladiť 29.5.2015 a potom sem napíš ako to funguje-spustenie ako píšu má byť 28.5.2015

 • Na klasický dipol to asi nepôjde, či? Zase na strechu sa mi nechce dávať tú trojmetrovú Emme Esse čo je špecialne pre DAB.

 • 26.5., Petržalka, Zrkadlový Háj, zachytených 13 staníc okolo 18:00 hod. na obyčajný teleskop v miestnosti smerovanej na Rakúsko, momentálne na hranici príjmu s výraznými výpadkami. Pokiaľ nejdú na plný výkon mohlo by to od štvrtku fungovať aspoň v niektorých častiach Bratislavy orientovaných na Rakúsko aj na zabudované teleskopické antény DAB+ prijímačov.
  Ako sú na tom iné časti mesta?

 • Ja som dnes sadol do auta a v okoli Kopcianskej ma napadlo spustit DAB. Taktiez som naladil DAB. Signal som mal po celom dialnicnom obchvate. Vypadavat mi zacal ked som zisiel z pristavneho mosta smer Bajkalska. Uz v okoli novej budovi Telekomu to viac neslo ako islo. Pocuval som Energy radio. Prvy krat som pocul DAB vysielanie a ten zvuk ma veeelmi prijemne prekvapil. Kedy uz bude DAB aj u nassss…

 • Paráda. Keď budem v BA tak to vyskúšam. Neskúšal to niekto na vonkajšiu anténu niekde v TT či NR?

 • fajnsmeker na dipol by ti to mohlo ísť keď budeš mať dobrý signál

 • fajnsmeker! – Ikosk má pravdu, ja ho iba doplním!
  Už mnoho desaťročí sa využívalo, využíva a aj sa bude – pásmo 178 až 230MHz! Pre kvalitný príjem z čo najnižšími stratami úrovne signálu treba použiť anténu pre toto pásmo určenú!!! A je jedno, či to bude „špeciálna“ Emme Esse, alebo iná! 🙂

Tento článok už nie je možné komentovať