Reklama

Niektoré rádiá zmenili v DAB+ parametre, vďaka tomu sa zlepšil ich príjem

V utorok 4. júla 2023 krátko po polnoci upravil operátor Towercom na základe žiadosti RTVS parametre vybraných staníc v digitálnom rozhlasovom multiplexe (DAB+). Podľa zistení SatelitnáTV.sk došlo konkrétne k zmene ochranného intervalu EEP z EEP 3-A na EEP 2-A a korekcii chýb FEC z 1/2 na 3/8. Dotklo sa to rozhlasových staníc Rádio Slovensko a Rádio Regina. Okrem toho bol zároveň znížený bitrate u staníc Rádio_FM, Rádio Patria/RSI a Rádio Regina a to z 96 kbit/s na 88 kbit/s.
Pokračovanie nižšie:

Zmena ochranného intervalu EEP (Equal Error Protection) na EEP 2-A v kombinácii s parametrom (Forward Error Correction) FEC 3/8 v praxi pre poslucháčov znamená, že pre bezproblémové počúvanie rozhlasových staníc Rádio Slovensko a Rádio Regina, ako aj Rádio_FM, aktuálne postačuje aj slabší signál, ako je tomu u zvyšných staníc, ktoré sú šírené v danom multiplexe. Uvedené tri rádiá preto pri slabšom signále môžu stále hrať bez výpadkov, zatiaľ čo u iných staníc už môžu byť pozorované výpadky, prípadne nemusia vôbec hrať. Oceniť to môžu napr. poslucháči pri mobilnom príjme v aute.

TIP: Signál DAB+ sa zlepšil v Bojniciach, Prievidzi a ich okolí, v pláne je ďalšie rozširovanie pokrytia

Súčasťou jediného DAB+ multiplexu na Slovensku je aktuálne 12 rozhlasových staníc. Deväť od verejnoprávnej RTVS (Rádio Slovensko, Rádio_FM, Rádio Devín, Rádio Regina, Rádio Patria, Rádio Slovakia International, Rádio Pyramída, Rádio Junior, Rádio Litera) a tri od komerčných vysielateľov (Rádio Lumen, Rádio Mária a Rádio Rock).

V súčasnosti je aktívnych na Slovensku celkovo 10 DAB+ vysielačov, ku ktorým by mali postupne pribudnúť ďalšie. Okrem toho je v pláne navýšenie výkonu na doterajších vysielačoch Borský Mikuláš – Dubník z aktuálnych 2,5 kW na 5 kW, Banská Bystrica – Laskomer z 2kW na 3kW a Žilina – Krížava z 2 kW na 5 kW.

Kompletný zoznam DVB-T/T2 a DAB+ vysielačov, aj s ich aktuálnou ponukou, môžete nájsť v sekcii Vysielače.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. zmenili sa parametre, aby pribudlo nové spravodajské rádio 24… do DAB+ Spravodajské rádio do FM by sa dostalo aj do FM, ak by radio FM bolo Už len v DAB + s novým názvom DABrádio.

 2. Aké ďalšie vysielače sú v pláne?
  Kráľová Hoľa / Hranovnica?
  Ďakujem

  1. Prečítaj si tu:

   https://www.satelitnatv.sk/2023/06/signal-dab-sa-zlepsil-v-bojniciach-prievidzi-a-ich-okoli-v-plane-je-dalsie-rozsirovanie-pokrytia/

Komentáre už nie sú povolené.