Reklama

Otestovali sme satelitný prijímač iNEOS OR1 od Orange TV

V priebehu mája 2020 zaradil Orange do svojej ponuky nový HDTV satelitný prijímač iNEOS OR1, ktorý umožňuje prijímať voľné a kódované programy prostredníctvom družice v SD a HD kvalite s kodekmi MPEG-2, MPEG-4 (H.264) a H.265/HEVC. K dispozícii je aj vstavaná dekódovacia karta Irdeto a samozrejmosťou sú funkcie PVR či TimeShift.

Prijímač iNEOS OR1 nie je možné zakúpiť samostatne, záujemcovia ho môžu získať od operátora iba do prenájmu za mesačný poplatok 3 eurá. Vďaka ochote Orangeu ho však môžem teraz čitateľom portálu SatelitnáTV.sk podrobnejšie predstaviť a priniesť aj reálne skúsenosti s ním. Prijímač som mal možnosť testovať totiž približne jeden mesiac.

Základné informácie o Orange TV

Táto recenzia je síce zameraná na dodávaný prijímač satelitnej služby Orange TV, no vzhľadom k tomu, že ide ešte stále pomerne o novú službu, môžem aspoň v krátkosti spomenúť základné informácie. Satelitná platforma Orange TV odštartovala oficiálne v auguste 2018. Programy šíri prostredníctvom družice Eutelsat 16A (16°E) a pre zabezpečenie obsahu využíva kódovacie systémy Irdeto (CAIDy: 0609 a 0690). Pre príjem sa vyžaduje satelitná parabola s priemerom minimálne 80 cm a viac. V ponuke sú okrem dodávaného prijímača iNEOS OR1 ešte aj samostatné dekódovacie karty, ako aj CAM moduly spolu s kartou. Je teda len na samotnom klientovi, čo mu najviac vyhovuje a čo si z ponuky vyberie.

Základná charakteristika prijímača iNEOS OR1

Rozmery: 125x30x125 mm
Procesor Hi-Silicon Hi3716MV450
Vstavaná dekódovacia karta Irdeto
1x DVB-S2 tuner
2x USB (1x 3.0 1x 2.0)
1x konektor HDMI
1x AV výstup (jack)
1x Sieťové rozhranie Ethernet
FastScan – rýchle vyhľadávanie a aktualizácia programov z ponuky Orange TV
Podpora: DiSEqC 1.0, Teletext, TimeShift, PVR, EPG, časové nahrávanie, maximálne rozlíšenie do 1080p

Obsah balenia

Spolu so satelitným prijímačom sa nachádza v balení ešte diaľkové ovládanie, dve mikrotužkové batérie (AAA), HDMI kábel, externý napájací zdroj (12V/1,5A) a návod na obsluhu v slovenskom jazyku. Analógový prepojovací kábel štandardne v balení nie je, v prípade, ak má užívateľ ešte starší televízor bez HDMI vstupu, bude si ho musieť zakúpiť zvlášť.

Predný a zadný panel prijímača

Na prednom paneli set-top-boxu sa nachádza snímač diaľkového ovládača a jedna LED dióda, ktorá informuje užívateľov o aktuálnom stave prijímača. Počas prevádzkového režimu svieti na zeleno, v pohotovostnom režime na červeno. V zadnej časti prijímača je konektor LNB in, analógový AV výstup (jack), konektory HDMI, Ethernet (RJ 45), S/PDIF, ako aj konektor pre pripojenie externého napájacieho zdroja (12V/1,5A). Prijímač má dva USB porty, ktoré sa nachádzajú na bočných stranách. Jeden USB port je už vo verzii 3.0, druhý ešte v staršej 2.0. Na prijímači sú dostupné aj základné ovládacie tlačidlá, konkrétne sú to P+/-, V+/- a StandBy. Všetky tlačidlá sa nachádzajú na vrchnej časti.

Diaľkový ovládač

Ovládač je stredných rozmerov, napájajú ho dve mikrotužkové batérie (AAA). Všetky tlačidlá sú pogumované, prijímač sníma povely z diaľkového veľmi dobre, nie je teda nutné ani presné mierenie.

Pokiaľ by niekoho zaujímala rýchlosť prepínania, tak tá sa pohybuje okolo 3 sekúnd. Pri programoch z rovnakého transpondéra je to o niečo rýchlejšie.

Menu a informačný panel

Súčasťou hlavného menu prijímača sú tri základné kategórie (TV Sprievodca, Nahrávky a Nastavenie). Celé menu je ladené do čierno-oranžovej farby a je úplne jednoduché a prehľadné. Zaujímavosťou je, že po stlačení tlačidla „Menu“ je možné okamžite zistiť názov práve vysielaného a nasledujúceho programu.

Podobne ako hlavné menu je úplne jednoduchý aj informačný panel, ktorý sa zobrazuje automaticky počas prepínania. V prípade potreby si ho môže však užívateľ zobraziť kedykoľvek pri sledovaní televízie a to stlačením tlačidla „i“ na diaľkovom ovládači. Zobrazuje sa približne 5 sekúnd a túto dĺžku nie je možné nikde v nastaveniach zmeniť. Na samotnom paneli sa nachádza informácia o aktuálnom a nasledujúcom programe z EPG. Vo vrchnej časti sa zobrazuje ešte aktuálny dátum a čas. Pri dvojitom stlačení tohto tlačidla sa zobrazia na obrazovke podrobnejšie informácie o práve sledovanom programe. Nechýbajú tu ani informácie o sile a kvalite signálu, prípadne z akej frekvencie kanál vysiela. Počas prebiehajúceho nahrávania je tu tiež nápis „Recording“.

Sprievodca (EPG) 

Elektronický programový sprievodca je dostupný iba v režime multi EPG a spúšťa sa štandardne stlačením tlačidla EPG na diaľkovom ovládači. V EPG je možné vidieť na obrazovke vždy program priatich televíznych staníc v rozpätí dvoch hodín. Detailné informácie o vybranom programe sa nachádzajú v hornej časti obrazovky, alebo po stalčení tlačidla „i“. Popri prezeraní EPG je možné sledovať aj živé vysielanie vybraného programu a bez problémov umožňuje aj prenutie na vybraný kanál. Čo som si všimol, tak EPG dáta má Orange TV k dispozícíí na dva týždne dopredu. Pomocou voľby + 24 hodín (žlté tlačidlo) je možné zobraziť program o ďalších 24 hodín. Meniť dni dopredu je možné opätovným stláčaním žltého tlačidla. Späť k aktuálnemu programu sa dostaneme kedykoľvek pomocou zeleného tlačidla na ovládači.

Skúsenosti s prijímačom

Počas môjho testovania som mal prijímač k dispozícii s verziou firmvéru 2020.6.9.38. Pri úplne prvom spustení priímača, alebo vykonaní výrobných nastavení, je nutné prejsť prvotnú inštaláciu. Je úplne jednoduchá. Najskôr je nutné si vybrať jazyk hlavného menu, nastaviť časové pásmo a potom už len vyhľadať programy. Pre vyhľadávanie programov ponúka prijímač tri možnosti (FastScan, Automatické ladenie a Manuálne ladenie). Úplne najjednoduchšia je voľba FastScan. Po jej výbere je ešte možné nastaviť DiSEqC port, na ktorom je daná družica. DiSEqC port sa nastavuje iba v prípade, ak má užívateľ viac LNB konvertorov, alebo špeciálny LNB monoblok. V prípade, ak je iba jedno LNB, nastavenie DiSEqC portov sa môže ignorovať. Natáčacie zariadenie (motor) prijímač nepodporuje. Po vyhľadaní programov, ktoré trvá v prípade FastScanu, približne jednu minútu, sa vyhľadajú a uložia do pamäte prijímača všetky programy z ponuky Orange TV, ktoré sú šírené na družici Eutelsat 16A (16°E). Všetky programy sú hneď usporiadané podľa zoznamu, ktorý určuje operátor a poradie nie je možné meniť.

Užívatelia si môžu vyhľadať aj ďalšie programy z družice, no aktuálne iba z hlavnej Eutelsat 16A (16°E). Počas môjho testovania totiž prijímač neumožňoval vyhľadávať programy z iných družíc. Vzhaľom k tomu, že ide o dodávany box, nie je to ani žiadne prekvapenie. Vyhľadávať sa dajú programy aj manuálne, je nutné však zadávať všetky parametre (frekvenciu, polarizáciu, symbolovú rýchlosť atď.). V pamäti prijímača sa totiž nenachádzajú žiadne uložené frekvencie, ktoré by mohol prijímač užívateľovi ponúknuť pri manuálnom ladení. Musím však spomenúť, že všetky manuálne vyhľadané programy, ktoré nemá Orange TV v kanálovej mape, sa vždy ukladajú až na pozície 1000 a viac. Nižšie pozície sú vyhradené práve pre programy z ponuky Orange TV.

V hlavnom zozname staníc nie je možné vykonávať žiadne presuny ani editácie názvov staníc. V prípade, ak si bude chcieť užívateľ spraviť svoj vlastný zoznam staníc, jedinou možnosťou je vytvorenie si vlastnej obľúbenej skupiny, kde je možné si už programy usporiadať podľa seba. Číslo kanálu sa však po pridaní do oľúbenej skupiny nezmení, to znamená, že ak je v hlavnom zozname na predvoľbe 55, bude tak aj v obľúbenej skupine, a to aj napriek tomu, že môže byť tento program v obľúbených na prvej pozícii.

Celkovo je možné vytvoriť až 16 obľúbených skupín. Názov skupín si môže pomenovať užívateľ podľa seba, názvy programov však meniť možné nie je ani v tomto prípade.

Vďaka rodičovskej kontrole je možné akýkoľvek televízny program zablokovať. Pre jeho sledovanie bude preto nutné zadať PIN kód prijímača, ktorý je štandardne nastavený na štyri nuly (0000).

Počas využívania služby Orange TV som si všimol, že obrazová kvalita programov je porovnateľná s inými poskytovateľmi. Našiel som však ešte drobné detaily, na ktorých by mohol operátor zapracovať. Konkrétne mám na mysli hlavne EPG, kde niektoré platené stanice nemajú vôbec program v slovenskom či českom jazyku. Ide o programy, ktoré preberá operátor z kapacity zahraničných operátorov. Spomenúť môžem ešte aj detské programy Cartoon Network či Nick jr., ktoré dokonca nemajú dostupnú vôbec ani českú audio stopu. U filmového kanálu FilmBox zase je k dispozícii EPG v českom jazyku, no nieje pripojená česká audio stopa. Diváci tak môžu tento filmový program sledovať iba v originálnom znení.

Kompletnú programovú ponuku operátora môžete nájsť v sekcii Frekvencie, kde sú aj detailnejšie parametre jednotlivých staníc. Všetky programy sú pritom zoradené podľa poradia v kanálovej mape. Musím spomenúť, že Orange TV má v ponuke aj programy, ktoré žiadny iný satelitný operátor v ponuke nemá. Ide najmä o exkluzívne športové kanály Orange Sport či také programy ako Body to Balance, E!, alebo detský Baby TV. Okrem toho stoja za zmienku aj všetky filmové kanály HBO a Cinemax v HD kvalite, ktoré ešte tiež nemajú všetci satelitní operátori pôsobiaci na Slovensku či v Českej republike.

Nahrávanie a Multimédiá

Po pripojení externého pamäťového zariadenia, do jedného z dvoch USB portov, je možné využívať aj funkcie nahrávania (PVR) či časové posunu (TimeShift). Nahrávať je možné manuálne stlačením tlačidla „R“ na diaľkovom ovládači. Využívať však môžeme aj časovač, ktorý sa nastavuje priamo cez EPG. Stačí len pri vybranom programe v EPG stlačiť tlačidlo „OK“. Musím však spomenúť, že ak je aktivovaný tzv. úsporný režim (eko mód), tak nie je možné nastaviť časovač nahrávania. Upozorní na to aj samotný prijímač pri nastavovaní časovača. V praxi to znamená, že ak chce užívateľ využívať nahrávanie, je nutné mať v nastaveniach aktívny StandBy režim. Ak by to tak nebolo a prijímač by bol vypnutý, nahrávanie by sa vôbec nespustilo.

Nahrávať je možné iba jeden program, počas nahrávania je však možné sledovať aj iný program, no vždy iba z toho istého transpondéra. Bez problémov je tak možné nahrávať napr. Markízu a sledovať TV JOJ či Jednotku alebo Dvojku. Všetky tieto hlavné slovenské programy šíri Orange totiž na jednej frekvencii (transpondéri). V prípade, že sa prepne na program, ktorý je z iného transpondéra, na obrazovke sa objaví hláška, ktorá o tom diváka informuje.

Všety nahrávky sú vo formáte .ts a každá z nich má na pamäťovom zariadení svoju vlastnú zložku. Nahrávajú sa aj všetky audio stopy, teletextové vysielania a DVB titulky však už nie. Otestoval som aj prehrávanie nahrávok na PC, bohužiaľ sa mi ani jednu z nich prehrať nepodarilo. Bolo pritom úplne jedno či išlo o nahrávku z kódovaného, alebo voľne šíreného programu. Treba teda počítať, že nahraté programy bude možné sledovať iba pomocou prijímača.

K nahratým programom je možné sa dostať prostredníctvom hlavného menu, kde v sekcii Nahrávky, je možné zobraziť aj rozpis všetkých naplánovaných nahrávok pomocou časovača.

Nahrávky je možné pretáčať šiestimi rýchlostami vpred (2x, 4x, 8x, 16x, 32x a 64x) a siedmimi vzad (1x, 2x, 4x, 8x, 16x, 32x, 64x). Dostupné sú aj možnosti ich triedenia (všetko, nové, už pozreté) a nechýba ani možnosť ich mazať. Veľmi prakticá je funkcia, ktorá si zapamätá, kde sa program stopol, a pri nasledujúcom prehrávaní je teda možné spustiť program od začiatku (tlačidlo OK), alebo pokračovať tam, kde sa skončilo (tlačidlo Play).

Funkcia časového posunu (TimeShift) je aktívna. Divák tak môže sledovaný program kedykoľvek zastaviť a odbehnúť si preč. Po príchde si program opätovne spustí, prípadne pretočí.

Prijímač neumožňuje aktuálne prehrávať žiadny multimediálny obsah z extérneho pamäťového zariadenia. Na prehrávanie videí, hudby či prezeranie fotografií môžeme teda zatiaľ zabudnúť. Oba USB porty je tak možné využívať iba na pripojenie externého pamäťového zariadenia, ktoré poslúži na nahrvanie programov a ich neskoršeie sledovanie či funkciu TimeShift.

Záver

iNEOS OR1 od Orangeu je veľmi jednoduchý satelitný prijímač s funkciou rýchleho vyhľadávania programov FastScan. Po pripojení externého pamäťového zariadenia ponúka aj možnosť si nahrávať programy a samozrejmosťou je aj funkcia časového posunu TimeShift, vďaka ktorej je možné práve sledovaný program kedykoľvek zastaviť a pretočiť. Box má aj LAN konektor (RJ45), ktorý je aktuálne nevyužitý, vzhľadom k tomu, že nie je dostupná ani jedna internetová aplikácia. Operátor však sľubuje, že v budúcnosti pribudnú aj nové internetové funkcie, ako napr. archív vysielania. Priímač je veľmi jednoduchý a nebol s ním počas celého testovania žiadny problém. Prepínanie programov je tiež veľmi rýchle (cca 3 sekundy). Jedinú nevýhodu by som videl v chýbajúcom prehrávaní multimediálneho obsahu z externého pamäťového zariadenia. Podľa môjho názoru chcel priniesť Orange svojim klinetom jednoduchý a nenáročný satelitný prijímač a to sa mu aj podarilo. Náročneší užívatelia si môžu totiž vybrať svoj vlastný satelitný prijímač a k nemu im operátor poskytne buď samostatnú dekódovaciu kartu, alebo CAM modul spolu s kartou.

Mohlo by vás ešte zaujímať


Komentáre

 1. Doporučil by som operátorovi nech si pri platí spoločnosti eutelsat zvýšenie signálu lebo na tých 31 percentách 47 percentách z druhej polarizácia môže dať aj prijímač zo zlata budú ľudia pozerať machulu

 2. satelit o nicom nedaju sa prehravat vlastne nahravky z usb foto video nikdy by som si tento satelit nekupil.

 3. Veru melie som si kúpil kartu a aj balík orange šport a potom pridali premiér šport tak som balík zmenil na super šport a už od mája nie sú schopní mi ten balík deaktivovať x telefonátov a podobne v ich orange shope všetko je v poriadku balík bude vypnutý k tomu a k tomu dnu a príde nová faktúra balík tam zase je vyhovárajú sa na aplikacnu chybu tak to vidím že asi zaplatím zmluvnú pokutu a bude mať pokoj hneď Zbohom bud na vždy Orangutan

  1. Nič neplať ! ! ! A obráť sa so sťažnosťami na SOI – Slovenskú obchodnú inšpekciu a RÚ – Regulačný úrad a opíš im ich praktiky… A ak nepochodíš tak aj na ministerstvo dopravy…

  2. Presne tak, nič neplať, sťažuj sa a ak týmto konaním porušil Pomaranč zmluvu, môžeš od nich odísť bez zmluvnej pokuty! Podľa občianskeho práva ak jedna strana poruší podmienky zmluvy, je to pre druhú stranu dôvod na jej vypovedanie bez sankcií. A podať sťažnosť na SOI a RÚ tiež nezaškodí. Ešte predtým by som to ale oznámil Pomaranču, možno dostanú rozum.

   A tento ich prijímač za nehorázne 3€ mesačne je horší šrot, ako Slizlink vredy čertmi-fikované šmejdy – a to už je čo povedať!

  3. A ešte aj Riškovi na Ministerstvo hospodárstva napíš a opíš mu ich praktiky…

 4. Orange sa zrejme spolieha na jednoduchých-nenáročných zákazníkov,tých je stále dosť.

  1. No veď presne takých sa snaží odlákať od Slizlinku k sebe. Lenže zabúda na to, že tieto ‚ouce‘ si nedajú námahu niečo meniť (napríklad poskytovateľa služieb) alebo aspoň zisťovať, aké sú možnosti u konkurencie… Radšej budú nadávať, aký je svet nespravodlivý, ale nespravia nič, ani jednoduchú vec vo svojom vlastnom záujme. Toľko na vykreslenie príčin, prečo táto stratégia oranžovým nevyjde – pretože treba dodať, že prechodom k Pomaranču by zákazníci Slizlinku veľa nezískali. Sú tu však našťastie aj iní operátori.

 5. Veru tak tupé ovce si ten šrot prenájmu za úžasných 3eur mesačne a k tomu tiež predražené balíčky

 6. veru tak, tento črep je len pre ludí, čo sa ozaj v sat.technike vôbec nevyznajú a len prepínajú programy.My ostatní by sme ho nechceli používať ani zadarmo.

 7. Oberátor – 3€/mes.
  Stále netušia, prečo od nich všetci utekajú.

 8. Pre redakciu konečne sa podarilo MB SAT 3 12633 zistiť vysielal tam frenet telesoping ale vipli ho 16 4 2020 a nahradili nicerdicertv súbežne s 12460 vysielal ale 12633 vipli 17. 6 2020 zdroj satinder de cize už viem prečo nedarilo naladiť mbsat 3 a nedarilo zistiť 12633 nicerdicertv prosím zmazať mbsat 3 dik

Komentáre už nie sú povolené.