Reklama

Skylink v roku 2018: Zvýšil poplatky, zredukoval ponuku aj kapacitu a umožnil aktiváciu českého balíka

Satelitná platforma Skylink, ktorú prevádzkuje M7 Group, tento rok zredukovala HD ponuku a naopak zvýšila poplatky niektorých balíčkov. Okrem toho vlastník operátora začal používať novú technológiu a tým v podstate aj znížil náklady na satelitnú kapacitu, vzhľadom k tomu, že prestal využívať, na družici Astra 3B (23,5°E), satelitný transpondér s frekvecniou 11 797 MHz. Hlavnou témou posledných dní je kúpa satelitných platforiem freeSAT, UPC Direct a FocusSat, ktoré doteraz vlastnila Liberty Global. Prinášame vám prehľad tých najdôležitejších noviniek a zmien u satelitného operátora Skylink v roku 2018.
Pokračovanie nižšie:


Slovenskí a českí zákazníci Skylinku prišli v tomto roku o programy History HD, Travel Channel HD, Food Network HD, Fine Living HD, Viasat HD, EROXXX HD, Outdoor Channel HD a Filmbox Family. K zmene tiež došlo aj u DocuBox HD a FightBox HD, ktoré boli nahradené SD verziami. Naopak dobrou správou bolo, že program Stingray iConcerts začal šíriť operátor v HD kvalite. Novinkou v ponuke od tohto roku je detský kanál Cartoon Network, dokumentárne Travel XP HD a Adventure TV, seriálové Epic Drama HD či Prima Krimi a hudobné Stingray CMusic a Šlágr 2. Pribudol aj kanál Seznam.cz, ten je však štandardne iba súčasťou balíka Digital CZ.

Vyššie ceny a menej balíčkov
Od 1. marca 2018 neponúka Skylink už balíčky HD Plus, Multi HD a Mixbox. Cena balíčka Multi sa zvýšila z 11,8 € na 12,90 € mesačne, balíček Kombi zdražel o 40 centov, teda jeho cena je aktuálne 15,90 € mesačne. Zmena nastala aj v prípade Flexi 7, ktorý sa zmenil na Flexi 10 a zákazníci zaň zaplatia 11,50 € mesačne. Pôvodný balík Flexi 7 stál 9,9 €. Operátor tiež znížil aj jednorazovú úhradu za reaktiváciu dekódovacej karty na 8,00 €. Jednorazové predplatné Servisného poplatku na rok zostalo nezmenené. Ku zmene ceny však operátor pristúpil v prípade platieb cez SIPO a Inkaso z účtu. Títo zákazníci platia od 1. marca 3,99 € mesačne, pôvodne tomu bolo 3,69 €.

Po zvýšení ceny balíčkov Multi a Kombi získali zákazníci viac programov. Zmeny súviseli samozrejme aj s rušením balíčkov Multi HD a Mixbox. Operátor zaradil do balíka Multi celkovo 12 programov: Adventure TV, Travelxp HD, Cartoon Network, FilmBox Extra HD, Film Europe HD, Epic Drama HD, Spektrum HD, MTV Dance, MTV Rocks, MTV Hits, VH1 a VH1 Classic. Súčasťou vyššieho balíčka Kombi je od tohto roku 10 nových programov: Adventure TV, Travelxp HD, Cartoon Network, FightBox, DocuBox, Stingray Brava, Stingray iConcerts HD, Stingray CMusic, Unitel Classica HD a Brazzers TV Europe.

Noviniek sa dočkali aj zákazníci, ktorí si platia tzv. servisný poplatok. Skylink zaradil a rozšíril tento rok balík Digital o programy FilmBox, TravelXP, Šlágr 2, Prima Krimi či Seznam.cz (iba Digital CZ). Navyše obnovil pre slovenských predplatiteľov opäť výhodnejšie predplatné na 24 mesiacov.

Na kartách je možné aktivovať slovenský aj český balík Digital
Počas leta bola najdiskutovanejšia téma aktivácie českého balíka Digital na slovenských kartách a naopak. Tento krok sa však nepáčil komerčným vysielateľom TV Markíza, TV Nova a TV Prima, ktoré podali návrhy na nariadenie predbežného opatrenia, ktorým súd vyhovel. Skylink preto pozastavil aktivácie balíkov Digital zo susednej krajiny, avšak iba u predajcov.

Obmedzovanie systému Cryptoworks
Od tohto roku sa Skylink rozhodol postupne obmedzovať starší systém Cryptoworks. K novým programom tak už pripája iba kódovacie systémy Irdeto (CAID: 0624) a Viaccess (CAID: 0500). Chýba teda systém Cryptoworks (CAID: 0D96), ktorý využívajú ICE karty ešte v starších dekóderoch Cryptoworks. Aktuálne nie je možné s ICE kartami v režime Cryptoworks sledovať už programy Adventure TV, Šlágr2, Prima Krimi, Travel XP HD, Stingray CMusic, Stingray iConcerts HD, Insight TV HD, Insight TV UHD a Seznam.cz HD (ČR). Pokiaľ sa teda stane, že vám uvedené programy nefungujú, overte si, či máte už zariadenie s podporu systému Irdeto.

Viacero noviniek v mobilnej službe Skylink Live TV
Skylink venoval veľkú pozornosť aj svojej mobilnej službe Skylink Live TV. Zákazníci ju môžu využívať už aj v celej Európskej únii a to nielen na PC, mobiloch, tabletoch či prijímači Samsung EVO-S, ale aj na vybraných smart TV značiek Samsung a LG.

Operátor tiež výrazne obohatil ponuku. Do mobilnej služby zaradil tento rok filmové programy AMC a Film+, športové Sport 1 HD, Sport 2 HD a EDGE Sport, dokumentárne Spektrum HD i Nautical, detské Cartoon Network a Minimax a hudobné VH1 VH1 Classic, C Music TV, Stingray Brava HD a Stingray Classica HD. Novinkou je tiež lifestyleový QYOU HD.

Operátor investoval do novej technológie a kúpil konkurečného operátora freeSAT
Prevádzkovateľ Skylinku investoval v roku 2018 do novej technológie, ktorá prináša okrem iného vylepšenú ostrosť pri nižších bitových rýchlostiach a vďaka lepšiemu algoritmu znižuje kódový šum, zlepšuje prelínanie obrazu či zlepšuje predpovede pohybu aj pri nízkej bitovej rýchlosti. Nová technológia tak umožňuje M7 Group oveľa efektívnejšiu distribúciu. Vďaka tomu mohol operátor aj optimalizovať satelitnú kapacitu na družici Astra 3B (23,5°E).

Tesne pred Vianocami oznámila M7 Group, že rozšíri svoju zákaznícku základňu o približne 800 tisíc nových zákazníkov. Dôvodom je kúpa satelitných platforiem UPC Direct, freeSAT a FocusSat, ktoré vlastnila doteraz Liberty Global. Všetky platformy pôsobia na orbitálnej pozícii Thor/Intelsat (0,8°W).

Po nevydarenom pokuse s AustriaSat Magyarország bude tak M7 Group prevádzkovať opäť platformu v Maďarsku, navýši počet zákazníkov na Slovensku a v Českej republike a vstúpi už aj na rumunský trh.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. ….zredukoval ponuku aj kapacitu… opäť dôvod na zvýšenie serpa

 2. milan
  Podľa toho čo som sa dozvedel tak sa má Skylink sťahovať na 0,8W kvôli lacnejšiemu prenájmu kapacity a kúpe freeSATu .Bude to len plus aj pre zákazníkov aj čo sa týka zdieľania kanálov. Sám som zvedavý ako to celé bude…

  1. Z akého zdroja to máte že sa bude skylink sťahovať na na0,8Thor?

  2. Tárate sprostosti,ak sa bude sťahovať tak z Thora,ale nikdy sa nebude sťahovať z Astry!

 3. ja tiez predpokladam stahovanie z pozicie astra na thor, preco ? 1.na pozicii thor ma viac klientov freesat, 2.na pozicii thor ma skylink viac moznosti zdielania stanic, 3.cena na thore je nizsia ako na astre. urcite nebudu fungovat na oboch satelitoch naraz, su to vyhodene peniaze, ktore mozu byt zisk. je tu iba otazka zazmluvnenia (dokedy maju platnu prenajatu kapacitu).

 4. Skylink mi v podstate vyhovuje až na zopár pripomienok: chýba mi balík kde by si človek mohol nakonfigurovať ponuku podľa seba a podľa toho platiť. Bežne to tak funguje v profesii kde robím, čím viac služieb, tým väčšia zľava až do určitej hodnoty.
  Kvalita obrazu: Skylink sa prezentoval ako kvalitný operátor, v psolednej dobe ale znižuje kvalitu obrazu. Mali by sa rozhodnúť či chcú byť lowcost a potom prejdeme k digi alebo iným lacným operátorom alebo chcú poskytovať kvalitu hoci aj trochu drahšie.
  Servisné balíčky: síce neoficiálne, ale najväčia výhoda. Ak to zrušia prejdem na cardsharring, kontakt konečne mám, nebudem prosíkať. Ešte to zaktívnite aj na modul Viaccess, aby sme si to mohli objednať aj na 2 telku.
  Podnikatelia si neuvedomujú že sa musia profilovať ak chcú prežiť. Tioež podnikám a je to presne o tom akú kvalitu poskytnem. Kvalitní prežijú, lowcost síce tiež ale potom budú odkázaní ozaj len na nízke poplatky=veľa predplatiteľov.

  1. xixo: on zrejme o cardsharingu písal v súvislosti, že naň prejde, ak Slizlink zruší možnosť zaplatiť si český serpo u nás. Len to blbo vyňadril.

  2. xixo-Dokážeš čítať s porozumením? Tak to preložím: Nemám problém zaplatiť si za kvalitu, aj za serv. poplatok, ale nech mi dajú na výber. AK NIE, je alternatíva cardsharing. Nech sa začnú poskytovatelia špecializovať, zákazník si vyberie.

 5. I toto tiež niečo koštuje:
  „Operátor investoval do novej technológie a kúpil konkurečného operátora freeSAT“, a niekto to musí zaplatiť. 🙁

 6. furt len zvyšujú a v telách nič poriadne nedávajú.

 7. Skylink nepotrebujem keďže ich politika zvyšovania cien je každým rokom vyššia a vyššia. Úprimne z tých všetkých kanálov i tak sledujem 3-4 kanály. Ostatne sú mi nanič. Prešiel som na ANTIK ktorý má svoje muchy ale za polovičnú cenu. Tak asi tak.

 8. debilny skylink este raz zvysi poplatky t.j.servisny poplatok tak s nim definitivne skoncim.robia si z ludi srandu.kedysi neexistoval ziadny ser.poplatok a fungovali.teraz dvihaju ceny aj dva razy do roka a kazdy rok.nenazranci.

 9. Ako odsudzujete skylink a polovica si ho platí lebo je aj tak najlacnejší!Nepotrebujem 50 programov keď pozarám len dajmetomu 10 a to v HD.Mal som plustelku a vratil som sa len kôli hd programom napr plustelka by bola dobrá keby mala čt v hd lebo tie najviac pozerame.Každý nech povie čo chce ale napr. každý nemá možnosť prijímať 0.8 alebo iné pozície kôli bytovkám a stromov!

  1. Napríklad aj mne skylink vyhovuje lebo som mala aj freesat ale na ňom bolo strašne slabé epg a tie hu reklamy a na skylinku je to v pohode mám len základ a ešte ku tomu plustelku aj tá sa zlepšuje, programove je na tom dobre len keby bolo viac programov vHD.

 10. Takže jak?V obchodě ne,ale přes internet to s aktivací druhé strany jde?Ono to tak ale bylo už před léty-prodavačka mi říkala že to nejde-a to bylo v době,kdy to ještě běželo na jeden balíček DIGITAL s přihmouřenými oči.Raději jsem poté doručenou složenku zaplatil na poště a později platbomatem než v obchodě-co kdyby mi to prodávající přepnul a deaktivoval tak slovenské programy.

Komentáre už nie sú povolené.