Reklama

Orange TV šíri vybrané programy v HEVC, doteraz na to neupozorňovala

Zdá sa, že nová satelitná služba Orange TV bola spúšťaná tak narýchlo, že si operátor ani nevšimol, že vybrané programy, ktoré preberá z kapacity operátora TAG sú šírené v novom formáte H.265/HEVC. Na túto skutočnosť ale prevádzkovateľ vôbec doteraz zákazníkov neupozorňoval a nezmienil sa o tom ani na tlačovej konferencii pri predstavovaní služby. Pre príjem všetkých staníc zo satelitu Eutelsat 16A (16°E), tak potrebujú zákazníci zariadenie s podporou kodeku HEVC/H.265 a nie ako bolo avizované, že postačuje iba s podporu H.264. Ako prvý si to všimol český portál Parabola.cz.
Pokračovanie nižšie:


V novom kodeku môžu zákazníci Orange TV prijímať programy ČT:D/ČT art, JOJ Cinema HD, Film+ HD, Eurosport 2 HD, Nova Sport 1 HD, Nova Sport 2, Nickelodeon, RiK, National Geographic Channel, Spektrum, Disney Channel, Film Europe, TV Paprika, Spektrum Home či TV Noe. Ide o programy z frekvencií 11 094 MHz a 11 055 MHz. Všetky ostatné programy z ponuky sú šírené v kodeku H.264. Pokiaľ si teda niekto už službu objednal a nemá zariadenie s podporou formátu HEVC, vyššie uvedené programy nebude môcť sledovať. Pôjde mu iba zvuk.

Ako sme si všimli v redakcii portálu SatelitnáTV.sk, v zozname na svojom webe Orange TV po novom uvádza, že šíri v novom kodeku aj športový program Orange Sport 2 HD. Ide však o ďalšiu chybu, nakoľko operátor tento program šíri na svojej vlastnej kapacite, frekvencii 11 324 MHz, a to vo formáte H.264, nie teda v novom H.265. Podobne je to aj v prípade detského programu JimJam, ktorý síce preberá z kapacity operátora TAG, ale je šírený v H.264.

Ďalšie nedostatky má operátor aj v technických veciach. Pri svojich troch transpondéroch by mohol napr. v NIT tabuľke uvádzať všetky transpondéry, z ktorých preberá programy, a nie iba svoje. Pomohol by tak výrazne montážnikom, ktorí budú musieť ladiť zákazníkom programy. Tí budú musieť okrem transpondérov od Orangeu všetky ostatné ladiť manuálne, nehovoriac o zdĺhavom usporadúvaní programov. Nie úplne funkčná je navyše ešte aj funkcia FastScan, ktorá nevyhľadá všetky programy z ponuky. Pri našich testoch FastScanu, ktorý doteraz využíval iba Skylink, nám z ponuky Orange TV naladilo iba programy z transpondéra 11 324 MHz. Iné názvy programov z PIDu (0x001F) z ktorého vysiela FastScan operátor zatiaľ bohužiaľ ani neuvádza.

Nováčik v oblasti satelitnej televízie má tak ešte čo vylepšovať. Postupne sa mu to aj darí a veríme, že v blízkej dobe dorieši aj vyššie uvedené nedostatky. Spomeňme, že v posledných dňoch pribudol konečne už aj elektronický programový sprievodca (EPG) ku staniciam Orange Sport 1 a 2. Kanál Test10 bol konečne premenovaný na Orange Sport 2, vďaka čomu nebude dochádzať k nedorozumeniam, že operátor tento program na satelite nešíri. Ideálne by bolo označovať aj HD programy, kde napr. Orange Sport nemá v názve HD a tak môžu mať zákazníci, ktorí službu ešte nemajú, dojem, že ide iba o SD verziu stanice.

Kompletný zoznam šírených staníc satelitnej Orange TV, aj s technickými parametrami, aktuálne pripravujeme. Už čoskoro ho tak nájdete v sekcii Frekvencie. Navyše sme vytvorili aj špeciálnu kategóriu Orange TV, kde nájdete iba články o tejto novej službe.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

  1. Flix a Antik nedodržujú tiež normy. Tie ich Bat tabuľky sú tiež naprd. Nezadávajú názvy kanálov iba sidy. Najlepší je v tomto Telekom.

Komentáre už nie sú povolené.