Reklama

Súd zakázal Skylinku nelegálnu distribúciu staníc TV Nova a TV Markíza

TV Nova a TV Markíza uspeli s návrhmi na vydanie predbežných opatrení proti spoločnosti M7 Group, ktorá na českom a slovenskom trhu prevádzkuje satelitnú platformu Skylink. Mestský súd v Prahe vydal proti M7 Group dve predbežné opatrenia vo veci neoprávneného šírenia staníc TV Nova na Slovensku a  staníc TV Markíza v Českej republike. Informovali dnes o tom obaja vysielatelia.

Podľa vydaných predbežných opatrení je spoločnosť M7 Group povinná zablokovať prístup k televíznym programom TV Nova na dekódovacích kartách, ktoré umožňujú užívateľom prístup k obsahovým službám platformy Skylink na Slovensku. M7 Group zároveň nesmie na Slovensku ponúkať a predávať dekódovacie karty umožňujúce prístup staniciam skupiny TV Nova.
Pokračovanie nižšie:


Podobne znie aj predbežné opatrenie, v ktorom má spoločnosť M7 Group povinnosť zablokovať prístup k televíznym programom TV Markíza na dekódovacích kartách pre Českú republiku a rovnako v nej nesmie ponúkať a predávať dekódovacie karty, ktoré umožňujú prístup k staniciam TV Markíza. Vysielatelia týmto reagujú na poslednú novinku satelitnej platformy Skylink, kedy od 4. júna si môžu zákazníci zaplatiť aj servisný poplatok z druhej krajiny a sledovať tak na jednej karte ako slovenské, tak aj české programy.

V prípade, že spoločnosť M7 Group bude postupovať v rozpore s vydanými predbežnými opatreniami a bude pokračovať v nelegálnej distribúcii televíznych staníc mimo licencovaných území, obe televízne skupiny podniknú všetky právne kroky k vynúteniu rozhodnutia súdu a ukončenia nelegálnej distribúcie ich staníc prostredníctvom platformy Skylink.

Štěpán Peichl, riaditeľ právnej sekcie TV Nova, rozhodnutie súdu víta: „Súd potvrdil náš názor, že správanie Skylinku je protiprávne a ukončenie tohto nezákonného šírenia budeme dôsledne vymáhať. Budeme postupovať voči spoločnosti a jej zástupcom s ohľadom na ich zodpovednosť za tento stav. Správanie sa Skylinku je úplne prekvapujúce, pretože máme uzatvorené platné zmluvy, ktoré obmedzujú distribúciu voľne šírených staníc TV Nova v Českej republike a staníc TV Markíza na Slovensku, rovnako ako bolo už dohodnuté s mnohými ďalšími distribútormi pred dvoma rokmi.

Pripomeňme, že rovnaké predbežné opatrenie na zablokovanie českých staníc, pre slovenských divákov, získala aj konkurenčná TV Prima. Zatiaľ však ani po približne mesiaci ale k žiadnej zmene zo strany M7 Group nedošlo. Operátor tak aj naďalej ponúka zákazníkom možnosť zaplatiť si na slovenských kartách český servisný poplatok a naopak.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Nech Skylink podá na Europsky súd pre voľný trh tovar na uzemii celej EÚ. Načo sme v EÚ tak môžeme rovno vysrať nech konečne Brusel vyriesi bez ohľadu národnosť ktorej žijeme v EÚ bez obmedzenia práva TV. Máš právo žiť tak kde bývaš a máš právo pozerať TV celej EÚ bez ohľadu aká stanica v EÚ…

  1. České stanice nenakupujú vysielacie práve pre iné územie (štáty) ako ČR, detto slovenské stanice nenakupujú vysielacie práva pre iné územie (štáty) ako SR preto nemôžu vysielať napr. filmy, dokumenty, relácie… na inom území.

   Ak by nakapupovali práva pre celú Európu ako nakupujú nemeké stanice napr. Eurosport, Sport1 (DE), RTL, PRO7, SAT.1… tak by mohli byť šírené aj voľne cez satelit pre celú Európu.

  2. T píšeš blbosti,lebo ani Nemecké stanice nenakupujú práva pre celú Európu

  3. Rikemon: voľný pohyb tovaru v EÚ je pekná vec, ale predajca musí CHCIEŤ predávať svoj tovar na danom území, nikto ho nemôže donútiť. Voľný pohyb znamená, že ak chce predávať, môže, bez absolvovania byrokratických procedúr v každej krajine EÚ zvlášť. Neznamená to, že predávať aj musí – len preto, že ten tovar predáva aj inde. V tomto prípade je situácia komplikovaná tým, že skupina Noha a Mrdkíza zverili predaj svojho tovaru (vysielania) tretej strane – Slížlinku, ale za istých podmienok. Tieto podmienky Skylink pravdepodobne porušil, preto teraz bolo vydané toto predbežné opatrenie. (Aj keď ten riaditeľ právnej sekcie TV Noha trepe, lebo predbežné opatrenie nie je rozsudok, čiže súd tým nepotvrdil žiadny názor TV Noha, že správanie Slizlinku je protiprávne – ešte sa len bude v danej veci pojednávať.) Takže nie, nemáš právo pozerať akúkoľvek TV kdekoľvek v EÚ, bohužiaľ.
   T: české a slovenské TV stanice majú nadnárodných majiteľov, ktorí nakupujú práva pre svoje slovenské aj české telky naraz v jednom balíku, takže keby chceli, mohli by vysielať na oboch územiach naraz. Ale oni nechcú – prečo, to sa tu už riešilo veľakrát, sú za tým príjmy z reklamy, nebudem to teraz rozpisovať podrobne. A nie, nemecké stanice nenakupujú vysielacie práva pre celú Európu, to som si donedávna tiež myslel, aj som to napísal v komentároch na tomto webe, beriem to späť, mýlil som sa. Tam je situácia trochu zložitá, zhrniem to stručne tak, že nemecké TV ticho súhlasia s vysielaním cez Astru 19,2°E, lebo im z toho niečo kvapne. Majitelia vysielacích práv to ticho tolerujú, lebo im to (zatiaľ) viditeľne neznižuje zisky. Takže všetci sú spokojní. U nás a v ČR táto situácia ale neplatí. Telky sú nespokojné s klesajúcimi príjmami z reklamy (lebo reklama na internete znížila ceny aj za tú v TV), malý slovenský trh by ďalšie telky neuživil, preto sa sem nehrnú slovenské klony českých TV tak, ako klony Pro7 či RTL do Rakúska a Švajčiarska… To je proste daň za to, že sme malá krajina a nemáme kúpnu silu Švajčiarska. Teraz risknem flamewar, ale mali sme zostať v ČSFR. 🙂

  4. dr. B. Nutty: Pekne si napísal. Inak mohli spraviť že Nova bude vysielať v ČR u nás v SR. Ked prerušia reklamu tak v ČR uvidia české reklamy a u nás vidíme Slovenské reklamy a po ukončením reklamy a ide ďalej film, seriál či relácie v Češtine. Tiež Markíza by mola spraviť u nás Slovenské reklamy a v ČR České reklamy…. po ukončením reklamy nech ide film, relácie, seriály… v slovenčine

  5. Rikemon,
   to je „práca“ naviac – a na to dojiči nechcú dať nič z vlastného. Takto to majú jednoduchšie, i na súdoch ešte možno vyryžujú.
   Myslíš niečo také, čo sa robí počas MS v ľadovom hokeji, tzv. komerčné prestávky. 🙂 skôr 🙁

  6. fzj: Ale SAT1 a PRO7 maju rozdelené reklamy v nemecku že vraj Nemecké reklamy a v Rakusku Rakuské reklamy nerobia tam problémy len u nás hladaju peniaze peniaze peniaze nič iné. Mali kupovat Ceskoslovenské TV práva a by mali viac zisk.

 2. Skylink už lepšiu reklamu mať nemohol. 🙂 Čim viac sa o nich píše, tým lepšie pre nich. Inak ako môžu chcieť zakázať predaj českých kariet v SR a slovenských v ČR keď je v EÚ voľný trh.

  1. O voľnom trhu som písal v komentári vyššie. Samozrejme, nedá sa zakázať, aby si Slováci kupovali české karty na (fiktívne) osoby žijúce v ČR a naopak, ale Skylink to nesmie podľa tohto predbežného opatrenia priamo umožňovať, resp. umožňovať sledovať české komerčné TV na slovenských kartách (a opačne).

 3. a sak mame Novu International, tak co.
  Napriklad minulu sobotu tam davali skvaly program: Silvester 1998

  😀 😀 😀

 4. Nič sa neudeje Skylink nič nezablokuje,lebo oficiálne české stanice nešíri a neoficiálne ich bude šíriť už stále.

  1. Ale ponúka možnosť zaplatiť si český balík Digital HD na slovenských kartách a opačne, a to oficiálne. Takže si zle vysvetľuješ, čo je oficiálne a čo nie je. Toto mu teraz súd zatrhol. Bude to musieť zablokovať, inak nastúpia pokuty a exekúcie. Teda pokiaľ „vďaka“ korupcii nebude mať súd na háku vymáhanie účinnosti vlastných opatrení, ale prachy na podmazanie justičnej mašinérie majú aj skupiny Noha a Mrkvíza, tak ešte uvidíme, kto z koho… 🙂

  2. Nič sa neudeje,lebo neoficiálne už to bolo minulí rok ,chcel som odísť od skylinku,tak sama tá češka čo mi volala od skylinku keď už mi servisný poplatok už končil,tak som jej povedal že nemám záujem,lebo nemám Novu a nechce sa mi písať omáčky okolo toho,tak mi sami oni ponúkli možnosť,zaplatit servisný poplatok pre Česko a ešte som aj ušetril,jedine nemám Markízu,iba Internacional,som spokojní a tento rok zaplatím zas len pre Česko.

  3. Keď nemáš Markízu, tak ti vlastne len preregistrovali kartu na ČR, čo sa dá aj oficiálne, ale už len po písomnej žiadosti poslanej Skylinku. Pred rokom či dvoma si to mohol spraviť aj sám zákazník za minútu, pár klikmi v zákazníckej zóne na ich webe. Ale zaplatiť dva serpo na jednej karte a sledovať na nej aj české, aj slovenské programy, to je niečo iné. To je oficiálne možné len pár týždňov.

  4. Ja tiež platim iba český servisný poplatok a nemám Markízu vyše roka a nechýba nikomu z rodiny.

 5. Už sa to písalo hádam aj viac ako tisíc krát, nech operátory vyradia zo základných balíčkov tieto stanice a a dajú ich do zvláštneho plateného balíčka a ponechajú na rozhodnutí diváka či si zakúpi tie ich nekonečné reklamy a potom uvidíme, či budú takí odvážny a nebudú sa nakoniec samy ponúkať a ešte budú radi keď si ich niekto predplatí. Lenže operátori akoby boli hluchí a slepí a nechceli počuť a vidieť realitu.

  1. stevig
   presne tak ako v nemecku HD+ kde sú komerčné HD

  2. Antik to tak spravil, ako jeden z mála tunajších operátorov – po zavedení poplatku 1€ za každého klienta od skupín Mrdkíza a Hn@j vyradil tieto stanice do zvláštneho balíka. Výsledok? Vyše 90% zákazníkov si objednalo aj ten balík s komerčnými stanicami. Ľudia sú skrátka blbí a tie TV to vedia, preto si môžu dovoliť veľmi veľa. A operátori sa budú prispôsobovať tým vyše 90%, nie menšine. Našťastie v dobe broadband internetu máme aj my, čo sme v menšine, dosť veľké možnosti.

 6. Existuje jedna možnost jak zamezit příjjem SKTV v Česku a CZTV na Slovensku a sice stejně,jak to má Velká Británie:ta má takzvaný BRITSKÝ SVAZEK a EVROPSKÝ SVAZEK-ten britský pokrývá britské ostrovy a zachytitelný je pouze v západní části Evropy,dále na východ se signál zhoršuje a už jsou potřeba paraboly větších rozměrů.

  1. Toto by nebolo možné, hlavne z ekonomických dôvodov. A aj z technických – satelit na to musí byť prispôsobený ešte pred vynesením na GEO. A kvôli primadonám typu Mrkvíza a Noha na prťavom CZ a SK trhu by sa tým nikto ani omylom neobťažoval.

 7. Tu už nejde Skylink ale ide o inych operatorov aby nezačali šíriť jej stanice …Nova, Nova 2, Nova Action, Nova Cinema, ide tu o reklamu

  1. To je pravda, Noha musí odstrašiť aj ďalších operátorov, ale aj samotný Glislink má dosť zákazníkov, aby sa televíziám oplatilo súdiť sa kvôli tomu.

 8. Skylink nie je jediný čo má ponuke ČESKÉ PROGRAMY

 9. Skylink by mal ukázať silu a donútiť – pod hrozbou vypovedania zmlúv TV aby kupovali práva pre celý region CZ+SR. Skylink aj napriek odlivu svojich klientov stále patrí medzi významných provaiderov satelitného vysielania, ktorý má v súčastnosti stále viac ako 400 000 abonentov – ak si zoberieme že jedná karta pripadá na jednú domácnosť v ktorej je priemerne minimálne 3 ľudia tak je to viac ako 1200 000 divákov a to je silný argument…pre samotnú tv, pre zadávateľov reklamy a ostatné organizácie…

  1. S právami pre CZ/SK problém nie je, pozri komentáre vyššie. Problém je, že televízie si nebudú samé okresávať príjmy z reklamy – to je dôvod, prečo nechcú byť vysielané mimo svojho domovského štátu. A Skylink nemá až takú silnú vyjednávaciu pozíciu na taký nátlak, ako navrhuješ. Ak by prestal vysielať české a slovenské komerčné TV, môže rovno zrušiť základné balíky v oboch štátoch. Väčšina zákazníkov Skylinku nemá podpísanú viazanosť a okamžite by ufujazdili ku konkurencii. A to by okrem výpadku príjmov akurát ešte viac oslabilo pozíciu Slížlinku voči telkám… Tadiaľto cesta nevedie a vysielatelia to vedia. Aby to fungovalo, museli by sa spojiť viacerí veľkí hráči.

 10. Hehehe.
  Majitel Novy a Markízy zvýšil poplatky za své programy o 15%:
  Společnost CME, která vlastní českou komerční televizní skupinu Nova a slovenskou Markíza, zvýšila příjmy z poplatků za distribuci svých programů od provozovatelů kabelových a satelitních platforem a příjmy z předplatného při aktuálním směnném kurzu o 15 procent a při konstantním směnném kurzu o čtyři procenta.
  Tržby z prodeje televizní reklamy se za první polovinu roku 2018 při aktuálním směnném kurzu zvýšily o 16 procent a při konstantním kurzu o 3%. V první polovině roku 2018 CME splatila dluh v celkové výši 160 milionů eur…

  1. Sú to nenažranci. Teraz sa ešte pridajú aj Hn@jka a Phrima a satelitní, kábloví a IPTV operátori dvihnú ceny zákazníkom, aby si to kompenzovali. Namiesto toho, aby sa spojili a pohrozili bojkotom nenažraných TV, ako písal Marián.

Komentáre už nie sú povolené.