Reklama

AB CryptoBox Smart – nový prijímač s licencovanou čítačkou kariet Irdeto

AB CryptoBox Smart je nový satelitný HD prijímač s jednou licencovanou čítačkou kariet Irdeto, ktorý je určený pre príjem nekódovaných (FTA), ako aj kódovaných programov. Prijímač získal už aj certifikát Skylink ready a je teda vhodný pre príjem kanálov satelitnej platformy Skylink. Využiť ho však môžeme aj s kartami RTVS (Irdeto) či freeSAT (ICE). Prijímač ponúka užívateľom jednoduché ovládanie, automatické dolaďovanie programov ako aj prehrávanie multimediálneho obsahu z externého pamäťového zariadenia. Samozrejmosťou je aj nahrávanie na externý disk, alebo USB kľúč. Samotný prijímač je menších rozmerov, dodáva sa v čiernom prevedení.
Pokračovanie nižšie:


Základná charakteristika:
Rozmery: 170x110x28 mm (ŠxHxV)
1x originálna čítačka dekódovacích kariet IRDETO
1x USB 2.0 (predný panel)
1x konektor HDMI
3x RCA Audio (L/R), Video výstup
1x optický audio výstup S/PDIF
Fast Scan – pre rýchle a jednoduché ladenie SK/CZ programov
Pamäť pre uloženie 4000 kanálov (TV a rádio)

Podpora: DVB-S/DVB-S2, DiSEqC 1.0, 1.1 a 1.2, USALS, Teletext, Timeshift, PVR, EPG, rodičovská kontrola, časové nahrávanie, rozlíšenie do 1080p, aktualizácia softvéru cez USB poprípade cez družicu (OTA)

Obsah balenia
Súčasťou balenia spolu so satelitným prijímačom AB CryptoBox Smart je ešte aj HDMI kábel, užívateľský manuál v slovenskom a českom jazyku, diaľkové ovládanie, dve mikrotužkové batérie (AAA) a externý napájací zdroj (12V/1,5A). Dodávaný je ešte aj analógový AV kábel (3x cinch) pre prípadné prepojenie so starším televízorom, vzhľadom k tomu, že prijímač má aj analógový video/audio výstup.

Predný a zadný panel
Na prednej strane set-top-boxu sa nachádza snímač diaľkového ovládania, jeden USB port, tri základné ovládacie tlačidlá Power, Ch+/CH-, ako aj štvormiestny sedemsegmentový displej, na ktorom sa zobrazuje v prevádzkovom režime číslo programu, v standby zase hodiny. Okrem toho sa nachádza na prednom paneli ešte aj jedna LED dióda, ktorá svieti na zeleno, v standby na červeno.

Zo zadnej strany prijímača nájdeme konektory LNB in, IR, HDMI, analógový video/audio výstup (3x cinch), optický audio výstup SPDIF, ako aj konektor pre pripojenie externého adaptéra (12V/1,5A). Čítačku dekódovacích kariet má prijímač z bočnej strany. Karta sa vkladá do čítačky s čipom dopredu a dole. IR konektor slúži pre prípadné pripojenie externého IR snímača diaľkového ovládania, ktorý ale nie je štandardne súčasťou balenia.

Diaľkové ovládanie
Diaľkové ovládanie je stredných rozmerov, je úplne rovnaké ako je dodávané aj s inými prijímačmi značky AB Cryptobox. Citlivosť je dobrá, nie je teda ani nutné mieriť presne na prijímač.

Menu a informačný panel
Hlavné menu je ladené do modrej farby, obsahuje šesť základných kategórií (Inštalácia, Zoznam staníc, Nastavenie, Ponuka CA, Úložný priestor, Nástroje) a niekoľko ďalších podkategórií. Menu je dostupné kompletne v slovenskom jazyku, pri používaní som si však všimol, že niektoré hlášky ešte neboli preložené.

EPG
Elektronický programový sprievodca je k dispozícii v dvoch režimoch – multi a jednoduché. Preddefinované je multi EPG, v ktorom sa zobrazuje časová tabuľka so šiestimi televíznymi kanálmi s dvojhodinovým programom. Pre podrobnejšie informácie je potrebné prejsť na daný program a stlačiť žlté tlačidlo. Červeným tlačidlom sa prepneme do jednoduchého EPG, kde sa zobrazuje program jedného kanálu na vybraný deň. Maximálne je EPG dostupné na sedem dní. Pokiaľ chceme nastaviť nahrávanie programu z EPG, stlačíme tlačidlo Rec u vybraného programu. Pre prípadnú editáciu nahrávania stlačíme modré tlačidlo. Pri editácii nahrávania si môžeme nastaviť aj opakované nahrávanie, ktoré sa bude hodiť pri nahrávaní seriálov či iných programov, ktoré sú vysielané pravidelne v rovnaký čas.

Informačný panel
Informačný panel sa zobrazuje pri prepínaní, alebo stlačením tlačidla Info na diaľkovom ovládaní. Pri opätovnom stlačení tlačidla sa zobrazia podrobnejšie informácie o aktuálnom a nasledujúcom programe. Na info paneli nájdeme názov práve bežiaceho programu, ako aj nasledujúceho. Nechýbajú tiež informácie o tom či má program teletext (TXT), skryté titulky (SUB), či je kódovaný, alebo aké má rozlíšenie. V pravej spodnej časti je ešte aktuálny dátum, čas a názov družice. Veľkú časť info panelu zaberajú hodnoty sily a kvality signálu.

Prvotná inštalácia a skúsenosti
Satelitný prijímač som mal k dispozícii na testy s úplne prvou softvérovou verziou (1.0.0) z 19.9.2017. Pri prvotnom zapnutí prijímača je potrebné najskôr vykonať prvotnú inštaláciu, ktorá je veľmi jednoduchá a trvá len pár minút. V piatich krokoch nastavíme jazyk hlavného menu, čas, pomer strán, predvolený jazyk zvuku či môžeme zapnúť skryté titulky. K dispozícii je aj funkcia Auto DiSEqC, ktorá nám nastaví porty v prípade, že máme pripojených viac družíc. Box podporuje pri tejto funkcii orbitálne pozície 23,5°E, 19,2°E, 13°E a 9°E. Po nastavení následne už prejdeme k samotnému vyhľadávaniu programov. Prijímač automaticky nájde na družici Astra 3B (23,5°E) satelitný transpondér (Home TP), kde je dostupná tabuľka programov Skylink a podľa nej naladí programy z ponuky operátora do prijímača. Samotné vyhľadávanie trvá približne 40 sekúnd. Po ukončení vyhľadávania už nie je potrebné nič nastavovať. Stačí len vložiť dekódovaciu kartu a sledovať programy, ktoré sú v prípade zapnutej funkcie FastScan usporiadané podľa operátora.

Ak je však funkcia FasScan zapnutá, nie je možné presúvať ani mazať programy v hlavnom zozname kanálov. Vytvoriť je možné iba obľúbené skupiny, v ktorých už presúvanie a mazanie umožnené je. Celkovo je možné vytvoriť 8 obľúbených skupín, ktoré si môže užívateľ pomenovať podľa svojho uváženia. Pokiaľ by to niekomu prekážalo, môže si funkciu FastScan vypnúť a usporiadať programy aj v hlavnom zozname, podľa svojich preferencií, treba však počítať s tým, že príde o funkciu automatického dolaďovania, po každej zmene parametrov staníc tak bude nutné si programy naladiť manuálne.

Vzhľadom k tomu, že ide o licencovaný prijímač s jednou čítačkou kariet Irdeto, ktorý získal už aj certifikát Skylink ready, je predurčený pre príjem programov z ponuky operátora Skylink a to s kartami ICE, Irdeto ako aj M7 Irdeto. Ako som už spomínal v úvode, okrem toho je možné prijímač navyše používať aj pre príjem s kartou RTVS, prípadne aj freeSAT (ICE). V prípade freeSATu je však potrebné zrušiť prvotnú inštaláciu a všetky programy ladiť manuálne, nakoľko jednoduchá prvotná inštalácia je určená iba pre platformu Skylink.

Prepínanie programov trvá medzi kódovanými kanálmi tri sekundy, v prípade prepínania medzi voľnými (FTA) kanálmi je to o niečo rýchlejšie – približne 2 sekundy.

PVR a TimeShift
Po pripojení externého pamäťového zariadenia je možné využívať aj funkcie časového posunu (TimeShift) a nahrávania (PVR). Manuálne nahrávanie je možné spustiť stlačením tlačidla “REC“ na diaľkovom ovládaní. Nahrávka má však vždy prednastavenú dĺžku dve hodiny. Záznam môžeme kedykoľvek zastaviť stlačením tlačidla STOP. Opätovným stlačením tlačidla REC sa zobrazí informačný panel s ďalšími informáciami a voľbami, kde môžeme aj zmeniť dĺžku nahrávania stlačením zeleného tlačidla. Samozrejmosťou je aj automatické nahrávanie,  ktoré si môžeme nastaviť jednoducho cez EPG. Počas nahrávania jedného kódovaného programu umožňuje prijímač aj prepnúť na iný kanál, no vždy len z jedného transpondéra. Ten však môže byť iba nekódovaný. Ak už sa nahráva, prijímač neumožňuje vojsť do multimediálneho prehrávača, nie je teda ani možné si spustiť iný nahratý program.

Všetky nahrávky sú vo formáte .ts a sú v nekódovanom stave, počas ich prehrávania nie je nutné aby bola dekódovacia karta v prijímači. Prehrať sa však dajú iba cez prijímač. V iných zariadeniach ich neprehráme a teda sa nedajú ani editovať. Súbory na pamäťovom zariadení sú pomenované podľa názvu programu z EPG a aktuálneho času.

Programy sa nahrávajú so všetkými audio stopami, DVB titulkami, prípadne skrytými teletextovými titulkami. Samotný teletext ale dostupný nie je. Počas prehrávania nie je teda problém si vybrať aj originálnu audio stopu, alebo spustiť skryté titulky. Všetky nahrávky a multimediálne súbory je možné mazať, triediť či uzamknúť priamo z hlavného menu. Pretáčať video a audio súbory je možné piatimi rýchlosťami (2x, 4x, 8x, 16x a 32x) a to nielen vpred, ale aj vzad. Ak sme z nejakého dôvodu nahratý program nedopozerali, pri ďalšom spustení sa nás prijímač spýta, či chceme pokračovať v sledovaní, alebo sa má začať prehrávať od začiatku.

Funkcia časového posunu – TimShift je štandardne deaktivovaná, pokiaľ ho máme v pláne používať, musí sa v menu aktivovať voľba TimeShift (Menu-Úložný priestor-Nastavenie rekordéra). Po jej aktivovaní sa spustí TimeShift automaticky, krátko po prepnutí na program, a začne sa nahrávať dočasne na pamäťové médium. Po stlačení tlačidla Pause je tak možné sledovaný program kedykoľvek zastaviť, alebo pretočiť späť. Dĺžku dočasného záznamu je možné nastaviť tiež v menu prijímača. Ak je však zapnutý TimeShit, prijímač neumožňuje prehrávanie nahrávok, alebo iných videosúborov z disku. V prípade audio súborov MP3 toto obmedzenie neplatilo.

Multimédiá
Z externého pevného disku či USB kľúča dokáže prehrať prijímač aj vybrané video a audio súbory, ako aj obrázky. Z video súborov prehral súbory typu AVI, MKV, MP4, MPG, z obrázkov JPG a v prípade audio MP3. Skúšal som aj audio formáty WAV, tie však prijímač vôbec nezobrazil, ich prehrávanie teda nepodporuje. Skúšal som aj prehrávanie video súborov s externými titulkami (.srt), video sa prehralo, no titulky nie.

Záver
AB CryptoBox Smart je jednoduchý satelitný prijímač s jednou licencovanou čítačkou dekódovacích kariet Irdeto predurčený pre príjem programov z ponuky satelitného operátora Skylink. Podporuje automatické doladovanie staníc, samozrejmosťou je aj prehrávanie rôznych muldimediálnych súborov, ako aj nahrávanie na externé pamäťové úložisko či funkcia časového posunu TimeShift.

Doporučená maloobchodná cena: 59,9 € s DPH.

Odkaz na produkt: AB CryptoBox Smart

Za zapožičanie prijímača AB CryptoBox Smart ďakujem spoločnosti AB-COM, s.r.o. z Topoľčian.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

  1. Kupovať dnes prijímač iba preto, že to má Irdeto čítačku je krátkozraké. Čakajú nás H265 a DVB-S2X.

  2. Na trhu sa objavil aj Cryptobox 750HD. Vyzerá ako 650HD, funkcie má fakticky tie isté, aj cena je takmer rovnaká, ale má silnejší procesor a predovšetkým podporu h.265/HEVC. A tiež má CI slot.

Komentáre už nie sú povolené.