Reklama

Satelitné technológie posúvajú možnosti internetového pripojenia do novej éry

Prepojenie sveta z pohľadu internetového pripojenia prináša mnoho výhod v rôznych oblastiach. Rozvíja digitálnu ekonomiku, prináša digitálnu rovnosť a umožňuje digitálnu mobilitu. Vysokovýkonné pripojenie možno zaviesť aj do veľmi vzdialených a ťažko dostupných škôl, nemocníc, obcí či firiem. Spoločnosť SES predstavuje systém O3b mPOWER, ktorého centrom budú satelity na strednej obežnej dráhe.

Vďaka dostupnosti mobilného pripojenia, video obsahu a ďalších podobných služieb dokážu rozvojové krajiny získať rovnaké výhody ako tie rozvinuté. Video, internet a zábava sa dostáva aj do lietadiel a lodí. Očakáva sa, že do roku 2021 bude na internet pripojených viac ako dvanásť tisíc lietadiel a sedem tisíc lodí. Pozrime sa teda bližšie na technológiu, ktorá dokáže poskytnúť niekoľkonásobnú dátovú kapacitu, globálne pokrytie, maximálnu flexibilitu a stopercentné pripojenie na internet.

Nová generácia vysoko výkonných satelitov na strednej obežnej dráhe
Globálne, spoľahlivé a ľahko dostupné pripojenie nie je možné vždy zabezpečiť prostredníctvom pozemných sietí. Spoločnosť SES, popredný globálny poskytovateľ satelitných riešení odštartuje novú éru pripojenia, ktorá zásadným spôsobom rozšíri úlohu a schopnosti satelitov. SES disponuje jedinečnou satelitnou infraštruktúrou, ktorá prináša flexibilné a vysokorýchlostné pripojenie po celom svete. SES ako jediná na svete prevádzkuje satelity na strednej obežnej dráhe (MEO), ktoré z vesmíru poskytujú pripojenie s vysokou priepustnosťou a nízkou latenciou (oneskorenie signálu).

V súčasnosti SES úspešne prevádzkuje dvanásť satelitov na strednej obežnej dráhe (MEO – Medium Earth Orbit), ktoré boli do vesmíru vypustené spoločnosťou Arianespace v rokoch 2013 a 2014. Nachádzajú sa vo výške takmer osem tisíc kilometrov nad zemou a tvoria prvé stavebné kamene unikátnej veľkokapacitnej a vysoko výkonnej flotily. Tieto satelity vyrobila spoločnosť Thales Alenia Space. Pri štarte vážili približne sedemsto kilogramov a každý z týchto satelitov poskytuje kapacitu viac ako 10 Gbps. Ďalších osem MEO satelitov bude vypustených do vesmíru v rokoch 2018 a 2019. Rok 2021 sa potom zapíše do histórie ako rok globálnej konektivity. SES totiž rozšíri svoju flotilu o sedem nových MEO satelitov novej generácie s nadštandardným výkonom, ktoré vyrobí spoločnosť Boeing Satellite Systems. Tieto revolučné satelity sa na strednej obežnej dráhe stanú centrom systému zvaného O3b mPOWER.

O3b mPOWER: kapacita, flexibilita, pokrytie
Systém pripojenia O3b mPOWER je najvyspelejší, najprepracovanejší a najflexibilnejší systém, ktorý prináša vysoko výkonnú komunikačnú sieť schopnú prepojiť viac ľudí, komunít a spoločností kdekoľvek na svete. „Systém O3b mPOWER bude schopný celosvetovo prenášať vyššiu dátovú kapacitu (s priepustnosťou v objeme terabitov). Inteligencia tohto systému a jeho možnosti vytvárať samostatné lúče ponúknu maximálnu možnú flexibilitu pri tvarovaní, smerovaní, vedení, posúvaní a prepínaní viac ako štyroch tisíc lúčov v reálnom čase. Každý satelit s touto schopnosťou bude môcť prispôsobovať šírku pásma pre prenos dát prakticky kamkoľvek. Celá konštelácia satelitov umiestnená na strednej obežnej dráhe, bude vďaka 30-tisíc lúčom zo systému O3b mPOWER poskytovať bezkonkurečné pokrytie +/- 50 stupňov zemepisnej šírky, čo je takmer 400-miliónov km2,“ hovorí Karim Michael Sabbagh, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti SES. Softvér, ktorý prepája systém O3b mPOWER so satelitnou flotilou SES, umožňuje zabezpečiť celosvetovo flexibilitu a optimalizáciu pripojenia podľa potreby prostredníctvom satelitov na geostacionárnej obežnej dráhe, strednej obežnej dráhe alebo pozemných sietí.

Vypustenie novej sústavy terabitových satelitov s mimoriadnym výkonom a spustenie systému O3b mPOWER prebehne v roku 2021, kedy sa počet satelitov O3b zvýši na dvadsať sedem. Satelitná flotila na strednej obežnej dráhe spoločnosti SES bude plne integrovaná do veľkej sústavy satelitov na geostacionárnej obežnej dráhe, ktorú dnes tvorí viac ako päťdesiat satelitov.

Internetové pripojenie bez obmedzení
Satelitné technológie sú možnou odpoveďou na problémy, ktoré sa týkajú nedostatočného pokrytia ťažko dostupných oblastí. Či už sa jedná o vzdialený ostrov v Tichom oceáne, subsaharskú Afriku, loď plaviacu sa v Atlantickom oceáne alebo lietadlo nad USA – SES dokáže poskytnúť pripojenie, ktoré presahuje obmedzenie pozemných sietí. Filozofiou spoločnosti je totiž poskytovať kvalitné pripojenie pre každého bez rozdielu. Vzhľadom na to, že satelitné technológie je možné ľahko prepojiť s pozemnými sieťami, sa ľudia na celom svete budú môcť pripojiť všade tam, kde predtým nemohli a ešte k tomu bez toho, aby si uvedomili akúkoľvek zmenu infraštruktúry.

Mohlo by vás ešte zaujímať