Reklama

Dreambox s novým FBC twin tunerom DVB-S2

Dreambox prichádza na trh v týchto dňoch s novými satelitnými twin tunermi s podporou technológie FBC (Full Band Capture). Tie umožnia používateľom linuxových prijímačov značky Dreambox prijímať programy súčasne až z ôsmych satelitných transpondérov (štyri tanspondéry na jeden tuner). Užívatelia to využijú najmä pri nahrávaní, alebo pri funkcii PiP. Výrobcom nového twin FBC tuneru je Silicon Lab.

Tuner je typu plug and play, po jeho vložení do slotu a zapnutí prijímača bude tak automaticky rozpoznaný a to aj bez potreby zložitého inštalovania ovládačov. Odporúča sa však mať v prijímači nainštalovanú už najnovšiu verziu softvéru.

Podľa výrobcu má mať nový tuner nízku spotrebu energie s nízkou produkciou tepla. Zrýchlené ma byť vyhľadávanie programov a samozrejmosťou bude aj podpora funkcie BlindScan.

Novinku bude podporovať však iba najnovší model DM900UHD, ktorý už umožňuje príjem programov v UHD kvalite, s kodekom H.265/HEVC. Ostatné prijímače s tunerom nie sú kompatibilné.

Doporučená maloobchodná cena DVB-S2 FBC twin tuneru je 99 €.

Pripomeňme, že tunery s technológiou FBC má v ponuke aj konkurenčný výrobca značky Vu+ a to už od roku 2015.

Mohlo by vás ešte zaujímať


Komentáre

 1. Predpokladám, že všetky 4 transpondéry musia mať rovnakú polarizáciu a musia byť z rovnakého pásma. Inak sa to s bežným LNB použiť nedá.
  A to je dosť veľké obmedzenie za 99 EUR.

  1. Neviem ako to bude mat dream ale na Vu+ som s DUAL FBC dokazal spustit nahravanie okolo 20tich free stanic z roznych tp. A neslo vobec o tp. s rovnakou polarizaciou.

 2. Čo takto uviesť rozsah vstupných frekvencií a spracovateľných symbolových rýchlostí pre jednotlivé druhy modulácií ?

  1. Je to dvojtuner, ku ktorému sú pripojené 2 konvertory (jeden twin), takže jeden konvertor môže prijímať H polarizáciu a druhý V polarizáciu. V kombinácii s horným alebo s dolným pásmom. Ale jeden tuner (jeden vstup) môže prijímať len jednu polaritu a jedno pásmo. Takže počet kombinácii je obmedzený. To je limitované vlastnosťami LNB.

   Chcelo by to lepšie vysvetlenie technológie v článku.

  2. Fyzicky je to dvojtuner. Prakticky je to osem tuner lebo ďalších šesť tunerov je virtuálnych. V boxe potom vidíš osem tunerov.

   Príklad ako to funguje:
   jedna frekvencia a pásmo = fyzický tuner A
   rovnaké pásmo ale iná frekvencia = virtuálny tuner
   iné pásmo = fyzický tuner B
   rovnaké pásmo ale iná frekvencia = virtuálny tuner

  3. Môj príspevok trochu „zablúdil“ pôvodne som chcel odpovedať ikosk.

   fajnsmeker, to chápem, lenže tie pásma pri satelitnom vysielaní sú 4 (H/V polarizácia, horné/dolné pásmo). A 3 virtuálne tunery môžu fungovať len v tom istom pásme, ako fyzický tuner. To je to obmedzenie, ktoré od začiatku spomínam. 4 TP z jedného pásma + 4 TP z iného pásma. Dve pásma zostanú nedostupné.

  4. rozsah tuneru ma zaujíma preto, že mám LNB s dvom výstupmi (1xV, 1xH) s rozsahom 290-2340 MHz (žiadnych 13/18V, ani 22kHz, len 10,7GHz~12,75GHz V+H), čím by mi dvojtuner (s patričným rozsahom) pokryl celú družicu

  5. Môžeš uviesť aj výrobcu a typ toho LNB? Vyzerá to zaujímavo. Akurát sa potom nedá viesť jedným koaxiálom spolu sat. aj DVB-T signál…

  6. unitrongroup()com … a pre jeden kábel sú iné srandy, napr. celá družica pre 32 STB po jednom kábli, alebo 32 vybraných transpondérov pre „nekonečný“ počet STB po jedom kábli

  7. mmc: vďaka za info. A tým jedným káblom som myslel zlúčenie terestriálneho UHF a sat. MF signálu pre jeden prijímač (zásuvku), nie riešenia typu unicable…
   Redakcia: okrem tohto FBC tuneru má Dreambox ešte jednu novinku: dual DVB-S2X tuner s podporou multistreamov. Bez FBC. A údajne sa pripravuje verzia triple tuneru 2x DVB-S2X + multistream + 1x DVB-T2.

Komentáre už nie sú povolené.