Športová televízia 213 bude na satelite aj v 4K, nekódovane

Družica Belintersat 1 (51,5°E) sa môže stať pre slovenských a českých satelitných divákov čoraz atraktívnejšia. Postará sa o to operátor Pantelio, ktorý má v pláne šíriť voľne slovenský športový kanál 213 v UHD kvalite. Pre jeho sledovanie nebude pritom potrebná žiadna dekódovacia karta či modul, ale iba 4K televízor so satelitným tunerom, respektíve satelitný prijímač s podporou tohto nového štandardu.

Po spustení vysielania 213ky na satelite Belintersat 1 (51,5°E) bude televízia šírená z troch družíc. Už teraz ju môžu diváci prijímať v SD verzii na pozícii 0,8°W a v HD na 23,5°E.

V prípade UHD verzie však najskôr pôjde len o testovacie vysielanie. Divákom tak budú k dispozícii v 4K iba vybrané programy zo záznamu. „Priame prenosy zatiaľ v UHD robiť nebudeme,“ uviedla pre náš portál SatelitnáTV.sk Adriana Hosťovecká, riaditeľka pre marketing televízie 213. „Teraz ideme do obdobia, v ktorom kontrahujeme program na ďalšie vysielanie, keďže hlavná športová sezóna v domácich ligách zväčša už skončila. Podľa dohody a programovej štruktúry budeme vyberať záznamy, ktoré budeme ponúkať aj v UHD od novej športovej sezóny, čo je september – október. Priame prenosy v UHD plánujeme zaradiť do konca roka 2017,“ dodala.

Podľa dostupných informácií, má začať šíriť Pantelio vysielanie 213ky v UHD kvalite od 1. júla 2017. Technické parametre pre príjem zatiaľ nie sú známe.

TIP: Pantelio nebude ponúkať služby koncovým zákazníkom

Ultra HD ponúka divákom rozlíšenie obrazu 3840 × 2160, teda asi 8,3 milióna pixelov, čo je štyrikrát vyššie rozlíšenie ako súčasné Full HD.

Pantelio už teraz šíri voľne z družice Belintersat 1 (51,5°E) slovenské regionálne televízie ako TV Severka, TV Vega, TV ZEMPLÍN, TV RIMAVA, TV POVAŽIE, TV CENTRAL a TV Bratislava. Nie je vylúčené, že pribudnú aj ďalšie.

Moho by Vás ešte zaujímať

Komentáre

  • Cize cim vychodnejsia pozicia na orbite, tym vyssia technicka kvalita obrazu 😀 ale je to kazdopadne prekvapiva informacia.

  • Ako magori.Na 4k na inej družici maju.Ešte kŕmia ďalšie dve a na DVBT Celoplošne kde je volná kapacita tak na to už nemajú resp.sa nedohodnú.Je vidieť že diváci cez anténu im sú tak ako Markíze ukradutý.Díky

    • Ja myslím, že je to jasne v správe napísane: Postará sa o to operátor Pantelio, ktorý má v pláne šíriť voľne… Ak to v DVBT zacvaká TWC alebo AVIS, budú aj tam. 51,5E je taka nezaujímavá pozícia, že musia niečo spraviť aby zaujali a dostali sa do povedomia.

  • Je to super a som moc rád, že konečne sa niečo deje aj čo sa týka 4K na našom trhu. 213 to pekne rozbalila a držím im moc palce. Snáď časom bude aj na dostupneších družiciach pre našincov, ale každopádne SUPER.

    • tak,tak konečne niekto niečo a nepýta sa za čo ,držím palce

  • 213 mala v nedeľu večer výpadok – celá obrazovka bola červená, ale logo bolo vpravo hore, a zvuk tak pískal alebo prerušovane šumel. Sledované cez satelit Astra 3B.

Tento článok už nie je možné komentovať