Reklama

HD kanály Jednotka a Dvojka už s teletextom, zatiaľ len v DVB-T

Verejnoprávny vysielateľ RTVS sprístupnil teletextové vysielanie už aj na svojich dvoch televíznych kanáloch Jednotka a Dvojka vo vysokom rozlíšení (HD). Na túto novinku nás upozornili naši čitatelia. Teletext je dostupný zatiaľ iba na programoch šírených prostredníctvom tretieho celoplošného DVB-T multiplexu, známeho aj pod názvom Verejnoprávny. Na družici Astra 3B (23,5°E), frekvencii 12 363 MHz, teletextové vysielanie zatiaľ na HD kanáloch od RTVS, dostupné nie je.
Pokračovanie nižšie:


Na základe žiadosti verejnoprávneho vysielateľa bol pridaný k staniciam Jednotka HD a Dvojka HD teletext,“ povedal pre náš portál SatelitnáTV.sk Michal Šuran, marketingový manažér spoločnosti Towercom. Ako ďalej dodal: „V najbližších dňoch bude dostupný teletext aj v satelitnej distribúcii Jednotka HD a Dvojka HD.

Teletextového vysielania sa tak už v blízkej dobe dočkajú na HD programoch Jednotka a Dvojka aj zákazníci platformy Skylink, Voľnej telky (cez satelit), ako majitelia dekódovacích kariet RTVS. Satelitní operátori Magio Sat, DIGI TV a freeSAT ponúkajú teletext na oboch programoch už od začiatku sprístupnenia HD programov.

Okrem teletextu je divákom dostupné aj hybridné vysielanie HbbTV, ktorého súčasťou je videoarchív spravodajských programov ako aj moderný teletext. HbbTV je dostupné na všetkých programoch od RTVS cez DVB-T, na satelite zatiaľ len na verziách v štandardnom rozlíšení.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. A uz pekne davno. Zboznujem redaktorov ktory okrem SkyLinku nepoznaju inu satelitnu platformu

  1. V prípade Telekomu si to rieši sám operátor. U DVB-T a Astry 3B (23,5°E) si to rieši vysielateľ. V tom je rozdiel. Samozrejme o TXT na Thore vieme a informovali sme o tom už niekoľko krát: http://www.satelitnatv.sk/2016/02/freesat-magio-sat-digi-tv-program-ct1-hd-s-teletextom/

 2. Takze zatial to vyzera, ze TXT pri HD programoch zobrazia iba TV od LG. Samsungy a STB Zircon T3000HD to odmietaju. Vecer vyskusam Philips TV.

  1. Máte pravdu niektoré set-top-boxy TXT nevidia. O tomto probléme sme už informovali Towercom.

  2. Super 🙂 lebo mojej priateľke ktorá má set-top box Zircon od Plustelky a jej to nezobrazuje STV HD TXT. Zatiaľ zobrazuje TXT môj TV LG, ostatné značky neviem lebo nemám ako odskúšať všetky značky TV 🙂

 3. Moja prenosná TV Evolve Fantasy ho tiež nevidí…

  1. Viaceré televízory nie sú schopné pri HD kanáloch zobraziť Teletext. Redakcia by mohla pozisťovať a napísať, či je možné cez USB vložiť do televízorov nejakú aktualizáciu, aby sa teletext na HD zobrazoval…

 4. Prečo by mal ísť len na lg mám sony a panasonic txt mi nabehlo bez problémov

  1. Ja som spominal len tie, ktore som mal moznost vyskusat, plus zhrnul som skusenosti inych. Ak TXT na HD programoch funguje aj na TV a STB od dalsich vyrobcov, ako su Sony a Panasonic, super.

 5. VU+ tiež nezobrazí ikonku TXT pri programe, ale v podstate sa da spustit.

 6. Samsungy UE37D6570……. i UE40JU6072……. podporujú TXT na HD „staniciach“:
  DVB-T sledujem ich na maďarských staniciach (malá prútiková anténka);
  DVB-S2 na slovenských, českých staniciach, ktoré vysielajú v HD (žiaľ STV, resp. RTVS, ani ČT ešte nie, preto musím prepnúť na ich SD verzie), ale nemecké, rakúske , nemecko-francúzska, apod. môžem si prečítať bez problémov, tie teletext vysielajú cez satelit odkedy majú i HD verziu.

  1. Ale to asi pises o TXT na inych HD programoch, nie na :1 HD a :2 HD. Lebo ja som tie HD programy RTVS skusal na takmer totoznych typoch TV od Samsungu ako su tie, ktore si uviedol (UE40D6540 a druhy bol tusim UE48JU7500) a TXT nesiel, pricom napr. na nemeckych HD programoch z Astry 19,2E ide bez problemov.

 7. Ja mám TV Samsung a tiež nejde zobraziť TXT na STV1 HD ani STV2 HD, zaujímavé je na Markíze HD TXT funguje.

 8. Ono sú totiž 2 druhy teletextu:
  1) DVB teletext, ktorý Vám zobrazí DVB prijímač na obrazovke
  2) VBI teletext, ktorý Vám vloží (niektorý) DVB prijímač do vertikal blank impulzu na analógovom výstupe.
  Niektoré prijímače sa toho striktne držia a niektorým je to šumafuk – zobrazia (vložia) čo príde, bez ohľadu na príznak
  Napr. v MUX2 sa vysielajú oba teletexty na všetkých programoch (okrem TA3).
  Momentálne sa nemám ako pozrieť na signál VPmuxu, takže prené info nedám 🙁

  1. už mám signál K57 SFN Javorina/NadOborou a stav je takýto:

   Jednotka: vysiela DVB aj VBI teletext
   Dvojka: vysiela DVB aj VBI teletext
   Jednotka HD: prilinkovaný VBI teletext z Jednotky
   Dvojka HD: prilinkovaný VBI teletext z dvojky

   obrázok na dxforum vysielače

 9. Na TVP1 HD a TVP2 HD mi teletext ide bez problemov na tv Sony, Samsung aj MMC Evolve. Ale na STV1HD a STV2 HD nejde ani na jednom zariadení. (Vysielač 24k Hranovnica) Redakcia prečo?

 10. Páni, podľa najnovších informácií od Towercomu, došlo dnes k úprave TXT. Vyskúšajte a dajte vedieť či Vám to už funguje. My sme to testovali na našich zariadeniach a TXT ide na všetkých.

  1. áno, k HD programom sú už prilinkované aj DVB teletexty

  2. Vrátili to do pôvodného stavu. Aktuálne 15.26 zase nejde.

 11. u mňa v Haliči, vysielač Lučenec teletext 1 HD a 2 HD nejde

 12. Ani mne nejdeStv1 a2Hd, mám golden interstar voyager2 kombo idú iba sd verzie.

 13. tv philips txt nejde stv1 hd,stv2 hd,txt ide na tvp1 hd,tvp2 hd

  1. Áno. Nám na týchto: Samsung UE37D6570……. i UE40JU6072……. cez DVB-S2.

Komentáre už nie sú povolené.