Prieskum: Väčšina Slovákov už vlastní HD televízor

Až 99 % slovenských domácností vlastní televízor. V troch z piatich (59 %) majú dokonca viac ako jeden a štyria z piatich majiteľov televízorov disponujú zariadením s možnosťou prijímať vysielanie v HD kvalite. A iba polovica Slovákov už počula o rozlíšení Ultra HD alebo 4K. To sú hlavné závery prieskumu, uskutočneného agentúrou NMS Market Research pre spoločnosť SES Astra začiatkom júna 2016 na vzorke 510 dospelých respondentov (51 % žien) s vekovou štruktúrou proporčne zodpovedajúcou celkovej populácii.

Takmer každý Slovák má doma televízor (99 %), pričom 43 % opýtaných vlastní dva televízne prijímače a 16 % ich má dokonca tri a viac. Viac ako tretina týchto zariadení sú klasické televízne prijímače bez plochej obrazovky (35 %) a štvrtinu tvoria televízory s plochou obrazovkou ale bez možnosti príjmu v HD. Televízor s možnosťou príjmu HD obsahu vlastní spolu 79 % opýtaných.

prieskum_tv1

Najrozšírenejším typom HD televízora v domácnosti sú Full HD (62 %), druhé dva varianty má zhodne 7 % ľudí. Štvrtina majiteľov HD televízorov, ale nevie, aký druh vlastnia.

prieskum_tv2

Najrozšírenejšia veľkosť displeja je 32‘‘-42‘‘, ktorú vlastní viac ako polovica (53 %) Slovákov. Na menšej obrazovke televízne vysielanie sleduje 13 % domácností, zatiaľ čo 34 % respondentov vlastní prijímač s väčšou obrazovkou, ako má priemer Slovenska.

prieskum_tv3

Medzi značkami televízorov dominuje Samsung (36 %) a LG (17 %) – jednu alebo druhú má viac než polovica majiteľov TV. Takmer pätina ľudí má však inú, než jednu z hlavných dopytovaných značiek – najčastejšie potom značku Orava.
Film je žánrom, ktorý je v HD kvalite sledovaný najčastejšie (55 %) a ktorý by si tiež najviac priali tí, ktorí HD kanály neprijímajú. Medzi mužmi a ľuďmi bez HD príjmu je na vysokej úrovni tiež šport a dokumenty (11 %), ženy uprednostňujú spravodajstvo (10 %).

Viac ako polovica (54 %) majiteľov televízora by za možnosť sledovať HD kanály bola ochotná zaplatiť menej ako 5 EUR mesačne a 32 % respondentov od 5 do 15 EUR mesačne. Výsledky sa príliš nelíšia v závislosti na tom, či ľudia HD už prijímajú alebo nie.

Iba polovica opýtaných (50 %) podľa prieskumu už počula o rozlíšení Ultra HD alebo 4K. O novinkách počuli častejšie muži (63 %) ako ženy (38 %). Znalosť rozlíšenia nie je závislá od toho, či ľudia majú televízor s HD príjmom alebo nie.

Väčšina respondentov, ktorí sa do prieskumu zapojili žije na západnom Slovensku (34 %) a v Bratislave (8 %), na východnom Slovensku (31 %) a na strednom Slovensku (27 %). Prevažná časť opýtaných (43 %) býva v mestách a obciach s počtom obyvateľov menším ako 5 000.

Moho by Vás ešte zaujímať

Komentáre

 • 1. Full HD 46″ Panasonic plazma (2011)
  2. HD ready 32″ Toshiba (2014)

  U nás preferované filmy, rozprávky a dokumety v HD, či už z bluray Yamaha 1040, PS4 prípadne z multimediálneho centra s „iba“ 1TB diskom alebo apple tv 1080p.

  Prieskum by si mal vážne na svojích seansách prebrať telekom, čo pridáva zastaralé SDčka zbesilým tempom!!

 • 1.42″panasonic plazma 2012
  2.24″panasonic hd detska izba dvb t
  3.22″sony hd spalna dvb t
  samsung ani lg nechcem lebo v sd režime neposkytuje celý neprepocitany obraz

Tento článok už nie je možné komentovať