Reklama

Recenzia: Amiko micro HD – Jeden z najlacnejších HD prijímačov na trhu

Satelitný prijímač Amiko micro HD nie je už síce žiadna novinka, no aj napriek tomu som sa ho rozhodol otestovať a podeliť sa tak s mojimi skúsenosťami s týmto z jedným z najlacnejších HD prijímačov na našom trhu. Okrem nízkej ceny sa vyznačuje aj malými rozmermi. Prijímač má jednu čítačku dekódovacích kariet, USB 2.0 či Ethernetový RJ 45 port. S televízorom sa prepája buď s HDMI káblom alebo cez analógový kábel jack (3,5 mm) a 3x cinch (1x video a 2x audio). Oba káble sú štandardne súčasťou balenia, nie je ich teda nutné dokupovať. K dispozícii je aj externý IR snímač pre diaľkové ovládanie, samotný prijímač sa tak môže preto umiestniť aj za televízor, či iné pre oko skryté miesto. Prijímač sa dodáva na náš trh buď v čisto čiernom, alebo v červeno-čiernom prevedení.
Pokračovanie nižšie:


Základná charakteristika prijímača:
Rozmery: 115x75x22 mm (ŠxHxV)
1x čítačka kariet
1x USB 2.0
1x sieťové rozhranie Ethernet 10/100 Mbps
1x sériové rozhranie (jack-RS232)
1x IR konektor pre externý snímač pre DO
1x konektor HDMI
1x AV out (jack- 3x cinch)
Fast Scan – pre rýchle a jednoduché ladenie nielen SK/CZ programov
Pamäť pre 5000 kanálov (TV a Rádio)
Podpora: DVB-S/DVB-S2, DiSEqC 1.0, 1.1 a 1.2, USALS, Teletext, Timeshift, PVR, EPG, časové nahrávanie či rozlíšenie až do 1080p (Full HD).

Obsah balenia
V krabici malých rozmerov spolu s prijímačom nájdeme ešte aj diaľkové ovládanie, batérie typu mikrotužky (AAA), HDMI kábel, kábel jack/RS232, jack/3x cinch, externý napájací zdroj a externý IR snímač pre diaľkové ovládanie. Samozrejmosťou je aj užívateľský manuál v anglickom, českom a slovenskom jazyku.

Amiko_micro1
Dodávané príslušenstvo spolu s prijímačom

Predný a zadný panel
Prijímač nemá žiadny displej ani diódu, preto dal výrobca diódu aspoň na externý IR snímač pre diaľkové ovládanie, aby užívateľ mohol rozoznať, či je samotný satelitný prijímač zapnutý. Dióda svieti v prípade zapnutého prijímača na žlto, v Standby režime zase na červeno. Po oboch stranách prijímača sa nachádzajú konektory LNB in pre pripojenie koaxiálneho kábla z LNB konvertora, AV Out pre prepojenie televízora pomocou analógového kábla (jack/cinch), DC 12V pre externý napájací zdroj, HDMI, sériový port RS232, Ethernet RJ45 či IR in pre externý snímač. K dispozícii je aj jedna čítačka dekódovacích kariet, do ktorej sa karta vkladá s čipom dopredu a hore. Kartu vzhľadom k veľkosti prijímača nie je možné zasunúť do čítačky celú a tak trochu z prijímača vyčnieva. Na spodnej časti prijímača sa nachádzajú dve samolepiace príchytky, vďaka ktorým je možné prijímač nalepiť napr. na zadnú stranu televízora, alebo niekde inde nielen na skryté miesto.

Amiko_micro2

Amiko_micro3

Diaľkové ovládanie
Diaľkové ovládanie je v prípade prijímača Amiko micro HD väčšie ako samotný prijímač. Nachádzajú sa na ňom všetky potrebné tlačidlá, väčšina z tlačidiel sú gumové, okrem ovládacích okolo tlačidla OK, ktoré sú plastové a pri ich stláčaní je tak počuť pre niekoho možno nepríjemné pukanie. Externý IR snímač sníma povely z diaľkového veľmi dobre a to aj pri nie príliš správne namiereného ovládania na snímač. Prepínanie medzi kanálmi trvá v prípade nekódovaných programov do dvoch sekúnd, u kódovaných je to od dvoch do troch sekúnd.

Amiko_micro0
Diaľkové ovládanie pre prijímač Amiko micro HD

Menu
Menu je ladené do modrej farby, samozrejmosťou je podpora slovenského či českého jazyka. Rozdelené je do ôsmych základných kategórií (Služba, Inštalácia, Preferencie, Systém, Hry, Podmienený prístup, USB a Internet) a ďalších podkategórií. V Kategórii Služba je možné usporadúvať, premenovávať, mazať, uzamykať a pridávať programy do obľúbených kategórií. V Inštalácii môžeme nastaviť družice, natáčacie zariadenie či DiSEqC prepínač v prípade príjmu z viacerých družíc, ako aj vyhľadať programy. V Preferenciách nastavíme jazyk, čas, časovač, ako aj rôzne nastavenia OSD. V Systéme môžeme zistiť aktuálnu verziu softvéru, ktorú mame v prijímači nainštalovanú, poprípade vykonať aktualizáciu na novšiu verziu, či zálohovať nastavenia na USB. Prijímač ponúka užívateľom aj tri jednoduché hry Tetris, Snake a Othello. V sekcii Podmienený prístup nájdeme informácie o dekódovacej karte, v hlavnej kategórii USB zase môžeme otestovať rýchlosť pripojeného externého pamäťového zariadenia, zobraziť zoznam súborov či bezpečne ho odpojiť, alebo aj naformátovať. Poslednou ôsmou kategóriou v hlavnom menu je Internet. Ako už názov napovedá, nachádzajú sa tu internetové aplikácie ako napr. Google maps, RSS reader, Počasie Forecast či YouTube. Okrem aplikácii tu tiež môžeme nastaviť pripojenie k sieti či aktualizovať softvér cez ftp server.

Amiko_micro_menu5Amiko_micro_menu1Amiko_micro_menu2Amiko_micro_menu4Amiko_micro_menu9Amiko_micro_menu3Amiko_micro_menu8Amiko_micro_menu10

EPG
Elektronický programový sprievodca je štandardne po stlačení tlačidla EPG na diaľkovom ovládaní dostupný v režime multi EPG. Na obrazovke sa tak zobrazí päť televíznych kanálov s aktuálnym vysielaným programom. Pokiaľ by niekomu lepšie vyhovovalo single EPG, ako to je aj v mojom prípade, teda program jednej vybranej stanice, je možné si zmeniť nastavenia zobrazenia EPG v sekcii Vlastnosti (pod zeleným tlačidlom) – Časový plán. V single EPG sa potom už zobrazuje celodenný program jednej vybranej stanice. Posúva sa v ňom šípkami, dni sa menia tlačidlami page+/page-. Podrobnejšie informácie o vybranom programe získame stlačením tlačidla OK. Priamo z EPG je možné nastaviť aj časovač (žlté tlačidlo).

Amiko_micro_menu6Amiko_micro_menu7

Skúsenosti
Pri prvom spustení neponúka prijímač žiadnu prvotnú inštaláciu, je teda potrebné vojsť do menu a nastaviť si všetko potrebné, od jazyka, družíc až po vyhľadanie samotných programov. Pre zákazníkov platformy Skylink je k dispozícii aj jednoduché vyhľadávanie programov pomocou funkcie FastScan, vďaka ktorej prijímač vyhľadá všetky programy z ponuky do 30 sekúnd. Počas mojich testov som mal prijímač k dispozícii s verziou softvéru 1.1.91 MCAS. S touto verziou bez vážnejších problémov fungovali aj dekódovacie karty satelitnej platformy freeSAT ICE a Skylink ICE či Skylink Irdeto. Nové karty Skylink M7, ktoré sú teraz pre predaji v prijímači nefungujú.

Amiko micro HD je možné pripojiť aj k internetu a to ako pomocou ethernetového káblu, ako aj cez Wifi. V prípade Wifi je však potrebný externý USB adaptér (čip Ralink RT5370), ktorý však nie je súčasťou dodávky. Po pripojení k internetu je tak možné využívať aj internetové aplikácie Google maps, RSS reader, Počasie Forecast či YouTube.

Nahrávanie a Multimédiá
Nahrávať na externý pevný disk či USB kľúč je možné buď automaticky pomocou časovača, ktorý je možné nastaviť priamo v EPG, alebo manuálne, ktoré sa spúšťa jednoducho stlačením tlačidla REC na diaľkovom ovládaní. Zastaviť nahrávanie je možné stlačením tlačidla stop. Čas do konca nahrávania je možné nastaviť kedykoľvek aj počas práve prebiehajúceho nahrávania a to jednoducho s dvojitým stlačením tlačidla REC. Nahrávky sú vo formáte .ts, na PC sa mi ich však nepodarilo prehrať. Počas nahrávania je možné prepnúť aj na iný program, no iba z toho istého transpondéra.

TimeShift je štandardne v prijímači vypnutý. V prípade potreby je ho možné zapnúť v menu (Menu-USB-Nastavenie PVR). Po zapnutí TimeShiftu sa automaticky zaznamenáva sledovaný program na pripojené pamäťové zariadenie, preto je možné kedykoľvek práve sledovaný program zastaviť či pretočiť späť.

Okrem nahrávania či TimeShiftu je k dispozícii aj multimediálny prehrávač, ku ktorému sa dostaneme najrýchlejšie stlačením tlačidla „Folder“ na diaľkovom ovládaní. Samozrejme musí byť k prijímaču pripojené externé pamäťové zariadenie. Prijímač prehrá napr. videosúbory AVI, MKV, MPG, TS, MP4 či FLV, audiosúbory MP3 či obrázky JPG. Každý súbor je možné priamo na pripojenom externom pamäťovom zariadení aj premenovávať, mazať či kopírovať. Pretáčanie videí je k dispozícii s piatimi rýchlosťami (2x, 4x, 8x, 16x a 24x).

Amiko_micro_menu12Amiko_micro_menu11

Záver
Vďaka malým rozmerom a externému IR snímaču je možné prijímač Amiko micro HD umiestniť za televízor. Jedná sa o lacný a jednoduchý satelitný HD prijímač s jedným USB 2.0 či Ethernetovým portom, ako aj jednou čítačkou dekódovacích kariet. K dispozícii sú aj štandardné funkcie ako PVR, TimeShift či multimediálny prehrávač, ktorý prehrá väčšinu najpoužívanejších audio, video súborov a obrázkov.

Maloobchodná cena Amiko micro HD je 50 € s DPH.


Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

  1. Nemusis mat parabolu. Staci aj plocha antena Selfsat 🙂

  2. Maros: ano parabola je nutna ked je to satelitny prijmac a tak isto konvertor 🙂

Komentáre už nie sú povolené.