Reklama

V Česku ukončuje T-Mobile predaj satelitnej TV. Ako je na tom Magio Sat od Telekomu?

V susednej Českej republike ukončuje T-Mobile predaj satelitnej televízie Magenta TV Sat z dôvodu klesajúceho záujmu zákazníkov. Ako uvádza samotný operátor, satelitný príjem tvorí v súčasnosti len približne 4 % z viac ako 304 000 zákazníkov služby Magenta TV. Od 1. júna 2025 prestane preto T-Mobile ponúkať satelitný príjem novým zákazníkom, zatiaľ čo pre existujúcich používateľov sa nič nemení. Tí budú môcť služby využívať aj naďalej.
Pokračovanie nižšie:

Tento krok je priamou reakciou operátora na výrazný nárast záujmu o OTT (over-the-top) televíziu, ktorá využíva internetové pripojenie a poskytuje omnoho širšie možnosti. T-Mobile sa preto bude sústreďovať na ďalšie vylepšovanie a rozvoj tejto služby, ktorá ponúka vyššiu úroveň služieb, viac kanálov a množstvo interaktívnych funkcií.

Prečo sa T-Mobile sústreďuje na OTT televíziu?
Trend posunu od satelitu k internetu súvisí s neustále sa zlepšujúcou kvalitou a dostupnosťou internetového pripojenia. T-Mobile spolu s partnermi pokrýva pevným vysokorýchlostným internetom už 1,233 milióna domácností ČR, čo výrazne zatraktívňuje OTT televízne služby a posúva satelitný príjem na okraj záujmu.

Od 1. júna navyše T-Mobile spúšťa na viac ako 800 000 prípojkách superrýchle pevné internetové pripojenie s rýchlosťou až 2 Gbit/s, čo ešte viac podporí popularitu internetovej televízie.

Aká je situácia na Slovensku s Magio Sat?
Zatiaľ čo český T-Mobile sa rozhodol pre ukončenie predaja satelitnej televízie, operátor Slovak Telekom pristupuje k satelitnej platforme inak. „Magio Televízia prostredníctvom satelitnej antény predstavuje stabilnú a rokmi overenú platformu, ktorá je aj naďalej dostupná pre nových aj existujúcich zákazníkov – bez akýchkoľvek zmien,“ uviedol pre portál SatelitnáTV.sk Slovak Telekom.

Do skupiny Slovak Telekom (ST) patria satelitné služby Magio Sat a DIGI TV, ako aj OTT či IPTV Magio TV, DIGI TV a DIGI Go. Okrem toho technicky zabezpečuje operátor aj služby pre už spomínanú Magenta TV Sat, ako aj Telly. Podľa posledných informácií majú TV služby ST celkovo 681 tisíc predplatiteľov. Nie je však známe, koľko z toho využíva služby satelitnej televízie.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

  1. Tak ja mám 5 rok Digi a neľutujem že som odišiel od Skylinku síce som kartu nechal aktívnu ale používam iba Live tv , Digi má lepšiu ponuku kanálov ako Skylink.Takze aj preto som zvolil Digi.
    Mam balík Premium a som spokojný.
    Občas som si platil aj Digi GO keď hral Slovan v Lige majstrov.

  2. T-Mobile mal sat tv so Skylinkom. Ak sa dobre pamätám ukončili to. Potom išli do tohto a teraz stopli predaj aj tejto. Nech máju 13 tisíc abonamentov. To je nič. Telekom môže mať spolu s DIGI cez 100 tisíc. To už nie je malé číslo a dať ich na OTT alebo IPTV by nebolo jednoduché. Bude to ale klesať to je jasné.

  3. 2 Gbps internet? Som zvedavý, či k tomu dodávajú aj hardware, ktorý podporuje túto rýchlosť, keďže väčšina užívateľov určite nemá routery, eth karty, WiFi adaptéry a ďalšie sieťové prvky, ktoré dokážu využiť nad 1-1,3 Gbps. Podľa mojich skúseností väčšinou domácnosti fachčia ešte na 100-150 Mbit technike… Ale najviac ma zaujímajú agregácie v zmluvách. 😀 Lebo ak zvýšia rýchlosti z 1 na 2 Gbps a k tomu zvýšia dvojnásobne aj agregácie, bude to len veľmi malá výhra pre zákazníkov, skôr mi to príde ako čisto marketingový ťah. Väčšie čísla vyzerajú v ponuke dobre a 99% ľudí netuší, čo je za tým v skutočnosti. 🙂

  4. Takže záujem o službu klesá, ale oni potrebujú službu administratívne ukončiť? To si predsa vzájomne odporuje!
    Keby ukončili službu úplne, teda aj pre existujúcich zákazníkov, to by som chápal. Ale takto budú za tým iné dôvody. Prenosovú kapacitu budú predsa platiť naďalej.
    Internet ponúka pre operátorov nové možnosti v oblasti reklamy. Dá sa reálne merať sledovanosť (špehovať zákazníkov) a poskytovať cielenú reklamu. Nie hneď, až časom. Najskôr potrebujú konzumentov presunúť zo satelitu na internet. Nemôžu hneď rozbehnúť praktiky, ktoré by ich odradili. Zákaz pretáčania reklamy v archívoch je len začiatok.

    1. Meranie sledovanosti a cielená reklama beží hneď od začiatku, tým si môžeš byť istý. Jednak je to zaužívané u množstva iných online služieb, technológia je široko dostupná a zákazník si to rozhodne ani nevšimne, pokiaľ to nie je IT profík (a aj ten to zistí až vtedy, keď sa v tom bude cielene vŕtať). Nenazýval by som to špehovaním, myslím to meranie sledovanosti – tie dáta sú totiž tak generalizované, že sa prakticky nedajú zneužiť (cielená reklama je ale iné kafe – v tom prípade sa uchovávajú dáta jednotlivých užívateľov a tie sa teoreticky zneužiť dajú). A to ukončenie služby dáva zmysel, hoci náklady na distribúciu bude T-mobile ešte pár rokov znášať – dovtedy sa totiž posnažia presunúť zákazníkov na OTT.

    2. Re: Mungo
      Cielená reklama znamená, že Tebe sa zobrazí iná reklama, ako susedovi. To tu zatiaľ nie je. Ale časom bude. Tak, ako je to bežné na internete. A to si vyžaduje sledovanie a analyzovanie diváckych preferencií, čo satelit neumožňuje.
      Myslel som to tak, že je nelogické zrušiť predaj niečoho, o čo vraj nie je záujem. Ak o niečo nie je záujem, tak predaj by skončil prirodzene. Pomohla by mu aj prípadná úprava ceny služby, ktorá by zabezpečila ziskovosť, prípadne útlm služby.
      A tiež nie je logické, aby sa pre existujúcich zákazníkov „nič nezmenilo“. Zrejme sa ocitajú v prechodnom štádiu zrušenia služby.

    3. No veď ja viem, ako funguje cielená reklama, nemusel si mi to vysvetľovať. Ale tá môže bežať aj vtedy, keď sa dvom susedom zobrazuje tá istá reklama – závisí to od diverzity zadávateľov a inzerovaných produktov. V našich podmienkach totiž väčšinou nemáš takú diverzitu, aby sa to viditeľne prejavilo. Napríklad keď sleduješ dokumenty o vojne a máš rád letectvo, čo Ti asi u nás dokáže na základe toho cielene ponúknuť reklama? Nič. Takže ju budeš mať rovnakú či skoro rovnakú, ako sused, ktorý má rád autá a futbal. A čo sa týka „prirodzeného“ ukončenia predaja služby, ktorá je na odstrel, tak prirodzene by to vyzeralo asi tak, že by operátorovi bez ukončenia predaja pribudlo tesne pred ukončením služby povedzme 20 zákazníkov, ktorí by mali trebárs viazanosť so zľavou a podobné veci, ktoré kvôli zmluve nemôžeš len tak zrušiť. Dosť blbé by bolo aj to, že by si ich chcel pár dní na to premigrovať na OTT, pričom by ten zákazník napríklad nemal vo svojej lokalite dostupné kvalitné pripojenie na internet. Operátor by potom musel kvôli mizivej hŕstke klientov udržiavať satelitnú distribúciu o dva roky dlhšie, alebo by musel vyplácať odškodné, čo by ešte nebolo nič oproti škode na reputácii. Nie je takto oveľa lepšie proste včas zaraziť predaj? Takže podľa mňa to zmysel dáva.

  5. Dnes mi na OTT Slovak Telekom nabehol Turbo TV na pozicii 54

  6. Aj Digi ho pridala ale iba do internetovej tv službu Digi TV na satelite kanál nie je.

  7. Toľko o budúcej perspektíve satelitu (i pozemáku)…

    – Přechod na IP distribuci ve Velké Británii: BBC se připravuje na ukončení distribuce přes pozemní vysílače (DVB-T2) a rovněž i na zastavení satelitního šíření na družici Astra na pozici 28,2°E. V DVB-T2 má BBC skončit v roce 2034 současně s koncem distribuce na satelitu. –

    1. Blbé, že všetci spoliehajú na výhradnú IP distribúciu ako jediný spôsob vysielania (časom možno aj úplný koniec lineárneho vysielania) a keď budú nejaké katastrofy alebo mimoriadne udalosti ako bude možné informovať? Nie každý je ochotný platiť internet a čo internet pôjde spoľahlivo počas nejakých mimoriadnych udalostí? Možno počas pandémie áno, ale počas vojny? Nehrozí riziko kybernetického útoku na distribúciu? A čo prírodné katastrofy keď zaleje káble a podobne, je to spoľahlivejšie ako pozemné vysielače alebo satelit? Nechápem toto spoliehanie na IP only.

    2. Briti ako vždy najsvižnejší čo sa týka budúcich trendov, kontinentálna Európa bude myslím v pomalšom tempe ten trend nasledovať. Lineárne platformy á la satelitná DTH či pozemné DVB-T majú svoje „zlaté“ časy už za sebou. Za takých 10-15 rokov si divák už v takej miere zvykne na služby a komfort IP služieb, že tieto klasické služby budú vyzerať akoby z panoptika digitálneho vysielania. Odzváňa sledovaniu typu „pozeráš čo práve dávajú“. Živý šport ešte nejaký čas u nás tie platformy potiahne. Vlastne skoro nič iné sa dneska lineárne už pozerať neoplatí, lebo to je čistá strata času. Pri dnešnom výbere strácať čas prepínaním priemerného, nudného TV vysielania nemá veľký zmysel.

    3. A hovorí vám niečo aj background TV? Toto pri streamoch on demand nie je najideálnejšie použiteľné. Na toto nikto nemyslí?

    4. Tak lineárne vysielanie vychádza z podujatí ako sú kiná, divadlá a iné kultúrne podujatia, toto je v podstate program, kde idú virtuálne na diaľku rôzne „podujatia“ podobne ako filmy v kinách aj v TV presne v nejakom čase, čo teda kopíruje situáciu z reálneho sveta. A má to svoje čaro aj tým že veľká časť populácie to sleduje naraz. Na ďalší deň sa môžu napríklad rozprávať o tom čo sa dialo v danom filme napríklad, podobne aj pri seriáloch, žiaľ TV častokrát prešli na rôzne reality šou typu napríklad Farma alebo ešte horšie. Ale keby to malo úroveň ako kedysi z buď nejaký film, kvalitný seriál alebo vedomostné súťaže ako je milionár, tak by to bolo fajn a kľudne aj takto lineárne. A čo informovanie o mimoriadnych situáciách? Toto je najlepšie ponechať lineárne a kedykoľvek sa niečo stane môže sa bežné vysielanie prerušiť a prepnúť na informovanie o aktuálnej udalosti ako je prírodná katastrofa, vojna (ak niekto napríklad zaútočí na danú krajinu), alebo napríklad pandémiu a okamžite prijaté opatrenia sa môžu ihneď komunikovať občanom danej krajiny, títo neostanú neinformovaní a nedostanú napríklad pokutu za to, že išli na nejaké podujatia bez rúška alebo aby neboli šokovaný ak by zistili že všetko je zatvorené na ďalší deň a podobne. Alebo to že treba ísť do úkrytu – napríklad všetky Ukrajinské TV stanice prešli na mimoriadne spravodajstvo prakticky ihneď po tom čo sa začalo bombardovanie Ukrajiny, po istom čase sa vysielatelia rozhodli ktoré programy prepnú späť do normálneho režimu a ktoré budú naďalej non stop informovať o aktuálnej vojenskej situácii. Tak na toto streaming rozhodne dobrý nie je a u lineárneho vysielania spoliehať výlučne na IP tiež nemusí vyjsť ak sa zaútočí na internetovú infraštruktúru v nejakej oblasti tak nepôjde absolútne nič, satelity by fungovali eventuálne aj aj DVB-T záleží tam ale aj od toho či je miestny vysielač zasiahnutý a či je dostupný nejaký vzdialený ktorý je stále v prevádzke. Samozrejme útoky môžu byť aj na SAT infraštruktúru. To je už ale iná kapitola. Ale aj tých satelitov dostupných na danom území je viac a všetky sa určite naraz nepodarí zničiť.

    5. Zákazník má kus pravdy. Terestriálna a najmä satelitná distribúcia je o dosť odolnejšia voči väčšine scenárov technických výpadkov, úmyselných útokov aj výpadkov v dôsledku živelných katastrof. Sledovanie vysielania na pozadí popri inej činnosti je tiež pohodlnejšie v prípade lineárnej služby. A breaking news / núdzové oznamy majú väčší zmysel tiež pri lineárnom vysielaní. Okrem toho, opakujem to tu už po x-tý raz – zďaleka nie všade je dosť dobrý net na OTT.

    6. BBC chce opustiť DVB-T2 a satelitné vysielanie… Terestriálne vysielače by sa nemali v žiadnom prípade vypínať z bezpečnostných dôvodov, lebo môžu prísť rôzne situácie ako prírodné katastrofy, povodne alebo ako v Španielsku rozsiahly BLACKOUT – nefungoval vôbec internet a mobilné siete. Fungovali len FM a DVB-T2 vysielače, ktoré šíria jednosmerne signál a ľudia vo veľkom nakupovali rádia, aby mali prístup k informáciám…

  8. @Zakaznik presne tak ale keď ti vypadne elektrina na pár dni tak nepôjde ani satelit takže to bude jedno jediné akurát rádio na baterky.Sice preťaženu siet som zažil počas Covid 19 od 09:00-12;00 v tej dobe to bolo hrozne.Az večer to išlo dobre.

    1. Domy s fotovoltikou môžu mať elektrinu. Ak majú aj batérie, a dokážu fungovať ak je treba aj off grid, tak to pôjde. Na rozdiel od IPTV resp OTT, kde môže byť narušená celá internetová sieť v danej lokalite, tak to môže byť problém. Je však pravda, že to bez elektriny nepôjde, ale môže byť vykonaný napríklad aj kybernetický útok, a môže sieť vypadnúť. Ale škoda, že aj pri SAT TV alebo DVB-T sa to prenáša po ip sieti optikou buď priamo k vysielačom DVB-T alebo na satelitný uplink a teda aj toto je náchylné na kybernetický útok a aj samotné TV vysielacie strediská ako napríklad Záhorská Bystrica a Mlynská dolina už využívajú PC a zrejme sú aj zosieťované a teda taktiež náchylné na kybernetický útok. Takže samotný signál ani nebude možné spracovať alebo sa nedostane na satelitný uplink alebo na vysielače DVB-T, neviem či majú nejakú zálohu a navyše celý vysielaný obsah je asi robený len digitálne, tak ransomware to dokáže celé odrovnať. Nie je to zabezpečené, keď sa išlo cez pásky (podobné VHS, hoci TV používali iné, kvalitnejšie), tak žiaden kybernetický útok to nemal ako rozhodiť, teraz keď sa ide cez PC, tak môže byť celkom vážny problém. A obzvlášť také služby ako BBC, spoliehať výlučne na IP distribúciu, čo je stanica na informovanie aj na mimoriadne udalostí. Tak tam by sa nemali spoliehať výlučne na IP distribúciu. Nie je to správny prístup, mala by asi prísť vojna, ktorá by ich to naučila, keď ešte aj rádio v rámci BBC prejde časom na IP distribúciu taktiež (internetové rádio napríklad), tak ani to rádio na baterky nebude použiteľné, neverím že to ostane len pri televízii, podľa mňa aj rádio časom prejde na IP ako výlučný spôsob distribúcie, navyše má oveľa nižšie nároky na dátový prenos ako TV. Potom nebudú žiadne informácie keď dôjde k nejakej mimoriadnej udalosti ktorá to celé odrovná. Keď príde náhodou vojna z Ruska, mohli by sa zamerať na Veľkú Britániu a zaútočiť na ich internetovú infraštruktúru, potom by sa konečne spamätali (a nie len oni), že spoliehať sa výlučne na IP distribúciu nie je správny smer, podobne by sa od nich mohli poučiť aj iné krajiny ktoré zmýšľajú podobne. Neznášam netflix ktorý to celé spustil koniec tradičnej TV a nástup streamingu, čo spôsobilo nerentabilnosť klasickej distribúcie do budúcnosti. Ja zásadne odmietam video streamovacie služby s katalógovým výberom obsahu, preferujem TV s tradičným programom podľa času ktorá beží live. Samozrejme preferujem SAT TV ale mám aj IPTV, keďže SAT už na všetko nestačí, ale streaming on demand nemám záujem nikdy. Ten feeling z live tv tam teda nie je. Má to svoje čaro. On air grafika a podobne sú niečo čo mi tam bude chýbať. Napríklad oceňujem grafiku MTV z rokov 2011 – 2013 aj časová os z aktuálnou pozíciou v programe, ako aj navigácia v programe – právě teď / následuje / později – použité boli tyrkysová, žltá a sivá, aj pop up identy boli fajn, toto mi streamovacia služba nikdy nedá – celková estetika kanálu po grafickej stránke. Jednoducho Live TV feeling je jedinečný podobne je to aj s rádiom, žiaľ viacerí sú natoľko uponáhľaní, že už nemajú veľa času a chcú len obsah a nič viac. Tak vráťme sa k aktuálnym informáciám, tak stanice ako BBC by mali mať aj inú distribúciu ako IP, chápem – MTV, viasat, Discovery, aj Markíza alebo JOJ spoliehať iba na IP distribúciu OK, ale verejnoprávne ako BBC, Ard, ZDF, ORF, RAI, ČT, TVP, STVR? Tieto by mali mať aspoň spravodajský kanál (:24 u STVR) – BBC má BBC news na DVB-T ideálne aj cez SAT. A čo 5G broadcast??? To nič? Akože toto sa v Británii nekoná a prechádza sa na IP distribúciu? A čo všetci tak prísne chránia autorské práva? Doteraz presahy nikomu nevadili, čo sa teraz zmenilo že zrazu je to taký problém? Chamtivci sprostí z vydavateľstiev a filmových štúdií a chamtivci so športovými súťažami! Nech idú do pekla za to, nenažratí len na tie peniaze! A potom si šéfikovia po dovolenkách chodia. Príbeh boháč a Lazár asi poznáte. Tak asi tí majitelia neskončia dobre vzhľadom k večnosti. Všetci sú egoisti v poslednom čase. A najmä majitelia firiem ktorí chcú bohatnúť na úkor iných. A dotiahli to až tak ďaleko, že riešia práva a navyšujú ich ceny! BBC by mala platiť každému kto platí koncesie internet aspoň 15 Mbps / 0.5 Mbps ktorí by mali zadarmo všetci čo platia koncesie, a museli by si to v BBC vybaviť s fixnými aj mobilnými operátormi. A satelitná TV je až taký problém? Kontrola platby koncesií sa dá riešiť pomocou BBC karty ktorá bude určená na dekorovanie BBC cez satelit aj cez DVB-T. Mimo UK karta nebude zohnateľná, a v UK iba tí čo platia koncesie, ostatných vypnúť a hotovo, netreba na to žiadnu IP distribúciu. Stačí aplikovať kódovanie a ponechať obmedzený UK Beam, čím sa odradí čierny trh a BBC kartami mimo UK, nakoľko signál bude obmedzený. A IP distribúcia sa nedá obísť? Dá cez napríklad VPN, nie každá VPN je odhaliteľná, sú rôzne možnosti, tak kto hľadá aj potom nájde a bude to jednoduchšie ako 2-3 m parabola a BBC dekódovacia karta, stačí dostať prihlasovanie údaje a potom UK VPN a pri troche šťastia to pôjde, pri karte BBC by ta karta musela aj fyzicky dôjsť a okrem toho aj veľká parabola, tak čo vyriešili? Aj s tými zariadeniami sa dá obchodovať podobne ako s kartami. Akurát teraz musia všetci čo majú záujem sledovať BBC platiť okrem koncesií ešte aj internet.

    2. Towercom má pre FM, DAB+, DVB-T a DVB-T2 vysielače pozemnú zálohu cez RR – rádioreléové trasy. To sú tie veže – stanice vzdialené cca 50 km od seba ako sú na Štrbskom Plese, Branisko – Rudník, Chopok, Makovica, Biela hora… ale RR trasy (veľké biele „bubny“) sú vlastne aj v rámci vysielačov napr. Kráľova hoľa, Suchá hora, Sitno, Krížava, Veľká Javorina, Zobor, Kamzík…

  9. Ja som zvedavý čo bude s paketom na 15W BBC SAT BACK či ako sa to volá?
    Uvidíme či aj tam skončí BBC ono je to medzinárodný paket Britských kanálov od BBC ,ITV,Channel 4, Channel 5.
    Uvidíme časom či aj to skončí.

Komentáre už nie sú povolené.