Reklama

Dokumentárna miniséria Neskrotné veľké jazerá na Viasat Nature

Veľké jazera Severnej Ameriky sú zásobárňou pätiny svetovej sladkej vody a patria k obrovskému ekosystému, ktorý skúma zo všetkých uhlov nový kanadský dokument Neskrotné veľké jazerá. V premiére si ho môžete pozrieť na Viasat Nature v stredu 5. júla.
Pokračovanie nižšie:

Horné jazero, Hurónske jazero, Michiganské jazero, Erijské jazero, Ontárijské jazero a ďalšie menšie jazerá a rieky tvoria fascinujúcu sústavu, ktorá formuje život nie len v chladných vodách, ale aj v jej okolí. Vznik tohto jedinečného povodia na americko-kanadskej hranici je spojený s pôsobením ľadovca, ktorý pred dvoma miliónmi rokov ustúpil na sever. Masa zmrznutej vody za sebou zanechala v podstate päť sladkovodných vnútrozemských morí, ktoré vytvárajú samostatný nezávislý ekosystém nezávislý od okolitého podnebia, ktoré je však z globálneho hľadiska nesmierne dôležité. Vydajte sa preskúmať veľké jazerá, spoznajte ich význam, históriu, faunu a flóru v unikátnej novej dokumentárnej sérii.

Dve storočia pre jednu kvapku vody

Séria začína epizódou s názvom Zdroj mora. V tejto časti zistíme, že jednej kvapke vody môže trvať až 200 rokov, kým sa dostane od brehu Horného jazera cez celú sústavu až do Atlantického oceána. Na tejto štyri tisíc kilometre dlhej púti míňa milióny živočíchov a rastlín. Uvidíte zvláštnu symbiózu bobrov a vlkov. Budete sledovať vedcov, ktorí sa snažia potlačiť expanziu invazívnych druhov rýb. Stretneme sa aj s ľudskými výtvormi v podobe rôznych vrakov. Čerešničkou na torte bude prieskum unikátnych podvodných jaskýň.

Arktická zima

Zima na jazerách prichádza rýchlo a drsne. O tom sa presvedčíte v druhej epizóde. Z letných teplôt, ktoré miestami dosahujú až štyridsať stupňov Celzia, sa na prelome jesene a zimy klíma zmení a pripomína dobu ľadovú, ktorá kedysi zasiahla túto oblasť. Kruté januárové a februárové teploty dosahujú opačný extrém a výnimkou nie sú ani štyridsaťstupňové mrazy. Takéto podmienky donútili miestnych obyvateľov adaptovať sa na tunajšie výkyvy. A nemyslíme tým len ľudí, ale aj zvieratá. Uvidíte tak lietajúce veverice svietiace v tme, prefíkané havrany, ktoré dokážu pri love prekabátiť aj vlkov či čierne medvede baribaly, ktoré sú dokonalým kontrastom k bielej snehovej prikrývke.

Zázraky aj záhady

V poslednom diele sa z hibernácie začnú prebúdzať cicavce. Je jar a príroda pri jazerách sa divoko mení. Teplotné výkyvy, ale aj nepredvídateľné meteorologické javy, si pri „vnútrozemských moriach“ s prírodou a živočíchmi pohrávajú ako mačka s myšou. Lenže krehký ekosystém nečelí len dôslednom globálneho otepľovania, ale aj nemilosrdným invazívnym druhom na čele s človekom. Dozviete sa, prečo a ako je potrebné chrániť tento región a jeho divokú prírodu. Na jeho zachovanie nezávisí len osud miestnych druhov, ale aj ďalší milión obyvateľov, ktorí žijú vo veľkomestách na brehoch jazier.

Dokumentárna miniséria Neskrotné veľké jazerá je unikátnym a vôbec prvým projektom, ktorý sa zameriava výlučne na túto oblasť. Nezabúda na žiaden detail a bola by škoda si ho nepozrieť. Prvú časť uvidíte už na Viasat Nature 5. júla o 20:00.

(PR Viasat)

Mohlo by vás ešte zaujímať