Reklama

Telekom rozširuje dostupnosť svojich TV a internetových služieb cez optiku, využije infraštruktúru ďalšieho konkurenta

Slovak Telekom so dohodol po Orangei na spolupráci aj so Západoslovenskou distribučnou. Vzájomná dohoda umožní využívať operátorovi existujúcu infraštruktúru Západoslovenskej distribučnej pre poskytovanie služieb na optickej sieti v oblastiach na západe Slovenska. Operátor získa v rámci spolupráce prístup k časti optickej siete Západoslovenskej distribučnej a začne na nej poskytovať svoje portfólio služieb ako Magio internet, Magio TV, Chytrý balík i Magenta 1.
Pokračovanie nižšie:

Ako sme avizovali po prekročení milióna domácností pokrytých optikou, cesta v digitalizácii a prepájania Slovenska sieťami novými generáciami vedie aj cez partnerov. Našli sme potenciál v spolupráci s prevádzkovateľmi distribučných sústav elektrickej energie v oblasti využívania ich FTTH pokrytia a sme veľmi radi, že Západoslovenská distribučná sa stáva naším prvým partnerom z tohto segmentu. Chápeme potreby zákazníkov a ich dopyt po konvergentných službách od jedného operátora, preto sme sa pustili do tejto spolupráce, aby TV a internet na optike mohlo mať ešte väčšie množstvo domácností,“ uviedol Mladen Mitič, riaditeľ pre mass market segment Slovak Telekom.

Telekom odštartuje spoluprácu so Západoslovenskou distribučnou pilotnou prevádzkou v niekoľkých obciach, resp. častiach, a to: Bošáca, Zemianske Podhradie a Trnava – časť Kopánka.
Spolupráca sa postupne rozšíri aj na ďalšie lokality, ktoré bude Telekom oznamovať postupne po technologickej príprave na poskytovanie služieb pre svojich zákazníkov. Medzi plánovanými lokalitami budú napríklad viaceré obce v Nitrianskom či Trenčianskom kraji, celkovo plánuje Telekom vyťažiť zo spolupráce v maximálnej miere a priniesť optiku tisíckam nových domácností.

Služby v nových lokalitách sa budú dať objednať na štandardných predajných kanáloch Telekomu ako sú predajne či call centrá. Inštalácia služieb prebieha technikmi Telekomu ako sú zákazníci doteraz zvyknutí z inštalácie na vlastnej optickej sieti.

Telekom začal s výstavbou optickej siete pre koncových zákazníkov v roku 2007, teda pred 16 rokmi. Prví zákazníci boli pripojení na optickú sieť vo Zvolene. Prvým míľnikom v budovaní optickej siete bolo dosiahnutie méty 100 tisíc pokrytých domácností v októbri 2008. V rokoch 2019 až 2021 opakovane pokryl vlastnou optikou viac ako 100 tisíc domácností ročne a chce po výstavbe pokračovať aj v ďalšom období. Niektoré domácnosti by mohol operátor pokryť aj inými spôsobmi, ako napríklad optikou vzduchom, alebo cez ďalšie partnerské spolupráce. K 31. marcu 2023 dosiahol Slovak Telekom pokrytie 1,052 milióna domácností.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Slovak Telekom v mojom dome neponuka optiku hoci je v nom uz snad 2 – 3 roky optika Orange. Nejako to „nesedi“ s obsahom clanku … 🙁
  Slovak Telekom – dostupne sluzby:
  – TV: len cez satelit (nizka kvalita, nizky rozsah stanic, vysoka cena)
  – internet: nie
  – pevná linka: nie

  1. Nie všade, kde je Orange sa dajú dať služby Telekomu. Asi preto, že Orange ešte nesprístupnil celú sieť pre konkurenciu.

  2. optik: Ako zistim, ci vobec a ak ano, tak kedy pripojka Orange v mojom dome bude pristupna pre Telekom? (V zakaznickom centre Telekomu nevedia o tom nic)

 2. Západoslovenská distribučná u nás nedodáva elektrinu po optickom kábli. Čo má spoločné distribučná s optickými káblami?

  1. Predstav si, že v rámci výstavby a rekonštrukcií rozširujú svoje distribučné sústavy o prvky optickej siete na nadzemných elektrických vedeniach vysokého napätia (VN) a nízkeho napätia (NN). Optiku už ťahá kdekto aj Towercom.

Komentáre už nie sú povolené.