Reklama

Eutelsat s testami v štandarde DVB-S2X

Satelitný operátor Eutelsat aktivoval začiatkom januára 2023 na orbitálnej pozícii Eutelsat Hot Bird (13°E) nový transpondér s frekvenciou 11 200 MHz a normou DVB-S2X. Pre príjem sa tak vyžaduje už zariadenie s podporou tohto štandardu. Na doterajších prijímačoch a zariadeniach s podporou DVB-S/S2 príjem preto nie je možný.
Pokračovanie nižšie:

Na frekvencii 11 200 MHz z družice Eutelsat Hot Bird 13C (13°E) je aktuálne šírený v DVB-S2X jeden promo kanál operátora Eutelsat v SD kvalite (SD/MPEG-4). Vysielanie nie je kódované.

Na Slovensku sú už niekoľko rokov v predaji zariadenia s podporou DVB-S2X. Ide najmä o satelitné prijímače či smart televízory so satelitným tunerom a podporou príjmu programov v 4K. Majitelia týchto zariadení si tak vďaka testom na orbitálnej pozícii 13°E môžu aktuálne overiť príjem aj v tomto štandarde.

DVB-S2X umožňuje o 20 až 30% vyššiu efektivitu oproti DVB-S2. Okrem toho tiež ponúka viac možností pre nastavenie kapacity multiplexu a jeho korekciu.

Technické parametre pre príjem programu Eutelsat Promo TV:
Družica: Eutelsat Hot Bird 13C (13°E)
Frekvencia: 11 200 MHz
Polarizácia: Vertikálna
FEC: 32/45
SR: 34290
Norma: DVB-S2X
Modulácia: 16APSK

(satkurier.pl)

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Je to len propagačné vysielanie na propagáciu novej satelitnej technológie, teda zatiaľ nič zaujímavé, navyše ešte k tomu v SD, mohli dať aspoň v 4K, ak by chceli, bolo by to atraktívnejšie, než SD z ale takto to zatiaľ nemá význam pre mňa kupovať nový prijímač s podporou DVB-S2X, nakoľko skôr už tí francúzi boli na 33E zaujímavejší, ale to je myslím teraz pozastavené.

  1. Tak veru, na 33°E už DVB-S2X nefunguje.
   Pre redakciu: DVB-S2X má až o 51% lepšiu spektrálnu efektivitu, než DVB-S2. Teda pri najagresívnejšom nastavení.

 2. Uvedene parametre TP v clanku, som nadatloval do STB AX 4K-BOX HD61 Combo s image openATV 6.4
  Naladil som NIČ 😀

  1. Rady ako na to nájdeš na webe, čo sa volá ako jedna krivka.

  2. Geometria – myslíš hyperbolu? Alebo elipsu? Alebo inú kužeľosečku? ;-D

Komentáre už nie sú povolené.