Reklama

Svedok obžaloby – mrazivá poviedka od Agathy Christie na Epic Drama

Nesmrteľné príbehy spisovateľky Agathy Christie sa objavujú na televíznych obrazovkách pomerne často. Však kto by nepoznal galantného Hercula Poirato s dokonale zastrihnutými fúzami? Divákov určite poteší aj trojdielna poviedka „Svedok obžaloby“, ktorú autorka pôvodne napísala pre časopis. Premiéra prvej časti sa objaví na televíznych obrazovkách 7. decembra na stanici Epic Drama.
Pokračovanie nižšie:

Príbeh odohrávajúci sa v roku 1020 v britskej metropole začne hneď zostra. Brutálna vražda bohatej Emily Frenchové otrasie tamojšou smotánkou. Vinníka ale nie je treba dlho hladať. Mladý prospechár Leonard Vole a jediný dedič po mŕtvej nechcel čakať na rozprávkové dedičstvo a tak zabíjal. Alebo je všetko inak? Začnete rozmotávať klbko klamu, túhy a lásky a zistíte aké je prvé zdanie klamlivé. V článku, ktorý vám prinášame, ale aj ďalšie zaujímavé fakty o poviedkach a ich adaptáciách.

Prvýkrát ako “Ruka zradcu”

“Svedka obžaloby” prvýkrát publikoval poviedkový magazín Flynn’s. Teraz ale príbeh vyšiel ako “Ruka zradcu”. Až v roku 1933 sa ako súčasť zbierky “Smrtipes” objavil pod dnes známym názvom. Paradoxné na tejto skutočnosti je fakt, že zbierka obsahovala príbehy s prvkami nadprirodzena, teda až na jeden. Hádajte ktorý.

Divadelná adaptácia s prekvapivým záverom

Agatha Christie v roku 1953 príbeh znovu reinkarnovala ako divadelnú hru “Svedkyňa obžaloby”. Opäť s úspechom. Recenzisti nešetrili chválou a to aj vďaka veľmi záhadnému koncu, ale k tomu sa ešte dostaneme. Hra bola dokonca v roku 1995 organizáciou Mystery Writers of America zaradená medzi sto najlepších mysterióznych románov všetkých čias. Hrala sa ako v Londýne, tak aj na Broadwayi.
Divadelná adaptácia vzbudila také nadšenie, že mala počas dvoch rokov neuveriteľných 645 repríz. Christie pre divadlo upravila niektoré postavy a scény. Najmä záver, ktorý je iný ako v pôvodnej predlohe, zamotal hlavu aj divákom aj recenzistom. Spisovateľka tento krok obhajovala tým, že na javisko sa viac hodí teatrálnejšie zakončenie, čo sa nakoniec ukázalo ako prozaický ťah. Ba čo viac, zločin v divadelnej verzii ostal nepotrestaný, čo bolo v päťdesiatich rokoch veľmi neobvyklé. Spravodlivosť predsa musí zvíťaziť. Podľa Christie áno, ale na javisku je ju možné prehliadnuť. Na doskách, ktoré znamenajú svet, predsa len ide v prvom rade o umelecký zážitok.

K prvej filmovej adaptácii hry došlo v roku 1957. Réžie sa ujal Billy Wilder a pred kameru sa okrem iných postavil obľúbený Charles Laughton či Marlene Dietrich, ktorá dokonca kvôli svojej postave podstúpila plastickú operáciu. Film bol nominovaný na 6. Oskarov a stal sa diváckym hitom. Aj Christie ho pochválila, čo u nej nebolo zvykom.

Televízna miniséria sa drží pôvodnej poviedky

Novú minisériu, ktorú uvedie Epic Drama, natočila BBC. Oproti všetkým predchádzajúcim filmovým a televíznym spracovaniam je založená na pôvodnej dvadsaťstranovej poviedke. Ako sa autori k tejto výzve postavili? Sarah Phelpsová, ktorá pripravila televíznu verziu pre BBC uviedla, že išlo o obrovskú výzvu. Musela čerpať z mnohých detailov krátkeho príbehu a rozvinúť ich do audiovizuálnej podoby v súlade s duchom doby. „Svedok obžaloby“ sa predsa odohral len niekoľko rokov po prvej svetovej vojne.

Legendárny mrazivý príbeh režíroval Julian Jarrold. V hlavných úlohách sa divákom predstaví Toby Jones, Andrea Riseborough, Kim Catrall a Billy Howle. Tešiť sa na nich môžete 7. decembra o 21:00 na Epic Drama.

Mohlo by vás ešte zaujímať