Reklama

Nová dokumentárna séria Prelomiť kód na Viasat History

Šifry, znaky či na prvý pohľad úplne náhodné číselné kódy môžu skrývať tajné správy obsahujúce najväčšie vojenské tajomstvá, depeše od špiónov, ale aj tajnú komunikáciu zločincov. Slávne ale aj nechválene známe šifry vrátane ich lúštiteľov odhalí nová dokumentárna séria Prelomiť kód, ktorú si môžete pozrieť na televíznych obrazovkách už od 6. októbra na Viasat History.
Pokračovanie nižšie:

Hrdinka, ktorá pomohla rozlusknúť kód pašerákov pri strážení detí

V 20. rokoch minulého storočia sa kvôli prohibícii dostali v Spojených štátoch k moci gangstri ako Lucky Luciano, Bugs Moran či Al Capone. Ich nelegálne obchodovanie s alkoholom bolo zdrojom mnohých zločinov vrátane vrážd. V uliciach miest zúrili boje gangov a mafiáni vysielali prostredníctvom sofistikovaných tajných kódov inštrukcie pašerákom na more. Polícia si nevedela rady, pokiaľ sa k tímu vyšetrovateľov nepridala mladá žena menom Elizabeth Friedman. Tej stačilo k prelomeniu kódu len ceruzka a papier.

Nešlo však o žiadnu začiatočnícku. Táto kryptoanalytička pomáhala lúštiť kódy už počas prvej svetovej vojny a podobne odhaľovala tajnú nemeckú komunikáciu aj počas ďalšieho svetového konfliktu. Medzi vojnami pomáhala námorníctvu rozlúštiť kódy používané pašeráckymi člnmi. Strážcovia zákona boli tak zúfalí, že dokonca povolili, aby Elizabeth pracovala z domova, pretože sa musela venovať aj dvom malým deťom, čo nemalo v danej dobe obdoby.

Elizabeth sa len počas dvoch mesiacov podarilo dešifrovať reťazce čísiel, ktoré si gangstri posielali rádiami. Jej postup viedol k dešifrovaniu aj starých správ, ktorých bolo približne 10 000. Vyšetrovatelia tak poznali trasy pašerákov a ich plány, čo vyústili do pádu Al Caponeho impéria.

Došlo k prelome v prípade sériového vraha Zodiaca?

Vrah, ktorý si hovoril Zodiac, nebol nikdy dolapený. Človek zodpovedný za smrť najmenej piatich ľudí úradoval na konci šesťdesiatich rokov v San Franciscu. Tamojšej polícii posielal zakódované správy so symbolmi zverokruhu a pod vyhrážkami ďalších vrážd požadoval, aby polícia vraždy zverejnila v novinách. Na dekódovaní šifier pracovali stovky ľudí a po nejakom čase sa ich podarilo rozlúštiť dvom krížovkovým nadšencom. Avšak k odhaleniu páchateľa tento úspech neviedol. Zodiac sa ozval znovu, tentokrát s prepracovanejšími správami, ktoré sa nedarilo vyriešiť a tak sa vrah v roku 1974 odmlčal. Jeho totožnosť nie je dodnes známa.

V roku 2020 sa tím amatérskych nadšencov pokúsil druhú šifru opäť rozlúštiť pomocou moderného počítačového systému. Nakoniec sa im to aj podarilo, ale ani tento výsledok neprispel k vystopovaniu páchateľa. Lov teda aj naďalej pokračuje.

Šifry pašeráckych gangov či Zodiakové rébusy sú niektoré zo slávnych hádaniek, ktoré môžete odhaliť pomocou najnovšej dokumentárnej série Prelomiť kód. Odhaľte tajné správy používané počas studenej vojny, japonskú komunikáciu pred útokom na Pearl Harbor a nakoniec aj najdlhší aj najstarší reťazec znakov – ľudskú DNA. Len na Viasat History od štvrtka 6. októbra 2022.

(Viasat)

Mohlo by vás ešte zaujímať