Reklama

Dvojdielny dokumentárny seriál Leopardica na Viasat Nature

Z temných zákutí lesov Serengeti sa kedykoľvek môže bez varovania vynoriť leopardica, kráľovná a prízrak, ktorá tu číha na svoju korisť.

Hlavným dôvodom je jej päťmesačné mláďa, ktoré musí nakŕmiť. Pre niekoho jej útok bude znamenať náhlu a predčasnú smrť, ale pre ňu a jej potomka prežitie na ďalších pár dní. Leopardica dokáže byť celé dni takmer neviditeľná a potom sa náhle vynorí ako tieň a neočakávane zaútočí.
Pokračovanie nižšie:

Prvé mesiace života predstavujú pre leoparda najväčšie nebezpečie. Mláďa je bezbranné a vydané napospas nepriateľom. Minimálne vo chvíli, kedy jej mama loví alebo na chvíľu prestane dávať pozor. Zaujímavé je, že najväčším nepriateľom leopardov sú tiež mačkovité šelmy a to levy. Tí dokážu využiť akúkoľvek príležitosť k útoku.

Vo chvíli, kedy nie je leopardiaa a jej mláďa v priamom nebezpečí, snaží sa matka zaistiť pre obe potravu a vodu. Úzke rieky parku Serengeti poskytujú v sezóne dostatok vody, ale ako nastane obdobie sucha, jej pramene vysychajú a boj o tekutiny je omnoho náročnejší. Posledné zdroje pitnej vody sa skrývajú v tieni lesov. Ako potrava sú ideálne prasiatka bradavičné, ktoré sa skrývajú v norách.

Mladý leopard musí mamahotel čoskoro opustiť. Do teritória jeho matky prišiel nový nápadník „puberťák“ tak musí hľadať nové teritórium. Ba čo viac získa dve nové, mladšie sestry. Tie sa môžu čoskoro stať kráľovnami lesov a prevziať tak žezlo po svojej matke. Zábery párenia leopardov sú veľkou raritou, ktoré sa podaria natočiť len málokomu.

Pútavý dvojdielny televízny seriál s názvom Leopardica sleduje tento nádherný príbeh. Jeho prvý diel vysiela v premiére televízna stanica Viasat Nature, od pondelka 2. mája o 20:00 v rámci pásma dokumentov Mesiac veľkých mačiek. Nenechajte si ujsť pohľad na tieto nádherné mačky!

Mohlo by vás ešte zaujímať