Reklama

DVB-T: RTVS odpojí programy v MPEG-2

Okrem štartu novej športovej stanice Šport pripravuje RTVS na tento december aj zmeny v šírení svojich programov v DVB-T. Verejnoprávny vysielateľ prestane 13. decembra vo verejnoprávnom multiplexe (MUX 3) šíriť svoje programy v staršom kompresnom formáte MPEG-2. „Po tomto termíne skončí v ponuke verejnoprávneho multiplexu Jednotka SD a programové služby Dvojka SD a Trojka SD budú šírené ďalej už len v efektívnejšom kompresnom formáte MPEG-4,“ oznámila dnes RTVS. Okrem toho sem pribudne nový kanál Šport HD (MPEG-4).

Zmeny budú aj v prvom DVB-T2 multiplexe (MUX 1), kde sa na pozícii stanice Trojka HD objaví nový kanál Šport HD v novšom formáte HEVC.
Pokračovanie nižšie:

Diváci, ktorí majú ešte staršie zariadenie s podporou formátu MPEG-2, si tak budú musieť zaobstarať nové zariadenia. Ideálne by bolo, keby už boli s podporou novšieho kompresného formátu HEVC. Ako si overiť či vaše zariadenie podporuje formát MPEG-4? Pokiaľ môžete aktuálne sledovať stanicu Jednotka HD, budete môcť sledovať aj naďalej programy RTVS. Ak vám však ide na pozícii Jednotka HD iba zvuk, vaše zariadenie MPEG-4 nepodporuje.

V snahe o skvalitnenie nášho televízneho vysielania prosíme divákov pozemného vysielania, ktorí používajú vyššie spomínané staršie typy zariadení, aby si pred 13. decembrom zaobstarali odporúčaný typ televízneho prijímača, resp. set topu boxu, vďaka ktorému budú môcť vysielanie RTVS sledovať vo vyššej kvalite, bez poplatkov a v plnej programovej ponuke,“ povedal riaditeľ sekcie techniky RTVS Roman Skřivánek.

RTVS prechádza na kompresný formát MPEG-4 po desiatich rokoch terestrickej distribúcie. Ukončenie SD MPEG-2 vysielania je nevyhnutné pre efektívnejšie využitie kapacity verejnoprávneho multiplexu a najmä umožňuje RTVS zaradiť novú programovú službu.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Konečne že RTVS prechádza na kompresný formát MPEG – 4 . To im ale trvalo .

  Nech sa darí .

  1. Proč to na Slovensku nejde noalne tak jako ve veřejnoprávním muxu ČT. Fakt tomu nerozumím. U nás všechny donutili prostě přejít na HEVC 265 a hotovo a zbytečně se neplýtvalo s vysíláním na jiných muxech a duplicitně. Vždyť to je obyčejný chaoz. ČT má v jednom muxu 6 Stanic + 2 pro Moravu a Slezsko + radio a jde to v dobré kvalitě, tak proč by Stv nemohla vysílat 4 stanice v HD plus rádio na jednom muxu to mi hlava nebere.. Vše je o lidech a asi tam sedí na těch židlích špatní lidé. Tohle by se u nás nestalo!!

 2. Aj tomu dobre rozumiem, tak trojka bude už len v SD.

  1. Podle me to znamena to, ze v Muxu 3 (verejnopravny) od 13.dec bude nadale Jednotka HD, Jednotku sd vypnou uplne, Dvojku sd mozna preklopi do HD/MPEG4 nebo odpoji, Trojku sd preklopi do HD/MPEG4 a pry pridaji i sport HD/MPEG4. V Muxu 1 dojde mozna k odpojeni Dvojky HD (MPEG4) a Trojka HD (MPEG4) se prepne na Sport HD (HEVC). Tak to chapu ja z toho textu. Bylo by fajn kdyby redakce zjistila detaily pokud je jeste nevi 😉

 3. Takže ti technici z RTVS sú pořádně šváclí a manažeři pořádní tuneláři! To jako opravdu chce šířit v MUXu 3 Jednotku HD která je tam už včil v MPEG-4/H264 a nově tu Dvojku s Trojku dále v SD ale jen s tím rozdílem že tyto dvě stanice už nebudou v MPEG-2 ale nově v MPEG-4 (když se v článku píše „Dvojka SD a Trojka SD budú šírené ďalej už len v efektívnejšom kompresnom formáte MPEG-4“) a nově se tam ještě přidá Šport HD v MPEG-4/H264? Takže Dvojka HD zůstane jen v MUXu 1 HD (který je ještě navíc v normě DVB-T2) a z Trojky HD se stane duplicitní Šport HD s tím rozdílem že tam nebude MPEG-4/H264 ale v HEVC/H265?
  Super odborníci z RTVS za to že nadále budete nesmyslně platit Towercomu za dva MUXy a ve finále budete mět v HD podle tohoto článku pouze Jednotu s Dvojkou s tím že dále budete nesmyslně dvakrát šířit Šport HD (1x v Muxu 3 a 1x v MUXu 1) a Trojka bude už jen SD?!
  RTVS by měla úplně opustit MUX 1, zůstat pouze u MUXu 3 kde by byla Jednotka HD, Dvojka HD, Trojka HD a Šport HD v MPEG-4/H264. SRo – Slovenský rozhlas nemá co dělat v DVB-T a na to je pásmo FM a nebo případně DAB. RTVS je opravdu asi nejbohatší veřejnoprávní TV v Evropě když si může dovolit platit za dva MUXy jen kvůli šíření čtyř stanic. Všichni ti co vymysleli a schválili toto veřejné tunelování peněz od platících koncesionářů by měli sedět v kriminále, vrátit tento tunel nazpět ze svého a nebo jim zhabat majetky.

  1. Otázka dňa. Ako využiť efektívne 19,91 Mbit/s pre štyri TV a rádiá?

  2. Pre Zera: Keď ešte nechcú preklopiť MUX 3 do T2, tak aspoň nech zmenia interval a konvolučné z 1/4 a 2/3 na 1/8 a 3/4. Tým pádom by sa tok zvýšil z 19 Mbps na 24 Mbps.

 4. Prečo by nemohli byť v muxe3 všetky 4 programy RTVS v HD. Maďari tiež majú muxe programy M1 HD, Duna HD, Duna World HD, M4 Sport HD a ešte aj 4 rádiá. Kapacita maďarského muxu je 22,39 Mbit/s, kapacita nášho muxu dokonca 24,88 Mbit/s, takže ja v tom nevidím žiaden problém

  1. To hádam aj budú všetky programy RTVS HD vo verejnoprávnom muxe,lebo to nemá logiku, ani to,načo bude mať RTVS Šport HD 2X,iba ak na verejnoprávnom muxe bude rozlíšenie 720p a v 1 muxe 1080p hevc,lebo ináč tomu ja nerozumiem.

 5. No ked čítam diskusiu tochto članku , tak vidím v tom chaos , ked to čítam .
  Možno že to bude takto :
  MPEG2 – SD , HD – vypnú RTVS 1 , 2 , 3

  MPEG 4 HD – zapnú RTVS 1 , 2 , 3

  RTVS SPORT HD – H265/HEVC

  MUX 3 verejnoprávny multiplex RTVS mal byť už dávno preklopený v kodeku H265/ HEVC .

  No, na tomto našom Slovensku v tejto žumpe sa furt kradne už 28 rokov od rozdelenia republík čr a sr .
  Tu nik nepodniká čestne a poctivo , aká vláda taký štát . Máme kapitalizmus – “ hamba “ .

  1. @ BMX 27.11.2021 o 10:45

   No vidím že aj ty sám spatně „čítaš“!

   V článku sa jasně píše toto:
   Verejnoprávny vysielateľ prestane 13. decembra vo verejnoprávnom multiplexe (MUX 3) šíriť svoje programy v staršom kompresnom formáte MPEG-2. „Po tomto termíne skončí v ponuke verejnoprávneho multiplexu Jednotka SD a programové služby Dvojka SD a Trojka SD budú šírené ďalej už len v efektívnejšom kompresnom formáte MPEG-4,“

   Tak vidím že ty sám to nechápeš když pak píšeš „MPEG 4 HD – zapnú RTVS 1 , 2 , 3“

   Najdi v tom článku někdo to kde se jasně píše o tom že se Dvojka a Trojka zůstane v HD. Nikde tam toto nevidím ale jedině to Dvojka SD a Trojka SD bude dál v MPEG-4 a ne v MPEG-4 HD. MPEG-4 a MPEG-4 HD jsou totiž úplně dvě odlišné věci!!!

   Dál sa tam píše: Zmeny budú aj v prvom DVB-T2 multiplexe (MUX 1), kde sa na pozícii stanice Trojka HD objaví nový kanál Šport HD v novšom formáte HEVC.

   Takže zase nikde nic jasného o tom že Trojka zůstane dál v HD.
   Pokud je to tady přesný opis zprávy z RTVS tak tak asi v tom RTVS je nějaký pořádný taloš když to neumí jasně sdělit. Další možnost je ta že ani ta RTVS to ještě neví jak to ještě vůbec bude.

  2. @BMX: trosku si to poplietol – Aky obcan, taka vlada! tam sa to zacina… a nevyhovaraj sa na Saa, ten je v tom nevinne 🙂

 6. Nuz ja by som to tiez rad videl takto upratane v muxoch …. aj s cenami 🙂

  (2 Euro) Mux1: MarkizaHD, DajtoHD, DomaHD, TA3HD, PrimaPlus720, PrimaCool720, CT1720, CT2720,
  (2 Euro) Mux2: JojHD, PlusHD, Wau720, JojSportHD, Jojko720, JoJ CinemaHD
  (Volne) Mux3: JednotkaHD, DvojkaHD, Trojka720, SportkaHD, Lux720
  (3 Euro) Mux4: vsetky ostatne

  1. Tým cenám akože nechápem. Ale každopádne to nie je take jednoduché ako si predstavuješ. Niektore TV si same platia a rozhodujú v akom Muxe a kodeku budú. Navyše MUX3 je vyhradený zo zákona iba pre RTVS. Nič iné tam byť nemôže.

 7. @ nikersk :

  Přesně tak jak píšeš (jen u Muxu 3 SK není 24,88 Mbit/s jak píšeš ale opravdu jen 19,91 Mbit/s), v Muxu 3 možou byt úplně bez problému 4 programy RTVS v HD H264/AVC. Při modulace: QAM 64, poměr kódu: 2/3, zabezpečovací interval 1/4, mód přenosu: 8K(DVB-T) je čistá přenosová rychlost 19,91 Mbit/s. Aj když je odečte z Muxu 1,4 Mbit/s jako rezerva tak pořád ještě zůstane datový tok 18,5 Mbit/s to na ty 4 staníce stačí. V SK pozemáku má Jednotka HD + Dvojka HD má nyní po třech audio stopách (1. SK 192 kbit/s, 2. originál 192 kbit/s a 3. AD-audio komentár 64 kbit/s), Trojka HD má pouze dvě audia (1, SK 192 kbit/s a 2. AD-audio komentár 64 kbit/s) a trova tak u toho toho RTVS Šport bodu stačit ty dvě audia (1, SK 192 kbit/s a 2. AD-audio komentár 64 kbit/s) kde není potřeba mír originální zvuk jako např u zahraničních filmů. Takž zvuky zabírají 6x audio 192 kbit/ + 4x 64 kbit/s cože je celkově 1,408 Mbit/s. Když se z čisté přenosové rychlosti 19,91 Mbit/s Muxu 3 odečte rezerva 1,4 Mbit/s pro nějaké nečekané špičky potřeby vyššího datového toku tak pořád zůstane 18,5 Mbit/s a když se pak odečte ještě 1,408 Mbit/s na zvuky tak zůstane na video + na EPG a TXT celkově pro 4 stanice 17, 092 Mbit/s což jednu jednu stanici pro video s EPG a TXT 4,273 Mbit/s.

  Např. včil je pro představu na Antik SAT 16,0°E u Jednotky HD průměrný datový tok 3,711 Mbit/s a u Dvojky HD (kde je včil sport) 4,199 Mbit/s.
  Towercom z 23,5°E – Jednotka HD průměrný datový tok 4,998 Mbit/s a Dvojka HD 4,964 Mbit/s.

  1. Tak neviem, v programe CrazyScan2 je pri muxe3 naozaj uvedené 24,88Mbit/s. No v programe AltDVB pri muxe2 kolíše penosová rýchlosť v rozmedzí 2380-2488 kB/s a keď to prevediem na Mbit/s, tak max. je 2488/1024*8=19,44Mbit/s resp. 2488/1000*8=19,90MBit/s. Takže asi ten AltDVB to ukazuje dobre. V ňom má maďarský mux 2684-2790 kB/s, teda max. je 22,32 Mbit/s. Táto hodnota je takmer zhodná s CrazyScan2 (22,39Mbit/s). Ale je to zaujímavé, lebo maďarský mux má v oboch aplikáciách v podstate rovnakú hodnotu prenosovej rýchlosti, no slovenský už nie.
   Tu je screen z CrazyScan2 https://files.fm/f/e8xrkq8c9

  2. *oprava: „No v programe AltDVB pri muxe2“ má byť muxe3

 8. pan Zdenek súhlasím s tebou že RTVS má vysielať všetky tv stanice na jednej frekvencii ako je to v českej verenoprávnej televizii čT. ktorá patri medzi najkvalitnejšie verejnoprávné televízie v strednej europe ale nesúhlasím s tvojím názorom že DVBT- nemajú vysielať rádia ved rádiá vysielajú na DVBT- v celej europe

 9. Trochu mimo témy.25k AVIS Veľké Hradisko pribudlo TV Považie.

 10. Tak už sa vie ako to bude po 13., resp. po 20. decembri???

 11. Vazeni,

  prechod na MPEG4 v mux 3 sa robi za ucelom sirenia vsetkych televiznych okruhov RTVS v lepsej technickej kvalite. Inak by ta zmena nemala vyznam.
  V mux 3 budu urcite sirene vsetky (styri) stanice v HD. Nerozumiem preco to tlacove oddelenie RTVS uverejnilo tak zmatocne.
  Stacilo napisat ze konci SD/Mpeg2 a preklopi sa to do HD/Mpeg4.

  1. Igor 28.11.2021 o 13:39
   Pokud podle tebe budou v MUXu 3 šířené všechny (čtyři( stanice RTVS v HD tak jaký by mělo smysl šířit stanice RTVS ještě duplicitně aj v MUXu 1 který má horší pokrytí a ještě navíc v DVB-T2 oproti DVB-T?! DVB-T2 je novější norma než DVB-T a tak televizory s DVB-T nemá až tak moc diváků oproti těm s DVB-T MPEG-4/H264/AVC které jsou na trhu a v prodeji už 12 roků. Chtěl bych vidět kolik diváků má televizor starší více než 12 roků. Ten kdo ještě vlastní skleněný CRT TV a nebo úplně ty prvni placky víc jak 15 roků staré jen s DVB-T MPEG-2 tak to je už opravdu tak do sběrného dvoru protože tam už musí byt obraz totálně v kelu a je tak akorát na ničení očí jak v mlze za oparem!!! Opravdu mě snad chceš tvrdit že je takový velký problém si případně přikoupil za 20 Euro nový settopbox pokud nemám HD televizor s DVB-T H264. Pokud mám na placením koncesionářského poplatku tak mám snad aj jednorázových 20 Euro na nový settopbox anebo snad podle tebe ne?

  2. Nič také netvrdím. Plustelka aj RTVS vie, že zariadení s podporou HEVC je medzi divákmi málo, preto sa ešte bránia ísť do T2/HEVC. Vedia, že takáto zmena by vyvolala značnú nevôľu. Naopak zariadení len MPEG-2 je asi len 5%. Väčšina divákov by nemala mať problémy s prechodom na mpeg4.
   V mux1 už nie je miesto pre ďalší kanál RTVS. Preto je menej bolestivé prechod mux3 na dvb-t/mpeg4 a vysielať v hd. Ak bude vysielať RTVS šport v mux1 v kodeku HEVC, môže RTVS tvrdiť , že ide o test a príspevok k budúcemu prechodu na HEVC s možnosťou rozšírenia o ďalší program
   Len ma zaráža, že RTVS tejto zmene nevenuje pozornosť, neoznamuje to divákom v dostatočnom predstihu a nerobí informačnú kampaň, aby si diváci dotknutí touto zmenou kupovali zariadenia uz len s podporou T2/HEVC.

  3. Zdravim.
   Zjavne mate pravdu tak trochu vsetci.
   Vysledok bude MUX3: Jednotka HD Mpeg4, Dvojka SD Mpeg4, Trojka SD Mpeg4, Sport HD Mpeg4.
   MUX1: Dvojka HD Mpeg4, Sport HD HEVC.
   Podla zakona musi RTVS mat vsetko co vysiela v MUX3. Za kapacitu v MUX1 RTVS neplati pokial neprejde do T2. HEVC je za mna cesta nielen k vyssej kvalite ale aj vyssiemu rozliseniu.
   Buduci rok by mohli preladit MUX3 do T2, spojit to s prepnutim vsetkeho do HD a este aj zapnut Sport v UHD HEVC.

 12. @ Igor 28.11.2021 o 18:16

  Ale podle té zprávy od RTVS ta Dvojka SD s Trojkou SD v MPEG-2 přejdou do MPEG-4 ale nadále zůstanou v SD a ne v HD. Takže v Muxu se úplně vyřadí Jednotka SD MPEG-2 a místo ní bude nově RTVS Šport HD v MPEG-4. Mux 3 DVB-T bude nově Jednotka HD MPEG-4, Dvojka SD MPEG-4, Trojka SD MPEG-4 a RTVS Šport HD MPEG-4. V Muxu 1 DVB-T2 zůstane beze změny Dvojka HD MPEG-4, Trojka HD se vypne a místo ní bude RTVS Šport HD HEVC. Takže po této změně už nebude v pozemáku Trojka v HD (mimochodem není ani ze SATu 23,5°E na karty RTVS) ale pouze v SD a tím pádem změna k horšímu a hlavně že se RTVS Šport bude v HD kvalitě šířit dvakrát. Toto může opravdu vymyslet jedině totální „m.g.r“ a ně někdo s inteligenci a se zdravým rozumem!!!

 13. pre Boha, co tu penite nad mrtvou TV? kto este pozera STV? masochisti? su to nepozeratelne programy, ktore sluzia len na to, any tam dozili mullerka, brychtova, malachovska, marcin, nikodym… etc., na tych, na ktorych so zabudol mi to prepacia, nie je to hitparada 🙂

  1. @obcan Kane > ktore su tie nepozeratlene programy na rtvs fesak?
   Pre zaujimavost predpokladam, ze tvoj etalon interesu je napriklad na utorok markiza (co to mam pozerat ?):
   05:00 Televízne noviny
   06:00 Teleráno
   08:25 Zámena manželiek
   09:45 Oteckovia
   10:45 Rodinné prípady
   11:45 Kobra 11
   12:45 Kobra 11
   13:50 Farma
   14:55 Policajné prípady
   15:55 Rodinné prípady
   17:00 Prvé televízne noviny
   17:25 Reflex
   17:55 Oteckovia
   19:00 Televízne noviny
   20:05 Počasie
   20:20 Športové noviny
   20:30 Sestričky
   20:55 Farma
   22:00 Zámena manželiek
   23:20 Policajné prípady
   00:30 Kobra 11
   01:30 Kobra 11
   02:35 Policajné prípady
   03:20 Farma
   04:20 Rodinné prípady

 14. OIOI musíš si uvedomiť , že pre niekoho sú výgrcky komerčných programov ( vid ten tvoj zoznam z Markízi ) najlepšou voľbou , vzhľadom na výšku IQ dotyčného diváka.
  U mňa suverénne najlepší voľný program je Dvojka.

  1. Fte: aj pre mna bez debaty. BTW dnes o 22:15 rtvs2 Bobo. Vydareny chorvatsky kinoklub.

 15. pufo, ja DVB-T používam len ako zálohu v izbách pubertiakov, hlavný signál ide cez satelit. Nakoľko v ich izbách sú stále funkčné LED TV LG a PHILIPS, ktoré HEVC nezvládajú, musel by som dokupovať STB boxy. Nemyslím si, že je nevyhnutné pri obsahovej kvalite MUX 3 prechádzať už budúci rok na HEVC. Na tie kanály RTVS určite postačí MPEG-4 a ľudia môžu sledovať tie programy ďalej na svojich funkčných TV.

  1. Samozrejme, že sa nebude o rok prechádzať na HEVC v mux3. Je dohoda medzi Towercom a RTVS že budú postupovať koordinovane. Po zmenách v mux3 nie je tlak na zmenu kodeku, pretože by to nič neprinieslo. Stále sa budú šíriť 4 TV programy. Ak by začal vysielať 5. program tak by HEVC mal význam. Súčasné vedenie RTVS dožije s týmto status quo.

  2. @ Igor 30.11.2021 o 7:28 :

   Ale čtyři stanice od RTVS v HD vejdou bez problému do veřejnoprávního MUXu 3DVB-T (ne DVB-T2) v dobré obrazové kvalitě. Tím pádem bych v MUXu 1šířil maximálně Slovenský rozhlas ale ten by měl byt raději v MUXu 2 protože televizorů s normou DVB-T2 nemá moc diváků

 16. markízu jojku nepozerám ako je rok dlhý a tie všeliaké filboxy hbo cinemax to sú všetko americké gíče.

 17. Kamil píšeš že ti stačí MPEG-4 a ako pozeráš české stanice ktoré už dlhšiu dobu vysielajú na DVB-T – HEVC MPEG -4 v čechách už o ničom.

 18. tono, veď vravím, že hlavný zdroj je satelit v obývačke. DVBT sú len zálohou v izbách potomkov. České DVB-T nechytám, som od Prešova, tam cezhraničný presah z ČR nie je.

 19. Kamil prepáč ja som zo západného slovenska kde je kvalitný signál DVB-T z rakúska i z českej republiky.

Komentáre už nie sú povolené.