Reklama

DVB-T: Koniec šírenia TV LUX na dočasnej pozícii v 2. multiplexe

Towercom dnes ukončil šírenie slovenskej katolíckej televízie LUX z druhého celoplošného multiplexu (MUX 2), kde bola dostupná iba dočasne. Vysielanie televízie je aj naďalej k dispozícii divákom voľne prostredníctvom prvého celoplošného multiplexu (MUX 1), ktorý už využíva štandard DVB-T2.
Pokračovanie nižšie:

V druhom celoplošnom multiplexe vysielala TV LUX v SD kvalite (SD/MPEG-2) od začiatku decembra 2020. Dohodol sa na tom vysielateľ s Towercomom. Vďaka tomu mali prístup k televízii aj diváci, ktorí nie sú v dosahu 1. multiplexu, prípadne ešte nevlastnili zariadenie s podporou štandardu DVB-T2.

V tomto týždni sa očakáva v druhom multiplexe ešte jedna zmena. Po niekoľkých mesiacoch bude opäť súčasťou celoplošnej siete spravodajská televízia TA3. Po novom má vysielať v HD kvalite (HD/MPEG-4), bude však už kódovaná systémami Irdeto a CryptoGuard. Prístup k programu tak budú mať iba predplatitelia Plustelky.

Kompletný zoznam celoplošných a miestnych, DVB-T/T2 vysielačov môžete nájsť v sekcii Vysielače, ktorú pravidelne aktualizujeme.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. TV LUX SD-konečne vypli tú SD mazanicu, musela uvoľniť miesto pre TA3 HD v mux2. HD verzia LUX naďalej beží v mux1-podobne by mali postupovať aj pri STV a vypnúť tie SD mazanice.

  1. Neviem prečo ti vadí „mazanica“, na to, čo vysielajú, úplne stačí. Vari nemáš 3 metrový televízor? 🙂

  2. STV 1,2,3 SD (aj JOJ, PLUS, WAU SD) pokračujú kvôli majiteľom starších televízorov, ktoré majú len DVB-T a nechcú box na DVB-T2, lebo im stačí Voľná telka (6 programov). STV je v bezplatnej ponuke zo zákona, programy JOJ-ky z vlastného rozhodnutia, otázne je, dokedy.

  3. # divák z odinakial # …ty kde žiješ,v roku 89?

  4. @ divák z PD :

   Pokud nevyhodí aj ten promokanál v SD MPEG-4 tak tak ta kvalita TA3 HD bude úplně v kelu! Podle tebe se místo jedné SD stanice co byla v MPEG -2 vysílat HD stanice v odpovídající kvalitě?

   Pokud nevypnou aj ten promokanál Plustelky tak ta TA3 HD bude s nedostačujícím datovým tokem a nebo nově otentují datové toky stanic TV JOJ, JOJ plus a WAU.
   Celkový možný maximální datový tok MUxu při stávajících parametrech je 19,91 Mbit/s. Dále tam musí zůstat nějaká rezerva datokého toku a nesmí se to nastavit úplně na 100%.
   Něco sebere Teletext, EPG, audio stopy a podobně.
   Podle mě okamžite vyřadit promokanál Plustelky, TA3 HD přesunout do Muxu 1 a TV LUX HD přesunout do Muxu 2 místo nové pozice pro TA3 HD v Muxu 2.
   Kdo chce mít Plustelku tak potřebuje vyloženě zařízení pro DVB-T2 a nebude jen kvůli stanici TA3 platit měsíčně standartní cenu 5,99 Euro.
   Je podle tebe logické aby někdo kdo má zařízení které schopné příjmu HD stanic v H264/MPEG-4 normě při původním DVB-T bez nutnosti DVB-T2 aby si jen kvůli stanicím TV LUX HD a Dvojka Hd pořizovali nové zařízení s možností příjmu v DVB-T2?

   Okamžitě v Muxu 3 vyřadit SD stanice RTVS Jednotka, Dvojka a Trojka a nechat v tomto Muxu pouze Jednotka HD. Dvojka HD s Trojka HD!!! Takže to znamená aby okamžitě RTVS přestala platit Towercomu za duplicitní šíření svých stanic v Muxu a také tím pádem přestala s tunelováním z koncesionářského poplatku. Pro stanice od RTVS nechat pouze Mux 3 a pro LUX HD s se stanicemi od Jojky použít Mux 2 v které maximálně ponechat ten promokanál Towercomu pro jejich Plustelku.

   To ta RTVS neví co s pěnezi z koncesionářského poplatku že je nesmyslně vyhazuje z okna ven za duplicitní šíření svých stanic v Muxu 1.
   Dotyční z RTVS kteří jsou zodpovědní za tento stávající stav už měli dávno sedět v base za tento tuneling a zpronevěru za bílého dne!!!

 2. Uz len prehodit Joj, Plus a Wau z Mpeg2 do Mpeg4 aby bolo v Mux2 viac programov alebo mierne vyssie rozlisenie spomenutych. A to iste v Mux3 s archaickou Jednotkou, Dvojkou, Trojkou.

 3. A čo tak prehodiť LUX HD z MUX 1 do MUX 2, ktorý má oveľa väčšie pokrytie?

 4. Keď Towercom ukončil vysielanie Tv Lux SD – kvalite treba ukončiť vysielanie aj Tv Lux v HD – kvalite . Bol by priestor aspoň na kvalitné Tv trebarz verejnoprávnej Českej televízie ČT 1 HD ….

  1. Preco by to robil? Je vidiet, ze nechapes ako funguje volne vysielanie.

  2. neo @ jediný kto tu nechápe si ty, rieš si svoje komplexy niekde inde

  3. Spomínate program českej televízie. Veď tie stanice sú na Slovensku a zadarmo. Napríklad ČT 24 HD a ČT d a ČT art. Vysielajú cez červené tlačidlo HBBTV. ČT D a ČT Art majú niektoré relácie zdarma. Ostatne nemajú práva pre Slovensko.

  4. @ Marek19821 23.03.2021 o 13:06 :

   Vidíš a RTVS přes HBB blokuje lautr všecko a to aj hlavní „Správy RTVS v 19:00 hodin. Toto je ze strany RTVS opravdu totálně ubohé a totálně nepochopitelné aby blokovala aj ty zprávy!!! Dá se přes HBB mimo území Slovenska pochopit blokování sportu, zahraničních filmů atd. kde jsou autorské práva pro toho od koho to bylo zakoupeno což ale neplatí u vlastní produkce od RTVS a už vůbec u zpráv (pokud by tomu opravdu bylo tak tak by musela ČT na satelitu kódovat aj ČT24). navíc EU dala jasně najevo že občan EU může své služby přes net sledovat aj mimo území domovské země na dovolené kdekoliv v EU a podobně. Např. Skylink taky neblokuje službu Skylink Live SK kdekoliv v EU mimo území Slovenska a tím pádem by ČT, RTVS, Jojka a podobně neměla blokovat sledování přes HBB na celém území EU přes IP adresu států EU ale jen z IP adres mimo území EU.

 5. Načo vysielajú títo tragédi z Towercom-u stanice RTVS v SD MPEG2 ???
  Však väčšina ľudí má TV s podporou MPEG4 kodeku v DVB-T.
  Takéto TV sa predávajú od roku 2009…
  DVB-T prijímače idú od 20€ …

  Smiešna výhovorka Towercomu, že ľudia nie sú pripravený na MPEG4 ….
  Vysielajú duplicitne programy RTVS v MPEG2 SD a MPEG4 HD len preto, aby sa na tom nabalili … Čistá zlodejina.

  V 3. multiplexe (verejnoprávnom) by mala byť Jednotka HD, Dvojka HD, Trojka HD.. v pohode by sa to tam zmestilo aj bez nutnosti prechodu na DVB-T2 ….

  1. Za obsah MUX3 zodpoveda RTVS. Treba sa stazovat tam. Ak o tom nevies, je to dokonca aj v zakone. Preto sa nazyva tento mux aj vyrejnopravny.

  2. neo / ako vidím , stále nechápeš čo znamená HD…alebo nemáš doma kalendár

  3. @ 5er95BB 22.03.2021 o 18:22 :

   Plný souhlas s tebou a jeden z mála komu to tady myslí na rozdíl od takových jako je např. “ tono “ a podobně a navíc tu ještě vlastně obhajuje tunelování ze strany RTVS.

 6. Ľudia čo pozerali tv lux mali väčšinou staršie tv,ja mám v kuchyni hd tv,len nepodporuje dvbt 2. NUTIA Nás,aby sme zas kupovali nové tv a setoboxy.Takto bude tv lux pozerať omnoho menej veriacich ľudí,ktorí to mali zdarma.Jedina normálna tv v dnešnej dobe,aj tu obmedzia. Ale o to asi ide…

 7. Neviem na kerú onú trepali Lux do HD, ušetrilo by sa miesto pre 3 SD programy v Plustelke.

 8. pre diváka z PD-aké boli mazanice na tv lux sd prečo klameš aký maš televízor alebo sa chceš zviditelniť mal som naladenú i lux sd a žiadne mazanice???

 9. pre zdenka-pan zdenek sa nejako veľa montuje do slovenského televízneho vysielania???

  1. @ tono :

   A že vy Slováci se porovnáváte s vysílání v České republice to je už podle tebe v pořádku, když tu na druhé straně jen trapně vyrypuješ, že?
   Pokud tobě nevadí že RTVS veřejně a za bílého dne tuneluje tvé (pokud ho ale vobec platíš a nejsi strýko držgroš (koncesionářské poplatky) a od ostatních občanů RTVS. Ze strany RTVS to je jedině podraz na poctivě platící koncesionáře tím že tím vlastně sponzoruje soukromou firmu Towercom aj když to nemusí tím ře úplně zbytečně provozuje dva Muxy jen kvůli svým třem stanicím!

   Víš radši sa ani neozývej pokud schvaluješ toto tunelování veřejných prostředků a její sponzorování soukromé firmy.

 10. pre Barum- čo ti vadí na tv lux hd ked ti vadí tak ju nepzeraj aké jednoduché.

 11. Vysielateľ TV Lux sa dohodli ze bude v HD, keďže TA3 predtym skor vysielala v MUX 2 tak TA3 berie miesto v MUX 2 kodovane

 12. TA3 HD spustené v MUXe 2 dnes ráno o ôsmej..zatiaľ to ide voľne.

 13. Asi v 7:45 vypnuto info a jen černá obrazovka. Přesně v 8:00 plně spuštěno, bylo to FTA a v 8:20 to už bylo zakódonané.
  Jinak datový tok je pevný 3,775 (+/- 15) Mbit/s. Zvuk byl tuším 192 kbit/s (po zakodovaní ho už STB neměří).

 14. A nechceli ju úplne zrušiť keď už vyše roka zatvárajú kostoly kedy chcú, tak nech vyženú katolíkov zo Slovenska a zostanú tu len vyvolení

 15. Tak suhlasim ako pisu ostatni,ze sa tuneluje RTVS duplicitnym vysielanim MPEG2 a 4 ,ale preco je to tak na Slovensku? Lebo J&T vlastni Towercom a Tv JOJ a tym padom je Jojka financovana z RTVS z poplatkov pre towercom. Ale ked vidime kolko maju v CR bezplatne stanice v dvbt, tak je to na smolu SR a najlepsie riesenie je internet alebo satelit s bezplatnymi nemeckymi,anglickymi kanalmi a nech si tie hluposti pozeraju majitelia towercomu-jojky,markizy a dalsi blazni co su ochotni za reklamu kazdych 15minut platit este 2€/mesacne!!!

Komentáre už nie sú povolené.