Reklama

RTVS zverejnila mapu pokrytia DAB+ multiplexu operátora Towercom

Verejnoprávna RTVS dnes zverejnila mapu pokrytia DAB+ multiplexu operátora Towercom, ktorý je k dispozícii aktuálne zo šiestich terestriálnych vysielačov na území Slovenska. Stalo sa tak pri príležitosti informovania médií o uzavretí novej zmluvy medzi RTVS a spoločnosťou Towercom, vďaka ktorej sú šírené verejnoprávne rádiá v DAB+. Na portáli SatelitnáTV.sk ste si mohli už o novej zmluve prečítať začiatkom októbra.

Spomeňme, že nová zmluva ohľadom šírenia rozhlasových staníc v DAB+ je platná do konca roka 2022 a verejnoprávny vysielateľ môže vďaka nej šíriť v DAB+ multiplexe Towercomu maximálne 9 programových služieb. Teda nielen štyri programové služby, ktoré si môžu poslucháči naladiť v analógovom FM vysielaní – Rádio Slovensko, Rádio Devín, Rádio _FM a Rádio Patria, ale súčasne aj štyri programové služby, ktoré sú vysielané výlučne cestou digitálnej distribúcie – Rádio Junior, Rádio Litera, Rádio Pyramída a Radio Slovak International. K nim pribudne v blízkej dobe navyše Rádio Regina v jej regionalizovanej podobe. K pridaniu Reginy do DAB+ by malo dôjsť najneskôr do 31. januára 2021. „Snahou oboch strán je priniesť poslucháčom túto programovú službu v čo najkratšom termíne,“ uviedla RTVS v tlačovej správe.

RTVS samozrejme neobsadí celý DAB+ multiplex, v ponuke budú aj rádiá od komerčných vysielateľov. K dnešnému dňu sú to Rádio Lumen, ANTENA ROCK, Rádio Jemné, Rádio VLNA a Rádio Mária. Celkovo tak bude v DAB+ multiplexe Towercomu šírených 14 rozhlasových staníc, z nich Rádio Patria a Radio Slovak International si delia jednu programovú pozíciu. Pre príjem digitálneho rozhlasu je samozrejme nutné rádio s podporou DAB+.

RTVS verí, že dvojročné obdobie, na ktoré je zmluvný vzťah uzavretý, bude obdobím, v ktorom sa podarí uzavrieť medzinárodné dohovory, ako aj dohodnúť národné legislatívne podmienky pre rozhlasové digitálne vysielanie tak, aby jeho plnohodnotnému rozvoju na Slovensku nič nestálo v ceste,“ komentoval uzavretie novej zmluvy s Towercomom verejnoprávny vysielateľ.

Mapa pokrytia DAB+ (MUX Towercom). Zdroj: RTVS.

Mohlo by vás ešte zaujímať


Komentáre

 1. Je fajn , že na Slovensku je DAB + ale asi len ako test lebo uzemie SR nie je trebarz pokrité v Lučenci alebo Rimavská Sobota no je fajn , že je spustený DAB + vysielač v Martine a v Banskej Bystrici . No dalej v obchodoch sa predávajú väčšinou len Rádia aj s CD prehrávčmi s FM vysielaním teda Analog . No musia vyprázniť sklady zo šmejdom a ludia radšej kupuju produkty cez internet .
  Tu v SR treba urobiť informačnú kampaň ako majú česi .

  http://www.digitalradiodab.cz/

  https://sharpconsumer.com/audio/

  https://premiumstore.sk/dab-radia/

  http://ferguson-digital.eu/audio/

  https://www.electronic-star.sk/HiFi-a-TV/Radia/Digitalne-radia-DAB-radia/

  1. No fajn to rozhodne nieje. Absolútne nevidím logiku spúšťať starú a finančne neefektívnu technológiu v dobe WIFI.

  2. @Daniel: no jasné, lebo Wi-Fi máš všade, v aute, v chate, v každej obci a nepotrebuje vôbec žiadnu ďalšiu infraštruktúru, aby mohlo fungovať, nie? Trochu rozmýšľaj! A kde chodíš na tie rozumy, že DAB+ je „stará a finančne neefektívna“ technológia?!

 2. No kam sa hrabe mapa pokrytia DAB+ na mapu pokrytia Coronou19. Towercom vyzeraju ako amatery v zrovnani s hygienikmi.

 3. Ešte keby v Towercome uvažovali hlavami, prišli by na to, že spustiť DAB+ na 2-3 ďalších významných vysielačoch by im zdvojnásobilo terajšie pokrytie, viac ľudí by malo dôvod kúpiť si DAB+ prijímače a celé by sa to začalo rozbiehať o poznanie rýchlejšie. Takto tu budeme tápať a prešľapovať na mieste ďalšie 3 roky a potom to skončí ako v Maďarsku.

  1. @ Úlon Kolufid 16.10.2020 o 16:18 :

   A ty taky uvažuješ hlavou když tak ťápeš. Jak jsi přišel na to, že by zdvojnásobilo nynější pokrytí kdyby Towercom spustil DAB+ na 2-3 dalších významných vysílačích.

   Podle tebe není například Krížava významný vysílač?!

  2. @ Miki Mouse 16.10.2020 o 17:02 :

   Přesně tak, vyhazovat další peníze do luftu za provoz DAB+ je velký přepych!!! DAB+ na tom nikdy nebude s pokrytím lépe než analogové FM v pásmu 87,5 až 108,00 MHz!!! Za další DAB+ není absolutně rentabilní pro místní regionální stanice ale pouze pro celoplošky!

  3. @Zdenek: a ty čím uvažuješ? Porovnaj si mapy pokrytia DVB-T vysielačov s tou mapou v článku! Len spustenie DAB+ z vysielača Košice-Dubník by pokrytie východného Slovenska viac ako zdvojnásobilo, možno strojnásobilo. Jasné, že Krížava je významný vysielač – ale koľko je ich spustených a koľko ich zostáva nevyužitých? Vidieť, že nepoznáš situáciu, dokonca si sa ani nad ňou nezamyslel a z voleja tresneš nezmysel! Len preto, že z nejakého iracionálneho dôvodu si proti DAB. A ďalšie hlúposti sú, že DAB+ nikdy nebude mať lepšie pokrytie, ako FM a že je absolútne nerentabilné pre miestne a regionálne stanice – o regionálnych DAB+ MUX-och a sieťach si už počul? Alebo je trebárs DVB-T nerentabilné pre lokálne TV, keď za analógu ich bolo v pozemnom vysielaní ďaleko menej, ako v DVB-T? Mal by si konečne prestať rozmýšľať zadkom…

 4. Ako donútiť k zamysleniu občanov k prechodu na DAB+ cez média .. ? Reklama na ticho FM, by zabrala ak by asi znela takto : DAB + digitálny signál bez vifi obmedzeni naladíte aj na DAB+ a to bez šumu bez prelaďovania vykrývačoch bez zbytočných nákladov vysielateľov na nútené reklamy v rádiach ktoré zaberaju zbytočne aj 7 minút v hodine vysielaceho času. Analog FM je omnoho nákladnejšÍ neefektívny a zastaralí pre výkonnejšiu digitalizáciu prenosovych sústav, bez obmedzení straty signálu napr. v horských oblastiach, kde pri FM prijme sa spôsobuje často šum mono skoky či praskot. Výber staníc v DAB + predvolieb sa tým zvýši aj na stovku bez nutnosti sa pripájať na vifi sieť. Predpokladajme že analóg už aj na Slovensku o 5 rokov jednoznačne konči a to z ekonomických dôvodov udržby a nadmernej spotreby el. energie pôvodných prenosových sústav. Vzhľadom i na krízovú situáciu na Slovensku nastane pokles možnosti financovať príliž tieto nákladne prenosy FM VKV analógu, čím sa zvažuje preto o toto ukončenie prenosu analógového vysielania, ktorý bol spustený už v rokoch 60 siatich, minulého storočia. Upozorňujeme že prechod na DAB+ je nutný už v celej EU od ktorého len upustilo Maďarsko s neschopnosti budovať digitalizáciu v ich krajine, za to čo v Českej republike je DAB+ pokrytých až 97 % územia týmto digitálnym signálom. Mnoho zahraničných internetových predajcov núka 98 % ponuku DAB+ rádio prijimačov za to čo, na Slovensko sa dovážajú analógové príjímače zo Skladov iných štátov ktoré za hranicami už nekúpite pretože taký tovar už odmietajú. Preto spotrebiteľ by mal pred kúpou rádia zvážiť čo kupuje aby o 4 roky nemusel ľutovať že za hranicami a ani na Slovensku už na analóg FM z roku 1960 už nič na novom FM rádiu nenaladí…

  1. Peter Peter,maďari sú podľa teba neschopný???HAHA-reálne sa pozreli a správne vyhodnotili celé DAB+ ,panebože.Si ako mucha vo fľaši,každé rádio ti ponúka dnes www link!!!

  2. OMAR
   a preto že maďari sa pozreli reálne a vyhodnotili DAB tak slovinci otvorili tretí a nemci druhý celoštátny multiplex DAB.:)
   no a čo keď sa ponúka wwwlink?To ako treba vypnúť FM a DAB?
   viac premýšľaj

  3. @Omar7: jasné, Maďari majú patent na rozum a Nemci, Česi, Rakúšania, Poliaci, Slovinci, Fíni, Nóri a v x ďalších štátoch, ktoré DAB+ rozvíjajú, asi nemajú rozum, že? Zober si net rádio niekam do auta či na chatu, alebo aj do viacerých obcí, kde máš v lepšom prípade pomalý 2G net, prípadne dátovo obmedzený alebo ktorý pri jazde autom môže ľahko vypadnúť. Potom uvidíš, či je „www link“ riešením. A FM je už prehustené, takže DAB+ má rozhodne čo ponúknuť.

 5. DAB+ pre rádio amatérov ďalšia možnosť zábavy. Inak blbosť,vyhodené peniaze.

 6. V Maďarsku nie je v zaujme spustiť dab kvôli tomu, ze orbanova vláda má pod komtrolou ako verejnoprávne tak aj súkromné rádia. Tie ktoré nesúhlasili z jeho režimom museli skončiť. Nie je to tak dávno čo najpocuvanejsie celoplošné museli ukončiť vysielanie.

  K dab+ u nás. Je to stále testovacia prevadzka. Alebo inak povedané RTVS nechce zrejme podať žiadosť na prevadzku celoplošného dab+ vysielania. Môže myslím že bez sútaže pokryť 30%. No a zrejme nie je si istá či to výhra Towercom. Pretože je tu aj expresnet ktorý by vedel spustiť celoplošnú sieť.
  Ak by to tu normalne fungovalo tak by už sme vypli am vysielanie a za ušetrené peniaze spustili ďalšie dab vysielače na strede a východe. Dab má zmysel no rozvoj predpokladám najskôr o 5 rokov.

  1. Ja by som nechal súbžne AM, FM aj DAB/DAB+. Na AM by som z 3 vysielačov nechal SRO1 alebo Reginu, na FM SRO1, REGINA, Devin, _FM a na DAB všetky vrátane Patria, RSI, Pyramída, Litera, Junior

  2. a kompetentní by mali okamžite zrušiť MONOPOL na celoplošné šírenie signálu a vytvoriť konkurenčný trh pre viacero prevádzkovateľov ako je to v ČR, potom by vyzerali aj inak ceny za šírenie signálu a pribudlo by množstvo free staníc aj v DVB-T / T2 aj v FM a DAB. Prvý krok k tomu je zrušenie MONOPOLU ! ! ! Halóóó kompetetné úrady, ministarstvá a poslanci konajte ! ! !

 7. No neviem,RTVS dlhodobo vyplakáva, že nemá €€ a financovať toto?Do toku 2022 do toho budú tiecť moje €€ ako koncesionár,aj tak to nenaladím-nie je signál.

  1. Ale majú €€ na AM, ktoré je oveľa horšie v pomere cena/výkon.

 8. Veľa reči a sľubov okolo dab, nedokázali dokončit vysielanie v fm a naprázdno sľubujú a robia reklamu dab. To iste platí o televízii kde bolo treba nový digi prijímač potom kartu a nakoniec sa nič nezlepšilo…

  1. Nože netrep, že sa nič nezlepšilo po prechode z analógu na DVB-T! Najprv rozmýšľaj, kým tresneš zjavný nezmysel.

 9. Ja už dávno počúvam, iba na DAB+ rozhlas. FM je plné a nehrá tak kvalitne ako DAB+. Cez net si pustím ruské rádiá. Na naše net nepotrebujem. Aj vežu mám s DAB+. Kto skúsil DAB+ už sa na analóg FM nevráti.

Komentáre už nie sú povolené.