Reklama

Dnes sa prelaďuje vysielač Královský Chlmec – Malý vrch

Vo štvrtok 11. júla je naplánované ďalšie prelaďovanie terestriálnych vysielačov. Podľa už zverejneného harmonogramu má dnes prelaďovať Towercom vysielač Královský Chlmec – Malý vrch. Konkrétne sa prelaďuje prvý a druhý celoplošný multiplex.

Po preladení bude Královský Chlmec – Malý vrch šíriť prvý multiplex na 23. kanáli (490 MHz) a druhý multiplex na 37. kanáli (602 MHz). Okrem zmeny kanálu bude tiež preklopený prvý multiplex zo staršej normy DVB-T na novšiu DVB-T2. Vďaka tomu získajú diváci navyše k doterajším programom rozhlasové stanice RTVS a TV Lux bude už v HD kvalite (HD/MPEG.-4). V prípade, že programy z prvého multiplexu po preladení zariadenie nenaladí, je potrebné si overiť, či podporuje už štandard DVB-T2. Tretí multiplex zostáva bez zmeny, diváci ho tak budú môcť prijímať aj naďalej na 25. kanáli (506 MHz). V blízkej budúcnosti sa navyše počíta aj so spustením štvrtého multiplexu, ktorý by mal byť šírený na 22. kanáli (482 MHz).

Výkony vysielačov po preladení sa nám bohužiaľ nepodarilo doteraz zistiť. V prípade, že nám tieto údaje RÚ poskytne, zverejníme ich v sekcii Vysielače.

Všetkým divákom, ktorí prijímajú programy z vysielača Královský Chlmec – Malý vrch , odporúčame spustiť, na prijímacom zariadení, automatické ladenie, aby sa programy načítali z nových frekvencií. Ladiť však odporúčame až vo večerných hodinách, vzhľadom k tomu, že do 20:00 je naplánovaná odstávka.

K prelaďovaniu dochádza z dôvodu uvoľňovania pásma 700 MHz (49. až 60. kanál), ktoré od členských štátov žiada Európska únia. Toto pásmo bude totiž v budúcnosti využívané pre potreby mobilného internetu.

Mohlo by vás ešte zaujímať


Komentáre

  1. Tak už je to v DVB-T2, čiže to treba znovu preladiť, ide aj TV LUX HD a rádiá RTVS.

  2. A je to Veľký kopec, alebo Malý vrch? Pri Kráľovskom Chlmci sú totiž obidva.

    1. Je to Malý vrch, na Veľkom kopci je h…. TVP je na Malom vrchu.

    2. Áno, aj podľa satelitných máp Googlu je to Malý vrch.

Komentáre už nie sú povolené.