Reklama

Celoplošné DVB-T opustí ďalšia voľne dostupná televízia

Počet voľne šírených kanálov v celoplošných DVB-T/T2 multiplexoch operátora Towercom sa opäť zníži. Podľa zistení portálu SatelitnáTV.sk má v blízkej dobe ukončiť šírenie v prvom celoplošnom multiplexe televízia Osem. Televízia, ktorá sa zameriava na súťaže a veštenie, tak bude dostupná divákom cez anténu už len cez miestne DVB-T vysielače spoločnosti AVIS. Ako sme už informovali, telekomunikačný operátor začal šíriť TV Osem cez svoje DVB-T vysielače už začiatkom tohto týždňa.
Pokračovanie nižšie:


Vyradenie kanálu z 1. celoplošného multiplexu potvrdil pre náš portál SatelitnáTV.sk už aj samotný Towercom. „TV Osem sa bude naďalej šíriť v rámci DVB-T, avšak v priebehu januára sa ukončí šírenie v rámci MUX1. Diváci túto programovú službu budú môcť naďalej sledovať v rámci regionálnych multiplexov,“ povedal externý hovorca Towercomu Ivan Rudolf.

Po odchode voľných (FTA) kanálov TV Markíza (Markíza, Doma a Dajto) na konci roku 2017, ako aj o rok neskôr českej Barrandov Family, tak z celoplošného DVB-T vypadne ďalšia voľne šírená televízia. Vždy aktuálny zoznam šírených staníc v DVB-T môžete nájsť už tradične v sekcii Vysielače.

V prvom celoplošnom multiplexe, ktorý prevádzkuje operátor Towercom, vznikne preto ďalšia voľná kapacita, ktorá by mohla byť v budúcnosti využitá napr. na rozšírenie ponuky terestriálnej platformy Plustelka.

Okrem miestnych DVB-T vysielačov je možné naladiť TV Osem ešte aj na satelite ASTRA 3B (23,5°E), kde vysiela nekódovane (FTA) a v HD kvalite. Nachádza sa aj v ponukách vybraných káblových a IPTV operátorov, ako aj v satelitných platformách Magio Sat a DIGI TV, ktoré využívajú pozíciu 0,8°W. V tomto prípade je však vysielanie kódované.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. žiadna škoda,a kto ten hnoj zvaný tv8 pozerá ,len nejáký dement alebo
  zdegenerovaný idiot.

  1. By si neveril,ako je medzi divákmi staršej generácie obľúbený.Nenazval by som ich tak-každý pozerá čo chce.

  2. Je mi ľúto, ale musím dať za pravdu Petrovi. Keď niekto pozerá Senzi alebo Šlágr, dá sa to pochopiť. Ale TV8 je fakt kus odporného hnoja. Každý si môže pozerať čo chce, to je pravda, ale každý si tým aj vystavuje vysvedčenie. Veštenie a podobné hlúposti sú fakt iba pre idiotov.

  3. Stanice typu tv8 by mali zakázať zákonom, niečo na spôsob šmejdov. ale som rád, že tento žumpoidný kanál sa stratí aspoň s terestriálu

  4. no asi tak sa stratí z terestriálu, že bude v regionálnych muxoch

  5. Kto chce vidieť idiota, nech sa dostaví do riaditeľne.

 2. O jednú somarinu menej v DVB-T na ich mieste , by som to spravil takto
  MUX 1 (STV 1 HD,STV 2 HD SD by som dal preč)
  MUX 2 (Markíza HD,Doma HD,Dajto HD, JOJ HD, Plus HD, WAU HD , ČT 1 HD, ČT 2 HD, TA3 HD) , Prima Plus, by som dal preč
  MUX 3 , a MUX 4 , by boli iba pre platené TV Stanice a hneď by ušetrili na kapacite pre ďalšie TV. A SD by som úplne vypol. Ale to je iba môj osobný názor.Ešte že mám TV cez Satelit. Lebo pokrytie DVB-T je na Slovensku fakt mizerné hlavne na Východe je to bieda.

  1. MUX 3 je „štátny“ za celú jeho kapacitu platí RTVS teda štátna televízia. V tomto multiplexe nemôžu byť iné televízie ako RTVS-ka

  2. MUX3 je verejnopravny ktorý celý financuje RTVS. Tam nič komerčné vysielať nemôže

  3. dam ti jednu radu Zetor25, vyhod telku von oknom a maš po probleme..

  4. Zetor25 @ :
   „MUX 2 (Markíza HD,Doma HD,Dajto HD, JOJ HD, Plus HD, WAU HD , ČT 1 HD, ČT 2 HD, TA3 HD) , Prima Plus, by som dal preč“.

   Opäť tu trepeš totálne somariny ohľadne desiatich HD programov v MUXu 2 ako si ty praješ. Netentuj sa láskavo do niečoho čomu absolútne nerozumieš!

   Nejaké ďalšie tvoje rozprávky ako je tvojim zvykom by ešte neboli?

  5. Už budúci rok pribudne do VPmuxu voľná stanica STV3 HD;ak si to opäť nerozmyslia.

  6. 4HD na plexu je na hrane, Ct jich narvalo 5 a je to znat, 10 je utopia
   odchod odpadu jen kvituji, nicmene sem ho mnel stejne zaraden mezi preakakovanyma kanalama, mohou aspo zvecsit bitrate zbytku muxu
   Nastestim byvam na zahori a cesi maj t2 na obstojne urovni

 3. Chvála Bohu. Tv 8 vlastne ani nebola televízia,ale nejaký každodenný teleshopping a oblbovanie ľudí za účelom veštenia . Som fakt rád.

 4. @ Jozef, aj bo som Ti povedal že kto ju financuje ale politiku do toho zaťahovať nemienim.

  1. Žiadnu politiku v tom nevidím. Je to obyčajné zarábanie na hlupákoch. Len teraz som si nie istý, či je to hyenizmus, alebo tak tým hlupákom treba.

 5. @ Karol – Prečo by mali byť retardované veď píšem k veci a nie od veci.

  1. Zetor25 @ :

   A ty si vôbec niekedy písal k veci a nie od veci. Že o to vôbec neviem a že som z tvojej strany ešte nikdy nepostrehol.

   Možno bude o jednu somarinu menej v DVB-T od Towercomu ale tých tvojich je neustále požehnane!

 6. @ Karol – Veď každý máme právo sa k niečomu vyjadrovať, veď na slovensku máme demokraciu ,alebo mýlim ????.

 7. @Zdenek , Len som dal tip ako by malo vyzerať DVB-T na Slovensku. Keď Pozerám ponuky iných DVB-T v Európe tak mi je na zaplakanie. Lebo asi naše DVB-T je nato najhoršie z okolitých krajín.

  1. Ale ten Tvoj tip je len zbožné prianie – takto to určite nebude, skupina Mrdkíza sa do FTA režimu nevráti, mýliš si verejnoprávny MUX3 s komerčným MUX1 a aby sa toľko HD staníc vošlo do MUX2, museli by ho najprv preklopiť do DVB-T2 s konšteláciou 256QAM a použiť kodek HEVC, čo tiež nebude ešte aspoň 2-3 roky reálne (alebo aj viac).

  2. Zetor25 @ :

   Čo sa tak láskavo v prvej rade pozrieť treba na rakúske DVB-T 2 kodek 264 a následne niečo hovor a kritizuj! Veď v rakúske pozemné vysielanie má okrem štátnej ORF (voľne iba ORF 1 s ORF 2 v SD) a este dve volné rakúske televizíe od ATV v SD a to ATV 1 s ATV 2. To ATV v HD ako ostatné stanice ORF v HD sú pod kódom a ostatné stanice už nie sú vôbec rakúske ale iba nemecké s reklamou pre rakúsky trh a plne platené.

   PS: Iba naivný človek si môže myslieť že môže byť v jednom Muxu desať HD programov v odpovedajúcej kvalite.

   Za ďalšie ma láskavo nepoučuj o slovenskom DVB-T lebo nie som žiadny Čech z Čiech ktorý o tom nemá vôbec ani šajnu a nevie o čo ide.

  3. dr. B. Nutty @ :

   Toľko HD staníc ako si predstavuje Zetor25 by sa nevošlo do MUX2 aj keby ho najprv preklopiť do DVB-T2 s konšteláciou 256QAM a bol kodek HEVC. DVB-T2 s 8 MHz nie je totiž satelitný kmitočet a toľko programom nemá pri 8 MHz ani káblovka pri tej konštelácii 256QAM a to HEVC oproti 264 to až toľko už nezachráni.

  4. Zdenek: DVB-T2 MUX so šírkou kanálu 8 MHz, konšteláciou 256QAM, FEC 3/4 a ochranným intervalom 1/8, čo sú parametre slovenského MUX4, má dátovú kapacitu 37,6 Mbps. Full HD (1080i) obraz v HEVC má pri strednom bitrate 3,2 Mbps kvalitu asi ako obraz v MPEG-4 pri 6 Mbps (avg), čo zodpovedá Jednotke HD a Dvojke HD v MUX3 a to je už celkom obstojná kvalita – Joj Cinema HD a Sport 2 HD v MUX1 majú typicky menej. Takže 10 HD kanálov sa tam za týchto podmienok vojde, ešte zostane dosť miesta (5,6 Mbps) pre zvuk, teletext, titulky, EPG dáta, HbbTV, servisné dáta a VBR rezervu. A len úplne na okraj, traktor Zetor menoval 9 staníc (je to blbosť, iste, ale z iných dôvodov).

  5. >Zdenek< co sa tyka Rakuska tak nemas celkom pravdu. Pre pozeranie sa staci zaregistrovat a kupit si modul. To je vsetko co musis urobit (ja mam simplitv kartu hned od prveho dna ako zacali takto vysielat a kupil som ju za 10€ ked bolo promo. To je cela suma co som zaplatil). Karta sa da kupit a ihned zaregistrovat priamo v predajni a nemusis byt ani rakusan. Inhed mozes pozerat toto :
   Kostenlos empfangbar:
   ORF eins HD ORF 2 HD ATV HD PULS 4 ServusTV HD ORF III HD ORF SPORT+ HD ATV2 3sat HD
   Regional verfügbar:
   oe24.TV schauTV HD W24 Okto Hope Channel LT1 HD Dorf TV WT1 TV1 RTV BibelTV HD Tirol TV Ländle TV
   Pozdravujem

  6. .. samozrejme hovorim o moznosti sledovat stanice sirene z Rakuska for free (ak zanedbam 10€)

 8. A jeden off-topic pre redakciu: ARD alpha a Radio Bremen (dúfam, že si to dobre pamätám) vysielajú už od 7.1. v HD na Astre 19,2°E, frekvencia 11053 MHz, H pol., SR 22000.

  1. To že ti predali v obchode kartu Simply neznamená ,že je to legálne. K nej by sa mali dostať iba platcovia koncesii v rakúsku. Aj na Slovensku vieš zaregistrovať český Skylink no nie je to legálne.
   Volne v Rakúsku ide iba ORF1,2 SD a ATV. Zvyšok jedine na kartu. Pokiaľ máš aj Plustelku alebo niečo iné tak tú kartu už nemáš kam pichnúť bez ďalšieho prístroja.

  2. @David – Ale má kde pichnúť druhú kartu, pokiaľ má prijímač s čítačkou aj CI slotom, prípadne s dvoma čítačkami. A je mi fuk, či sa k tej SimpliTV dostanem legálne – hlavne, že sa dostanem. Ak mi ju predávajúci predá bez overenia toho, či som platca rakúskeho koncesionárskeho poplatku, on porušil zákon, nie ja. Ak teda vôbec má povinnosť overovať také veci. A nakoniec, Rakúšania v dosahu slovenských vysielačov tiež prijímajú RTVS a neplatia naše koncesie (a to sa týka každého cezhraničného presahu), takže je to dvojsečná záležitosť.

 9. 10 HD (1080i) programov v H.264 som v DVB-T (64QAM,7/8,1/32) videl – v HD sú akurát tak statické scény, inak nekonečné sypanie pixelov pri každom rýchlejšom pohybe … ak si pamätáte z čiernobielej éry „vojnu mravcov“, tak toto je to isté, len vo farbe.

  1. A inak menej je niekedy viac … spomínaní Rakušáci používali v DVB-T 16QAM a 1280x720p a aj v DVB-T2 používajú len 64QAM.

  2. mmc @ :

   A o tom to je, na čo by také HD pri toľko programov vôbec bolo?!

  3. 16QAM… Nuž áno, dá sa „trejdnuť“ kapacita MUX-u v prospech lepšieho pokrytia, je to na rozhodnutí operátora. Pri 256QAM by si to žiadalo kompenzovať zhoršenie reálneho pokrytia vyšším ERP vysielača. Ale neviem, či 720p je až taká výhra, čo sa šetrenia bitrate týka, kvôli progresívnemu scanu si kvalitný obraz žiada dátové toky skoro na úrovni 1080i. Neviem si teraz spomenúť, koľko majú Nemci (ZDF, 3sat, NDR, BR, Phoenix a spol.) na Astre 19,2°E. Ale ich 720p obraz mi príde lepší, než u mnohých 1080i staníc.
   Inak, DVB-T signál s takými agresívnymi parametrami (7/8 FEC a 1/32 guard) som v praxi videl len v káblových rozvodoch, ako výstup zo sat./DVB-T remodulátora. To už má kapacitu tuším nejakých 31 Mbps. Dať tam 10 HD programov v MPEG-4 je teda každopádne v štýle A je to… 😀

  4. To máš pravdu dr.B.Nutty ,aj mne nemecké verejnoprávne programy v HD sa mi zdá lepší obraz,ako u nás majú len 720p,dokonca aj maďarské verejnoprávne na dvb-t 1080p a tiež sa mi zdá obraz lepší ako u nás dvb-t,čo máme v HD programy na dvb-t v Plustelke a RTVS.

 10. Ked to tak bude pokračovať tak moze Towercom jeden mux vypnut. Naco nam bude DVBT2? Na tie programy staci ked to tak ostane.

  1. Aby mohol pridať ďalšie stanice do Plustelky. Prípadne niektoré existujúce vymeniť za HD.

  2. dr.B.Nutty, Presne tak..V lete začne proces bude to výmena kanálov pod 50 k.ktorá sa naštartuje vysielačom Zobor..ako aj nová koncepcia Dvbt. TV 8 je len začiatok moderny Slovenského Dvbt..

  3. @Miloslav: a čo rozumiete pod takým výrazom „nová koncepcia DVB-T“, Kefalín? 🙂

  1. Miloslav: ale ak o tom vieš niečo viac, tak by si mohol aspoň v hrubých rysoch vysvetliť, čo znamená tá nová koncepcia. Určite to tu zaujíma mnohých.

  2. dr.B.Nutty nepíšem nič nové začiatkom júla 2019 začne uvoľňovanie frekvencií pod 700 MHz a ukončí sa 30.7.2020 zdroj živé.sk z 25.10.2018 .Slovensko nepožiadalo o žiadnu výnimku takže postupný prechod uvoľňovania frekvencií pod 700 MHz naštartuje v júli 2019 a to pravdepodobne vysielačom Zobor.. v polovici roku 2022 sa definitívne uskutoční kompletný prechod z T do T2. A koncepcia tá sa už začala vyraďovaním stanice TV 8 a bude pokračovať atd.. Zmeny kanálov budu oznámené v info kampani ktorá začne v druhom štvrťroku 2019…Čaká nás asi nielen prelaďovanie ..

  3. Miloslav: aha, tak toto je viac-menej známe alebo aspoň sa to dalo predpokladať. Myslel som, že máš nejaké zákulisné informácie, ktoré nie sú všeobecne dostupné… Ale vďaka za stručný sumár.

 11. Fulvia@ s dovolenim ,doplnil by som este tvoj koment. Ono to nie su len hlupaci,ale aj chudaci dochodcovia. Starych ludi oklames velmi jednoducho. Za mma by taketo TV mali byt spoplatnene v balikoch spolu zo vsetkymi nestatnymi TV. Volne dostupne by mali byt len verejnopravne Tv.

 12. K téme : Konečne ten nezmysel nezaberá miesto v MUX1. Som zvedavý, čo miesto toho pridajú.

  Hoci ako primárny príjem máme zatiaľ satelit, stále budem zástanca voľného DVB-T vysielania… Je to najjednoduchšia možnosť príjmu … Pripojím anténu k TV (alebo k settopboxu) a idem … Dostupné takmer všade… Satelitny komplet stojí aj 10x viac (+ mesačne poplatky) kdežto DVBT2 Settopboxy (aj s HEVC) stoja už od 30€ …. bez HEVC aj menej … Nie každý si chce platiť za TV.

 13. Cena elektriny stupla. Towercom navysil cenu a taky je výsledok. Začiatok konca. Ked TV Joj vypne SD programy tak je po DVBT na Slovensku.

 14. Od Topolcian az po Prievidzu ma Avis asi alergiu ,nie je tu ziadny vysielac,asi tu ziju zly ludia .

  1. škriatok tvrdí, že dáva vysielače len tam, kde sú regionálne TV, ktoré by išli do muxu

  1. @Tono
   ČT má trojnásobný rozpočet a trojnásobný príjem z koncesionárskych poplatkov.
   Výška poplatku sa u nás nemenila 14 rokov pre čistý populizmus.

   Trojka tento rok nebude. Rozpočet majú na tento rok nižší ako v min.roku. Čiže ledva je na vysielanie a nie na rozvoj. Politikom však takýto stav vyhovuje. Stále, aby boli odkázaný na dotácie a fondy z min.kultúry.

 15. Áno ČT má 6 kanálov ale ČT má viac peňazí ako RTVS.Aj u nás tretí kanál je na hrane ak ho pustia tak mám obavu z toho že to dopadne ako v roku 2011, keď rušili Trojku kvôli tomu, že RTVS nedokázala financovať tretí kanál.Som zvedavý cez čo sa bude šíriť Štvorka tu by som dal tiež ako lineárny kanál a nie kanál,cez Internet.Ale čas ukáže ešte som zvedavý na to že či sa RTVS nepremenuje na SRT niekde som čítal článok na webe mediaboom.sk. prečo nedajú referendum akú by sme chceli mať štátnu televíziu ako to spravili Švajčiari.Tí keď chceli rušiť koncesionárske poplatky z TV a rozhlas tak o tom mohli rozhodnúť občania vo Švajčiarsku.

 16. Som za voľný príjem DVB-T , aspoň RTVS, LUX, Šláger + lokálky a regionálky. Nech seniori majú čo pozerať bez ďalších poplatkov , bez STB na Plustelku a pod.
  Seniorovi tak stačí dobrá anténa, novší televízor , čo nežerie elektrinu ako ohrievač, má tam informácia štátu, cirkev , muzičku + info z okolia. Jemu to úplne stačí.

  1. Aj mne a to este nie som dochodca, keby sa dalo este ct1,2 a stacilo by to 30 %, ostatne ovce nech platia

  2. Presne tak nám dôchodcom vyhovuje volná telka ,načo sú nám Dajto a tie komerčné či ako ich ,,voláte“

 17. Komunisti by takúto bandu, ktorá oblbuje najmä starších dôverčivých ľudí povešali na prvé kandelábre! Ale nielen týchto, ale aj ďalších šmejdov a „zázračných“ liečiteľov, ktorí vám zaručujú zázračné schudnutie, rozpustenie aterosklerotických plátov v cievach či vyliečenie rakovinových nádorov. Slušná spoločnosť by im takéto praktiky mala aspoň okamžite zatrhnúť pod hrozbou prísnych trestov! Ale kto prijme potrebné zákony? Tá banda, ktorá sama kradne a tvorbu zákonov si prispôsobuje svojej vlastnej beztrestnosti? Ľudia spamätajme sa!

  1. Komunisti sami oblbovali a keď niekoho obesili, tak väčšinou slušného človeka (M. Horáková, H. Píka a kopec ďalších). So šmejdmi treba zatočiť, aj so zlodejmi vo vláde, ale velebiť v tej súvislosti komančov? To vážne toto? Hlavne keď vo vláde ich je hromada a tí, čo ich stále volia sú práve tí, čo ochotne naletia šmejdom – lebo ani v jednom prípade nerozmýšľajú?

 18. 10x chvalabohu
  ale pýtam sa kto toto financoval lebo byť súčasťou celoštátneho muxu toľké roku muselo stáť riadny majland

  1. No samozrejme všetci na Slovensku z daní a štátneho rozpočtu . Keď sa kradne tak poriadne!

  2. Pardon zle som pochopil otázku . Tiež sa čudujem že ešte neskrachovaly.

  3. Podľa komentov túto televíziu nikto okrem „ževraj debi1ov“ nesleduje, napriek tomu si dokázala zaplatiť šírenie v celoštátnej sieti. Teda to, čo nedokázala ani najsledovanejšia televízia – Markíza. Tá radšej utráca peniaze na svoje namyslené celevriti a poplatky za šírenie prehodila na divákov.

  4. mmc: no práve, TV8 živia deb1li telefónnymi poplatkami. Pričom táto žumpa má minimálne náklady na výrobu programu, telef. poplatky na prémiové čísla sú vysoké a teraz aspoň krásne vidno, koľko tu tých deb1lov máme, keď sa dokázali poskladať na milióny pre Towercom plus náklady na Astru 3B (v HD!) plus platy pre bosorky plus zisk pre Jakubca plus dane… Vynechal som voľačo?

 19. Súhlasím , že je čas zrušiť SD , no zároveň je potrebné na šírenie v HD získať určité dotácie, inač sa z SD nevyhrabeme. Platenej reklamy do lokálok a regionálok niet a preto musíme zatiaľ zotrvať v SD.
  Ak by ale min.kultúry cez kreatívny priemysel podporilo vysielanie v HD , beriem hneď a streamujem aj zajtra do Sixu regionálku v HD.

 20. Namiesto peňazí do natočenia Autoškoly a Hypnoshow volili dať peniaze za šírenie Markízy, Doma a Dajta vo voľnom DVB-T.

  1. Ja filmy na Markíze a JOJ vôbec nepozerám,nie len slovenský dabing mi niekedy vadí,ale aj niektoré filmy viac širokouhlé aby nemali čierne pruhy,tak ich nasilu roztiahnu a robí to Markíza,JOJ,RTVS,HBO,NOVA a pod.

  2. keď to bolo natočené vo formáte 4:3 tak ti tie čierne boky majú domaľovať ? !

  3. Ja myslím kinové filmy vo formáte 16:9,máš napr.film 1920×800 px a televízie aby bol film na celú obrazovku bez čiernych pruhov,tak film upravia na 1920×1080 px.

 21. mmc. Plán cesty Dvbt určite dodržia a cena? dobrá otázka.. podľa začatých zmien odchodom TV 8 a neskor TV LUX podľa log. úvahy by mohol pribudnúť ďalší MUX Plustelky .. Zmeny frekvencií v muxoch zmenia tedy zákonite aj pokrytie .

  1. Úprimne odkiaľ to beriete že TV LUX má odísť z dvb-t ???

  2. MvTer: tým sa asi myslí odchod z MUX1, pravdepodobne do MUX2.

 22. Z programového rastra DVB-T sa dnes vytratila pozícia „VIDEO BAR“.

 23. dr.B.Nutty ano tak lux prejde do MUX 2 a MUX 1 bude ďalší MUX Plustelky v T 2 . uvolní sa kapacita pribudnú nové stanice, inak by ten proces nemal význam..

  1. Som zvedavý či to bude súčasné DVB-T2 H.264,alebo už nové H.265

  2. Zive.sk – otazka: „Prejdete s Plustelkou do úsporného kódeku HEVC?“ odpoved: „pre tento rok ešte určite o prechode neuvažujeme“. Nemalo by to podla mna logiku, pri tom pocte stanic na SVK je H264 ok. Mozno o 2-3 roky…

 24. H.265 asi až v roku 2020-21 dožijú Zircony a telky s H.264 .. a tech. výmena zariadení už v podstate prebieha..

 25. Towercom zmenil název stanice „tv8“ na „tv8 preladte“. Jinak v Muxu 2 odpojeno „video bar“.

  1. Však ja som preladila úž 3x a TV 8 mi na novej frekvencii nenašlo,tak kam mám preladiť nechápem.

 26. pan marian česi maju DVB-T 2 H265 na velmi obstojnej urovni.

 27. pan dr.B .Nutty ked komunisti obesili dr.Miladu Horakovu v ten den som sa narodil.

Komentáre už nie sú povolené.