Reklama

Plustelka Viac už aj na východnom Slovensku. Z vysielača Stropkov – Baňa

Posledný májový deň spustil operátor AVIS pre Towercom v poradí už tretí DVB-T2 vysielač pre Plustelku Viac. Programy zo špeciálneho doplnkového balíka terestriálnej platformy Plustelka tak budú môcť prijímať už aj diváci v okresnom meste Stropkov, na východnom Slovensku, a jeho blízkom okolí.

Nový miestny DVB-T2 vysielač šíri signál z kóty Stropkov – Baňa, na 28. kanáli (530 MHz), s vertikálnou polarizáciou. Podľa platného povolenia môže byť výkon vysielača maximálne 1 kW. Pre príjem programov bude samozrejme potrebné zariadenie Plustelky a mať zaplatený poplatok za tento doplnkový balíček. Všetky programy budú totiž kódované systémami Irdeto.

TIP: Štartuje Plustelka Viac, dostupná bude iba z vybraných DVB-T2 vysielačov

Ide už o v poradí tretí DVB-T2 vysielač s ponukou Plustelka Viac. Aktuálne sú už spustené vysielače v Nitre, Bratislave a najnovšie Stropkove. Rozširovanie pokrytia má pritom pokračovať aj do ďalších krajských a okresných miest.

Aktuálne spustené vysielače s ponukou Plustelka Viac
Bratislava – Vlčie hrdlo, 32. kanál (562 MHz), povolený výkon 1 kW
Nitra – Klokočina, Na Hôrke 29, 36. kanál (594 MHz), povolený výkon 2 kW
Stropkov – Baňa, 28. kanál (530 MHz), povolený výkon 1 kW

V čase písania tejto správy boli šírené zo všetkých troch vysielačov štyri kódované programy Test 1 až Test 4.

Ďalšie zaujímavé správy:

Komentáre

  1. Stále sú tam iba testy, alebo už programy z Plustelka viac?

 1. V Prešove chcú terajšie programy (Šlágr, Noe, TV7 a Senior) presunúť z K41 na K27. Lenže pokiaľ nezvýšia na K27 výkon a nezmenia polarizáciu, tak to nikto nechytí okrem starého mesta (centa). Na K27 je potrebné zvýšiť výkon z 0,01 kW aspoň na 0,5 kW alebo 1 kW. A zmeniť polarizáciu z V na H. Lebo inak bude problém s pridávaním slabého K27 do spoločných antén STA, kde je vedľa silný K25 V. A zasa je potrebná zmena na H polarizáciu, lebo 27 V je na Kráľovej holi a v Rožňave.

  1. No ten k27 v Prešove práveže išiel s H polarizáciou, hoci v zozname pridelených frekvencií na webe RÚ je uvedená V pol. 😀 Aj som to raz dávno spomenul v maili, keď som RÚ písal v inej veci, dostal som odpoveď, že to budú riešiť, no a nič sa nedialo. S tým prťavým piadivýkonom máš pravdu, 10W je smiešne málo, ale vyšší výkon sa pobije s Královou hoľou podľa mňa aj vtedy, ak by mal opačnú polarizáciu – prinajmenšom vo východnej časti mesta, kde je relatívne dobrý signál z KH. Možno by bolo treba zobrať k34 Obecným sieťam, ktoré ho majú pridelený 4 či 5 rokov a nikdy tam nič nevysielali, ale to by zas rušilo príjem Poliakov z Krynice, Gorlic/Maślanej Góry a Szczawnice/Przehyby… Asi najlepšie by bolo, keby regionálky zostali tam, kde sú (k41), MUX4 by sa pekne-krásne presunul tam, kde mal pôvodne byť, t. j. na k21 a tým by sa uvoľnil k37, kam by Towercom mohol bachnúť ten nepodarok, Plustelku Viac.

  2. S K27 Prešov to bolo tak, že úplne na začiatku po pridelení pre TV7 mal V polarizáciu, potom to zmenili na H polarizáciu a zdvihli výkon a tak asi po 1 – 2 rokoch žiadal Telekomunikačný úrad vrátiť späť V polarizáciu… A odvtedy to ide opäť s V polarizáciou a so zníženým výkonom, ktorý pokrýva len centrum mesta.

   Ale tak ako píšeš najlepšie by bolo dať MUX 4 na K21 a MUX MIESTNY na K37 a K41 nechať tak ako je. Ale pri K21 je problém, že smerom dole je hneď internetové vysielanie, ktorí môže rušiť tak ako v hornom pásme ruší LTE K60, 59…

  3. Anonym (predpokladám, že ‚R‘, len si možno zabudol vyplniť kolónku s nickom 😉 ): Ten mobilný internet pod k21, ktorý si spomenul, bol Flarion (Flash-OFDM) od Telekomančov a pokiaľ mám správne informácie, už bol vypnutý. A LTE pásmo B31 (FDD), ktoré malo zabrať túto frekvenciu (450 MHz) po Flarione, sa u nás nepoužíva a asi ani nebude – ten frekvenčný blok je totiž dosť úzky a mobilní operátori sa oň zrejme netrhajú. Asi si počká až na 5G sieť. Ale ani za čias, keď ešte Flarion fungoval, som nezachytil, že by rušil k21 napríklad v takých Košiciach. A ten k27 v Prešove asi už dlho nevysiela vôbec, od prechodu TV7 z k27 do MUX-u Avisu na k41. Pretože odvtedy som nevidel ani náznak signálu na k27, dokonca ani celkom blízko vysielača v zásade v smere jeho max. vyžarovania (na Sabinovskej ul.).

 2. Som v BA. V panelaku v Petrzalke – 6.poschodie chytam STV, Volna Telka, Plus Telka, ale tento K32 ani prd. 0% signal 🙁 Je mozne nieco s tym urobit ?

  1. @Peter
   V tej výške ti to môže kludne rušiť Sopron na totožnom kanáli.
   K32 pokial nebude vysielať priamo v meste aspoň na troch kótach /Technopol, Polus, VUB Nivy/ bude príjem o ničom..

   @Skratek
   V meste si nikto nebude dávať vonkajšie antény. My ani nesmieme mať nič na novej fasáde. V okolitých štátoch sú velké mestá dokryté mestskými vysielačmi. Viedeň , Praha či Brno. DVB-T chytatú bežne na izbové antény.

  2. pre L1000: Vyskúšaj vybrať predzosilňovač z antény a nahradiť ho symetrizačným členom, Lebo ak máš Intenzitu 60% a kvalita je 0%, tak je to zahltené predzosilňovačom…

 3. to čo má byť za diskusia o tých towertrotloch,ved to je obyčajná práčka na euráče,ešte nemajú poriadne dokrytý 1a4 mux po celom slovensku a už experimentujú s avisackymi vysielačmi ktoré majú smiešne výkony aj pokrytie.To čo perú love kolumbijcom.

  1. Keď máš dôkazy, podaj trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru.

Pridaj komentár

Komentáre nesúvisiace s článkom, obsahujúce nadávky, urážky, odkazy a tie, ktoré porušujúce pravidlá, budú vymazané bez udania dôvodu.