V Nitre vysiela lokálny DVB-T multiplex na novom kanáli

Operátor AVIS zmenil dnes vysielací kanál lokálneho vysielača v Nitre. Miestny multiplex, ktorý doteraz šíril štyri televízne programy na 36. kanáli (594 MHz), vysiela po novom na 52. kanáli (722 MHz). Všetkým divákom tak odporúčame aby si preladili svoje televízory, prípadne set-top-boxy.

Prostredníctvom lokálneho multiplexu Nitra – Klokočina je možné aj naďalej prijímať štyri televízne kanály TV Nitrička, TV Noe, Šlágr TV a TV Central. České programy sú šírené už v kompresnom formáte MPEG-4, regionálne televízie v MPEG-2.

Podľa našich informácií však okrem zmeny vysielacej frekvencie došlo aj k zníženiu výkonu vysielača. Diváci, ktorí doteraz prijímali signál z väčšej vzdialenosti, môžu tak mať aktuálne problém so signálom.

Z akého konkrétneho dôvodu došlo k preladeniu, nie je známe. Oficiálne sa k tomu operátor zatiaľ nevyjadril. Podľa neoficiálnych informácií, to však súvisí s rozširovaním Plustelky. Tá zrejme využije pre šírenie programov doterajší 36. kanál. Diváci v Nitre by tak po preladení miestneho multiplexu nemali prísť o lokálne programy a to ani po spustení nových vysielačov terestriálnej platformy Plustelka.

Moho by Vás ešte zaujímať

Komentáre

 • Tie české programy možte kludne zrušit. A tím zniženym výkonom vysielača ste stratili sledovanost !!!

  Odpovedať
  • Prečo by sa mali zrušiť? Keď niečo vypadne hneď všetci vyvolávajú že nejde Šláger atď… Znížila sa sledovanosť kde presne?

   Odpovedať
  • Aj ja som musel pohnúť anténou. Z NZ som chytal K36 priamo na NR. Teraz som nastavený o pár stupňov do ľava, cca smer TT a nitrička ide / K52/, aj keď so slabším signálom. Zaujímavé.

   Odpovedať
 • Ja len dúfam, že nebudem riešiť možnú kolíziu s vysielačom z Levíc. Žiaľ som na takom mieste, kde som mal v minulosti dostatočný signál k. 54 Nitra a po zmene aj k. 36 – síce zarušený muxom D z Kekesa, ale spracovateľný. K.52 prijímam štandardne z Levíc a v minulosti sa u mňa taktiež dal prijímať aj k.60 z NZ. O koľko sa znížil výkon z NR oproti pôvodným 2 kW ? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedať
 • N.Zámky Plustelka Viac 4-testy v T2 na K36 z Klokočiny ide aj K52 Nitrička su mierne výpadky tlačí to občas Mattersburg na K52 v T2.Gery u Teba ako?.

  Odpovedať
  • K52 Nitra môžu na vzdialenejších miestach od Nitry rušiť signály z: K52 Uhrovc – Ostrý vrch, K52 Žilina – Krížava, K52 Trenčín – Nad oborou, K52 Prievidza, K52 Levice, K52 Esztergom, K52 Mattersburg , K52 Semmering.

   Odpovedať
  • K 36 vidím, že je signál, ale nenaladím. K 52 som naladil, síce slabo, ale plynulenule, neskacká, nekockatie. Vyššie som uviedol ako.

   Odpovedať
   • Gery.U mňa všetko ok 52-ka slabšia ale ide a mám ju v rozvode STA rezerva po zásuvke je pod normov 3-4 db ale ide . 36-ka v T2 má stabilnejší signál nekolíše, zatial 4-testy,použité su kolorky s kanálovým predzosíkom.Ideálne riešenie pre 36 K by bol vysielač na FNsP ktorý čaká na povolenie..Antény su nastavené merákom Promax inak by to nešlo. Nitra Klokočina 36 km je síce blízko ale presné zmeranie signálu merákom bolo nutné..

    Odpovedať
    • Colorka dostala naspäť svoj symetrizačný člen. Napojený evercon AM 838. Sila signálu zahltila všetko, ešte aj mňa. Medzi evercon a anténu som strčil ešte jeden lte felter /fuba/. Teraz to šľape OK, ale ku K36 sa jednoducho neviem dopracovať. Od dodávateľa everconu som dostal odporučenie na útlmový článok 10 dB, lebo vysielač zobor je moc blízko pre evercon. Keďže som si s nimi písal. Pridané. Všetko beží OK, okrem K36. Zúfalstvo. Vysielač NZ na FNsP má aké šance? Koľko trvá vydanie takého povolenia? A spojazdnenia?

     Odpovedať
     • Gery.U mňa ide všetko ok K52 aj K36 aj keď na hrane príjmu.Vysielač na FNsP má určite šancu je to otázka času.Máš na Klokočinu dobrý terénny profil?

 • NA k 36 Nitra-Klokočina už prebiehajú testy plustelky sú tam test1-test4 hlakaška nemáte oprávnenie kontaktujte plustelku.

  Odpovedať
 • L14. Ja ani neviem, kde je Klokočina. Mám priamy výhľad na vysielač zobor. / tj, ak aj počasie chce, tak ho vidím/ Bude niekde na blízku, nie? Alebo od zoboru trochu doľava / z NZ/ ? Pretože priamo na zobor nemám ani K52. Ale takto, hej.

  Odpovedať
 • Gery. Doľava cca 15 stupňov od Zobora. Pomohlo presné zameranie merákom,ako pri ďalekom príjme.. kanálové predosíky na 36 a 52 K.takže mám v stupačke v obytnom 7p.dome komplet všetky dostupné multiplexy Towercomu,Avisu a MinDig tv.

  Odpovedať
  • Zaujímavé. U nás tvrdili páni anténári z bytového družstva, že to sa nedá. Najskôr by trebalo vyskúšať zosík za 600 eur, aby sme mali mindigtv, atď.
   Preto mám vlastné antény aj zosíky a riešim si to sám pre seba. Ostatní platia káblovku, čo je natiahnutá v celom paneláku až do bytov, aj tam, kde to nechceli. Otázka: od Avisu máš koľko, okrem Nitry? Máš napr aj spartak tv na K33?
   A ďakujem za info

   Odpovedať
   • píše sa „by bolo treba“ … ale k veci, páni asi chceli aj jeden pre seba https://www.sortec.sk/selektivne_c578.html a ten revolution je ozaj revolúcia (podľa papierov, zatiaľ som nemal možnosť vyskúšať)

    Odpovedať
   • Gery.Prof.firma nemôže dať do rozvodu STA nestabilný príjem..Ja mám 6 rokov dom.zosilovač TELMOR-861 S-N 45 dB je určený pre 20 abonentov je laditeľný má 6 uhf vstupov cena primeraná na výstupe mám 95-100 dB 2 stupačiek na prízemí po zásuvke 55 dB šľape ok.K 36 na výstupe 85 rezerva 2 dB K 52 na výstupe 75 dB rezerva 2 dB čo je hlboko pod normou.. profesionálne sa takýto príjem nemontuje.Nám pomože len vysielač na FNsP verím že povolenie vysielať dostane.Ostatné muxy majú na výstupe rezervu 15 dB.Pre 3 vchody sa cena programovateľného zosilňovača aj s meničmi hýbe cca 350 euro.Avis 4 programy Nitrička,TV.Centrál Noe a TV Slágr.K 33 mám v ceste FNsP príjem nestabilný-nepoužitelný.

    Odpovedať
    • Najskôr som mal zosík AM 838 stiahnutý na minimum a adaptér tiež stiahnutý na 7,5 V. K 36 som nakoniec naladil, tak, že som zosík natiahol na maximum a adaptér tiež / 12V/. Teraz je K 36 na sila signálu – 83% a kvalita signálu 20%. Neskáče. Pravdepodobne to pôjde. K 52 – 86% sila a 88% kvalita, to je OK. Všetky ostatné muxy 100 a 100 %, nie sú zahltené, idú OK. Takže ďakujem z pomoc.
     K 36 v NZ na FNsP: žiadosť o vydanie povolenia už má regulačný úrad na stole, ale tvrdia z towercomu, že to môže trvať 4 – 6 mesiacov, než posúdia a rozhodnú. Zatiaľ je to 50 na 50.

     Odpovedať

Pridaj komentár

Komentáre nesúvisiace s článkom, obsahujúce urážky, odkazy, nadávky či politické príspevky budú zmazané. Meno a email sú povinné údaje.